Yumruk Gücünü Arttırmak için ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ghan tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 58 üye.
  1. desci

desci Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    nat-geo'da bi belgesel vardı ve yumrugun gücünü kinetik enerjiden hesaplıyolardı.

yani 1/2mV^2. kolun kütlesi işin içinde ama atılan yumrugun hızının karesiyle çarpıldığı için hız çok daha önemli.

bu yüzden mesela bench yapılıcaksa makinada yapılmalı ve hafif kilolarla mümkün oldugunca hızlı iterek çalışılmalı diye okumuştum bodybuilding.com'da. bu örnek çalışma sistemine sadece bir örnek. aynı mantıkla yani patlamalı sistem çalışılabilir

zoparrat bunu beğendi.
  2. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    senin için salondaki kick boxçu hocama sordum yumruklarını sıkarak şınav çekmek yumruğunu fln güçllendirmezmiş sadece zayıfsa bileklerin güçlenirmiş yumruğunu güçlendirmek içinse yapabileceğin en güzel şey önce tekniği kavrayıp sonra bulabiliyorsan kum torbasına bulamıyorsan vurabileceğin başka bir hedefe yada hedef olmadan boşluğa durmadan tekniği uygulayarak yorulana kdr yumruk atacan olay bu imiş..

Son düzenleyen: Moderatör: 13 Şubat 2009
  3. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara

Ray Sefo herşeyde fark atar, Bedr Hari'ye...teknik, güç, kondisyon...sadece Ray Sefo'nun parlak dönemlerine denk gelmemesi ile açıklanabilir yenilgisi... thai box şampiyonasında 5 kez şampiyonluk almış bir dövüşçü, dünyanın en sert ve en dayanıklı sporcularıdır, üstelik muay thai dövüşçüleri...

bir maçla yorumlayacak olursak Alistair Overeem'in Bedr Hari ile resmen dalga geçtiği maçıda dahil ederek yorumlamak lazım...
    Alistair k-1'in en iyi yumruk atan dövüşçüsü bence...belden savurup, omuza ivme kazandırıp vurduğu net vuruşları var...

teknik, teknik tamamda teknikte bir yere kadar...mutlaka kolun güçlü olması ve bunun içinde arkadaşların tavsiye etmiş olduğu çalışma metodları şart...üstelik yumruk rakibi indirmek için en etkili yöntemdir, kol güçlü, kondisyonu tam ve tekniği çok iyi olan bir dövüşçü yumruğu ile karşısındaki rakibi çok rahat yere indirir...%70-80 oranında nakavtlar yumrukla oluyormuş (hocamın söylediği)...
    işin özü yumruk gücü için Bedr Hari örneği çok kötü olmuş, zaten yumruğu etkili bir dövüşçü değil...diz-dirsek-kaval olayıdır ama yumruk onun olayı değil zaten...

Olay çalışma yönteminde ayrılıyor, siz vücud geliştiren arkadaşlar daha çok kütle için çok ağır kaldırırsınız, yumruğu geliştirmek isteyen bir dövüşçü ise 40-50kg ile 40-50 tekrar çıkarır...

3kglık iki dambıl alıp 50 yumruk attar biri, diğeri 50kg alır barbel curl 10 tekrar yapar...

her iki örnektede yüksek tekrar çok daha yorucu ve çok daha zordur...

zoparrat ve fiko444 bunu beğendi.
  4. nopeynnogeyn

nopeynnogeyn Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğine kesinlikle katılıyorum. Yumrukta mesele sadece kas değildir. Kemikler de önemlidir. Yumruk şekline getirilmiş eller üzerinde çekilen şınav ellerdeki kemikleri de güçlendirecektir. Bu sayede verdiğin momentum artar ve senin aldığın zarar azalır.

Bunun dışında tabii ki kum torbası gayet yararlı olur.

Şunu da unutmamak gerekir, yumruğu her insan atabilir. Ama uzlaşmak, anlaşmak er kişinin işidir.

zoparrat bunu beğendi.
  5. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Direkt yumrukta ön omuz,kroşede yan omuz,aparkatta da ön omuz,göğüs ve biceps çalışır.Yumruk gücü için birkaç arkadaşın da söylediği gibi bacak ve karın kasları da çok önemlidir.Örneğin karın kaslarımız ne kadar kuvvetli olursa aparkatımız da o kadar etkili olur.Kısaca bütün bu kas gruplarının kuvvetli olması çok önemli konuyu başlatan arkadaş

zoparrat bunu beğendi.
  6. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    bende 4 ay kickbox yaptım.bize yumrugun her zaman omzu uzatarak atmamızı sölediler.yumruk atarken bacagını ileri doğru hafif ger gövdeni öne uzat ve yumrugunu omzunu uzatarak at.şınav çekmekte yumruklarını fazla gelistirmez en iyi yöntem kum torbasına çalısmaktır.

7. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    2 seneden fazla boks yapıyorum.Türkiye şampiyonluğum var.:D
    Öncelikle yumruk atmak sandığınız gibi basit değil.Koyarım oturursun olayı değil.!
    Sol ayak önde sağ ayak arkada vücut hafif eğik bir şekilde burun hizzasında yumruk içe bakıcak şekilde bükülmüş yumruk attığımız kolun omuzu çenemize oturtarak arka ayağı hafif kaldıırıp(topuğu kaldırcan ayağının önü yere basacak) çevirerek yumruk atılır.Pratik gerektirir.Kafayı yemeyin sonra.

jkdo bunu beğendi.
  8. frhtck

frhtck Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    konuyu açan arkadaş zannedersem boksör yumruğunu kastederek açmış konuyu. boksörler yumruklarını atarken omuzlarından da güç alır. böylece hedefe daha sert darbe indirebilirsin ama bunun bazı handikapları da yok değil. omuzdan yumruk atarken yumruk gelmeden önce hangi taraftan gelecekse ilk önce omuz hareket eder ve buna göre rakip sizden önce savunmaya geçip gardını alabilir hatta bloklayıp direk size saldırıya geçebilir. ama bazı uzak doğu sporlarında yumruk kesinlikle omuzlar sabitken ve zincir yumruk şeklinde seri halde atılıyor. bu yumruk asla tek başına boksör yumruğu kadar etkili değil ama hedefinizi yakalayıp zincir yumruklar atmaya başladığınız zaman belki de daha etkili. bu yumruktada insanın sahip olması gereken şey çabukluk ve elbetteki kondisyon.

2. bi konuda kavga esnasında yumruğu boşluğa atmıyoruz. bir rakip var ve ona vuruyoruz. rakibe vurduğunuz zaman sağlam bir duruşunuz ve güçlü bacaklarınız yoksa dengenizi kaybeder ve rakibe açık verirsiniz (etki-tepki).

burada açıklık getirilmesi gereken şu; kuvvetli yumruk atmayı ne için istiyorsun? lunaparkta atacaksan bu yumruğu sürekli kum torbasıyla çalışman yeterli olabilir. ama kavga için soruyosan yumruk asla tek başına yeterli değildir. iş kesinlikle teknik meselesidir ve vücudunun her parçasının belli bir düzeyde olması gerekir. mr. olimpia gibi kaslı olman sana dövüşte çok fazla yarar sağlamaz. aksine seni yavaşlatır ve hareket kabiliyetini belli oranda kısıtlayabilir. ayrıca boksörlerin hiçbiri aşırı kaslı insanlar değildir. fazla kas bi boksörü çok daha fazla yorar.

