Barfiks mi? Lat Pull Down mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 2 Ocak 2007 başlatılmıştır.

BARFİKS Mİ ?!...LAT PULL DOWN MI ?!...

1. BARFİKS

85,0%
  2. LAT PULL DOWN (ENSEYE BAR ÇEKME)

15,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 133 üye.
  1. FuLmInE

FuLmInE Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Moskova
    Kesinlikle barfiks.

2. gundwane

gundwane Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Barfiks tabikide..
    Lat pull anca barfiks yapamayanlar üşenenler yada diyette olan body ciler veya başka nedenden ötürü o gün ağır bir idman çıkaramayacak durumda olanlar içindir..

3. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    peki sırt gününde geniş tutuş barfiksten sonra geniş tutarak lat pulldown'da göğüse çekmeye gerek var mıdır? yoksa temelde benzer hareket olduğu için başka sırt hareketine mi geçilmelidir?

4. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlıklı barfiks denen birşey var,barfiksin yerini hiç bir hareket tutamaz, 10+ barfiks çeken biri beline veya ayağının arasına ağırlık bağlayıp 6-8 tekrar yapmaya devam etsin, barfiks sadece kanat değil, karın, bel, kalça,omuz,göğüs hepsini etkileyen bir harekettir, barfiks çekmeyen biri tam anlamıyla vücutcu olamaz

5. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Sen günümüz olympialarının hepsi barfiksmi çekiyor sanıyorsun ? :)

6. wTurner

wTurner Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Barfiks iyidir , makineye karşıyız reyizz

7. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Profesyonellerin tarzının çok fazla örnek alınmaması lazım, ayrı bir kulvarda onlar,sıradan sporcu değiller

Son düzenleme: 6 Mayıs 2012
  8. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Acikcasi ikisininde farkliliklari var. Bence lat pull down daha izole bir hareket; oturus pozisyonu sabit eger hile yapmazsaniz calisan kas gruplari sabit vs.

Barfikste ise bircok dengeleyici kas grubu ise giriyor. Olaya sadece kutle kazanimi olarak bakmayip genel olarak kuvvetin arttirilmasi acisindan bakarsan barfiks cok daha etkin sonucta bir bakima tum vucut calisiyor. Bunun yani sira hareket sirasinda yukari gidis-gelis yolunuz hep ayni kalmiyor dolayisiyla buda kas grubunun farkli acilarla calistirilmasina olanak sagliyor.

Benim fikrim her ikisininde kombine bir sekilde yapilmasi. Ornegin genellikle barfiksle 2-3 set isinip sonrasinda lat pulldown yapiyorum.

GencGrafiker bunu beğendi.
  9. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Programlarımda mutlaka geniş tutuş göğüse lateral pull down olurdu (Öne) fakat yeni programımda bu harekete yer vermeyip göğüse ve enseye geniş tutuş barfiks koydum 3*10 ve 3*10 şeklinde.Ertesi güne hemen kanat ağrıları ile etkisini gösterdi.Makinede ağır ve nizami çalışan biriydim fakat ertesi güne böyle ağrılar edinmemiştim hiç.Dar tutuş öne çekiş hariçi makineyi kullanmayı bıraktım sırt için.Kolları da daha iyi çalıştırıyor barfiks.

StormBlast bunu beğendi.
  10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bence ikisini bir yapabilirsiniz illa ayırmaya gerek yok
    barfiks+enseye çekiş güzel bi kombinasyon olur

11. kro123

kro123 Yeni Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Yeni başlayanlar ve sırt kasları daha belli bir gelişmeye ulaşamamış kişiler rahatlıkla barfix çekemezler bu yüzden lat mak ta kendi ağırlığınıı takana kadar barfix çekmemeniz daha doğrudur

12. JackTyler

JackTyler Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çanakkale
    Şu an için barfiks çekemediğimden dolayı, lat pull downı tercih ediyorum.

13. KEEPfit33

KEEPfit33 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    ------------------------------------------------------------------
    Yeni başlayanlar için lat, pro'lar için ise tabiki barfiks öncelikli olup, profosyonellerin de enseye lat yaptığını görebiliriz..

