Body building'e Yeni Başlayanlar İçin Program

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 475 üye.
  1. ozcan

ozcan Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSKENDERUN/HATAY
    ilginiz ve tavsiyeleriniz teşekkürler. insanın bilgilenmesi için bilgi ve bilgili lazım derler. iyiki varsınız iyiki bodyforumtr var
    saygılar

2. CHaSCoTeCH

CHaSCoTeCH Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    iyide abiler kusra bakmayın ben bu terimlerden bisey anlamadım benim evde biseyler yapmam lazım
    bisiler soylerseniz sevincem saygılar

yas 16
    boy 178
    kilo 65

kendinize iyi bakın abilerim..

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  4. CHaSCoTeCH

CHaSCoTeCH Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkurler de onları yapmam evde falan mumkun degil bana soyle anlarısınzı iste evde olcak turden hareketler lazım bilgileri verdim ustte fotolar icin tesekkur tekrar saygılar ..

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=4160

6. CHaSCoTeCH

CHaSCoTeCH Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkurler bunlar bana uygundur heralde yas itibariyle FleXoR saygılar ...

7. ZERO

ZERO Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya mideyi nasıl çalışmalıyız.bu konuda hiç bir açıklama yok

8. ZERO

ZERO Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bir soru sordum sanırım flexor hoca sordugum soruya dikkat edemedi,veya göremedi
    umarım bu sefer bir cevap gelir

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Zero şimdi gördüm mesajını :)

mide konusunda eğere belinde bir sorun yoksa https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=291 buradaki hareketleri yeni başlayacaksan eğer antreman sonrasında 2x20 şeklinde yapabilirsin arada 1 dakika civarında dinlen

10. culpa

culpa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Hocam tüm bu için size çok teşekkür ederim, bu sıra okulu uzattığım için bol vaktim var. Üç sene kadar önce bu sporu yaptım fakat bazı sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım, daha sonra okulumun bulunduğu bir yerdeki salona devam etmek istedim, çalıştıran hoca askeriyeden ayrılmış beydi ve fazla birşey bilmiyordu. Sayesinde hayatımda ilk defa karın mide bölgemde yağlanma oldu(tabi nereden bulduğunu bilmediğim bir diet listeside verdi buda büyük etken oldu bu yağlanmada),mekik, şnavla ve bazı dietlerlebiraz azalttım bu yağlanmayı ama nekadar çalışırsam çalışayım eski haline dönmüyor şimdi gelelim asıl soruma; yazdığım gibi vaktim bol bu süreyi ve artık hayatımın devamını bu sporla devam ettirmek istiyorum tabiki şu anda fazla birşey kalmadı ve kas olarak ve hala karın bölgemde yağ var. Herneyse bu bol olan vaktimi sıfırdan başlayarak bol bol bu sporu yaparak kullanmak istiyorum. Babam asker emeklisi olduğu için tüm aletlerin bulunduğu bir spor salonu da var dediğiniz 3 aylık programla başlayacağım fakat gün sayısını arttırsam bu vücudumda sorun yaratırmı?Mesela haftada birgün dinlensem kalan günler full çalışsam diyorum zarar verirmiyim kendime(tabi çok yüklenmeden)Çalışırken çok hırs yapıyorum 1 ay sonunda normal program az gelmeye başlıyor.Bu sırada hayatım boyunca sürekli herhangi bir sporla hep uğraştım(yüzme, taekwondo, basketbol, tenis, az biraz ucundan bodybuilding, kick box, voleybol) ilk ağrılar geçtikten sonra hergün nasıl olur yoksa kilo mu arttırmalıyım, herhangi birşey kullanmalı mıyım, başladıktan sonra nasıl bir diyet programı uygulamalıyım,tavsiyeleriniz nelerdir. Bu arada yaşım 23. Şimdiden çok teşekkürler. ;)

