İki Hareket Arası Dinlenme Süresi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve diez tarafından 27 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    Aynen katılıyorum.Çalışılan bölgeye ve hareketin özelliğine göre süre ayarlanmalı.

iskeletor bunu beğendi.
  2. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    wayy be, ben hep yanlış yapıyormusuum yani...
    ben de diyorum benc preste neden 2. sette en fazla 3 kere kaldırabiliyorum.
    gerçekten sağolun ya, ben böyle devam ederdim.

benc presste zaten kıpkırmızı oluyorum, mutlak bir partnerim olur ve sonuncuda o alır elimden barı ve hemen kalkıp ağırlıkları değiştirip 2. sete geçiyodum. 3. sette zaten artık başım felan zonkluyordu ve artık kaldırdığım ağırlıkları düşürmeyi bile aklımdan geçiriyordum kaldıramadığım için.

o zman ben hem set hem de farklı hareket aralarında 1-2 dakika dinleneyim ?
    eğer buraya yazmasam ben böyle devam ederdim....

3. guerre

guerre Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    New York Gold gym master trainer
    Yer:
    New York

Dinlenme konusu tamamen hareketin ne kadar surdugune baglidir.Mesela 8 tekrar yapan birisi ile 15 tekrar yapan birisinin dinlenme sureleri farklidir yada 8 tekrar 15 saniyede yapan birisi ile 30 saniyede yapan birisinin dinlenme sureleri'nin farkli olacagi gibi. Genel yaklasim sudur: hareket suresinin iki kati kadar dinlenme suresidir yani hareket 15 saniye surmus ise dinlenme sureniz yaklasik 30 saniyedir.yukaridaki fikre katiliyorum ozellikle cok agir kilolara giriyorsaniz hazir hissetmediginiz noktada harekete tekrar baslamayin konsantrasyon cok onemli agirlik calismalarinda.

4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    küçük kas gruplarında yenılenme hızı buyuk kas gruplarına göre daha hılzı olacagından, küçük kas gruplarını çalıştırdıgınız antrenmanda aralar daha kısa tutulabılır. tabi, bir setin ne kadar sürdügü de cok önemli. uzun ve hafif-orta agırlıktaki kilolar bile dinlenmenizi uzatmanıza sebep verebilir.

şunu da unutmamak lazım; amacınızın ne oldugu iyice kestirilmeli. hacim çalışmasında daha iyi verim almak için set araları biraz daha uzun tutulabilir çünkü kaslar kısa sürel ve agır antrenmanlarda beyaz kas lifleri uyarılır ve bu kas lifleri de glikojeni temel kaynak olarak alır.

yag yakımına yönelik antrenmanda antrenman süresinn biraz daha uzun süreli ve kısa, agır çalışmaya göre daha düşük tempoda olup, yag depolarından da oldukça enerji alacaktır. uutmamak lazım, yagların kullanımı ve harekete gecirilmesi hemen gerçekleşmiyor, biraz süre gerekiyor.

şöyle düşündügmüzde yaptıgımız yüksek tempodaki antrenmanların birer interval çalışması oldugunu düşünürsek, bunların da efor sevyemızı artırmak içinde yaptıgımızı düşünürsek, sonucta daha cok kuvvet harcayıp daha cok iş yapmış oluruz. daha iyi iş yapmak derken, bir önceki antrenmana göre daha rahat bir tempoda ilerlemekte bahsediyorum. bunun için intervali yapıyoruz aslında, yan olay yag yakmak ve metabolizma hızlandırmaktan ziyade her antrenmanda daha iyi bir performans sergilemek. işte bunu yapabiliyorsak, o zaman intervali tam anlamıyla uygulamış oluyoruz. bu yuzden de dinlenmeyi gerektigi yerde biraz daha uzun gerektigi yerde de daha kısa tutmak gerekiyor. böylece dengeleme kavramını gerçekleştirerek bir interval grafigi çıkartmıs olursunuz.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2009
    muratturan bunu beğendi.
  5. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    ben saate degil vucuduma bakıorum. eger kendiliginden ilk derin nefesi aldıysam tamam ihtiyacım tamamlanmıstır diye dusunuorum.cunku kendiliginden aldıgın derin nefes senin oksijen ihtiyacını kapatmıs oluyor artık kasta enerjisini topluodur o arada :S

6. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    ben normalde antreman süresini kısaltmak adına süper set yapıyordum, mesela biceps ile triceps aynı gün giriyorum, biceps biter bitmez triceps e geçiyorum(gerçi yer değiştirmek, diğer barı almak bi 10 saniye falan alıyor) onu bitirince 1 dakika dinlenip tekrar aynı turu atıyorum,
    mesela bu gün sadece pazu çalışmayı düşünüyorum bir set yapıp 30 saniye dinlenicem ama 20 dakikada falan bitecek antrenman bu kadar kısa olması sorun olurmu bir kas gurbu daha eklemeli miyim? ve ben aynı gün iki kas gurub çalıştırıyorsam hiç gruplar arasında 5 dakika dinlenme falan yapmıyorum set arası kadar bekliyorum

7. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0

ben bütün setlerimi süper set yapıyorum, müthiç bir şişme oluyor... hemde kardiyom yükseliyor. önce biceps hemen sonra dinlenmeden triceps, ardından 20-25 sn bekliyorum. Laktik asidin azalması lazım çünkü...

aynı şekilde mekik ve ters mekik, omuz press kanat gibi birbirini etkilemeyen bölgelerde süper set yapmak hem zaman hemde terleme açısından çok faydalı oluyor

ancak bacaklarda laktik asit birikimi daha çok olduğundan biraz daha uzun beklemek gerekiyor

8. gokalpalpsu

gokalpalpsu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ne yapmalıyım?

14 yaşındayım ve 63 kiloyum. 3 hafta önce sadece asılı kalabiliyordum şimdi 2 tane barfiks çekebiliyorum. dinlenme aralıklarını kaç saniye yapmalıyım???

Sayfayı Paylaş