Bir boksör kaç kişiyle mücadele edebilir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Kickbox... tarafından 16 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 45 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Bu sporu sokakta dövüşme amaçlı kullanmayın sokaklarda serseri gibi değil ringlerde sporcu gibi dövüşün.Sokakta yapılan dövüşten hayır gelmez.Ayrıca bir boksör rahatlıkla 3 kişiyi yere serebilir sokakta ama lisanslı boksör ise yasaktır ve bunu yaparsa lisansı elinden alınır.Hele milli boksör olmuşsa vay haline :D boksörlerin sokakta dövüşmeleri yasaktır çünkü yumrukları bıçak silah gibi gözülmektedir anla işte boksörün kaç kişiyi dövebileceğini.Konunun açıldığı çok olmuş ama yinede ben tavsiye vermek istedim abi.Sokak dövüşü iyi değildir boksörlere yasaktır.Sen boksörsen zaten sokakta dövüşemezsin.Senin dediğin gibi çok acil bir durum olursa tabiiki dövüşürsün.Ama yasaktır ve boksu sokaklarda dövüşmek için kullanma.Başarılar

2. byzkin

byzkin Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
  3. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    O adam eski amatör boksör abi boksu bıraktı yani şimdi güvenlik görevlisi.Yani sokakta dövüşmesinde bir sakınca yok onun teknikleri biliyor ve güzelce kullanmış.Ama lisanslı bir boksör sokakta dövüşemez milli sporcu ise disiplin cezası bile verilir.

4. executioner92

executioner92 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    kicxbox, tekvando gibi mücadele sporları savunma amaçlı spor değildir. Bunlar salon sporudur ama bu sproıları bilen biirleri tekme ve yumruklarını sert kullanacağından + olabilir. Savunma amaçlı spor yapmak istiyorsanız karete, aikide, hapkido gibi sporları seçin

5. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Helal olsun süper açıklama yapmışsın.Aynen dediğin gibi eğer sokakta kendinizi tehlikelere karşı korumak istiyorsanız lütfen boksu seçmeyin.Boks kickboks tekvando muay thai mma falan bu tür dövüş sporlarının müsabakaları vardır.Ama aikidonun müsabakası yoktur mesela tamamen kendini koruma amaçlıdır.Aikido gibi dövüş sporlarında sert teknikler yoktur daha yumuşak teknikler vardır daha çok yere düşürme etkisiz hale getirme hareket edemeyecek şekilde adamı kilitleme vardır.Sokakta kendinizi en etkili şekilde korumak için judo ve kareteyi şiddetle tavsiye ediyorum ikisini birden öğrenebilirsin çok etkili bir teknik sahibi olursunuz judoda eyre düşürme fırlatma teknikleri karatede daha çok yumruk ve tekme teknikleri ile mükemmel bir tekniğe kavuşursunuz yani adamı hem yerden yere sürükleyip hemde yumruk ve tekmeleriniz kullanırsınız ama kiisi beraber çok zordur.Kickboks boks muay thai mma bunlar gibi dövüş sporları müsabakalarda kullanılır fazla savunma amaçlı değildir bunlarla kendinizi savunmazsınız karşınızdakini öldürürsünüz anlatabildimmi o yüzden sokakta kendinizi savunmak istiyorsanız daha iyi felsefesi olan bir dövüş sanatı seçin dövüş sporları ayrıdır sanatları ay birşeydir sokakta kendinizi savunmak için dövüş sanatı bilmeniz daha iyi karete judo çok iyi mesela.Bir karatecinin vurduğu darbe ile kickboksörün attığı darbe bir olmaz öldürücü olabilir tekvandoyuda önermiyorum çünkü tekvanducu tekmesi bir insanın kamurgaları rahatlıkla kırabilecek şekilde gelişmiştir tekniği tekmeye dayanır yumruk çok az kullanılır ve müsabaları yapılan uluslararası bir spordur yani olimpiktir.

6. by-Exo

by-Exo Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Önüme geleni dövüyüm diyorsan baştan söyleyim sen bu spora başlama . Kickboks ha diyince öğrenilen bi spor değil dir .Dışardan göründüğü kadar da kolay bir şey değildir. Eğer özel yeteneğin yoksa hemen öğrenemezsin . Bir çok evresi var bu sporun . Ha başlıyacağım dıyorsanda antremanlarda yapabildiğinin en üst seviyesini yap sınırları zorla eve gıdınce bu gun ne yaptıgını hatırla tekrarla antremanları aksatma boşlama bir idmana gidip öbürküsüne gitmemezlik yapma En önemlisi ise yürek cesaret bunlar yoksa yapmanında bır anlamı yok...

7. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Sokakta kavga tekniği uygulayamaz felan yok iyi bi boksörse soğuk kanlılığını korur.Çok rahat alabilir tabi karşıdaki kişilerde sopa bıçak vb. gibi aletler olmadığı sürece.Bu şu demekte değil her boksör 3-4 kişiyi indirir tek kişiden dayak yiyeninide gördüm 6-7 kişinin arasına dalıp hasar almadan çıkanıda gördüm.Ama şu bi gerçek sokakta kavga etmek çok tehlikeli sizin karşınızdakiler 4 kişidir kavga başlar teker teker indirirken arkadan biri sopayla kafanıza sağlam bi vuruş yaptımmı ne boksörlük kalır ne bişey oraya yığılırsınız.O yüzden her zaman en son çare kavga:)

8. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    hasmın fiziki durumuna göre bir kişiyle bile baş edemeye bileceği gibi 4-5 kişiyide rahatlıkla yere serebilir. boksörün formu ne düzeyde olursa olsun yazdığım gibi ikinci tekil ve çoğulların koşullarıyla alakalıdır. belirli bir sayısı olmaz bu işin 1, 5, 18 vs

9. executioner92

executioner92 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    savunma amaçlı öğrenilecek bi spor değildir boks, kicboks, tekvando !!! bu arada bu gün burnum kırılıyordu kicbox antremanında

10. erayaktas

erayaktas Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Bi yorumda ben atayım.

Seviyene göre kavgada mücadele edebileceğin kişi sayısı artar boks ile beraber body de çalışıp güçlenirsen. Şöyle düşün kendine çok güveniyorsun yumruğun çok sağlam 1 vuruşta 1 kişiyi indiririm diye düşünüyorsun o zaman sırtını sağlama aldıktan sonra sayının önemi yoktur. Tabi bu kademeye gelmek içinde uzun yıllar geçer.

11. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
  12. AhmetEmin

AhmetEmin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kayseri
    savunma konusunda ciddiysen tamamiyle wing-tsun derim cunku 2 yıldan sonra gözü kapalı bloklar verilebiliyor(Eski dersane hocam bizzat gösterdi ki bu iki yıllık eğitimi üniversitede almış).boks konusunda ise arkadasa katılıyorum.sokakta kesinlikle yasaktır.ve lisanslıysan bıçaklı kavga kadar ceza alırsın.ben 1.5 yıl kungfu yaptm ve gelecek ayda boksa baslıycam.benim secim sebebimde musabakalar degil sadece sevgi.sokak kavgasına gelincede karsındaki kisinin silahı uzak dogu sporlarındaki tekniklerle ise yaramaz hale getirilebiliyor.her antreman tekrarladıgınız hareketlerin benzeri kavga anında karsınıza cıktıgında refleks olarak bunu yapabiliyorsunuz ancak bunun icinde 6 7 ay gibi bir sure gerekiyor...sonuc olarak savunma icin uzak dogu sporlarını secebilirsin.ama ben hep tekmenin karizması varsa yumrugun asaleti var diye dusunmusumdur :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 03:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 03:43 ----------

ha birde kısaca arastırdıgın sporların temel ozelliklerinden bahsedeyim(bildiğim kadarıyla).boks eviks ayak oyunları ve yumruk uzerine kuruludur.kick boksta bundan ayak oyunları cıkar ve yerini tekmeler alır.muay thaide işin içine dirsek ve dizlerde dahil olur.ama okudugum yabancı bi kaynakda muay thai hocası bu spor icin sanat degil hayatta kalma ögretisi gibi bi terim kullanıyordu.göz önünde bulundurulması gerektiğini düşündüm.ve mma.adı ustundedir..martial mixed arts.nasıl boks sadece yumruk degilse mma da sadece gures degildir.mmayi avantajlı kılan sey budur ki konu sokak dovusu oldugunda pis dovusmek istersen biçilmiş kaftandır...(pis dovus yanlıs anlasılmasın.wing tsuncuya yumruk atarsanız sizi yere yatırır ve ustu bile kirlenmez.mma kick boks yada muay thaide daha 'pis' yumruklarla yanıt bulursunuz...)

ben yinede ne istediğini bilerek başlamanı öneririm.kendini korumak,gösteriş,saf teknik yada sporu hayata cevirmek...ben kungfuya sevdigim icin baslamıstım ancak kungfunun en önemli vurusları(yılan turna kartal vs) hep parmak uclarıyla vucudun zayıf noktalarına yapılan vuruslar iceriyordu ve bu nerdeyse bi ömür adamak gerek demekti...üst düzey teknikleri hayatına gecircek imkanın yani zamanın varsa dusunmeden kungfuyu sec derim.ben tercihimi temel teknikleri ust duzey kullanmak olarak yapacağım.uzattığım için kusura bakmayın iyi geceler:)

13. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Boksör olsun , kickbokscu olsun sokağın kuralları yoktur kuralsız oluşu onu ayrı kılar yani boksta nasıl tekmeler yok ise veya kickboksta hayaya vuruş vbz.Vuruşlar yok ise sokakta hepsi vardır , bıçaklı saldırısından tut , göze varmak sokmaya , boyuna hızlı sert darbeye kadar herşey vardır.Ama demek istediğiniz şu ise sokakta 4-5 serseri bıçağı yok , sopası yok ama 1 kişiye saldırı yapmaya çalıştılar o kişide 2 senedir kickboks yapıyor o anlık stres ile hata yapmaz ise sakin davranıp hepsini birden dövebilir ama birazcık seriyse mesela bizim Jeet Kune Do felsefesinde gradeler arasında şu var 2 kişiye karşı tek başına mücadele , 3 kişiye karşı tek başına mücadele , 1 kişi sopalıya karşı tek kişi sopasız mücadele , 4 kişiye karşı tek mücadele bu sayı 10 a kadar çıkıyor ve bunu başaran tek bir kişi var türkiyede oda hocamız 16.grade Yüksel Yılmaz yani 5 kişiyle karşılaştığında onlarla mücadele edebilecek bir kişi bence Jeet Kune Do'da 6.Grade olmuş bir Sifu çok kolay mücadele edebilir...

14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    boksör 150 kişiyle dövüşebilir bilimsel olarak kanıtlanmıştır :):) ya kaç kişi ile dövüşecek boksör dediğin ringte teke tek dövüşür sokakta dövüşmez.

15. gocaman

gocaman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dağ rehberi
    öncelikle boksu kavga için kullanmaya çalışmak mantığı çok yanlıştır 3-4 ay boksa gidersin karşına çok kavga etmiş bir serseri geldiğinde dövdüğün diğer çocuklardan aldığın özgüvenle saldırırken yerde uyanırsın çünkü sokak kavgasında teknik güç vb. şeylerin yanı sıra soğukkanlılık korkusuzluk ve adrenalini kontröl etmek önemlidir.
    ben hem eğlencesine sürekli boks çalışırım hemde salonda sürekli kuzenime antrenman rakibi olmuşluğum ve sürekli antrenmanlara katılmışlığım var sana yaşadığım bir şeyi söylemek isterim bir sabah koşuda ben kuzenim ve hocamız sahilde düz açık bir alandayız karşımıza 6 serseri çıktı hepsi gayet kendide felandı bağırdılar çağırdılar bakmadık önümüzü kestiler ve yanımdaki antrenörüm ani bir hareketle karşısındakine sağ kroşe attı ben ve kuzenim bir kişiyi aşağı aldık hocamız geri kalan 4 kişiden sadece birini 3 yumruk ile gerisini 2 şer yumruk ile sürekli geri adım atarak yere indirdi ayrıca hatalı sollama diye google da aratıp bakarsan orada bir video var çok benzeri bir olaydı anlattığım şey ile övündüğümü düşünmeyin arkadaşlar sadece arkadaşa cevaptı.

16. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bir boksörde , kickbokscuda bir kişiyle başa çıkabilir.İnsanları yaptıkları mücadele sporları gereğince 2 insan ile 3 insan ile dövüştürmeye layik görüyorsanız mantığınıza çok yazık diyorum..Aslında bu sitede mücadele sporları ile ilgili bölüm yok ama bu konular Güç Sporları bölümüne yazıyor insanlar..

17. undisputed01

undisputed01 Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Bende merak etmişimdir ?

18. ayberk228

ayberk228 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bir boksör karşısındakinin de ana evladı olduğu ve garip bir Allah'ın kulu olduğunu unutmamalı. Eğer başarı istiyorsa önce bu ilkeyi takınmalıdır.

19. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    bu biraz amatör boks için gerekli bir ilke bence.pro lar zatem amatör ruhunu kaybetmiştir sporculuktan çıkmış bir dövüşçü halini almışlardır böyle düşünüyorum.Yani pro maçlarda işin ucunda para var ve hiçbir por boksörün rakibini ana evladı Allah ın kulu olduğunu varsayacağını düşünmüyorum pro da acıma yoktur ölümüne dövüşülür

20. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Bir olayı anlatmak istedim daha 4 gün önce yıl başı gecesinde oldu...

