Bozuk Postür (Kamburluk) Düzeltme Bilgi Bankası / Bölüm II : Postür Analizi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wrestler tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    BÖLÜM II : Postür Analizi

'Bozuk Postür (Kamburluk) Düzeltme Bilgi Bankası' adlı yazımızın devamı olan bu bölümde, postür bozukluklarının neler olduğunu açıklamalı resimlerle göstereceğiz (Yazının ilk bölümü için tıklayın.). Bunları kendi postürünüzle kıyaslama imkânı bulacaksınız. Böylece sorunlarınızın neler olduğunu anlamanızı ve vücudunuzu daha iyi analiz etmenizi kolaylaştıracağız.

Yukarıdaki resimde 1. postür ideal olandır. 2. postürde de bel ve sırttaki eğimler normal ölçüdedir. Fakat dikkat ederseniz vücut öne doğru eğik durmaktadır. 3. postürde bel çukuru (lordoz) olması gerekenden biraz fazla, sırt eğimi (bizim tabirimizle ‘kamburluk’ , tıptaki ismiyle ‘kifoz’) olması gerekenden fazladır. 4. postür bizim baş belamız olanıdır. Lordoz ve kifoz ileri derecededir.

Yukarıdaki örnek resimde olduğu gibi size ait olan, yandan çekilmiş bir fotoğrafı analiz ederken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;
    Yerden başlayan, ayağınızın, dizinizin, kalçanızın, omzunuzun ortasından ve kulağınızın arkasından geçen düz bir çizgi çizebiliyor musunuz? Çizebiliyorsanız güzel.. Çizemiyorsanız bir sıkıntı olduğunu fark etmişsinizdir.

Bel çukurunuza bakın. Aşırı mı yoksa olması gerektiği normal kaviste mi? Bunun net bir ölçüsü yok ama az-çok normal ya da anormal olduğunu tahmin edebilirsiniz. Fazla olması bozuk postürün bir işaretidir.

Kollarınızın pozisyonuna dikkat edin. Vücudunuzun yanında mı duruyorlar yoksa önünde mi? Önünde duruyorsa bu öne doğru yuvarlanmış omuzlara sahip olduğunuz anlamına gelir.

Aynı şekilde üst vücudunuzda omuzlarınıza dikkat edin. Gerçekten, öne doğru yuvarlanmış haldeler mi?

Başınızın pozisyonuna bakın. Öne doğru mu duruyor yoksa tam vücudunuzun üzerinde mi? Öne doğru duruyorsa, bu durum bozuk postürü ifade eder.

Cepheden (önden) çekilmiş fotoğrafınızda bacaklarınıza bakın. Yukarıdaki resimde 1. deki gibi düz mü duruyorlar yoksa 2. deki gibi çarpıklar mı? Dizleriniz karşıyı mı gösteriyor yoksa birbirlerine doğru mu dönük? Ayak tabanlarınızın ortasında boşluk var mı yoksa bizim ‘düztaban’ diye tabir ettiğimiz gibi yere tamamen temas mı ediyor? Yani ayaklarınız içe mi basıyor? Ayak parmak uçlarınız ileriyi mi işaret ediyor yoksa yanlara doğru mu uzanıyor? Ayaklarınız içe basıyor ve ayak parmak uçlarınız yanlara doğru işaret ediyorsa, bu istenmeyen durumdur.

Yine cepheden çekilmiş fotoğrafınıza baktığınızda ellerinizin üstünü görüyor musunuz? Görüyorsanız omuzlarınız öne doğru yuvarlanmıştır ve nur topu gibi bir kifozunuz var demektir!

Sağ ve sol elinize dikkat edin. İkisi aynı hizada mı? Yoksa biri diğerine göre yukarıda ya da aşağı da mı duruyor? Böyle bir durum varsa birazdan incelemenizi isteyeceğimiz sırt fotoğrafınızda trapezlerinize ve omuzlarınıza bakın. Elleriniz gibi onlar da biri yukarıda biri aşağıda duruyorlardır. Bunun sebebi sağ ya da sol trapezin diğerine göre fazla gergin (kısa) olmasıdır.

Sırttan bakıldığında scapula (kürek kemiği) 1. resimdeki gibi pozisyon almışsa geriye çekik (birbirlerine yakın) ve basıktır. Yani olması gerektiği gibidir.

