Ağırlık antrenmanından sonra nasıl kardiyo yapılmalı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve t3amsah tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar 30dk civarı ağırlık antrenmanım sürüyor.Kardiyo dediğim sadece koşu bandı kullanıcam normalde 40 dk 6 hızla 10 yüksekliğinde yürüyüş yapıorum.Önerilerinizi bekliyorum uzun yürüyüş mü yoksa, kısa süreli hızlı koşular mı

2. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Cevap veren yok mu yarın antrenmana gidicem :D

3. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    mehmetanil bunu beğendi.
  4. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    agırlık antrenmanından sonra kardıyo yapmamalısın flexor hocanın bu yönde tavsıyelerı forumda mevcut.bence nedenı ınsülin agırlık antrenmanından sonra kas gelısımı ıcın ınsulın artması lazım ve ınsulun arttıktan sonra yag yakımı tam olmuyor cunkı yag yakımı dusun ınsulun ıle oluyor yanı daha verımlı oluyor anlamında genelde agrılıktan önce yapılır hatta öncesındede degıl ayrı yapılır yanı sabah 8-9 kardıyo aksam 4-5 agırlık antrenmanı ıcın uygun saatler.

Bozo-Baku, rockybalboa7 ve thetramp bunu beğendi.
  5. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Şimdi dostum doğru sölosunda vaktimiz yok hepsini birlikte yapmaya günde 1 antrenman anca yapabilirim

6. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    o zaman önce kardıyo yap ondan sonra agırlık calıs sonrada 15 dakıka yuru. cunkı yag yakımı ılk 12 15 yada 20 denıyor 3 farklı görus var bu dakıkalarda sonra baslar. agırlık calıstıktan sonrakı 15 dakıka yuru dememdekı mantık ıse vucut antrenman bıttıkten sonra 15 dakıka yag yakımına devam eder.

7. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    uzun yıllardır bu sporla haşır neşir olduk artık , kesin net tavırda oldugum bi gorus var

Kardio + ağırlık calısması bir olmaz , ha olurda nasıl olur o yaptıgın ağırlık calısması değildir.Nasıl derler hani fitness saglıklı yasam hareketleri :) ise ekstradan kardiyo yapabılrsn.

Amaç yağ yakmak ıse en güzel formul 3+3 bana göre(işleri gücleri olanlar ıcın) , 1 gün agırlık 1 gün kardio calısması.
    Hatta çevre imkanların varsa kardiyo günleri salonada gitme , park,orman vs gibi yerlerde yap kardiyonu.

8. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28

valla herkes farklı bişe sölor ne yapcağımı şaşırdım doğrusu, en ideali ağırlık ve kardiyo farklı zamanlarda ama işte onada vakit yok

9. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Hatta çevre imkanların varsa kardiyo günleri salonada gitme , park,orman vs gibi yerlerde yap kardiyonu.[/QUOTE]

sonuna kadar katılıyorum bu göruse:D

10. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    fitness tarzına geçicem zaten galiba hafif ağırlıkta tekrar sayısını fln artırcam

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:34 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:29 ----------

Arkadaşlar şöyle yapıcam büyük ihtimalle zaten her bölgeyi ayrı günde çalıştırıorum örnek göğüs antrenmanında 3 4 hareket yapıcam 30 dk fln max bitior arkadan 40 45 dk koşu ne olcaksa olsun :D

11. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    işte önce kos sonra agırlık calıs ılla yanı anda yapacaksan ama secım senın :D

12. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28

önce koşu sora ağırlık şeklinde yapınca vücutta hiç güç kalmor koşudan sonra çok yorgun düşüosun olmor ya, şeyde problem ya koşu bandı kullanımını herkes farklı sölor.

1.yöntem hiit midir nedir 2dk 6hızla 3 dk 10 hızla fln
    2.yöntem 6 hızla 45 dk
    3.yöntem 9 hızla 30 35 dk
    Bunlardna hangini yapcağımı şaşırdım :D
    eğimleride hep 8 de yapom ben :D

Son düzenleme: 13 Ekim 2012
  13. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Bende suan yag yakımı calısması yapıyorum antremandan sonra 15 ila 20 dk arasi sürüyor calıstıgım ıcın ayrı gunlerde yapması cok sıkıntılı oluyor en ıyı cozum ya agırlık ve cardio günlerini ayıracaksın yada sabah erkenden yapacaksın ama vaktin yoksa mecbursun sonra yapmaya cunku agırlık antremanından once cardio yaparsan verimli bir sekilde agırlık kaldıramayabilirsin.

