Bilimi bi tarafa bırakırsak eğer

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve mma- tarafından 25 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Selamlar

Böyle bir konu göremedim, eğer ki daha önce açılmışsa kusuruma bakamayın

Şimdi burda bilimsel ve derin anotomi bilgilerine muhabbetlerine girmeden sadece hislerimize göre sporda gerçekten ne mantıklı ne değil görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Şahsen lor peynirinin çok gereksiz olduğunu ve inanılmaz şişkşnlik yaptığının
    Deadlift squat gibi hareketlerle pekte karın kası çıkarılamayacağının
    Yulafın spor için ciddi etkilere sahip olmadiğinin
    Pirinç pilavinin ant. Öncesi belkide en cok güç enerji veren besin olduğunun
    Barfiksin açık ara en etkili kanat hareketi olduğunun
    Bench pressin dambıl pressten en az 2 kat daha etkili olduğunun
    Bench pressin tricepsi en cok geliştiren hareket olduğunun
    Kol için full body dahi yapıyor olsak en az 3 hareket yapılması gerektiğinin
    Ve protein tozunun ciddi etkilere sahip olduğunun kanaatindeyim.

Tabiki bunların tersini savunacak cok sayıda makale mevcut fakat dediğim gibi burda bilimi değilde hissiyatı konuşmak maksadım. Sizinde bu tarz hisleriniz var mı bu spora karşı?

Kagank34 bunu beğendi.
  2. ohnofor

ohnofor Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    güzel konuymuş dumbell press olayına ben de katılıyorum göğüsle alakalı hiç bir işime yaramıyor sadece kuvvet geliştiriyor.

kreatin dışı supplementler çöptür. o parayı çöpe atın aynı verimi alırsınız.

en iyi verim alınan program haftanın 6 günü gidip çift bölge çalışılan programdır. hem iki bölgeyi iyice parça pinçik ediyorsun hem de bunu haftada 2 kere yapmış oluyorsun hem de dinlendirerek.

birde bacak çalışmak tamamen overrated. 2 sene bacak çalış yine farkedilmiyor farkedilebilirlik için en az 4 sene gerekiyor kısacası harcadığın vakte yazık bacak çalışacağına üst vücut çalış daha hızlı geliş.
    Bunlarda benim fikirlerim gelsin linçler :D

3. treblek

treblek Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Lor peynirini günde 600 700 gram salata, sote çeşit çeşit yiyorum ve çok iyi bir protein kaynağı. Aynı proteini yumurtadan alacak olsam hem daha pahalı hem de yağı israf olacak. Tavuk da ona nazaran pahalı. Bu arada şişkinlik için senin sindirim sistemin sorun çıkarıyor olabilir. Bazı insanlarda bazı besinler daha fazla şişkinlik yapabiliyor.

Ben şahsen antremandan 2 saat kadar önce bulgur yiyince daha enerjik hissediyorum.

Bence stabilize etmek için bayağı kasılıyor. Çünkü bazen deadliftte karın kaslarımı hiç olmadığı kadar hissettiğim oluyor.

Yulaf bence de olmazsa olmaz değil. Hiçbir besin olmazsa olmaz değildir sonuçta sürüyle karbonhidrat kaynağı var. Ama en başından beri tüketiyorum.

Barfik iyi olabilir ama bende 3 4 barfiks çekebilen kişinin ekstradan lat pulldown ile izole etmesi bence olmazsa olmaz. Ben lat pulldown u barfiksten daha fazla hissediyorum çünkü barfiksten daha fazla hissettiriyor ve daha fazla odak sağlıyor.

Bence dumbell ile yapılan bench press daha etkili çünkü daha derine inebiliyor ve daha fazla stabilize etmek gerekiyor.

Protein tozunun etkilerini hissedebilmek için mikroorganizma falan olmak, sentezini ve gittiğin yeri gözümüzle görmemiz lazım, proteini çok düşük almak, veya proteini çok düşük alırken 5 6 ölçek almak. Bunu da fark edeceksek bu çok uzun vadede olur.

4. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba

Burda amaç doğru-yanlış değil, şahsi doğrular ve hissiyatlar. Maddeler ilk aklıma gelenlerdi yazdım tabikide işin özüne bakarsak lor peyniri güzel bir kaynak ve evet sindirim sebebiyle bana yaramıyor bunun farkındayım. Burda olay doğru yanlış değil yani sadece hissiyatlar.. Bu yüzden maddelere cevap yazmak değilde spor anlamında şahsi hislerinizi söyleyebilirsiniz

5. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Bunlar benim kendi fikrim, tabii ki araştırmalarda buna etkendir zaten sadece bunlar doğru diğerleri yanlış demem.