9. cedafovit

cedafovit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    arkadşlar bn 4 snedir dumbbel fly çalışıyorum ve sizin tabirinizle 308 kilo vuruyorum hatta bir kavgada ise kavga ettğim kişinin kürek kemiğini çatlatmıştım çünkü sırtına vurmuştum

10. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    bence kol gücüyle yumruk gücü çok farlı yoksa engin terzi mike tyson gibi olurdu..yumruğun gücü hızdan gelir kollarınızın dayanıklılığı için kum torbası yada bol şınav hızı ve gücü için ise çabuk kuvvet devamlılık antrenmanı yapmalısınız..bench preste max gücünüzün %40-60 arası ağırlık takın patlayıcı tempoda yani çok hızlı yapın..mesela 3 kglik bir sağlık topunu sadece kol gücüyle fırlatın..hafif kilo çok tekrar kuvvete devamlılığınızı...orta kilo çok hızlı tekrar hızınızı ve gücünüzü artırır..böylece 1.yumruğunuzun gücü ile 100.cü yumruğunzun gücü aynı derecede sert olur..

zoparrat bunu beğendi.
  11. abkhazia81

abkhazia81 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Düzce
    Ben bodynin yanında 2 sene falan boksla uğraştım. Güçlü yumruk vurabilmek için şişmiş kaslara ihtiyaç yoktur, esnek kasların olması daha avantajlı olur. (ağırlık kaldırma demiyorum) Eğer imkanın varsa bilinçli bir programla kum torbasında çalışmalısın. Emin ol en etkili yol budur.

12. Ahmets

Ahmets Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    hllin var cedafovit böle bi cevap bekliyodun galiba

13. infinity001

infinity001 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yumruk sadece göğüs kaslarıyla yada sadece tricepsle atılmaz yumruk bütün vücutla atılır. 1. ilk olarak arkadaki ayağın topuğu plantar fleksiyon yapar (yukarı kalkar) yani önce calf (gastrocnemius, soleus) 2. Uyluk internal rotasyon yapar yani içe doğru döner (gluteus medius ve minimus) 3. Bel rotasyon yapar yani yumruk atılan tarafa doğru döner (oblikler, derin iç rotatörler multifidi ve levatör costarum) 4. Humerus flexion yapar yani kol öne doğru gelir (pectoralis major) 5. Ttriceps extansion yapar yani kol gergin pozisyona gelir( triceps) 6. Son olarak bilek içe doğru döner yani pronasyon yapar (pronator teres ve pronator quadratus) Bu saydığım kasların yanında bir sürü küçük kas grubu da harekete yardımcı olur. yani yumruk kuvvetini artırmak için sadece bir bölgeyi kuvvetlendirmek yetmez bütün vücut kuvvetli olmalıdır. power clean, squat, deadlift, bench press gibi hareketlerle tüm vücut kuvvetlendirilebilir. En az kuvvet kadar önemli olan başka bir nokta da patlayıcılık 200 kilo bench yapabilirsiniz ama yavaşsanız kuvvetiniz hiçbir işe yaramayacaktır yumruğunuzun patlayıcılığını artırmak için plyo push up yapabilirsiniz.

Body06, ProteinCanavarı ve zoparrat bunu beğendi.
  14. HipersoniX

HipersoniX Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Yumrukta esas silahlar arka kol ,göğüs , ön omuz ve ön koldur.Yardımcı olarak bacak bel vs.. kullanılabilir.

Yumruk gücünü artırmak için ise yumruk üzerinde dar mesafe şınav çekmeyi öneririm.Bu,ön omuzu , göğüsü , arka kolu ve ön kolu çalıştırır.Şınavı çekerken tamamen yere inin hatta mümkünse burnunuzu değdirin yere ve yukarı çekin sonra kendinizi.

Muhakkak faydası olucaktır.(Kendimden biliyorum.)