14. t3amsah

t3amsah Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bugün şöyle yaptım omuz bastım setleri 16 14 12 şeklinde yaptım 25 - 30 dk fln sürdü toplam 4 hareket arkasından da 8 eğimli koşu bandında 2 dk 6 hızla yürüyüş 3 dk 10 hızla koşu toplam 4 kez yaptım 20dk sürdü arkasındanda 5 dk daha devam ettm yürümeye toplamda 25 dk.Antrenmanım bu şekilde yaklaşık 50 dk fln sürdü

15. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    ben 3 gün agirlik 2gün ise cardio yapiyorum (Kosu+Yüzme). Agirlik idmanlarini ayri günde yap

16. Metal_aslan

Metal_aslan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    İstanbul
    Eğer ağırlık idmanın çok ağır değil ise antreman sonrasında da cardio yapılabilir. Son 1 aydır yağ yakımına yönelik temel hareketler içeren az kilo çok tekrarlı bir ağırlık programı uyguluyorum. Ağırlık 30 dk civarı sürüyor, ardından da 20 dk interval cardio çalışması yapıyorum. Dün yaptırdığım ölçümde bir önceki aya göre 400 gram vermişim fakat yağ olarak 1.4 kg vermişim. Amacın yağ yakımı ise bence yapabilirsin

17. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    30 dakka agırlık antreamın sürüyormus zaten, benim agırlık antreman 40-45 dakka sürüyor ama sonuna sürekli 15 dakkalık HİTT eklıyorum(bacak antremanı hariç:)), bazı arkadaslarımız agırlık antremanından sonra kardıo yapmama görüsündeler eğer ki antremanın 50 dakkadan fazla sürerse artık vücüdün katabolik etkilerine maruz kalacaksın, çünkü artık katabolik hormonların yükselmeye başlamıştır, sen ondan sonraki kardioyu ne kadar uzatırsan o kadar katabolik hormonların tesiri altında kalacaksın ve yağ yakayım derken kas yıkımına da geçmiş olacaksın..30 dakkalık bir ağırlık antremanından sonra yapacagın HİTT den zarar değil fayda görürsün ki flexor hocanın karşı oldugu kardıo normal antreman süresi geçirenler içindir ama sen onlar içinde değilsin, çünkü 30 dakikada antremanını tamamlıyorsun.. eğer ki önce HITT yapayım dersen ağırlık antremanından bişey anlamazsın en güzeli HİTT i agırlık antremanından sonra yapmaktır, gelelim insülin meselesine.. insülin anabolik bir hormondur ama ağırlık antremanın biter bitmez insülinin yükselmez tam tersine burda kortizol(katabolizmada etkili) daha yüksektir, ağırlık antremanından hemen sonra vücüdü beslemenin de mantığı o dur ki insülini yükseltmek yani vücüdü katabolik etkilerden kurtarıp anabolik etkileri yakalamak..
    yani demek istediğim 30 dakkalık antremandan sonra eğer ki sen vucudu beslemezsen vücüd anabolizmaya girmeyecektir(insülinin yükselmeyecektir) böylelikle rahatlıkla yağ yakabilirsin, kardıo antremanınını da çok uzatmadıktan sonra antremanınlarını tamamladıktan sonra artık vücüdü besleyip dinlenmeye çekilebilirsin..

Metal_aslan bunu beğendi.
  18. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Ben öğlenleri vg akşamları koşu yapıyorum gayet de memnunum, bu şekilde imkanın varsa öyle yap.

Kardioyu ağırlıktan önce yaparsan performansın düşer ağırlık antremanından tam verim alamazsın, ağırlık antremanından önce kardio yapılması bence sonradan yapılmasından daha kötüdür.

Ağırlık antremanı sonrasında yapılan kardioda yağ yakımı daha fazla olur,15-20 dakikayı geçmediğin sürece de kas falan yanmaz yani uzun süreli yapmadığın sürece zararlı değil yararlı olur, sana şöyle örnek vereyim.

40 dk ağırlık antremanı + 15-20 dk kardio mu yoksa sadece 40 dk ağırlık antremanımı diye seçenek koysunlar önüme kesinlikle kardioyla beraber olanını seçerim.

Bunda önemli olan şiddeti iyi ayarlaman, 40 dk içinde hardcore bir vg antremanından sonra kardio yapamazsın zaten veya tam tersi 40 dk vg antremanından sonra şiddetli kardio yapamazsın, yapsan da zararına olur,

30- 40 dk orta-biraz yüksek tempoda ağırlık antremanı + 15-20 dk hafif-orta tempoda kardio işini görür ve faydası olur(8km-12 km arası koşu), zaten hardcore idman yaptığını sanmıyorum, beslenmen, dinlenmen iyi olduğu sürece ve antreman 60-70 dk yı geçmediği sürece 15-20 dk kardio yaptın diye kasların eriyip gitmez merak etme.

Hardcore idman yapma diyince de eline hafif kiloları alıp 15-20 tekrar yapmaya başlama :D Hardcoreden kastım uçuk antremanlar, zaten bu antremanları şu an istesen de yapamazsın ileriki dönemlerde olacak iş o,
    Kendi seviyene göre belirlersin antreman şiddetini ama hafif çalışma, zorla kendini, fitness yapsan bile hafif çalışma, hafif çalışarak istediğin görünüme kavuşamazsın.

Son düzenleme: 14 Ekim 2012

Sayfayı Paylaş