İlk ay göğüs çalışılmaz mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Dr. Pasin tarafından 9 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. Dr. Pasin

Dr. Pasin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Geçen hafta spor salonuna kaydoldum ve antrenör ile program yaptık. İlk ay göğüs çalışılmaz dedi ve programa göğüs çalışması koymadı. Sebep olarak da kol ve omuz kasların güçlenmeden göğüs çalışması yapılamayacağını söyledi. Benim merak ettiğim; yeni başlayanlardan bench press, butterfly vb. göğüs hareketleri çalışan var mı? Yoksa her yerde mi böyle?

Not: Bundan bir yıl önce de fitness yaptım. (2-3 ay civarı) Bu yıl spor salonuna yazılmadan öncesi de 3 ay boyunca dumbell ile antrenman yaptım.

2. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    İlk başladığımda bana boş barla yaptırmıştı bench press

3. uzay demiralp

uzay demiralp Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    O bölgeyi çalışmazsan nasıl gelişicekmişbide bunu sor hocana belgesi varsa yırtsın atsın bunuda söyle kardeşim önüne gelen hoca oluyor.İlk ay her bölge gibi omuz , göğüs vb.... bölgeler çalışılabilir.

4. Dr. Pasin

Dr. Pasin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Antrenörün ismini vermeyeyim ama kendisi dünya 2. si olmuş bench press yarışmasında ve sürekli bana bunu söylüyor. Ben her şeyi daha iyi bilirim kafasında bir adam. Dediğine göre en erken 4. haftada göğüs çalışılırmış. Söylediklerinin de bilimsel olduğunu iddia ediyor.

5. rbu1497

rbu1497 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    ankara
    bench pres hareketinde bari tutan tek bölge gogus degil arka kol falanda devrede o yüzden hocan o bölgeler gelismeden zorlanip işe yaramayacagini düşünmus olabilir. bence calisilabilir ama dedigi gibi diger bolgeler yeterli hale geldikten sonra calisirsan daha iyi verim alabilirsin. calisan kas gelisir yani istersen calis işe yarar

6. elmaz_omuzlar99

elmaz_omuzlar99 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    o antranör çöp. tüm vücudunu çalıştırmak optimum sonuç verir.

7. HonoratA

HonoratA Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    triceps zayıf olduğu için gerek görmemiştir.

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İsterse galaksiler arası şampiyon olsun, öyle bir şey yok. Bench press zaten kol (triceps) ve ön omuz kaslarını da güçlendirir. İsterse boş barla olsun, olimpik kaldıramayan için 10 kiloluk barla olsun göğüs çalışılır.

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  9. Berkay YAŞACAN

Berkay YAŞACAN Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rize
    Triceps ve biceps ler güçsüz ise evet çalıştırmak gereksizdir ilk ay için ama tabi ki çalışılmaz diye bir şey yok . O sadece Omuz ve Arka kolda alt yapıyı koyup gögüs çalışmanı düşünmüş olabilir.
    Direk kötülemek doğru bir şey değil

10. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Valla koskoca bodyforumtr de dönen muhabbete bak, ne desem bilemedim ha, bir de içinizden bu teoriyi destekleyenleriniz, kötülemeyin diyenleriniz var.. Şaştım kaldım şu an, sırtım güçsüz, barfiks çekmeyeyim, kollarım güçsüz, barbell curl yapmayayım, bacaklarım güçsüz, squat yapmayayım, e onu yapma bunu yapma bu vücut nasıl gelişicek? Yani ne bileyim, bu teoriyi ortaya atana mı yanayım, destekleyenlere mi bilemedim..

doxux bunu beğendi.
  11. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    2. aya kol ve omuz kasların güçlenecek miymiş?

unknown00 ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  12. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    uzun bar bench press değil ama düşük ağırlıklar ile dumbbell press ve şınav yapılabilir
    benim şahsi fikrim bir insan göğüs kaslarında önce şınav çekmeyi öğrenmeli vücut ağırlığıyla en az 15 şınav çekebildikten sonra bench press gibi hareketlere yönelmelidir
    hocan sana yaptırmasada sen antreman günlerinde evde şınav çekmeye vücudunu zorlarsan faydası olur

13. UNS

UNS Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Benim görüşüm, boş barla da olsa yapılması yönünde. Bu mantığa göre lat. dorsi de çalışmamak gerekir çünkü presslerde sırt da destek vermektedir. Sırtın ilerleyip pectoralin yerinde sayması olmaz.

14. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Öncelikle yaşın kaç belkide yaşın küçüktür diye demiş olabilir çünkü bench i yapabilmenin 1. Altın kuralı güçlü tricepslerin olmasıdır belkide hocan cok sorumluluk almak istememiştir suan ki salonumda 14 yaşlarında zayıf bir eleman 15 kg lik bench pressi yaparken çenesine düşürdü 1 dişi kırıldı her neyse belkide bunu düşnmüştirde riske girmemek için kolları güclendirip girmeni isteyecektir o zaman kafası rahat olabilir

D2403 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. emirhancakir

emirhancakir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu dediğiniz hareket hangisi tam olarak bilmiyorum ama mesela ben sholdor press de 5 kiloyu 1 set yapamıyorum 12 kez kaldırıyorum ve 12 de tamamen bitmiş oluyorum. Hocama söyledim, çalışmasam mı hocam dedim ve bana kas eritmiş olabilirsin normal bir şey dedi ve boş y kiloluk bir bar ile ensemden aşağı yukarı kaldır yap dedi. İşe yarar mı ki bu dedim ve boş da olsa yarayacak ve gün geçtikçe alışacaksın dert etme dedi. Gerçekten çok dert ediyordum 5 kiloyu nasıl kaldıramam diye ama dünden itibaren dert etmemeye başladım. 4x12 yaptım boş bar ile çok zorladı ama sholdor press makinesin de ki 5 kilo kadar zorlamadı. Benim düşüncem her hareketi azar azar da olsa başka bir yöntem bularak yapmalısın. İlla ki faydası olacaktır, gerek yok diye bir şey yoktur bence. Foruma yeni üye oldum 1 aydır spor yapıyorum. Söylediklerim belki de doğru gelmeyebilir sizler için ama en azından denemek de fayda var diye düşünüyorum her şeyi.

16. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Bak dediğim çıktı arkadaş 5 kg ile shoulder press bile yapamıyorum sakın yanlış anlama dalga geçmek haddime değil bence sen sana 1. Elden yardımcı olabilecek hocanı dinle bir bu sporda 4-5 ayın olsun sonra kafaya tak bişeyleri dert et suan sadece iyi beslenip verilen programı mazeretsiz kaçmadan yapmak olsun hedefin bol bol da gir burdan oku bir şeyleri hem öğrenip hem de gelişirsin istenilen düzeye geldiğinde bu sefer hocana ihtiyac duymadan kendin programını kendin ayarlayabilrsin

D2403 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Tiberius

Tiberius Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Bal gibide çalışılır

18. sezer1994

sezer1994 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Niye çalışılmasın...

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. Dr. Pasin

Dr. Pasin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dediğine göre hedef güçlenmesi yönünde ama ben çok bir fark olacağını zannetmiyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Mayıs 2016 ---
    18 yaşındayım. Boş barı kaldırırken zorlanmıyorum. Yani barı düşürmem imkansıza yakın bir durum.

20. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

Sayfayı Paylaş