Son düzenleme: 27 Temmuz 2009
    zoparrat bunu beğendi.
  15. MERAKLI

MERAKLI Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    KIRIKKALE
    10-15 dk torba çalısınca ön omuzlarım ağrıyor kanat kasları da yardımcı ama en önemlisi bence omuz dur

murad1 ve zoparrat bunu beğendi.
  16. ApocalipY

ApocalipY Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0

kum torbası ve 3 kg dumbel senin işini gayet iyi görür.Çalışırken dumbelleri eline al ve öyle giriş kum torbasına farkı hissedeceksin.
    Ama unutma ki Hiç bir dövüş sanatı kaslarda başlamaz tabi kas geliştirmede demiyorum sana kaslarınıda geliştir ama önce karşındakini yere sereceğine inanmalısın. Yumruk bilekten başlamaz vuracağın bölgede yoğunlaşır ve karşındakini direk yere serer.( Açıklaması zor :D )

Not : Kavga etmek önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.duh
    Not 2 : Erkekliğin 10'da 9'u kaçmak 1'ide yakalanmamaktır :D
    Not 3 : Ama çok gerekiyorsa karşındakini sana sataştığına pişman etmelisin :evil:

17. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Saygı değer hocalarım Kick box sporuna başlamak üzereyim şuan araştırma safhasındayım öncelikle yaşım 14
    Sağ kol ve sol kolum arasında gerçekten büyük fark var.

Sağ kolumla yumruk atıp Birisinin gözünü morartabilicekken

Sol Kolla hissettirmiyorum bile.
    (Amacaım kavgada övünmek değil ama test ettim onayladım aynı kişiyle aynı kavgada olan şey)

Sağ kolumla hedef kağıdında tam 12 den yumruk atabiliyorsam.
    Sol kolda sağa,sola,yukarı ve aşağıya doğru kayıyor istemsiz olarak ama sağda öyle bir sorunum yok.

Hocalarım vg yapmadan bu sorunu halledebilirmiyim.
    Kum torbasında sol tarafıma yoğunlaşarak halledebilirmiyim sorularımı cvplayacak'lara çok teşekkür ediyorum konun yeri büyük ihtimal yanlış taşınırsa sevinirim.

Saygılar.

18. ApocalipY

ApocalipY Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Kick boks vurmaya kırmaya hatta öldürmeye dayanan bir spordur ve benim önerim tekniği olan bir spor yapmandır.(Judo-Karate vb).Bu sporlarda haraket genişliği olduğu ve her hareketin farklı bir kas grubunu ilgilendirmesinden dolayı kaslar için son derece faydalıdır.Ancak bu sporlar zaman ister,bir hareketi en iyi şekilde yapabilmen aylar,belkide yıllar sürer.Dikkat edersen boksörlerin çoğu (örn: Muhammed Ali) kafaya aldığı darbelerin zararını sonradan görmüştür ve yatağa muhtaç kalmıştır diğer yandan karete gibi dikkat ve teknik gerektiren sporlarla uğraşanların gayet sağlıklı bir yaşam sürdüğünü görebilirsin.

19. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim kikc boxa gidemicem Evime kumtuorbası ve ağırlıklar alıp çalışmak istiyorum.

Ama işi ağırlık olmadan sadece kum torbasıyla ordaki sorularımın yanıtını alabilimriiyim.

Alıntı:
    nbr65´isimli üyeden Alıntı [​IMG]
    Saygı değer hocalarım Kick box sporuna başlamak üzereyim şuan araştırma safhasındayım öncelikle yaşım 14
    Sağ kol ve sol kolum arasında gerçekten büyük fark var.

Sağ kolumla yumruk atıp Birisinin gözünü morartabilicekken

Sol Kolla hissettirmiyorum bile.
    (Amacaım kavgada övünmek değil ama test ettim onayladım aynı kişiyle aynı kavgada olan şey)

Sağ kolumla hedef kağıdında tam 12 den yumruk atabiliyorsam.
    Sol kolda sağa,sola,yukarı ve aşağıya doğru kayıyor istemsiz olarak ama sağda öyle bir sorunum yok.

Hocalarım vg yapmadan bu sorunu halledebilirmiyim.
    Kum torbasında sol tarafıma yoğunlaşarak halledebilirmiyim sorularımı cvplayacak'lara çok teşekkür ediyorum konun yeri büyük ihtimal yanlış taşınırsa sevinirim.

Saygılar.

20. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Bence de ön omuz çünkü 16 yaşında çocuğun yumruğu benden sert. çok zayıf benim omuzlar.

Sayfayı Paylaş