Bilek ağrısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve doggetman tarafından 31 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 90 üye.
  1. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    esnetme ve masaj hareketlerini fazla zorlamadan deneyebilirsin
    kesin olarak tabiki bilemiz münkün olmayabilir fakat tendonda sıkışma zedelenme, yer değişme durumu gibi geldi bana, çok hafif hareketlerle çalışmakta yardımcı olabilir
    bileğimle kalf arasında bir ağrı yaşamıştım, o zamanlar karate hocam geliceksin dedi fazla zorlama dedi, bir krem vardı adını hatırlayamadım ondan sürüyordum sarıyordum, 1 ay sonra geçmişti zaman gerekiyor tabiki ama dinlenmek en iyi çözüm değil bence

birde push up avuç üzerinde yapılıncada bileğe ciddi zararlar veriyor
    yumruk üzerinde yumuşak bir zeminde veya push up barkullandığında dahada verimli olunuyor ayrıca
    bunu yeni öğrendim, belki biliyorsunuzdur bilmeyenlerde şaşıracak zaten benim gibi:)
    geçmiş olsun arkadaşlar

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
    aneximandros bunu beğendi.
  2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Atakan, doktor birsey soylemedi, agirlik calisma bir sure gecer dedi yolladi. Anatomi resimlerinden baktim da uc tane secenek var o bolgede. Pisiform, Triquetrum ya da Hamate. Ulna'da problem oldugunu zannetmiyorum, tabi agri pisiform uzerine vurmuyorsa. Son bir haftadir calismiyorum, hassasligi gecti ama tekrar calissam eminim yine nuksedecek.
    Doktor adini unuttgum testi yapti, hani basparamagini asagi elin icine dogru bastiriyorsun da stres kirigi varsa canin yaniyor. Onun disinda klasik baski uygulayip canimin nereden yandigini anlamaya calisti ama o gun nedense canim yanmadi. Muayne bundan ibaret. X-ray'e e bile yollamadi beni. Hos X-ray de cikmiyor galiba kucuk kemiklerdeki zedelenmeler. Cok emin degilim bu konudan, doktora haksizlik etmiyim.

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    e tabi sizi tedavi etmeden önce kesinlikle "neden buradasınız" diye size soru soracak sizde derdinizi anlatacaksınız. sizde b.b. ile alakalı ağırlık çalışmasından sonra bilek ağrım nüksetti diyeceksiniz. kırık süphesi ile yaklaşmamış. doğru yapmış.

ama . size öncelikle sunu sorayım bu vaka çok olmakta türkiyede. mouse tutarken herhangi bir şikayetiniz varmı? bu sadece varsayım bundan süphem yok sadece sordum.

elinizi palet gibi yapın 90 derece bükünüz. bilekten ağrımı var yoksa ulnadan dirseğe doğru yayılan bir sinir hattı şeklindemi ağrıyor.

ulnadan kastım biliyorsunuzdur kesinlikle bileğinizden dirseğinize kadar olan kısımda.

size kısa bir tanı yöntemi yazacağım

gözleriniz parmaklarınıza bakacak şekilde elinizi tutunuz. sonra kasınız..

orta parmaktan bileğinize dokru giden sert kas gibi bir damar görceksiniz. bunlar flexor tendonlarıdır. bunları sizin ağrı merkezinizdeki yer ile bilek ortasıdan destek noktası olan dirşeğe doğru bir sinir hattı bulunur. bunlar aynı zamanda motor kas hareketini sağlayan temel merkezlerdir. bu hattı bileğinizde çevreleyen flexor çeperi tutmaktadır. herhangi bir etkenden dolayı burda bir daralma ve sıkışıklık söz konusudur. çeşitli sebeblerle olmuştur. özellikle bodycilerde çok görülür.özelliklede baş parmağında. EMg ile tanıya gidebilirdi ama kas şıkışması olarak görmüş olabilir. pekala en özenli konu ise kaç aydır devam ediyor.

en kuvvetli flexor şerce ve baş parmağı flexorudur. yüzük,serçe ve orta flexor bileğinizin solund baş parmağınki ise ortadadır. bunları kasınız ve bileğinizin sağ üstüne hafif başınç uygulayın. ağrı siddetleniyormu. büyük bir ihtimal TTS KTS yada ulnar sinir sıkışması olabilir.

size isterseniz bir ilaç tavsiyesinde bulunabilirim yada amerikada yoksa bile etken maddesini yazayım yada doktorunuza gidip bu sendromu anlatınız hemen anlayıp tanı koyacaktır.

ama ne olur su mouse olayınız yazınız.

