119 kilodan 67 kiloya beslenme hikayesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve umutn tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    cok az karonhidrat alıyosun gibi geldi bana, devam et bakalım, idmanları çıkarıyorsan sorun yok

2. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul

Evet neredeyse cok az karbonhidrat alıyorum.Aslında sorunum şu forumda biraz araştırma yaptım günde 40 veya 50 civarı karbonhidrat almak kilo verdirtiyor.60 ve 70 arası almak ta kiloyu sabit tutuyor.Peki günde hangi karbonhidrat içeren besini alsam daha iyi olur yani.O 40 ve 50 civarı karbonhidrat içeren hangi yiyecekleri tüketmeliyim.

3. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    03.02.2010 tarihli

Boyum : 181 cm
    Kilom : 66.4

Aradan geçen 3 haftada yaklaşık olarak 04. kg artış olmuş durumda , aslında bu birazda isteyerek yapılan bir artış , bel ölçümü tam olarak daha almamış olsamda , kemer bollaşmaya başladı gene , kas kaybı yaşamadığımı düşünüyorum bu zaman dilimi içersinde , biraz monotonlaşan hayatımı değiştirmek için tekrardan yüzme sporuna başladım günde ortalama 4, 4.5 km'lik antremanlar yapıyorum ve ona göre beslenme programımı tekrar düzenledim bu 3 hafta içinde , ama fitness ile ilgilenmeyi kesinlikle bırakmayı düşünmüyorum sadece yeniden heveslenmek için kısa bir ara verdim diyelim , spor yapmaya aynen devam edicem . Beslenme programım dediğim gibi sizleri kandırmasın ortalama 90 dakika suda kaldığım ve eski yüzücü olduğum için kalori değerleri epey arttır , şuan sürdürdüğüm beslenmeyi genede yazayım ,saygılar .

Sabah Kahvaltısı

1 tam yumurta
    2 yumurta beyazı
    150 gr lor'dan omlet ( 1 talı kaşığı zeytinyağlı )
    3-4 kayısı kurusu
    3 dilim ekmek ( çavdar yada tam tahıl )
    3-4 zeytin
    1 muz
    Sınırsız domates , biber , salatalık , havuç

Ara Öğün

1/2 lt yağsız süt
    1 elma ( yada başka bir meyve )
    8-10 fındık/badem/ceviz

Öğle Yemeği

2 tabak makarna/bulgur/pilav/kurufasulye/barbunya vb. kompleks carbo
    1 tabak sebze yemeği z.yağlı
    1 tabak salata ( sınırsız )
    200 gr kırmızı et yada tavuk yada balık ızgara

Ara Öğün

Lorlu Sandivic ( 2 dilim tam tahıl ekmeğinin arasına , domatesli oluyor genelde )
    1 bardak ayran ( genelde tam yağlı )

Akşam Yemeği ( antremandan sonra )

2 tabak kompleks karbonhidrat
    2 tabak sebze yemeği
    Sınırsız Salata
    200 gr tavuk , balık yada kırmızı et

Ara Öğün

1/2 lt süt
    1 meyva

Toplamda epey bir kalori ettiğinin farkındayım ancak bunları yemezsem havuzda kollarım yerinden kalkmıyor maalesef , yorumlarınızı bekliyor olacağım , saygılar .

4. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Abi bu yediklerin sana kilo aldırır.1-2 tabak makarna falan :)

5. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Yok aldırmıyor , dedim ya günde 4 ile 5 km arası antreman yapıyorum buara diye o sebebten dolayı kilo almam güç , aslında 1-2 kilo almaktanda çok korkmuyorum sorun olmaz aktif spora devam ettiğim sürece yemekler benim için bir kabus olmaktan çıktılar çok şükür .

6. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Carribean T

Benim boy186
    kilo99
    140-170gr arası karbo alıyorum, %80 i siyah ekmekten.
    140-150gr arası protein alıyorum
    45gr yagi gecmiyorum

gunde 1700 kaloriyi gecmiyorum

birgun tum bolgeler agırlık(triset)+30 dkaika sabit koşu ~1200 kalori
    birgun hiit cardio. ısınma soguma ~1300 kalori

multivitamin multimineral supplement desteği+ gunluk bir insanın alabilecegi max oranda c vitamini, kollagen, omega3+6+9, biotin,e vitamini alıyorum. B vitamini ayrıca almıyorum, cunki o iştah açıcı. bundan sonra sadece B vitamini kurune girecegim.

kolajen, biotin,e ve c vitamininin buyuk kısmı sarkan deriyi duzenlemek icin alıyorum, ama yedigin yemeklerden enerji aciga cikmasını hızlandırmaları da artıları.

