yeterli proteini alamadan spor yapmak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve tugce71 tarafından 27 Şubat 2021 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. tugce71

tugce71 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    bir süredir fakirim. bir süre daha böyle gidecek gibi.

daha önce vücut geliştirme ile uğraşmadım ama spor hayatımın hep bir parçasıydı. basketbol oynadım uzun yıllar. yürümeyi de ihmal etmiyorum.

vücut olarak çok yağlı çok kilolu değilim. hafif bir göbeğim var. kollarım ve göğüsüm ince. 180'e 73 kiloyum.

şimdi vücut geliştirme sporunun herkese göre olmadığını biliyorum çünkü beslenme bunun en önemli parçası ve ben şu an protein alımını sağlayamıyorum. o sebeple evde ağırlık olmasına rağmen ağırlık kaldırarak çalışmıyorum.

sorum şu olacak. amacım olan kasları birazcık da olsa şekillendirmek ve biraz güçlenmek. kendi vücut ağırlığım ile yaptığım günlük çalışmalar yeterli protein almasam da işe yarar mı? hangi yoğunlukta ne kadar protein almak gerek bilmediğim için soruyorum. ağırlık altına girsem x2 gram proteine kadar öneriyorlar ama kendi vücut ağırlığım ile yaptığım çok ağır olmayan sporlarda da protein yoğunluklu beslenmezsem kasları boşa yorup zarar vermiş olur muyum?

bir de bisiklet, yüzme, koşu vs gibi sporlarda da proteini fakir bir insanın alabildiği kadar alsak onlar da zararlı oluyor mu?

ucuz yollu protein önerisini yapacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler ama şimdilik sadece dediğim senaryoya bir cevap istiyorum mümkünse.

2. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar.
    İlla bodybuilding yapman gerekmez. Fitness da gayet iyi bir spor.
    Moralini bozma. Sen sporunu yap gayet güzel şekillenir. Nihayetinde ve rahata erdiğinde beslenmeye yüklenerek kısa zamanda şişebilirsin de.
    Ayrıca dana böbreğin kilosu 10 TL. Tadını cigerin hafifi gibi düşünebilirsin. 100gr'ında 17 gr protein var. 400gr yesen sana 68gr protein verir. yanında diğer yediğin yemekler ile bunu zaten 80gr üzerine taşırsın. Senin boyunda ve kilonda biri için çok güzel rakamlar bunlar.
    Sakatatcılarda bulabilirsin.
    Ama sana diyeceğim en önemli şey modunu aşağıya çekme. Dik dur.

BLack_Hurricane bunu beğendi.
  3. Rid Of Me

Rid Of Me Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam benimde konu sahibi gibi maddi durumum iyi değil.ve sizin onerdiginiz dana böbrek tavsiyesi benim içinde bir umut olabilir.hergun 400-500 Gr dana böbrek yemenin acaba vücuda zararı olur mu?

Ümit KOÇ bunu beğendi.
  4. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Hayır niye zararı olsun. Karaciğeri fazla tükettiğinizde alerji yapabilir ama dana böbrekte böyle bir şey yok. Sebzeli sotesini şiddetle tavsiye ederim. Bol lif ile aldığınız için sindirim başarımı da artacaktır. Izgara da güzel olabiliyor. Izgara için 0,4-0,5cm yaprak yaprak, sote için kuşbaşı kesersiniz.
    Yalnız kuzu böbrek ile karıştırmayın. O baya pahalı.
    Ayrıca yine sakatatçılarda kelle kıyması bulabilirsiniz. Kilosu en son 27TL idi istanbul / pendik'te. Sokakta yediğiniz köfteler hep kafa kıymasından yapılır. :) Onda da ortalama 19gr protein bulunuyor. İçindeki yağlar ise hayvansal yağ olduğundan oldukça kaliteli.
    Gerdan kıymasının kilosu 36 tl idi. Onun protein oranı bir tık daha yüksek.
    Yani canlar demem o ki siz canınızı sıkmayın. Her gece muhakkak biter gün doğar. Doğacak günün umudu ile dik durun. Bende geçtim geçtiğiniz yollardan. 41 yaşında bir büyüğünüz olarak tavsiyem budur.
    Düşük moral = yüksek kortizon seviyesi = kas kaybı
    Yüksek moral = düşük kortizon yüksek testosteron seviyesi = kas kazanımı
    Ve olay tamamen sizin dünyaya nasıl baktığınızla ilgili.
    Saygılarımla.

BLack_Hurricane bunu beğendi.
  5. Rid Of Me

Rid Of Me Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

Ümit KOÇ bunu beğendi.
  6. tugce71

tugce71 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    yok moralle ilgili hiçbir problemim yok. yani doğdum fakirdim. bu yaşıma kadar da fakir geldim. 1 sene içerisinde durumun değişme ihtimali var ama şimdilik sonuçta durum bu. 1 sene de boş durmak istemiyorum açıkçası. o yüzden kafama takılmıştı sorayım dedim.

yani vücut ağırlığımla yapacağım şınav, mekik, squat vs türleri (ama zorlayıcı seviyede) düşük miktarda proteinle sorun yaratmaz diyorsunuz öyle mi?

7. kirliiiii

kirliiiii Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Yap dostum sen sporunu insan vucudu yeterli miktarda et , tavuk , yumurta tuketmiyor diye vucudu eriyip gitmez, korkma gelisimin devam eder ve prtotein tuketmiyosun diye de sporun zarari olir diye dusunme.
    Vejeteryanlar bile gelisim sagliyor.
    Gunde 5 yumurta ye 7 yumurta ye oglen, aksam anne yemegi ye sebze ye baklagiller ye saglam bir sekilde gelisirsin, yeterki vucuduna yeterli besini ver.

30 yumurta 20 tl ,6 gun yersin.
    gidipte migrostan alma.
    500 gr lor leyniri 6 tl. 5 gun yersin.
    1 kilo tavuk gogusu 15 tl, gunluk 100 gr dan 10 gun yersin. Gidipte migristan alma , kampanya yapan marketler var oralardan ol. Alamazsanda 20 tl ye alirsin.
    Yogurt ye.
    Tahil ye.
    Tavuk tasligi ,cigeri ucuz onlardan ye.
    Gidipte kimse somon ye , avakado tuket , kuskonmaz tuket , et tuketmezsen olmaz demiyor. Bir tavuk bir yumurta , evde pisen yemek yesen yeter. Fakir fukaralikla alaksi yok.
    Gunluk yarim kilo et met, oglen balik, aksam bonfile gec unut bunlari.
    10 gunluk tavuk 20 lira
    5 gunluk yumurta 20 lira
    5 gunluk lor 7 lira.
    Gunluk 7 lira masraf var.
    Ama evde sinavla barfikse olmaz bu is. Agirlik kullanman lazim. Bellir bir seviyeden sonra kondisyonunu korursun anca. O belli bir seviye deki goruntu icinde cok fazla bir degisiklik bekleme vucudundan.
    Agirlik sart yani.

8. peruwasa12

peruwasa12 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Tavuğun kilosu 30 liraya dayanmışken, 15 liraya bulması imkansız

Sayfayı Paylaş