KESİNLİKLE ZORLAMAYINIZ VE ESNETME HAREKETLERİ YAPMAYINIZ.

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
  4. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bence amerikadaki doktora bu durumu anlatma yerine uzman bir doktora git
    yok o kadar önemli değil dersen walmartın eczanesinde satılan kremler var, bir kaç marka var hepsini kullandım bir fark yok ve çok faydasını gördüm
    kremi sürerkende sonuçta masaj yapacaksın ve tabikide ağrı varsa esnetmemelisin
    o gün canım yanmadı demişsin her zaman ağrımadığını anlaşılıyor burdan

5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Atakan, neden orada oldugumu doktora anlattim, aynen senin dedigin sekilde. O da agirlik calismayi birak dedi.

Sakatlik sol elimde, o elimle mouse tutmuyorum, carpal tunnel'dan mi suphelendin? Bilegimden de cevirince cit cit ses geliyordu, simdi biraz azaldi ama zorlayinca yine baslar. Sag bilegimden boyle bir ses gelmiyor.

Bileklerimi 90 derecede buktugumde ikisi arasinda ciddi bir fark hissetmedim.

Bahsettigin flexor tendonlarini gordum. Agri o hat uzerindeydi. Su an bir haftadir calismadigim icin bir sey hissetmiyorum.

Bu problem araliklarla birlikte yaz basindan beri devam ediyor. Fakat daha once bilegimin serce parmak flexor tarafinda sikinti yasiyordum, simdi ic tarafta (yukaridaki mesajlarda bahsettigim rahatsizlik).

Bu bahsettigin TTS KTS yada ulnar sinir sıkışması rahatsizliklarinin tedavisi nedir? Bunlardan biri cok olasi geliyor. Merhem onerebilirsin, recetesizse alabilirim, receteli ile Turkiyeden getirtirim, ya da uzman doktora gidebilirim burada sIkintinin ciddiligine gore.

AlpeRTunga bunu beğendi.
  6. dorckan

dorckan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aneximandros aynı sorun bende de var. Sağ bileğimi çevirince çıt çıt ses geliyor ve ağrı oluşuyor. Çalıştığım zamanlarda ağrı kesiliyor sonra tekrar başlıyor. Doktora gittim lasonil gel verdi ama hiç bir işe yaramadı. Sonra büyük bir özel hastaneye gittim MR ve Röntgen çekildi. Yumuşak doku yırtılmasıymış. FCU tendiniti ve TFCC lezyonu diye geçiyor, TFC yapışma yerinde yırtık varmış. 1,5 ay fizik tedavi verdi seans başı 180 tl ve haftada 3 gün. Mümkün değil karşılamam başka tedavi merkezleri arıyorum ama hemen hemen aynı fiyatlar :( İşin en kötü yanı bir daha ağırlık sporu yapamayacağımı söyledi. İnanılmaz sinirlerim bozuldu. Yumuşak doku yırtılması yerine kırık olsaydı daha iyiydi dedi :( Yapabileceğin maksimum 1-2 kilo ağırlıklarla çalışabilirsin ve kardio yapabilirsin dedi. Kaç gündür ruh gibiyim bütün keyfim kaçtı :( Sende ihmal etme biran önce doktora görün.

7. dorckan

dorckan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar;

Son mesajımdan sonra 1 ay kadar fizik tedavi uygulandı (15 seans). Önceleri olumlu geçen seanslar sonra beklenen gelişmeyi göstermedi ve doktorum [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]artroskopi yapılmasına karar verdi. TFCC yırtığın boyutuna göre küçükse dikilecek, yırtık büyükse çevresi törpülenip kendini yenilemesi beklenecek. Artroskopiden 3 ay kadar sonra spor yapmaya tekrar başlayabileceğimi düşünüyoruz. Durumla ilgili gelişmeleri tekrar paylaşırım. Herkese sağlıklı sporlar.[/SIZE][/FONT]

8. dorckan

dorckan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bugün genel anestezi yapılarak 2,5 saat süren bir ameliyat oldum. Yırtık MR 'da göründüğü kadar büyük değilmiş. Kendime geldiğimde kolumu alçıya aldıklarını gördüm. 8 gün sonra kontrol var.

9. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Bende maalesef doku yirtilmasi cikmadi. Ganglion tipi kist (kucuk ama sert gozle gorunmuyor) benim agrilarima sebep oluyormus. Bir MR cektirdim, galiba kikirdak dokuya odaklanan bir mr'a daha ihtiyacim olacak. Doktor uc hafta takmam icin ozel bir bileklik verdi, kistin durumunu gozlemlemek icin. Henuz ne olacagi belli degil, kendi kendine gecme ihtimali dusuk, saglik forumlarinda okudugum kadari ile ameliyat olasi gozukuyor. Bu konu hakkinda bilgisi olan var mi?

Bu arada bir MR faturasi geldi, 3000 dolar :D. Kucuk dilimi yutuyordum neredeyse. Allah'tan sigorta %80'i karsiliyor, yoksa artik forumda kacak supplement satmaya baslardim :).

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    3000 doların yüzde 20si de az para değil aneximandros Türkiye'ye kıyasla.
    :)

Çok geçmiş olsun tekrar.

11. SLiM BoDy

SLiM BoDy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ben her ağrı hissettiğimizde ilaca başvurmamız gerektiğinin sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Benim de omuz ve bileklerimde bazı küçük sakatlıklar oldu. Omzum geceleri bile ağrımaya başlamıştı. Omuz bölgesini çalışırken ağırlıkları %60 azaltarak yaptığımda ağrım 7-8 gün içinde azalarak bitti. Ciddi bir ağrı ve sakatlık olmadıkça ilaç almak doğru değil bence, vücuda ilaç sokmanın vücudun direncini azalttığını ve ilaçlara bağımlı hale getirdiğini düşünüyorum...

Body06 bunu beğendi.
  12. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    dorkcan, galiba ben de tfcc var, doktor once kist demisti ama simdi agiz degistirdi. Kendi kendine gecme olasiligi dusuk internetten okudugum kadari ile. Gectigimiz ay ozel bir bileklik takdirdilar, bugun kortizon enjekte ettiler, onumuzdeki aya kadar iyilesmezse atroskopiye kadar yolu var. Senin ameliyat masraflari ne kadar tuttu? Belki ameliyati Turkiye'de olurum.

13. miro

miro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yaklaşık bir yıldır bu sporu yapıyorum ve son 3 aydır bilekten omza doğru bir ağrı vardı yakın zamanda doktora gidip bütün tahlillerimi yaptırdım.. sinirsel bir sorun çıkmadı.. doktor ağırlıkları azaltıp tekrar sayısını artırmamı tavsiye etti.. tam forma girmişken geriye sayacağız bir dönem bakalım ne sonuç verecek..

ağrıyı önceki sayfalarda bir arkadaşımız gayet iyi açıklamış sanki içten içe kemiği kesiyorlar.. mouse kullanırken bile ağrıyor .. şu anda diclomec krem ve bir ağrı kesici kullanıyorum ayrıca bileklik aldım ..1 ay programdaki hareketleri hafif yapmayı deneyeceğim faydası olursa bir süre böyle devam edeceğim olmazsa koşu ve yüzme yaparak formda kalmaya çalışmaktan başka bir yol görünmüyor :((

aynı sorundan müzdarip arkadaşlara geçmiş olsun.. ağrısı olmayan arkadaşlar bileklik kullanınki siznde benzer sorunlarınız olmasın ...

14. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    eğer barbell ınız z bar değil de düz bar ise olabilir bu tip ağrılar nedeni 2 tanedir

1. si bileğinizin yeterince güçlü olmaması

2. si ise barbell la yapılan curl hareketlerini bileğinizi kopra şeklinde kendinize doğru kırmadan yapmayın .. eğer bu önerdiğim şeklin tam tersi yönde ileği kırarak yaparsanız da o ağrı kesinlikle oluşur

15. kerem_41

kerem_41 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim iki bileğim birden kırıldı alçıyı çıkardım ama ne zamn ağırlık çalışmaya baslayabilirim bilmiyorum chok kritik bi yerden kırılmış aslında basketçiyim uzun kas yapmaya calısıorum yani yay çekiorum eğer bileği güçlendirmek için bir bildiginiz egzersiz warsa yardımcı olun

16. toretto58

toretto58 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bendede bu ara oldu bu yuzden burda baktım belki başkasındada olmuştur diye ve aynı sorun tek bende değilmiş çok ağır yuklendiğimde ön kol için dirseğime kadar bi ince acı oluyordu ve sabah kalktın mı da sanki parmaklarım uyuşmuş gibi oluyor bi doktora gözükcem biraz ara vermem gerekcek galiba pc başında bile biraz durdun mu ağrı yapıyor

17. toretto58

toretto58 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bugun doktora gittim anlattım derdimi omuzda kıtırdama bilek ağrısı ve yukarıya doğru ince bi sızı var , yumruk sıkıp bırakınca parmakda takılma oluyor kendi atıyor gibi oluyor diye normaldir ilaç kullansan geçer ama tekrar olur dedi kendi kendine geçer dedi uzman doktora gittim bakalım zaten 1 haftadır çalışmıyorum çok ağrı kalmadı ama görücez :)

18. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    alna press triceps yaparken kesın agrı oluyor her seferinde sol bileğimde, nedendir ki. senelerdir böyle.

19. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    benim yaklaşık 10 ay önce böyle bir rahatsızlık başıma geldi. Bileğin üst kısmında eklem zarının zedelenmesi sonucu bir şişlik oldu. arkadaşlarında dediği gibi bileği hareket ettirirken belli bir yerden sonra bayaa ağrıyordu. Bu ağrı zamanla arttı. Doktora 8 aylık bir gecikmeyle gittim(ne yazık kı). Bana bilek fıtığı olduğumu söyledi. Yani dedim, birazda açıkladı. Bileği ters bir şekilde hareket ettirmek veya zorlamak gibi nedenlerden oluyomuş. Dedim antreman yapmam lazım. Bana acınası bir bakış attı bırakıcaksın dedi. Dedim nasıl barfiks çekiyim bari dedim. Sana hepsi yasak bileklik takıp öyle geziceksin ağırlıkmış, barfiksmiş falan unut dedi. Dumur oldum. Sonra 1 ay hiç bulaşma sonra yavaş yavaş bileklikle çalış dedi. Krem olarakta voltragen mi ne verdi agrı kesiciymiş. Arkadaş gerçekten bileklerinizi koruyun sonuçta insan her işini eliyle görüyor. Şu aralar hayat biraz işkence gibi bana ellimi kullanamadan.(resim yapmayı çok seviyorumda:)

20. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    aradan 3 ay geçti ve benim bileklerimde ağrı devam ediyor(ne yazıkki). Uzun bir ara bileklik takınca ağrısı bayaa azalmıştı ama geçmemişti. Ayrıca diğer bileğimde de benzeri bir ağrı başladı ama bu sefer ki farklı bir liften kaynaklaniyor. İlki orta parmak hizasindaydi dğer bileğimdeki ise serçe parmak hizasında başladı. Ne zaman ağır çalışşan direk ağrıyor. Fazla yüklenmeden çalışmakta adam çok koyuyor. Örneğin 1 yıl önce ağrısız bench press 90kg 5 tekrar yapıyordum. En son 30kglerle dumbell press yapar oldum yinede agrıyor. 20kg ye düşürcem:( Ayrıca biceps için curl hareketlerinde de bayaa bir ağrı oluyor. Bakalım şu aralar bir doktora gidicem neler diyecek kim bilir. Tamda kilo veriyordum:( Bu spora başlamadan önce bayaa bir kiloluydumda şu aralar hafiften baklavalar görünür oldu. Doktor bırakıcaksın derse çok kötü olurum of of !!

Sayfayı Paylaş