11. culpa

culpa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Ayrıca dediğinize katılıyorum evet başımda bir profesyonel olmalı kesinlikle fakat bu dönem böyle geçmek zorunda kalacak. Ama en kısa zamanda bir profesyonelle çalışacağımıda belirteyim. Yaptığım sporlardan öğrendiğim güzel birşey yaptığın sporu kesinlikle profesyonel bir yardım alarak yapmalısın yoksa sonunda ya sakatlanırsın yada istemediğin şeyler olur vücudunda (çarpık bacaklar,orantısız vücut,biçimsiz gelişme vb.). Forumu genel olarak araştırdığım zaman en kullanmıyorum diyen bile kreatin, glutamin, protein tozu, çinko kapsüller, magnesium, whey protein ,dextroz
    vb. kullandığını görüyorum. Mesela daha önceden de bildiğim streoid i asla kullanmamayı düşünüyorum.(Hayatta hiçbirşey için büyük konuşmamak lazım döner dolaşır baş yarar bunlar). Fakat içlerinde ne işe yaradığını bilmediğim bir sürü şey var bunların. Tabi amacım kısa yoldan balon gibi şişip sadce görüntüden ibaret içi boş kimyasal bişey olmak değil. Ama benim gibi yeni başlayanlar için önerebilecekleriniz varmı yoksa bu ilk dönemde hiç bulaşmadan ilk devreyi atlatmalımıyım. Nezaman başlamalıyım.(ama teknoloji varsa kullanmakta gerekir yararlıysa) beslenme biçimi olarak ne önerirsiniz. Bu arada bu sporu bir süre böyle devam ettirmemin sebebi ailesel bazı sebepler. İzmir' de benim gibi bir toy la uğraşıpta ailemi razı edebilecek bir hoca tanıyorsanız benim için daha iyi olur tabi :D . Bunu sanmıyorum tabiki bu yüzden bu ilk dönemi kendim atlatıp olabilen en kısa zamanda bir profesyonelle çalışmak ilk amacım ama bunun nezaman olacağını bende bilmiyorum(sanmayın ki bu çocuk daha süt ailesel durumlar farklı, zaten burda anlatmama gerek yok bunları) kilom 64, boy 1.74cm. Hocalarımdan tavsiyeler bekliyorum.Teşekkürler...!!!

12. culpa

culpa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Hocam yazılarınız dikkatli okuyunca biraz da forumda araştırma yapınca tüm sorularıma cevap aldım bunun için öncelikle size tüm hocalarıma teşekkür ederim. Fakat kendi başıma bir beslenme programı çıkartamadım evet bir sürü bilgi edindim bu konu hakkında fakat daha önce başıma gelenlerden dolayı açıkcası bu konuda kendi başıma hareket etmekten korktum. :? Sizin programınız ışığında çalışmaya başlyorum yarın sabah bu beslenme işini tam olarak çözemediğim için sürekli erteliyorum bu durum cidden beni rahatsız ediyor.(ertelemek). Uygun bulduğum bazı forumlara yazılar yazdım ama bu konuda yeterli bir cevapalamadım. Daha doğrusu konular hakkında arama yapmamı önerdiler. Ben zaten bu aramayı yaptım ve uygulanan çoğu beslenme programının benim gibi yeni başlayan birisi için uygun olmadığını gördüm. Evet programı nasıl oluşturmalıyız hakkında da yazılar varama cidden kendime güvenemedim bu konuda. yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca yapmış olduğunuz bu 3 aylık program bütün forum üzerinde cidden takdir toplayan bir çalışma bunu için ayrıca sşze tekrar teşekkür ederim.

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ben teşekkür ediyorum yakında 1 aylık 3 proğram koyacağım bu proğramın amacı hoca vucuduna bakıcak ve sıkı proğram verecek vereceğim 1 aylık 3. proğram bu sıkı proğrama hazırlık proğramı olacak ve vucuda göre çıkarılan proğram daha profosyonelce yapılıp hareketlerin tekniği önceden kavranacak başka bir deyimle vucuda çıkarılacak proğramın vucuda vereceği ağrıları acza indirecek kilo arttırımını sağlayacak

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    3, proğram proğram 1 aylıktır

