Ağırlık Kaldırırken Bel Pozisyonu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Vinsinity tarafından 24 Mart 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Vinsinity

Vinsinity Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Merhaba arkadaşlar,

Son 2-3 aydır spor yapmaya başladım gelişmelerim gözle görüşür şekilde beni tatmin ediyor. Fakat takıldığım ve kimsenin cevap veremediği bir sorum var. Örnek olarak Dumbell Shoulder Press hareketini yaparken son sete doğru belimden kuvvet aldığımı hissediyorum bel çukurunu içeri çeker gibi sırtımın üst tarafını sehpaya yaslayarak ağırlığı kaldırmaya çalışıyorum bellir bir zaman sonra bu yaptığım hareket belimde ağrı olmasına sebep oluyor. Ağırlığı kaldırırken belimin pozisyonu nasıl olmalıdır? Bazen kendimi çok sıktığımı fark ediyorum bu normal midir?

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    yaptığın muhtemelen low back over-extension/anterior pelvic tilt/lordoz yani bel çukurunun fazla olması.bu durumda beldeki faset eklemlere(facet joints)biraz fazla yük biner.bu da bu ağrının oluşmasına sebep olur.bunu gidermek için yapılması gerekense ne belde fazla lordoz yapmak ne de belde dışa kavis(lumbar flexion) oluşturmak.yani bel alt sırt bölgesi doğal(neutral) pozisyonda olmalı(hafifçe içe kavisli).şekildeki a gibi.

Vinsinity ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  3. Vinsinity

Vinsinity Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Normal duruş pozisyonumunda bu olması gerekli sanırım normal yaşantımda da pek düzgün duruş yapamıyorum. Hafif kambur yürüyorum her zaman öne eğik biraz. Bu duruşumunda belki etkisi olabilir. Peki bunu sürekli hale getirmek için ne yapmam gerekecek.

4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    fotoğraf alırsak daha net cevap verebiliriz.postüründeki sorunlara göre bazı egzersizlere yönelmen,bazı esneme/germe hareketleri yapman ve hayatında bir takım değişiklikler yapman gerekebilir.

Vinsinity bunu beğendi.
  5. Vinsinity

Vinsinity Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    En kısa zamanda fotoğraf çekip konu altında paylaşacağım. Ama sormak istediği daha önceleri başladığım programlarda 3-4 ay geçmesine rağmen spor sonrası ve ertesi günü hiç bir acı ağrı hissetmiyordum vücut ağırlığım ile çalıştığım günler haricinde. Bu programım örnek vermek gerekirse göğüs çalıştığım gün 2 hareket üst göğüs 2 hareket alt göğüs ve 2 harekette tam göğüs hareketi çalışıyorum yan olarak da ön kol çalışıyorum bunları çalışırken her sette de kaldırabildiğim maksimum ağırlığı tercih ediyorum. Daha önceleri bunun yanlış olduğunu boyum ve kilom orantılı olmadığından her zaman en ağır ağırlığı kaldırmamam gerektiği söylenmişti. Boyum 174 kilom 64 civarında bu yaptığım şeyin mi getirisi yoksa biraz daha düzenli gitmemin getirisi olan bir şey mi bu? Önceleri 2 günde 1 giderdim şimdi salonun pazar günleri kapalı olduğundan haftada 5 gün gitmeye gayret ediyorum. Ve tek sıkıntım duruşumdaki bozukluk.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Mart 2016 ---
    Aslında bu bilincinde olduğum için biraz daha dik duruşum. Normalde üsttarafım biraz daha öne doğru meyilli ve yürürken bu daha fazla oluyor.

Son düzenleme: 24 Mart 2016
  6. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    oo safkan lordoz hocam kendimin 3 - 4 ay önceki halini gördüm :D

anterior pelvic tilt yazarsan çıkar hocam. düzeltme işi de gayet basit. bol bol squat yap kalçanı iyice güçlendirmen gerekecek.

ve her gün sabah ve akşam warrior lunge, bide yere düz uzanıp dizleri kendine çekme(adını unuttum ) yap. 3-4 aya yavaş yavaş düzelir.

günlük hayatta da sürekli dik durmaya çalış. çok fazla oturma yarım saatte bir kalk ayağa yürü

Vinsinity bunu beğendi.
  7. Vinsinity

Vinsinity Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Dediklerinize bakıcam hocam inş kısa zamanda düzgün forma dönerim. Hareketleri tam olarak görebileceğim bir yer var mı hocam acaba

Son düzenleme: 25 Mart 2016

Sayfayı Paylaş