C vitamini omega yağı kasların daha cabuk kendini toparlamasına yarıyor.

haftanın 1 gunu orta yağlı 200 gr biftek, 1 gunu lapa pilavla karbonhidrat bombardımanı(sushi) yapıyorum

2 gunde br aynaya baktığımda degisiklik goruyorum. Surekli tartılma fırsatım olmuyor, ama kemer surekli daralıyor.

umutun soylediklerini uygularsan basarırsın. ben oyle yaptım. Tekrar tesekkurler Umut.

Son düzenleme: 4 Mayıs 2010
  7. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Rica ederim Rodenward , işin sırrı benim dediklerimde değil senin sıkı antreman yapmanda ve düzenli beslenmende gerisi zaten kendiliğinden geliyor , inşallah daha güzel haberlerini alıcaz .

8. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Umut,
    Aslında yuzlerce yol kullanarak zayıflanabilir
    Mesea ben de 160 kilodan 100 kiloya indim birkac senede. ama kısa sureli şok diyetlerle ve duzensiz beslenmeyle oldu bu ayrıca arada 10 kilo alıp tekrar vermelerim oldu... oturup insanlara bu ornegi gosteremem. Bence sen onumuzde guzel bir orneksin, alcak gonullugun icin seni birkez daha tebrik ederim.

Carribean T benim nacizane fikrim yapabilecegin en basit sey, gunluk protein-karbo-yag alımını kontrol altında tut ve bol kardio yap. mumkunse haftada 6 gun. Kaslarını gelistirmek istediginde kardioyu 3-4 gune indirip diger gunler agırlık idmanlarına baslayabilirsin. Zaman gectikce kendi kendinin antrenoru olacaksın ve programını bedeninin verdiği tepkilere gore belirleyeceksin zaten.

9. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Açıkçası başlarda bende çok bilinçsizce bu işe giriştim , ve kas kaybıyla yaşanan bir sürecin içine girdim vücut zaman içinde kendini toparlamaya başladı şuan aktif spor yapmaya başlayalı 9 ayı geçti ve olumlu etkilerini görüyüroum çok daha canlı bir hayata sahibim , hareketliyim ve geceleri uykju sorunum kalmadı , tansiyon sorunum kalmadı , sivilcelenme durdu , ilginç gelebilir ama saç dökülmesi dahi durdu denecek kadar azaldı , derslerdeki başarım yükseldi kısacası spordan görülebilcek maksimum verimi hayatımda hissediyorum , dahada hissedecem , beslenme konusuna gelince spor yaparken özellikle cardio ağırlıklı çalışan insanlar yanında ağırlık çalışmalarıyla cardioyu desteklediler mi yemekten korkmalarına gerek yok , yeterki basit şeker tüketmesinler , beyaz un kullanmasınlar ve fast-food'dan uzak dursunlar gerisinden fazla bir zarar gelmiyor , yağ konusundada seçici davransınlar zeytinyağı fındık yağı ceviz badem gibi çok kalteli yağları kullanmak her zaman performansı arttırır tabi aşırıya kaçmadan , yağ doygunluk hissi verdiği için süt ve süt ürünlerinide düzenli tüketenler tam yağlı tüketirlerse , açlık hissi duymayacaklarından emin olabilirler , birde hayat kurtaran lifler var tabi , sebzelerde bol miktarda olan ve su ile şişen doygunluk hissi veren yemekten hemen sonra karnınızı tok hissetmenizi sağlayan hayat kurtarıcılar , baharatlar var sofranızdan eksik etmemeniz gereken glisemik indeks düşürücü ve doğal eczanelerde diyebiliriz onlar için , mesela tarçın gün içinde sütün üzerine dökün ve tüketin , sahlep tadını alıcaksınız zamanla , isterseniz içine 2-3 çilekte atın olsun size o bir zamanlar çok sevdiğiniz milk-shake , karabiber tüketimi neden mi gerekli , burnunuz mu akmaya başladı hafif sırtta ağrı , hemen kuşburnu çayı 2-3 bardak ve yemeklerde bol karabiber buyrun size gribe karşı doğal koruma , daha saymakla bitmeyen yararlarıyla kırmızı et , l-carnitine'e o kadar paralar verip alan arkadaşlar hem damak tadlarından olmasınlar , hemde haftada 1*2 günde olsa kırmızı et tüketerek onlarca aminoasitten kendilerini madur bırakmasınlar ,balık eti , protein kalitesinden bahsetmeye zaten gerek yok , ama birde içerdeiği yararlı yağlar sayesinde mükemmel bir besin maddesi , mümkünse deniz balığı tüketmek çok daha yararlı çiftlik balıklarıda tavuklar gibi artık yemle beslene beslene tatları bile değişti , tavuk ve yumurta zaten tükettiklerimiz içinde , sebze yemekleri , her ne kadar çok umursanmasada aslında gayet yararlı olan kurubaklagiller ve içerdikleri bitkisel proteinler bunları hayatımıza soktuğumuz zaman kısa vadede ( 1 ay ) farkı hissetmeye başlıyorsunuz zaten , üzerinizdeki ölü toprağını atıyorsunuz , saygılar .