1. GÜN

GÖĞÜS

1 Bench Press (flat)
    2 Dumbbell Flyes (flat)
    3 Cable Crossover
    4 Dumbbell Pullover

en az 15 dk ara

KOL

1 Preacher Curls (z bar)
    2 Close-Grip Palms Down Barbell Curl (flat bar)
    3 Hammer Curls

2. GÜN

BACAK

1 Hack Squat
    2 Lying Leg Curl (Hamstring Curl)
    3 Leg Extension
    4 calf

15 dk ara

KANAT (SIRT)

1 Pull-Up (Barfiks)
    2 Wide-Grip Front Lat Pulldown
    3 Close-Grip Front Lat Pulldown
    4 T-Bar Rows

3. GÜN

OMUZ

1 Behind The Neck Press
    2 Lateral Raises (one dumbbell)
    3 Arnold Press
    4 Bent-Over Dumbbell Lateral Raises

15 dk ara

****OL

1 Lying Triceps Extensions
    2 Triceps Pushdowns (ters tutuş)
    3 Dips

Evet sevgili dostlar bu 3. proğram 1. ve 2. proğram gözden geçirilerek ve adelenin hangi yönde gelişeceği hesaplanarak çıkarılmıştır..

bu proğramda piramit sistemi uygulanması rica olunur (12.10.8.6)

1. ve 2. proğramın aksine bu proğramda daha çok bağımsız hareketlere yer verilerek adelenin kendi bünyesinde güçlenmesine yer verilmiştir.

bu proğram da her bölge 8 antremanı tatmalıdır hafta içi bir gün hafta sonu birgün mutlaka dinlenilmelidir..

Bazı bölgelerde (kol) ters tutuş hareketleri ile adele şaşırtma yönüne gidilmiştir

Proğram daki hareketler adelenin kalitesine göre hesaplanmış birinci hareketler ana hareket olarak verilmiş zirveleme egzersiz yoluna gidilmiş esnetme hareketleri ile zenginleştirilmiştir.

Proğramda göğüs ve kol gününden sona bacak ve kanat verilerek ağır çalışmış olan kolların dinlenme süresi uzatılıp arka kol ve omuz için hazır hale getirilmiştir..

bu proğram bitiminde artık çalışkan adele tembel adele ortaya çıkacaktır ve hoca iyi bir etüt yapıp çok gelişen adeleyi korurken az gelişenede makul ölçüde yüklenecektir

Bu proğram dan sonra artık vucuda göre proğram çıkarılmalıdır

Tüm hareketlerde hareketin orjinal ismi kullanılmıştır bölgesine göre :arrow: BURADAN Yapılış tarzına bakabilirsiniz..

hepinize iyi çalışmalar :)

Son düzenleme: 30 Mart 2010
    burhan00, HaNofEL, mihoo ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  15. biyan

biyan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yardım

Arkadaşlar önce bilginizi paylaşma çabanızdan dolayı teşekürler ben ikinci programı ugulayacağım fakat ağırlık kullanma ile ilgili acıklama istiyorum her set 4*8 olacak ama ağırlık sabitmı kalacak bunu neden soruyorum forumda bazı yazılarda yapılan hareketlerde kullanılan agırlıkların hep maksimum olması gerekli deniyor 4*8 yapacaksam set sayıları sabıt olacaksa kullandığım ağırlıklardamı sabıt olacak ve kılo her sette arttırılacaksa ilk setlerde kullanılan agırlık maksimum agırlık olmadıgından kas zorlanmayacagından gelısmıne etkısı nasıl olur ?

Cevabınız ve ılgınız için şimdiden teşekkürler.

Emek en yüce değerdir

16. onurka

onurka Guest

yardım lütfen :D

Ben 2 ay kadar body yaptıktan sonra birkaç ay ara verdim ve birkaç hafta evvel yine başladım. haftada 3-4gün gidiyorum ancak kollarımın özellikle omuz ve dirsek arasındaki mesafe çok uzun olduğundan ağırlık kaldırmakta zorlanıyorum(kalıbıma göre değil yani :lol: )bu sebeple birtürlü istediğim seviyeye gelmiyor kollarım hardline amino 2000 kullansam fazla kilo kaldırmamda falan bi işe yararmı acabaa???