Dumbell press konusunda size katılıyorum, Bench press çok daha iyi ayrıca en iyi üst vücut hareketidir bana göre. Triceps'e baya etkisi var, o da gayet doğru.
    En iyi sırt hareketi bana kalırsa da Barfiks ama bizim salonda da görüyorum kimse nizami biçimde yapamıyor. Lat Pull Down kesinlikle çok iyi bir hareket zaten, kimse değil diyemez ayrı olarak bence Cable Row da öyle.
    Ayrı olarak Squat ya da Deadlift yapmadan da bacaki kalça vs kaslarımızı çalıştırarak gelişim elde edebiliriz. Bu konuda tartışma çıkmasın, tehlikelidir demem ama yapılmazsa şöyle olur böyle olur bilmem ne öyle bir şey yok diyorum.
    Lor Peyniri oldum olası sevmedim, sevmiyorum diye gereksiz demem yiyen yer yani.
    Pirinç pilavı bu spor için biçilmiş kaftandır, karbonhidrat kısmında bence en ön sıradadır.
    Kol için haftada 3 kere Full Body yapıldığında 3 kere çalıştırdığımız için bence gayet yeterli olacağını düşünüyorum.
    Program olarak ise Full Body ya da Upper-Lower antrenman'ın daha etkili olduğunu düşünüyorum. Haftada en az 2 kere kasların çalıştırılması kanaatindeyim. Hatta, Üst vücut'un haftada 3, alt vücut'un haftada 2 kere çalıştırılması düşüncesindeyim.

6. Kagank34

Kagank34 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Açıkcası güzel bir konu olmuş :) dediklerinin büyük bölümüne katılıyorum. Özellikle göğüs için hiç bir zaman dumbell ile çalışırken kası tam hissedemiyordum. Smith machine veya bench daha çok verimli oluyor benim için. Özellikle smith machine da sonuna kadar zorlamak aşırı hoşuma gidiyor. Kaldıramıyacağımı hissetiğim de kilitliyorum barı. Gerçekten göğüsü sonuna kadar çalıştırdığını düşünüyorum. Belirli bir set veya tekrar saymıyorum hareketlerde. Ne zaman tamam bu kadar yeter ağırlık kalkmıyor artık dediğim zaman bırakıyorum max 6-7 set gibi. Tabi toplam hareket sayısını düşürüyorum bu şekil de çalıştığım da. İşte 2 bölge, 6 veya 7 hareket gibi. Bu şekil de çalışarak daha çok geliştiğimi hissediyorum. Whey, bcaa ve glutaminin ise gerçekten çok işe yaradığını düşünüyorum. Sindirim süresinden tut amino asit profilinin kalitesine kadar gerek recovery gerek kas yapımın da önemli rol oynadığını düşünüyorum. Kaslar ne kadar kısa sırada recovery olursa tekrardan ant programıma ekliyebiliyorum. Doğal beslenme ile supplement kullanımının arasın da epey bir fark olduğu kanısındayım. Hissiyatım da şu şekil de. Vücuda ne kadar erken protein girerse o kadar kısa sürede protein sentezinin başlıyacağını düşünüyorum. Yemeklerden sonra alınan bcaa nın yavaşlayan protein sentezini hızlandırdığını da düşünüyorum. Ne kadar kaliteli protein o kadar kas tamiratı ve gelişimi diye. Beslenme olarak sabahları yüksek karbonhidrat almanın işe yaradığı kanısındayım. Karbonhidrat kaynağının, makarna olur baldo prinç olur bunları değişmezimdir. Yulaf işin show kısmı gibi geliyor bana. Deadlift ve squatın da güç olarak yapılması hoşuma gidiyor ama hacim için çok gerekli oldmadığını düşünüyorum.

7. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Bazen ben de benzer hissiyatları kapıldığım oluyor fakat kişisel tecrübelerim ve gözlemlerim işin kritik noktasının bilim olduğunu söylüyor.