Malum yıl başı eğlnmek lazım, YGS LYS sınavlarına hazırlanıyorum stres atmak lazım. Ailemden izin aldım oturduğum semt'e 45 dakika uzaklıkta başka bir semtte arkadaşın evine gidip orda takılıcaz. Tabi babamın mesleği gereği gece evde olmayacaktı benimde 12:30 dan önce eve dönmem gerekiyodu. Her neyse çıktık işte gır gır şamata eğlence derken saaat 11 i gördü. Oturduğum semte gidecek arabalar 12 de olduğu için erken çıkmam gerekiyordu. Arkadaşın oturduğu bölgeyide bilmediğimden onlarla beraber çıkmıştık dışarı. 4 kişiydik işte ıssız bir bölge oturdukları yer etraf ağaçlık parklık alan hep. Sessiz yani bildiğiniz yıl başı millet şehir merkezine gitmiş deniz kenarında barlarda eğleniyor. Her neyse durakta beklerken birden motorda 3 kişi geldi. İçlerinden biri işte şu kişiyi tanıyomusunuz hayır kardeşim felan dedik, eleman kavga istediği belli kardeşimi akvga bahanesi oalrak görüp arkadaşlardan birinin üstüne yürümeye başladı. Bizde çocuğu engelleyince birden elini arkaya attı, bıçak vardı sanırım onu çekmek için bildiğiniz çekmiş çekmiş bela arıyor. Her neyse bıçağı görünce birden benim elim ayağım boşaldı feci bir titreme geldi. O an kendimi çok güçsüz hissettim felan, yani çocuğa orda patlatıp etkisiz hale getirme şansımız vardı ama elima yağım titrediğinden ve risk almak istemediğimden bir şey yapamadım, diğer 3 arkadaşın durumunu bilmiyorum ama onlarda sanırı mbenle aynıydı. Orda birine zarar gelse nasıl açıklarız ailesine sonuçta. Her neyse çocuğu yatıştırmaya çalışırken (adamların mahallesi) bunlar oldu 7-8 kişi. Biri gidio 2-3 kişi getirip geri dönüyo. Adamlara durun yapamyın derken kardeşim diyen arkadaşı tutup sıkıştırdılar duvara ve yumruklamaya başladılar (hayatımda kendimden utandığım en büyük andır) Bir şey yapamıyoruz, çocukları engellemeye kalkınca hepsi bıçağa asılıyor. Her yerim titriyor dolayısıyla üşüme geliyor her yerime buz gibiyim. Sanki dokunca biri bayılacak gibiyim. Ayrıca araba kaçıcak, eğer kaçırırsam sabaha kadar orda sürüklenicem. Çocuğa vurmaya kalksam içimizden biri büyük ihtimalle yaralanacak. Sonuç olarak bir şey yapamadım ve arkadaşı yumrukladıktan sonra dağıldı hepsi, çevreden bir sürü insan geçti kimse polisi aramadı yada dağıtmadı bizi, o an kaçmak istedim nedense ordan ama kaçamadım. İşte dağıldıktan sonra millet son arabaya binip eve döndüm. Hala aklımdan çıkmıyor bu olay. 3 gündür uyuyamıyorum doğru düzgün hala sinirden elim ayağım titriyor hatırladıkça kendi kendime ben bumuyum? diyorum. Bu olay sınıfta konuşuldu duyan ne korkaksınız patlatsaymışınızya bir b.k yapamazlardı felan filan diyorlar ki onlara sinir oluyorum o durumda değillerdi ve sadece kendim olsam neyse yanımda arkadaşlarım vardı başkasının hayatını riske atamam kendi onurum için...

Ama tabi bir daha bu olayları yaşamak istemediğimden artık karşımdakinde ne olursa olsun istediğini verip direk yumruğu patlatacağım ağzına, belki sopa yersem yada hastanelik olursam şu lanet duygudan ve titremeden kurtulurum...

(çok iyi 2 arkadaşımı feci şekilde sinirlenip dövdüğümden bu yana bu titreme var, 4 senedir)

Asıl konuya gelirsek bu titreme neyden kaynaklanıyor? Eğer bir dövüş sporuna başlarsam bu titreme geçer mi? Tek sorun burada tek spor olan 1 tane karete salonu var ufak bir yer, hep ufacık çocuklar var. Napmalıyım?

Not: hatırlayınca elim ayağım titredi yine yazım yanlışlarını maruz görün feci sinirlendim yine...

Son düzenleme: 4 Ocak 2012

Sayfayı Paylaş