17. gartew

gartew Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    değişik çalşıyordum bu programa geçsem olur mu?

herkese selamlar;
    ben iş yerinde bb yapmaktayım ancak iş yeri olduğu için bir hocam yok ve salonunda asılmış olan bi program vardı bende onu uyguluyorum program şu şekilde

GÖĞÜS
    bench 15*2
    butterfly 15*2

SIRT

Wide-Grip Lat Pulldown 15*2
    Seated (Cable) Row 15*2

OMUZ

Dumbell pres 15*2
    Military Pres 15*2

PAZI

Barbell Curl 15*2
    dumbell curl 15*2

ARKA PAZI

Triceps Pushdowns 15*2
    Barbell French 15*2

KARIN

mekik maksimum*2

programımk bu yaklaşık iki aydan beri uyguluyorum. p.tesi salı ve perşembe cuma olmak üzere 4 gün giriyorum. 1. aydan sonra ağırlık artıtdım. Benim amacım kas kütlesini artırmak vücüdümda yağ oranı çok fazla olmasada biraz var. Birde artık protein tozu kullanmak istiyorum sizce zamanı gelmişmidir. bu programı yukarıdaki programla değiştireyimmi eğer değiştirirmem gerekirse kaçıncı programdan başlamam gerekir.acele cevap verirseniz sevinirim. herkese kolay gelsin

18. orhzng

orhzng Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    değerli arkadaşlarım hocalar hepinize selamlar..
    bende forumunuzun yeni bir acemi body cisiyim :)
    ismim orhan 23/08/1983 doğumluyum istanbulda ikamet etmekteyim..
    şimdi öncelikle şöle sölim bu spora yeni merak saldım ve biraz heveslendim.. fakat yoğun iş temposu nedeniyle salona gitmeye vaktim pekde kalmıyor..bende gerekli araştırmayı netten takip ettim bi takım dambell aldım.. ve çalışma hareketlerini de en iyi en güzel yorumlayan site olarak burayı buldum.
    çalışmalarıda harfi harfine uygulucam inş sizlerinde sayesinde güzel bi vücuda sahip olucam..
    boyum 172 cm kilom 60 biraz zayıfım bunu önlemek içinde karbonhidrat tozu aldım.sabah ve akşamları içiyorum bi hafta kadar oldu etkisini hissetmeye başladım.
    sizlere şöle bi sorum olucak eğer bu programa uyarsam etkisini görebilecekmiyim birde karın için bişi yazmamışsınız fakat ben ekstra mekik de çektim :D bi sakıncası varmı ilk ayda bunu yapmanın
    şimdiden çok teşekkürler :roll:

19. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    1.83 Boy 110 kg ve 110 cm beli olan (yani ben) bir insan için nasıl bir antreman programı önerirsiniz hocam..Bir yandanda diyet yapıyorum..

20. Evet

Evet Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam 3 aydır evden dışarı çıkmadım ve hiç spor yapmadım, karın ve kalçada yağlanma var, çalışmaya engel bi rahatsızlığım yok, 1 aydır sağlıklı besleniyorum. bugün vg'ye uygun beslenerek spor salonuna gittim, hocanın aralarda hiç dinlenmeden uygulattığı psikopat bi program az kalsın beni öldürüyordu, nabzım çalışma bittikten 1 saat sonraya kadar 110un altına düşmedi, tansiyonum yükseği yüksek düşüğü düşük çıktı. bende artık bu siteyi dikkate alarak başlamaya karar verdim.

Hocam benim için önemli olan sağlıklı gelişme, yavaş gelişme olması umrumda değil sabır gösterebilirim. İlk 1 ay başlangıç programında ağırlık olarak ne önerirsiniz? 2x8in sonuna kadar yapabileceğim en ağır kilolarla çalıştım, yaparken zorlanmadım ama çalışma bittiğinde sıkıntı oldu. Çok hafif kilolarla başlasam yeterli olurmu? Lütfen bilgi verin.

Herkese saygılar, teşekkürler.

Sayfayı Paylaş