Buradaki en önemli mevzu bilimselliği nasıl kullandığınız olacaktır. Sporda bilimi temel alarak ilerler ve gelişirsiniz. Fark yaratan noktalar ise kişinin bireysel özellikleridir. Bu söylediklerimizi en basitinden genetik veya vücut tipi olarak en bilinen hale getirebiliriz. Bahsettiğiniz şeyler aslında bu tarz kritik farklardan kaynaklanıyor. Amacınız iki nokta arasında gitmek ise size çok fazla seçenek çıkar. Önemli olan sizin hangi yolu seçeceğiniz ve o noktaya ulaşacağınızdır.

Ben bu tarz soruları vücudumu tanıyarak aştım. Yemek, idman, dinlenme vs vs hepsi zamanla oturttuğum şeylerdi. Yapılanların hepsi bilimsel tabanlı sadece bilimsel tabanı nasıl kullandığınız fark ediyor.

mma- ve abseto bunu beğendi.
  8. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    Tartışılması komik bir konu biraz yanlış anlamayın da.
    Bilhassa erkekler için.
    Kaçı gerçekten ideali ve sağlığı için spor yapıyor ki bilimi düşünsün?
    Çoğunun temennisi cinsel dürtüler, kadınları daha kolay etkilemek vs.Bu uğurda çorba gibi protein tozu içen mi dersin,steroid kullanan mı?
    Kadınlar için de geçerli bu, sırf erkekleri tahrik etmek için bilinçli hareketlerle bir ton erkeğin içinde spor yapan arkadaşlarım var.
    Çok iyi halt yemiş gibi de anlatıyor yok şöyle asıldı,yok şöyle dibi düştü.
    Sporu şov kültüründen arındırabilsek keşke.

9. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Başlangıçta çoğu kişinin amacı bu olsa dahi devam eden insanların 3.önceliği bile olmuyor karşı cins. Her gün bir victoria secret mankeniyle birlikte olmadıktan sonra hiç bir güç o yağsız az tuzlu haşlanmış tavukları , lapa gibi pirinçleri , çoğuna at yemi gibi gelen yulafları , yutarken insanı boğan yağsız lor peynirini yediremez. Sporda ağırlıkların altında can çekişmenin bu aşırı planlı ve programlı hayata adapte olmanın tek yolu bu spora aşık olmak diyebilirim. He başlangıçta ben niye başladım? Evet zayıftım , kollarım vücudum küçüktü. Herkes gibi ben de ilk önce dış görünüşüm için yaptım. Fakat squat çalıştıktan sonra set sonrası başımın dönmesini , deadliften sonra gözlerimin biraz kararmasını bana sokakta gördüğüm kızların hiç biri yaptıramaz. Yalnızca ben istiyorsam yaparım , ve bu benim tutkum.

ulaire ve shaq bunu beğendi.
  10. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Başlama nedeni ayrı bir konu. Tartıştığımız konu spora devam ederken bilime kapalı olmak yada olmamaktır. Sporla alakalı bir konuda birşeyler okumaya başlamışsanız veya bilgili birine danışıp dediklerini yaparsanız o artık bilime sırtını dayamak olur. Kafasına göre yapan ise evet bilimden uzaktır. Fakat çevreme ve tecrübelerime bakınca 10% bile yüksek bir rakam olur.

11. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    E işte ben de onu diyorum.
    Spora başlama nedeni benim bahsettiğim şekilde olan insanların ilerleyen günlerde bilime ne kadar sırtını dayamasını bekliyorsunuz ki?

12. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Bilimsellikten uzak, kendimizce bazı kalıpları kırıyorsak eğer;

•Bitkisel proteinin sanıldığı kadar faydasız olmadığı

•Hiçbir mucizevi hareketin olmadığı gerçeği

•Hiçbir mucizevi yiyeceğin olmadığı gerçeği

•Bazı ünlü antrenman programlarının o kadarda gerekli olmaması

•En onemlisi tum yargıları çope atarak, kişinin vucudunu tanıyıp ona gore hareket etmesi

ulaire bunu beğendi.
  13. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Dediğiniz şekilde spora başlayıp daha sonra elinden makale düşürmeyen çok kişi tanıyorum. Başlama nedeniyle sonrasında yaşananlar çok fark noktalar.

14. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Karşı cinsi etkilemek için yapılabilecek yüzlerce şey var. Ağırlık çalışıp dsiplinli beslenmek bana göre bu konudaki en zorlu ve en uzun yol. Bu yüzden biraz ağırlık çalışayım da karşı cinsi etkileyeyim kafasında olan insanlar kısa zamanda beklediği sonuçları alamayacağı için spor hayatını noktalayacaklardır. Ki bunun örnekleri her yerde. Ben bu işi devamlı yapan insanların birincil amacının o olmadiğini düşünüyorum. Fakat bu işin getirilerinden biri de bu.