Sırtınızın düz durması için destek oluyorlar demektir. 2. resimdeki gibiyse, dışa doğru çekilmiş, birbirlerinden uzaklaşmışlardır, adeta kanatlanmış gibilerdir. Burada ‘rhomboid’ denilen, kürek kemikleri arasında bulunan kaslar zayıftır. 3. resimde scapulalar yukarı çıkmış, yükselmişlerdir. Bu üst trapezlerin aşırı gergin, orta ve alt trapezin zayıf olduğu anlamına gelir.

Eğer scapulalarınız 2. resimdeki gibiyse öne doğru uzanmış omuzlarınız, 3. resimdeki gibiyse kamburunuz var demektir.

Tüm bunların sonunda sıkıntılarınızın neler olduğunu daha iyi kavradığınızı düşünüyoruz. Ama bununla yetinmiyor, sizi bu sorundan kurtarmaya çok niyetli olduğumuzun ispatı olarak örnek resimler veriyor, analiz ediyor ve durumu anlamaya çalışan beyninizde kopan fırtınadan kaynaklanan toz bulutunu kaldırıyoruz.

Örnek 1;

Örnek 2;

Örnek 3;

Yazının devamı olan 'Bölüm III; Çözüm ve Bölüm IV: Egzersizler' için tıklayın

Ekli Dosyalar:

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Ağustos 2013
    abseto, isgozgur, goodfellas9 ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
  2. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    bilgiler için teşekkürler

bunları fiziksel yöntemlerle kendi kendimize tedavi edebilir miyiz? yani mesela çarpık bacaklılık diyelim;bir yere gidecez yürürken düz yürümeye gayret ederek-ilerye düşen omuzlar diyelim dik durmaya kendimizi alıştırmaya çalışarak-omurga eğriliği desek onu bilmiyorum :)

3. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    bu başlıkta anlatılan şeyler kasların çalıştırılmasıyla düzelebilecek durumlar için geçerlidir. örneğin omuzların öne yuvarlanması, kambur duruş (kamburluk demiyorum, kambur gibi duruşdan bahsediyorum, başlığı kamburluk olarak seçmemin nedeni forumda bu şekliyle sorulduğu içindir) gibi sorunlar antrenmanla düzelebilir. yazıda bahsediliyor zaten.

eğer kemiklerde yapısal bir bozukluk varsa bu konu dışındadır. ağırlık çalışmasıyla düzelmezler.

aslında bunu yazıda belirtmem gerekiyordu ama gözden kaçmış.

4. rewind

rewind Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kocaeli
    bu fotoğraftaki adamlar resmen benimle aynı ellerimin üstü gözüküyor aynı böyle dururken ve kötü duruyor.omuzlarım öne doğru eğik ama belimdeki kamburluk az derecede.
    wrestler şuanda 2 gün kardiyo 3 gün ağırlık çalışıyorum.sırt hareketleri sanırım en önemli etken burada düzeltmek adına.sırt günümde hangi hareketlere ağırlık vermeliyim ?
    oradaki tüm egzersizleri yapamam belli başlılarını seçmem lazım.
    ayrıca özelden fotoğrafları da gösterebilirim yardımcı olursanız gerçekten çok teşekkür ederim.

Son düzenleme: 11 Eylül 2013
  5. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    rewind;

yazıyı akıllara gelebilecek muhtemel soruları cevaplandıracak şekilde hazırladım. sende de gördüğümüz üzere örnek resimler, anlatımlar, analizler, egzersizler vs..

yazının altındaki 3. bölümün linkinden egzersizlere ulaşabilirsin. örnek antrenman tablosunda da o günkü idmanda hangi egzersizleri ve nereye hitap ettiği belirtiliyor.

yazıyı tamamen okuduysan orada belirtmiştim. bence tüm çalışmalarını bırak ve başlıktaki örnek antrenman programını uygula.

6. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    güzel ve yararlı bilgiler cidden

7. dr-ozgurys

dr-ozgurys Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    antremanlarımı bırakmayı düşünmüyorum ikisini bir yapmayı düşünüyorum mesela bacak çalıştığım gün bunun sırt egzersizlerini yaparım gibi. böylede bir sorun olmaz herhalde zaten çoğu hareketi ağırlık istemeyen çok zorlamayan dayanıklılık hareketleri

8. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  9. Nexima01

Nexima01 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Wrester bilgi bankasını baştan sona okudum. Sanırım kendi problemini araştırırken bu konuda uzman olmuşsun. Aynı sıkıntılar bendede var uzun yıllardır duruş bozukluğumu yenmeye çalışıyorum. Yazılardan anladığım kadarıyla esneme hareketleri duruşun düzelmesine çok yardımcı oluyo. Son sayfada yazdığın egzersizler sanırım hem lordoz hem kifoz için yararlı oluyor. En kısa zamanda programıma entegre edeceğim.

Doktor bana skrolyoz başlangıcı var fitness yapmanı öneriyorum demişti. Senelerce bb yaptım ancak istediğim duruşa ulaşamadım henüz. Zaten fizik tedaviye gidecek zaman ve imkanımda yok şu aralar. Ben kifoz ve lordozdanda şüphe ediyorum. Kifoz veya lordoz olduğunu öğrenmek işimi kolaylaştıracaktır acaba akşam bir resim eklesem benim için bi analiz yapabilir misin ?

Bide üst sırt kasları için hangi hareketleri önerirsin

Son düzenleme: 24 Mart 2014
  10. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    açıkcası skolyoz hakkında yüzeysel bilgilere sahibim. salondaki üyelere canlı baktığım halde emin olamıyorum, resimden senin için bir şeyler söylemem ne kadar doğru olur, emin değilim.

üst sırt için;

face pulls

bent over lateral raise

rear delt fly

low pulley external rotations

inc. dumbel row

ve bu tarz egzersizler olabilir.

11. Nexima01

Nexima01 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Saol cevabın için umarım daha iyiye gidecek zamanla deneyimlerimi paylaşacağım buradan...
    bir de unutmadan bir şey daha sorayım örnek 1'de ellerinin üstünü görebiliyoruz yazmışsın düzgün bir duruşta gözükmemesi mi gerekiyor yada nasıl gözükmesi gerekiyor.

12. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Düzgün postürde ellerin konumu 'hazır ol' duruşunda gibi olmalı, yanı ellerin yanlarını görmeliyiz. Ama öne doğru yuvarlanmış omuzlar varsa bu kolları içe doğru çevirir ve karşıdan bakıldığında ellerin üstünü görürüz.

13. MeyethologY

MeyethologY Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    wrestler problemimi yazmışsın ancak yapmam gereken antreman programından hangisini yapmam gerektiğini anlamadım.Bende dediğin gibi Scapulanın kanatlanması (ön omuz kaslarım güçlü, öne doğru bariz şekilde yuvarlanma var) ve lordoz yani bel çukurluğu var.Sadece bu ikisi için yapmam gereken hareketleri yazarsan sevinirim.Birde birisi bana eğer lordozun varsa belin güçlü karın kasların güçsüzdür bu yüzden deadlift, ters mekik gibi hareketler yapmamalı, karın çalışmalısın dedi.Bu doğru bir bilgi mi yoksa o hareketleri çalışmalı mıyım ? Bana gerekli olan hareketleri yazabilirsen çok sevinirim.

14. Nexima01

Nexima01 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    yinede bir resim ekledim bu normal duruşum. sizce hangi kaslara önem vermem gerekiyor.
    üst sırt ve karın kasları yeterli mi?

Ekli Dosyalar:

15. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    bende hem kanatlanma var hem kambur olmuşum gibi yürüyorum yandan bakıldığında resmen sırtımdan 2 kemik fırlamış gibi görünüyor ne yapacam bilmiyorum

16. Nexima01

Nexima01 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    bende sonradan farkettim kanatlar çıktı ama duruş bozukluğu değişmedi. alt ve üst sırta yönelmek gerekiyo sanırım.

17. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Gerçekten çok faydalı bir paylaşım elinize sağlık.

18. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    ana bende aşırı lordoz var galiba doktora gidiyim bi peki bu sırt sorunları barfiksi nasıl etkiler?

19. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    ve benim ön cepheden ellerimin üstüde gözüküyor :( ortapediyemi gitmem lazım arkadaşlar

20. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    3. Bolumun linkini ya goremedim ya da yok, lutfen biri yazabilir mi linki, duzeltemedim uzun suredir durus bozuklugumu.

Sayfayı Paylaş