Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

1. Az Tekrar , Çok Ağırlık

59,5%
  2. Çok Tekrar , Az Ağırlık

36,5%
  3. Ikisi de..

4,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 244 üye.
  1. Umut74

Umut74 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sporu herkes aynı amaç doğrultusunda yapmaz. Kimisi iyiden iyiye kaslanmak ister, kimisi sadece fit olmak. Mevsime göre de değişebilir amaç. Sonbahar ve kış mevsiminde kilo almak, yaza doğru definasyon yapıp kilo vermek isteyebilirsiniz. Salondaki hocalardan ya da uzman isimlerden amacınız doğrultusunda programlar almalısınız. İyi bir salonda ölçümleriniz de yapılır. Öyle tek bir metod, tek bir çalışma şekli yoktur bu işte. Az tekrar çok ağırlık şişirir, çok tekrar az kilo yağ yakımı da sağlar. Ayrıca kilo azaltmalı ya da arttırmalı setler de yapılır bazen.
    Kısaca böyle bir soru çok anlamlı değil. Buna verilecek net bir cevap da yok. Vücudunun durumu ve amacın doğrultusunda bir program yapılmalı sana.

2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yeni başlayanlar şimdi şöyle anlayabilir
    ben arnold gibi şişmek istemiyorum ama az tekrar çok ağırlık şişiriyormuş öyleyse onu yapmayayım diyebilir
    kendilerince haklılar çünkü yorumlarımızda genelde şişirir ibaresini kullanıyoruz ama yeni başlayanlar şunu iyi anlasınlar şişmek öyle kolay iş değil yıllarını versen bile şişemeyebilirsin
    arnold gibi olmanda zaten sadece antremanla olmaz beslenme takviyeler vs vs vs gerektirir
    az ağırlık çok tekrar daha çok yağ yakmaya yönelik gibi düşünülebilir diğeri ise daha çok kas hacmine yönelik düşünebilir ama unutmayın öyle şişerim demekle şişilmiyor

3. koyurenk

koyurenk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    1-6 tekrar güç, 6-12 tekrar hacim, 12+ kondisyon içindir..

4. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
    dinlenme sürelerini kısa tutup tempo ile çalışırsanız az tekrar çok ağrlık kas gelişimi açısından hızlı sonuç alırsınız ayrıca az tekrar çok ağrlık size kısa zamanda salonda ekzersizlerinizi bitirirsiniz amaçta bu zatem vakit kaybetmemek ve netice almak...

5. T-BoMB

T-BoMB Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Marangoz
    Yer:
    İstanbul
    aynen size katılıyorum. arkadaslar ben tam 70 gun oldu bu spora baslayalı. sistemim az tekrar max ağırlıktı herzaman. ilk zamanlar benchte 20 yi zor 5 6 kere yaparken simdi barsız 60 ı 4 set uzerınden 5 tekrarla yapıyorum. iyi gelisiyorum genetiğimde elverişli cok sukur. baslarken 79 kilo 32 cm kol , 70 gun sonra 75 kilo 35 cm kol.. mesele bu zaten yağsız taş gibi bir kütle yapmak. bu kol ölçüleri antermansızdır onuda söliyim. suplement te kullanmıyorum. gunluk 50 100 protein anca alıyorum. geceleride sabahlara kadar uyumuyoırum çoğu zaman :) iş antermanda bitiyo tabi beslenmeylede destekliceksin biraz. yalnız burda en önemli konu sakatlanmamaya dikkat edin arkadaslar birden agırlıga yuklenipte.
    3 altın kural : MAx ağırlık , Az Tekrar , Çok seri antreman.. Hemen ilgili kasa kısa zamanda max kanı pompalayıp dusunu alıp kacıcaksın salondan :)

Son düzenleme: 20 Temmuz 2013
  6. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Allah ne verdiyse:)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:26 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:20 ----------

3 Altin Kuralina katiliyorum fakat diger yazdigin beslenmenede biraz dikkat ediceksin gibi az uyumak gibi söylediklerine katilmam mümkün degil.Bu sporun %50 si beslenme %30 u dinlenme ve %20 si antremmandir.Baslayali 70 gün gibi bir süre olmuski bu yeni basladigin sürede cook cabuk gelismen gayet normal.Kaldiki birak antremmani sirtini kasirken bile kas yapabilirsin,ama ilerledikce bunun dedigin gibi olamdigini görüceksin.
    Basarilar.

