119 kilodan 67 kiloya beslenme hikayesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve umutn tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. askndnz

askndnz Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Harikasın!

2. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    selam umut,

tri sete gectigimden beri vicudumda belirgin olcude kasların ortaya cıkması durumunu gozlemledim. baslayalı 2 hafta oldu. henuz hııt yapmıyorum 1 saat ortalama 10km/s kosuyorum.

sana bir sorum olacak. kilo verince psikolojim bozuldu diyorsun, bende tam tersi oluyor, kilo verdikçe kendimi iyi hissediyorum, bir öğunde yemeği beğenip fazla kaçırırsam o zaman psikolojim bozuluyor ve 1-2 gun boyunca kendimi sanki tekrar 15 kilo almışım gibi hissediyorum, taa ki karnımdaki şiş inene kadar. kotu bir duygu gercekten.
    sen de psikolojinin neden bozuldugunu paylasirsan bizde onceden tedbirimizi alalım.

3. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Şuanda benim geçtiğim evrelerden geçiyorsun , kilo verdikçe moralde artış mutlaka olacaktır , ayrıca spor yaptığın için sürekli endofrin hormonu salgılıyor vücudun buda overtrainning olmadığın sürece mutlu olmanı serbest radikal denilen insan yiyicileri vücuttan uzaklaştırdığını gösteriyor bunlar olumlu yanları . Ancak değişen yemek yeme düzeninin ardından insanların %90'nın yanlış geriye kalan %10'nun doğru yaptığını görüyorsun sende bu spor yapan ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışan %10'luk kesimden bunun nesi kötü dersen bir yerden sonra birçok şey monotonlaşıyor ve hedefsiz kalma durumu ortaya çıkıyor yada sürekli değişen hedefler önüne çıkabiliyor , mutlaka bir hedef belirle ve daima yıldığın umutsuzluğa kapıldığın anlarda o hedefi düşün , elbiselerin artık sana olmuyor ne güzel değilmi sakın atayım yada başkasına vereyim deme onlara ara sıra bak bilhassa çok yemek yediğini düşündüğün günlerde bak ve kendine acı çektir bu piskolojine iyi gelecektir , sağlıklı yaşam beraberinde bir dolu masrafta getiriyor hoş fastfooda göre daha ucuz yediklerimiz ama monotonlaşması ve kısır döngüde kalmak biraz insanı yorabiliyor arada şaşırtmak lazım neyle mi tabiki fastfood değil annelerimizin boğaça yada 1 dilim keki iyi gelir gibime geliyor ama daha denemedim bakalım ne kadar daha dayancaz , kısacası hedef kilo vermek olsun ama o hedefe ulaşınca ne yapmak istediğinide kafanda şimdiden belirle ben şuan ne yapmak istediğimi hala düşünüyorum emin ol kolay olmuyor karar vermek ve sende hedefine emin adımlarla yürüdüğün için çok vaktin kalmadı diyebilirim ... Ayrıca kasların belirginleşmesi olayına çok sevindim senin adına arada aynanın karşısına geç ve kendini kendindeki değişimi izle mümkünse buzdolabınada eski kilolu bir resmini yapıştır işe yarayacaktır ...

rodenward bunu beğendi.
  4. Bio

Bio Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    hocam önünde eğiliyorum bu nasıl bir hikayedir tebrikler...

5. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Guzel anlatmışşın Umut. bazen dediklerini ben de dusunuyorum, şu anda onumde bir hedef var, surekli o hedefe ulaşmak icin cabalıyorum, peki ya o hedeflediğim kiloya inince ne yapacağim?? iste beni en cok korkutan soru bu oluyor, o yuzden daha o kiloya 20 kg falan varken planlarımı yapıyorum. kilo verdikten sonra tek hedef fit bir vicuda sahip olmak hatta fit ötesi diyebiliriz. cevremde 1-2 ciddi kaslı insan var ve yakın arkadaşlarım oldugu icin surekli onlardan feyz alıyorum.. bu beni moralman hep diken üzerinde tutuyor. buna benzer (simdi burada aciklayamayacagim) birçok parametre var aklımda ve bunları dusundukce hep uyarılıyorum ve en ufak bir çöküntü moralsizlik anında tekrar aynı moda girebiliyorum.