rodenward bunu beğendi.
  10. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Hepsine katılıyorum, Glisemik indeksi 55 ve ustu gıdalardan uzak durun.
    Birde onemli bir nokta, kendine guvenini arttırmak icin yapabilecegin en iyi sey bb dir.

umutn bunu beğendi.
  11. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Yalnız hocalar bana 20 dakika tempolu yürüyüş 20 dakika bisiklet yaptırıyor.Ben 30 dakika değil 5 dakika bile koşmaya dayanamam :)

1 Hafta önce Body'ye başladım.Haftada 4 gün gidiyorum.Pazartesi Salı perşembe cuma gidiyorum.Çarşamba günü dinleniyorum

İlk gittiğimde 20 dakika bisiklet yaklaşık 210 kalori yakıyorum.Sonra koşu bantı tempolu yürüyüş 20 dakika ordada 200 kalori yakıyorum.Toplam 20 kilometre cardio yapıyorum.

Yediklerime gelirsek

Saat 10 ve 11 arası kalkıyorum.

2 tane yumurta omlet

3 -4 tane zeytin

20-30 gram kaşar peyniri

1 dilim Kepek ekmeği

Şekersiz Rezene veya yeşil çay

Ara Öğün 2 tane elma veya erik

Öğlen : Sebze veya baklagil ( Semiz otu , ıspanak , bezelye )

1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

1 dilim kepek ekmeği

Yağsız Salata

Ara Öğün : 2 -3 badem veya fındık

1-2 Bardak süt

1-2 tane salatalık.

Fitnees'a saat 3 te gittiğim için akşam 7 gibi yiyorum.

2 3 parça haşlanmış tavuk

1 bardak yeşil çay

bolca kıvırcık salata

1-2 Dilim Kepek ekmeği

Yatmadan önce 1 tane elma

1 bardak süt.

İşte ben bunları yiyorum.

Haftanın 4 günü spor'a gidiyorum yaklaşık 350 400 kalori yakıyorum. 2 türlü mekik çalışması yapıyorum ilk mekik arkadan öne doğru 50 veya 60 kere yapıyorum.Daha sonra 5 dakika twist hareketi.Beli sabit tutarak kolları aşağı doğru sağ sol 400 kere yapıyorum.Telden enseye çekiş dambılla 3 4 farklı hareket yapıyorum.Hocamın bana gösterdiklerinin hepsini yapıyorum.

Ölçülerim

Boy : 174

Kilo 90

Kol : 36.5 cm

Bel : 99 cm

Göğüs : 103

Önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum :)

Son düzenleme: 5 Mayıs 2010
  12. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Tam büyüme çağındasınız besinlerden bu kadar kesmemeniz sizin için daha iyi olur , zaten sporla beraber çok rahat kilo vermeye başlıcaksınız , öğe yemeğinde neredeyse hiç hayvansal protein almıyorsunuz , normal insan dahi daha fazla protein alır diyecem , lütfen darılmayın ama öğle yemeğindeki tavuk miktarını arttırın , sabah kahvaltısında yeşil çay yerine süt koyun , kaşar yerine beyaz peynir yada lor peyniri tüketirseniz miktarınıda arttırsanız bile sabit kaloride daha çok protein alabilirsiniz , sebze yemeklerinde aşırı yağlı olmamak koşuluyla dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz , dediğim gibi daha yaşınız 17 ve maksimum 5 sene daha boyunuz uzayacak , ve metabolizmanız normal insanlardan daha hızlı çalışacak bence bu arayı iyi değerlendirirseniz çok güzel sonuçlar elde edeceksiniz , dediğim gibi anlık yada 1 aylık sonuçlara değil daha uzun vadeli sonuçlara ulaşmaya çalışın , sporu kesinlikle bırakmayın hatta bir yaşam biçimi haline getirin , dediğim gibi tatlı , beyaz ekmek , aşırı yağlı yemekler , fast-food , kebap vb. besinlerden uzak durun sizin için yeterli , tabi çikolata gofrette bunlara dahil , bunları hayatınızdan yavaş yavaş çıkarın katı diyet uygulamadan normal seviyede bir sporla rahatlıkla kilo verdiğinizi göreceksiniz .