7. TIME

TIME Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    çok ağırlık min 10 tekrar arkasından amino fx arkasından creatin ile carbo likit karıştırılıp içilecek 20 dakka sonrada 200 gr tavuk biraz pilav vur kafayı yat uyu :D

8. T-BoMB

T-BoMB Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Marangoz
    Yer:
    İstanbul
    evet uykuda beslenmede en az antreman kadar onemli bende biliyorum ama herzaman tam uygulayamıyorum iste :( Çokta abartmamak gerekiyo ya 70 kilo biri gunluk 500g protein alsa nolur ki ? Anca wc gider :) Benim gorusum ilk 6 ay felan ortalama 75 kilo birine 100 yeter. Biseyin asırı ustune dusmemek gerek. Aslında duscen ama cıvıgınıda cıkarmadan :D Bide gelişme durdu diye bişey olamaz ya gir bakalım adam gibi ağırlığın altına al gunluk proteinini k.hidratını dinlen bakim guzelce nası gelişiyosun :) hep aynı kilolarla aynı antremanları yapanlar gelismemesi normaldir. 100 bassan 110 u dusuncen durmak yok yola dewam :D

Son düzenleme: 24 Temmuz 2013
  9. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    bu sorunun cevabı tamamı ile kas tükenisi ile alakalı, az tekrar cok buyutur diye bir sonuca ulasmak dogru değil, mesela göğüste 15 ya da 12 li bir ısınma setinin ardından az tekrarlı setlere geciyoruz,
    ya da o gun cok iyi hissediyorsunuz her zamanki agırlık ile 8 tekrar yaptınız ama tukenisi hissetmediniz. o noktada cıkıyorsa 2-3 tekrar daha basın, işte gelişimin sırrı orada ,o zorlamayı sakatlanmadan yapmakta. kaslarınızı ben 5 tekrar ya da 7 tekrar yapacağım diye şartlamayın. bir müddet sonra 6tekrara alışınca ağır antreman yapamaz duruma geliyorsunuz. acın onunuzu ,kalıpları kırın.... tükendiniz gerekirse 1 tekrar daha yardımlı yapın

10. crunch_xxx

crunch_xxx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben az ağırlık çok tekrar mı yoksa çok ağırlık az tekrar mı yapmalıyım vucudum yağlı ve kaslı ve hacim olarak artmak amacım . 1.85 boyunda 87 kiloyum spor geçmişim 4-5 senedir var ama devamlı değil 3 ay yap 1 ay bırak 2 ay yap 5 ay bırak o şekilde şimdi profesyonel olarak başlamayı düşünüyorum artık kendime ayırabileceğim vaktim fazla olduğu için öncelikle bu universal3001 ve ultimate L-carnitine ile başlamayı düşünerek bu iki ürünü aldım fakat size soracağım daşışmak istediğim bir konuda şu amino kutusunun üstünde önerilen antremandan önce 1 sonra 1 yazıyor fakat forumu takip ettiğimde antremandan önce 3 sonra 3 antreman yapmadığın günde al bile diğen var doğrusu nedir ne yapmalıyım . Tavsiyelerinizi önerilerinizi bekliyorum . Teşekkürler

Not: Karaciğer konusunuda önemsiyorum

11. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    en doğrusu kutuda yazar! markadan markaya üründen ürüne suplament içeriği gram olarak farklı olabiliyo ayrıca bu gıda takviyeleri karaciyere zararı konusunda bir bilimsel kanıt yok! hepsi doğal gıdalardan filtre işleminden geçerek elde edilir! eczanede satılan vitaminlerden bir farkları yok ama ilaç kulaniyosan kara ciğere yan etkileri olabilir! ilaçları kulanmadan önce mutlaka prespektüsü okumalısın ama bununda çaresi var anti oksidan olan alfa lipopik asit, yada deve dikeni ekstresi (synemarin extract) gibi suplamentler karaciğer hasarlarını en aza indirecektir.