şöyle bir şeyi de düşünüyorum, seninle aynı yoldayız, yuksek kilolardan asagiya dogru indik iniyoruz.. Ama sen daha henuz kasları sisirmeye baslamadın ve bu beni gerçekten şaşırtıyor. yani inebilecegin kiloya indin zaten neden hala hiit yapıyosun mesela, bunu açıkladın aslında beslenme duzenini oturtmak icin, ama 67 kilo zaten bayağı dusuk bir kilo yani 1-2 kilo oynayarak ayarlayabilirsin bu kadar sıkı çalışmana veya cok cok sıkı diyetine devam etmeye gerek var mı? .. aklımdaki sorular bunlar açıkçası. acaba bu bir saplantı haline mi geldi diye kendime sormadan edemiyorum, bana da aynı psikoloji hakim olacak mı diye merak ediyorum. Bakalım.

6. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Açıkçası saplantı haline gelmesi durumunu bende düşünüyorum , mesela son 1 hafta içinde hafif tempo carido dışında oda her insanın yapması gereken sportif aktivitelerden zaten çok cardioya asılmadım , yeme düzenine gelince yaşam tarzı olarak bunu benimsemeye başladım denilebilir , beyaz ekmek yemeyi kestim ki bir daha yemeyide düşünmüyorum onun yerine 1-2 dilim kepekli çavdarlı ekmek tükatiyorum , sebze konusunda kendime bir sınırlama getirmedim mesala doyana kadar yiyebiliyorum artık , öğlen yemeğinde ve spordan sonra mutlaka glisemik indeksi düşük carboyu tüketiyorum , aynı şekilde protein alımımda dengelenmiş durumda 1.5-2 katı kadar kilomun protein alıyorum ve bunu farklı kaynaklar kullanarak yapıyorum , günde 2 farklı meyva yiyorum inanırmısın fazlasınıda artık canım istemiyor , salonda harcanan onca vakitten sonra kebaplar fastfoodlar colalar yada tatlılar bana çok çekici gelmiyor nasıl diyim istemiyorum pek , 1-2 kilo almaktan korkmuyorum neden diye sorarsan sağlıklı beslenmeye başladım zamanla vücudum ideal kilosuna kavuşacaktır diye düşünüyorum ama spor yapmaktan zevk aldığım için egzersizlere devam ediyorum , kas kütlesi inşa etme konusunda devamlı antrenörlerle görüşüyorum ve yeni 1-2 programa başladık ancak onlarda öncelikle metabolizmamın normale girmesinin işlerimizi rayına oturtacağını söylüyor ,bakalım zaman gösterecek neler olacağını ...

7. degirmenciemrah

degirmenciemrah Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Emeğinize saygı duymamak mümkün değil, bravo valla

8. JohnnyB

JohnnyB Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    hikayeniz gerçekten mükemmel fakat 65.5 kilo oldum demişsiniz aman kendinize dikkat edin kilo almak kilo vermek gibi olmayabilir zayıflık da ciddi bir problem başarılar..

9. setmenteros

setmenteros Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    cok guzel bir iş basarmıssın gercekten tebrikler

10. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    12 Nisan 2010 tarihli beslenme planım

Sabah Kahvaltısı

3-4 kayısı kurusu (uyanınca)
    6 yumurta beyazı + 125 gr lor+ çok az sütten omlet
    2 dilim çavdar ekmeği
    Domates-salatalık-biber sınırsız (üstüne elma sirkesi)

Ara Öğün

6-7 fındık
    1 elma
    1 bardak yağsız süt

Öğle Yemeği

1 tabak mercimek haşlama
    150 gr tavuk göğsü haşlama
    1 tabak z.yağlı bamya
    Sınırsız yeşillik ( yağsız )

Ara Öğün

6-7 badem
    200 gr yağsız yoğurt
    1 ölçek whey spordan sonra
    7-8 kuru üzüm çekirdekli spordan sonra

Akşam Yemeği

1 tabak bulgur pilavı
    1 tabak pırasa yemeği z.yağlı (az)
    1 tabak kereviz yemeği z.yağlı (az)
    100 gr kırmızı et haşlama ( yağsız )
    Sınırsız yeşillik salata