13. muku

muku Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ayirma yontemi

merhaba, tecrubeli arkadaslara bir sorum var:

sabahlari sadece karbonhidrat
    oglen karisik
    aksamlari sadece protein

agirlikli beslenme, bir cesit diet turu oldugunu ve uygulayanlarin zahmetsiz yani ac kalmadan mutsuz olmadan gunde 30dk yuruyus ile haftada duzenli olarak 1 kg verdiklerini ogrendim.

bu ne kadar mumkun ve ne kadar saglikli ?
    10 haftada 10 kg vermek bu yontemle ise yara mi gercekten ??

tavsiyelerinizi bekliyorum,tesekkurler.

14. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    muku
    bana sorarsan kendine haftalık hedeflerden ziyade, aylık hatta 3 aylık hedefler koyman daha iyi olur. cunki bazı zamanlar insan diyet yapsa da kilo veremiyor, ve o kadar zahmetlere girip tartıda 100 gr bile veremediğini gorunce buyuk moral bozukluğu olusuyor, bu da sporcunun psikolojik olarak disiplinini olumsuz etkiliyor. Her diyet her insanda farklı sonuclar verir. benim nacizhane tavsiyem, gunluk pro-karbo-yag alma planın olsun. her ogunde dengeli beslen, antreman oncesi ogununde karbo daha fazla olsun, antreman sonrasında protein fazla olsun, ama gunluk planını bozmayacak sekilde.kısacası saglıklı zayıflamak icin spor ve her ogunde orantılı pro-karbo-yag almanı oneririm

muku ve umutn bunu beğendi.
  15. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Gereken bütün şeyleri Rodenward zaten belirtmiş haftalıktan ziyade uzun vadeli düşünmek lazım kiloları verdim rahatladım hemen sporu bırakayım dersen yanılgıya düşersiniz zamanla ki bu zaman çok kısa olur o kilolar gerisin geriye gelirler maalesef , onun yerine yavaş yavaş yaşam biçiminizi spora göre ayarlayarak beslenmeyede dikkat ederek sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz , başarılar .

Caribbean T, muku ve rodenward bunu beğendi.
  16. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Abi bende bugun tartıldım.Fitnees'a başlayalı 2 hafta oldu 3 kilo vermişim.Çok mutlu oldum :)

17. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    marul diyeti yapmıyorsun degil mi caribbean T, eger oyleyse sevinmemeli ve hemen normal diyete donmelisin...

18. kytol

kytol Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    bu kadar azimli olduktan sonra kolayca vücudunu yapılandırırsın heralde umut abi

umutn bunu beğendi.
  19. muku

muku Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    diyete bir omur boyu devam edemem bu kesin ama sporu hic birakmicam,istedigim kiloya ulastigim zaman biraz daha fazla yiyebilicem ama kilomu korumak icin de sporu da ayni oranda arttiricam ki tartida degisen bisi olmasin.
    benim ogrenmek istedigim haftada 1 kilo vermek icin yapabilecegim en iyi diyet ve spor programini nerde nasil bulabilirim.

altyapi ve birikimim olmadigi icin kendi basima belirleyemiyorum,ya cok yetersiz yada cok fazla oluyor yani sonucta her sekilde sagliksiz:((

spor salonlarinda komplekse girdigim icin henuz evde calismaya karar verdim, eve bir eliptik bisiklet aldim..onda bile ne kadar sure ne sertlikte nasil bir program yapicam bilemiyorum.

lutfen yardimci olun bana lutfen...

20. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul

Yok öyle birşey yapmam zaten.Sayfanın yukarısında diyet listesimi ve yaptığım antreman'ı koymuştumbench_O

Sayfayı Paylaş