Kısaca kendimiz için bir ağaç ekiyoruz ve bu ağaç bize türlü meyveler veriyor. Özgüven, sağlık, estetik, çekicilik gibi. Bizde bu ağacın meyvelerini yiyoruz hepsi bu:)

shaq bunu beğendi.
  15. akkss

akkss Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    18
    Karşı cins için bu işi yapanların %95 i 20 yaş altı bomboş bi nesil. Kimse kusura bakmasın ama öyle,görüyoruz.

Beslenme konusunda bilime uyarım ama antrenman konusunda öyle değil. Tek kıstasım olculerim ve ayna.

16. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Off topic olucak fakat ozur dileyerek yazıyorum;

Biz vucudumuza aşığız, kızların ilgisi bu işin getirisidir fakat asla ANA amaç olmamıştır. İlk amaç vucuduma baktığımda gelen hayranlık hissi. Size bir şey diyeyimmi, erkekler bu sporu erkekler için yapıyor deseniz bence daha yerinde olacaktır çunku arada gorunmez bir hırs, rekabet vardır. Birbirinden ustun olma yarışı. Eğer gerçekten bu sporu kızlar için yaptığını iddia eden varsa vucuduna donup bir daha bakmanızı tavsiye ederim.
    Tabii kastettiğiniz erkek tipleri estetiklikten uzak ve kas kutlesi adına pek bir şeyi olmayan (salonların %90 ını oluşturan) kişiler ise bir şey diyemicem.

Güç aşkı bunu beğendi.
  17. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    Ben tüm erkekleri genellemedim.
    Şuan ki sporcu profillerinin ağırlıklı,total durumunu vurguladım ki fark ettiyseniz her iki cinsiyet için yaptım bunu.
    Tabii ki idealist,bilinçli sporcular da var az da değil sayıları fakat onlar da genelde profesyonel, kaliteli salonlarda oluyor. Öğrencilik yıllarımda gittiğim orta halli salonlarda durum önemli oranda kötüydü.
    Ya en basitinden bu site, baksanıza tonla yok steroid nereden alırım,yok şu ilaç nerede bulunur minvalinde konu var.
    Bilime sırtlarını dayıyorlar diyebilir miyiz bu durumda? Bir tek body ya da fitness için değil, tüm spor türlerinde irili ufaklı şov kültürü hakim maalesef. Bana soracak olursanız hemcinsinize bakıp hırs yapmanız da spor etiğine,sporun esas amacına uymuyor mesela.
    Neyse uzar gider bu konu, olayın özünü aktarabildiğimi düşünüyorum.

18. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Bilimin temelinde araştırmak ve doğruyu bulmak var.
    Dediğiniz konuda sıkıntı var evet. Bunun bilimsel olmaktan öte kulaktan duyma bilgiler ve her önüne gelenin ben hocayım demesiyle alakası var.
    Şov kültürü demektense kişisel tatmin desek daha doğru olur. Kimisi hacim olarak, kimi güç olarak bunu tatmin eder.

19. bthn_ylmz

bthn_ylmz Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Smith makineyi kalf harici kullanmiyorum gogus ve squat olsun cok gereksiz bir alet gibi geliyor serbest calismak cok daha iyi

Dumbell pressi gogusun ic kismini daha cok etkiliyor önemli bir hareket yinede

Süt urunlerinin hicbir ise yaramadigini düşünüyorum biz sporculara ama severek tuketiyorum xd tabi definasyonda kesiyorum

20. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    En iyi abs egzersizi chin up ertesi gün yaşadığım doms lara bakarak

Göğüs için tek compound hareket yeter hatta izoleler göğüs için baya gereksiz

Protein olayında kilonun 1.1 katı bile yeterli

Kilo sabitken de recomposotion ile kas yapılır

Antrenman beslenmeden 3 4 kat daha önemli sonuçta afrikada yaşamıyoruz açlık VS yok. Oldukça fazla kalori gün içinde sedanter insanlar bile alabiliyor

Kas ve güç artışı için en iyi yol çalışma hacminin en az yüzde 70 80'ini compound lar oluşturacak şekilde yüksek volüm

Şahsi ve içgüdüsel olarak düşüncelerim

Son düzenleme: 14 Mayıs 2019
    Alpan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş