Kalori Sorunu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Haxcı tarafından 9 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar 17 yaşındayım 170 cm 64 kgyim.Şimdi günlük kalori ihtiyacımı hesapladım 1947 çıktı.Aynı şekilde 1 gün boyunca yedikleriminde kalori hesabını tuttum ortalama 1750 civarı.
    Şimdi fazla kalori kilo yapıyor diye biliyorum ki ben günlük almam gereken kaloriden 200 kalori az almama rağmen bana çok yiyormuşum gibi geliyor.Fazla yağlanıyormuşum gibi geliyor.Tabii bu kalorilerin yarısını ya da yarısından en fazla 100-150 fazlasını proteinden alıyorumdur.

Bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek var mı ?

2. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Beslenme planınızı paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

3. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Tabii programım şöyle.P.tesi-çarş. ve cuma günleri:
    Kahvaltı:2 yumurta akı,40 gr lor peynir,yarım dilim ekmek,1 bardak süt
    Öğle(12:00 civarı):1 tabak pirinç pilavı,85-90 gr haşlama tavuk göğsü,1 kase yoğurt
    Öğle(16:00 civarı):1 tabak pirinç pilavı,85-90 gr haşlama tavuk göğsü,1 kase yoğurt
    Akşam antrenmandan 10-15 dk sonra:1 tabak pirinç pilavı,100 gr haşlama tavuk göğsü,1 kase yoğurt(bir de bazen olursa kuru fasulye,nohut vb.)

Salı-perş günleri:
    Kahvaltı:2 yumurta akı,40 gr lor peynir,yarım dilim ekmek,1 bardak süt
    Öğle(12:00 civarı):1 tabak makarna,100 gr lor peynir,1 kase yoğurt
    Öğle(16:00 civarı):1 tabak makarna,70-75 gr çipura balık
    Akşam antrenmandan 10-15 dk sonra:1 tabak makarna,100 gr çipura balık

C.tesi ve pazar günleri malesef çok dikkat edemiyorum ama olursa o günlerde yarım ekmek tavuk,köfte vb. protein almaya çalışıyorum.Bu arada programda kahvaltıdan yarım dilim ekmeği çıkarıp yulaf ezmesini eklemeyi düşünüyorum.Kahvaltıyla öğle arasınada ara öğün olarak 1 meyve ve son olarak akşam yatmadan önce 1 kase yoğurt yemeyi düşünüyorum.

4. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Amaç kilo vermekse karbonhidrat tüketiminiz fazla gibi geldi bana siskinlik nedeni bu olabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Amacım kilo vermek değil.Yani sadece kas yapmak.Bir de bünyem kolay kilo alabildiği için tabii 5 gün 20 dklık kardiyo yapıyorum.Bir de dediğim gibi günlük 200 civarı az kalori almam hacime etkisi olur mu ?

6. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Kalori az alirsan kas yapamazsin. Kalori surplus yani kalori fazlaligi olusturman lazim. Basta 300 kal artirirsan yeterlidr. Duruma gore 500 e cekilebilir clean bulk yapmak istiyorsan.

7. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Yani benim 1947 değil 2247 kalori mi almam lazım günlük ? Dediğim gibi öyleyse eğer ben yaklaşık 450-500 kalori az alıyorum.Bu kadar kalori bile kas yapmamı engeller mi ?
    Bir de ben clean bulk yapmak istiyorum ama göbeği bir türlü veremiyorum.Yani aslında göbek derken sadece alt göbek var o da hafiften ama hafifte olsa rahatsız ediyor.5 gün 20 dk boyunca kardiyo yapmama rağmen veremiyorum bir türlü.Karbonhidrat için pirinç pilavı ve makarna yediğim için mi böyle oluyor acaba ?

8. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Kas alırken yag almak da kacinilmazdir. Amac bunu minimuma dusurmek. Sen ilk once 2300 kalori civarinda beslen belili sure kas yap. Sonra yag yakarsin. Kas kutlen azken o yaglari yaksan da estetik olmayacaktır. Kas yapma ce yag yakma malesef ki ayni anda olan olaylar degil steroidli değilsek

9. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Abi üstte yazdığım beslenme programıma bakarak kalorim hakkında bir yorumda bulunur musun ? İlk hesapladığımda ortalama 1750 civarı bişi buldum şimdi 1000 çıktı.:(

Bir de sabah kahvaltıya yulaf ezmesi eklemeyi düşünüyorum.Yulafla lor peynir problem olmaz değil mi aynı anda ? Ara öğün olarakta muz eklicem 100-150 kalori civarıymış öyle böyle 2300'e tamamlamaya çalışıcaz artık.

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Beslenme programın hesaplanamaz çünkü yediğin miktarlar belli değil. 1 tabak pilav kaç gr, 300 mü 500 mü? Bir kase yoğurt kaç gr, 200 mü 400 mü? Bunları ya tartarak hesaplaman lazım ya da hiç kalori hesabına girmeyip hislerinle arttırman lazım. Örneğin 2 yumruk büyüklüğünde pilav ve 2 yumruk büyüklüğünde et yiyorsun ve gelişemiyorsun, 3 yumruk büyüklüğüne çıkartırsın gibi...Nasıl yaparsan yap 1 tabak deme, 1 tabak diye ölçü olmaz. 2 kişinin 1 tabağı arasında yüzlerce kalori fark olabilir.

11. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Yok hesaplamıştım önceden.Bir günde ortalama 450 gr pirinç pilavı(pişmiş),600 gr yoğurt,40 gr lor,250-260 gr tavuk göğsü(aslında 500 gr haşlayınca yarısı gidiyo),2 yumurta akı yiyorum.

Tavuk göğsünü 500 gr mı yoksa 250 olarak mı hesaplamalıyım ? 500 gr alıyorum 250-260a düşüyor.Hangisinin kalori değerni almalıyım ? Bir de mesela günlük kalori ihtiyacımızı karşılayamayacağımızı anladık eti motto bisküvi(500 kalori) alıp yersem bir paket bu faydalı olur mu ?
    Benim şimdi günlük kalori ihtiyacım 1947 ama 2000 diyelim.Vücut çalıştığım için 300-500 arttırıp 2300 civarı mı almalıyım ? Bu kalorinin 500 kalori altı almak da olumsuz bir etki yaratır mı ?

Sayfayı Paylaş