İkisi de aynı bölgeyi çalıştırsa da idmandaki enerjinize göre iki hareket arasında seçim yapılabilir diye düşünüyorum...

Yeni başlayanlar için barfiksi etkili yapabilmek vücut ağırlığının fazla olmamasıyla alakalıdır. tabiki profosyoneller için demiyorum :) ama diyorum ki keşke insanlar çocuklarını en fazla 6 yaşında iken jimnastik yada yüzme gibi branşlara yöneltse.dumbelllls

14. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli
    Barfiks genel güç açısından daha etkili çünkü lat pull down kadar izole değil. Barfiks biraz da kondüsyona bağlı, 10 tekrarın üstüne çıkamayanlar bir ay boyunca antremanın başında güç tazeyken 3 set max tekrarla barfiksle başlayın antremana, çok rahat yükseltirsiniz sayıyı

15. TheBlack_D-D_

TheBlack_D-D_ Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sochi
    Barfiks daha iyi bence. Ayrıca barfiks çekemedikleri için Lat yapanlar hata yapıyorlar bence. Barfiks sayısı en iyi barfiks çekerek artar. Hiç çekemiyorsanız sadece asılı kalın kalabildiğiniz kadar, yada altınıza sandalye vs koyun kendinizi çekerken ayaklardan biraz yardım alın inerken ise ayaklarınızı sandalyeden kaldırın mümkün olduğunca yavaş inmeye çalışın. Zamanla 1 ondan sonra 2 3 4 derken bu sayı alır başını gider. Yani kendi kilomu kaldırana kadar Lat yapayım ondan sonra barfikse geçerim diye bir şey geçirmeyin aklınızdan, koşun direk asılın demire :D

16. bhcaylak

bhcaylak Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    barfiksten yanayım ben , sırta olan faydası tabii ki tartışılmaz bile ancak bence barfiks çekerken pull downlarda olmadıgı kadar baglantılı kas gruplarına da etki ediyor çekiş pozisyonuna indiginde özellikle , ve karın kasları için de daha efektif genel olarak vücudundaki çogu kası kasıyor kilitli halde tutuyor her zaman barfiksi tercih ediyorum ben o yüzden sırt için pull down kadar belki daha bile fazla yararlı bunun yanında diger çoğu kasların içinde öyle. hem kendi agırlıgını kaldırmaya alıştıkça kontrolün artacaktır kendi bedenine olan hakimiyetin yani

17. byfitness

byfitness Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    barfiks arakdaslar bencede buradaki çoğu arkadaşta bunu barfiks olduğunu bılıyorlar zaten fark ettiyseniz salonlarda hocalar barfiks çekemeyenlere ilk hareket olarak lat pull down verirler

18. oguzaltindal

oguzaltindal Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İst
    Sayı az da olsa kesinlikle BARFİKS. Partner ile çalışanlar için alışma aşamasında ayaktan destek verilebilir bu sayede 2-3 tekrar daha zorlayabilirsiniz.
    Bu arada yeni programıma ilk hareket olarak dar tutuş barfiks i koydum kendimi yukarı çekerken sırt kaslarım ve özellikle kanat kısımlarının mühtiş bir şekilde çalıştığını hissediyorum. Kolları tamamen saldıktan sonra 1sn, yukarıdayken de 2 sn beklemek ekstra gerilim sağlıyor. Denemeyenlere tavsiyemdir.

19. egeman68

egeman68 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    barfiks

ben 25 yaşındayım ve yaklaşık 3 aydır bu sporu yapıyorum.boyum 184 cm kilom 78 barfiksle hep aram kötü oldu ve barfiks çekerken kendimi oynatamıyordum bile bu yüzden lat pull down 'a basladım 8 erden 3 set 40 kg ile başladım şu an 100 kg dayım fakat halen barfiks sıfır tek gelişme şu an 10 cm felan yükselebiliyorum desteksiz bakalım hedef lat pull down da 120 gelişmeleri göreceğiz

20. car_26

car_26 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    120 kg lat çıkana kadar 2-3 üstteki arkadaşın dediğini uygula, barfiks öyle artar.

Sayfayı Paylaş