Ara Öğün

1 bardak yağsız süt

12 Nisan itibariyle nasıl oldu bilmiyorum ama boyumda 0.5 cm'lik bir uzama söz konusu 1988 doğumlu birisi 22 yaşında uzadı ya bakalım daha neler görecez diyorum , haftaya bir daha boyumu ölçtürcem ve doğruluğundan emin olucam ... Kilom şuan 66 gözüküyor ... 2 haftada yaklaşık olarak 0.5 kg'lık bir artış bence fen değil ayda 1 kilo ederki buda yağsız kas kütlesi kazanımı açısından doğru yolda ilerlediğimi gösteriyor 0.5 kg almama rağmen belimde incelme devam ediyor , ölçüm bilgilerimin kesinlik kazansın onlarıda sizlerle paylaşıcam , buarada cardio antremanlarımı günde 25 dk civarı tutuyorum ağırlık çalışmadığım günlerde 30 dakikada kesiyorum , zamanla 20 dakikada sabitlemeyi düşünüyorum , umarım herşey daha güzel olucak , bir sonraki bilgi paylaşımı 3 hafta sonra olucak önerilerinizi hala beklemekteyim yanlışlıklar varsa lütfen bana bildiriniz , saygılar.

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Azminizi tebrik ederim. çok kişi gibi vucudu aç bırakarak organlara zarar vermeden neticeye ulaşmışsınız önemli olanda budur. bundan snra verilen kiloyu geri almamak için mitakondrileri arttırmak lazım

12. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşım kilo vermen ve azmin gerçekten taktir edilecek durumlar fakat sen fazlasıyla zayıflamışsın bence fazla zayıf olmak da fazla kilolu olmak kadar tehlikeli olabilir ama bunca kiloyu veren sen eminim daha iyisini de yapıp sağlıklı kalmayı başaracaksın tekrar tebrik ederim ve paylaşımınla ilham kaynağı olduğun içinde teşekkür.

13. korki

korki Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    valla bravo arkadasim umarim istedigin kiloda kalirsin.

14. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Vay be abi Bende 1.73 boyundayım 90 kiloyum.Bu hafta Spor'a başladım.Sporda yaktığım kalorileri geri almamam ve sağlıklı zayıflamam için ne yememi öneririsin ?

15. korki

korki Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    okudugum son 3 baslikta ayni seyi yazmissin bence biraz sabir aradigini bulucaksindir.

16. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Eski beslenme alışkanlıklarını toptan unut sağlıklı besinlerle eskileri yer değiştir ve sporu asla bırakma , formda kalmak hem spor hemde düzenli beslenmeyle gerçekleşebilir , saygılar .

17. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Walla abi seni takdir ettim.İnşallah bende senin gibi zayıflayıp mutlu sona ulaşırım.Şişmanın halinden şişmanlar anlar zaten yaşamayan bilemez.Öyle kötü bir duygu ki hayata küstüm ne dışarı cıkmak istiyorum ne insan yüzü görmek istiyorum acaip bir şekilde depresyona girdim.Çok kilolu değilim ama benim yaşımdaki herkez zayıf bi ben böyleyim.Kimse beğenmiyor dalga geçiyor kötü bi durum yani.Ben zaten yemekten değilde hareketsizlikten aldım.Ne kebab yedim ne lahmacun ne döner her insanın yediği kadar yedim.Yalnız 2 3 ay dışarı cıkmadığım zamanlar oldu

18. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Acilen kendiniz dışarı atın , başkalarının ne dediği değil sizin ne istediğiniz ve ne düşündüğünüz en önemlisi başkalarını o kadar kafaya takmayın , eğer kilo verecekseniz kendi sağlığınız için verin , spor yapacaksanız kendiniz için başkaları için yapılcak olan işlerden hayır gelmez , herşeyi kendiniz için yapın , konu kendiniz oldumu hiç olmadığı kadar bencil olun , beslenme bozukluğunuzda olmadığına göre tek sorun hareketsizlik azcık hareket getirirseniz yaşamınıza bu iş tamamdır gibime geliyor , saygılar .

19. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    kafana koyduktan sonra cok kolay, sadece belli adımları uygulayacaksın, cok yemiyorsan zaten kısa surede sonuca ulasirsin. baskalarının dediklerini kafaya takma, kilo vermeye basladiginda soyledikleri seyler nasıl degisecek goreceksin.

umutn bunu beğendi.
  20. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Yorumlarınız için çok saolun.Ben sabah kalktığım zaman 2 tam yumurta 1 bardak şekersiz çay 20 30 gram peynir yiyorum.Öğlende yeşil erik veya 1 tane elma.Akşamüstü yeşil mercimek veya sebze türü ( ıspanak , semiz otu , bezelye ) akşam haşlanmış 1 2 parça tavuk 1 bardak süt 3 4 tane domates salatalık ) hergun spora gidiyorum günde 250 300 kalori yakıyorum cardioda inşallah sağlıklı bir şekilde kilo veririm. :)

Sayfayı Paylaş