ısınmadan mutlaka ağır hareketlere geçmemeli evet aslında işin sırrı kalp ritminizde kalbin sesini dinleyin yavaşlamasına izin vermeyin tempoyu sürekli tutun kas gelişimi istiyorsanız son tekrarda mutlaka bir iki yapabildiğiniz kadar zorlayarak fazlasını yapın videolarda bunu görüyosunuz zatem! bu size ilerki kısa zamanda daha fazla kilo kaldırmanızı sağlicaktır.

crunch_xxx bunu beğendi.
  12. crunch_xxx

crunch_xxx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Birde hocam ben hergün bir bölge çalıstırıyorum antremanı kısa tutuyorum bu faydalı olurmu yoksa göğüs triceps omuz biceps gibî bölsem daha mı faydalı olur

13. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    vücut senin sen daha iyi bilirsin anlarsın zaman ile yorgunluk başlar enerji tükenir kasların gelişim için daha fazla dinlenmeye yeniden enerji toplamaya yapılanmaya ihtiyacı var bunun için bölgesel çalışma var spor geçmişin de var doğru bir bölgesel çalışma programı! kimden örendiyen işi biliyomuş bacak ve karın hergün çalış aktif kaslar olduğu için bi sakıncası yok faydalı olur

14. Mesut-RR

Mesut-RR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam bana her sette 15-20 tekrar ( 3x 15-20) diye not düştüğü bir program verdi.Ancak ben hacimlenmek istiyordum şimdi anlamadığım ya beni yanlış anladı ya da yağ yakımını sağlamak için böyle bir program vermiş olabilir mi ?

Daha 3.programımı almıştım,şaşırdım bende.

15. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir
    Pramit Yapıyorum Tavsiye Ederim ...

Örn : benc yapacağım normal de 45 kg basabiliyorum sınırım bu ...

iyice ısındıktan sonra

ben ilk seferde 50 basmaya çalışıyorum yorgun olmayan kollara ağırlığı gömüyorum ... kası oluşturan liflerde sakatlanmaya neden olmayacak en şiddetli ağırlığı koyuyorum

ardından yorulan kollara

2 sette 45 kg 7 tekrar
    3 sette 35 kg 10 tekrar yapıyorum

isteğe ve o anki durma bağlı

4 sette 35 kg 10 tekrar daha

benim tarzım bu tavsiye ederim deneyin .... hem ağırlık arttırıyorum hem de çok tekrar yapıyorum

16. eemree

eemree Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle ağırlıklar arttırılarak çalışılmalı özellikle hacim kazanmak ve gelişmek için yapılıyorsa bu spor...

17. sizofren23

sizofren23 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    herkez kendi capinda bisi yazmis bence cok tekrar az agirlik sporcuysan yada fit bir vucut istiyorsan bole eger hantal hulk gibi bir vucut istiyorsan az tekrar cok agirlik kesinlikle karsiyim hantal vucut yapanlarada kil oluyorum sonucta body bir spor alanidir ve bu spor insani spor yapamicak kadar hantal yapmamalidir eger atletik bir vucut istiyorsan az agirlik cok tekrar sevgiler

18. paldon_caner

paldon_caner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    definasyon dönemine girer kurtulursun hulk gibi olmaktan fit olursun zor birşey değil

19. ygozubenli

ygozubenli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    her kısının her bolgenın yapısına gore farklılık gosterır ama benım dusuncem kaslar olabıldıgınce zorlanmalı yanı cok kılo az tekrar ve her antreman ustune bıraz daha koymak diyebilirim.bellı bır asamadan sonra yanı hergun tek bolge calısılmaya baslandıgında ıse kasları ole bır yormak gerekırkı 6 gunde kendını tedavı etsın ve kas gelısımı olsun

20. Remmy

Remmy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar ben göğüslerimi şişirmek istiyorum

Çok ağırlık az tekrar yapıcam ama ağırlık ve tekrar sayısına karar veremedim
    Piramit sisteminde bench pressde 4x10 şeklinde 35 40 45 50 ağırlıklarında çalışıyorum ve son sette çok zorlanıyorum ; çok ağırlıkda 70-80 kilo ve 5 tekrar şeklinde mi yapayım ?

Sayfayı Paylaş