Yeni bir yaşama başladım (Yardım bekliyorum)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve joryet tarafından 29 Mart 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. joryet

joryet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar 7-8 ay boyunca düzensiz beslenmeden dolayı çok kilo aldım, alkol,abur cubur derken bu işin sonu olmadığını anladım ve bir dur dedim kendime. Şuan göbek biraz fazla.

Boy: 1,86
    Kilo: 07.03.2017:101,7kg 29.03.2017: 98,5kg
    Daha çok kilo vermek istiyorum.

Ayın 7 sinde spora başladım ve diyete girdim. Spor da ilk gittiğimde 40dk cardio yapıyorum, daha sonra 20dk boyunca kollara yöneliyorum. Haftanın 5 günü spora gitmeye çalışıyorum.

Diyet de ise Tuzu,şekeri ve beyaz ekmeği tamamen kestim.

Sabah:
    1 Bardak şekersiz çay
    1 dilim peynir
    3-4 tane zeytin
    1 dilim tam buğday ekmeği
    1 tane yumurtanın beyazı

Öğlen:
    Genelde salata yiyorum
    Sebze yemeği vs.
    (iş de yediğim için tam belli olmuyor genelde kuru fasulye,çorba,sarma,tavuk haşlama vs oluyor)

Akşam:
    18.00 gibi eti lifalif'i sütün içine döküp yiyorum
    19:00 gibi akşam yemeği yiyorum (Salata,haşlama türü yiyecekler veya et türü)

Spora 21.30 gibi gidip 23.00 gibi eve geliyorum, genelde yeşil çay içiyorum. Yatmadan önce zayıflamak için önerdiğiniz şeyler var mı acaba ?

Ara öğünlerde:
    Badem
    Ceviz
    Meyve
    Tüketmeye çalışıyorum.

Sizce beslenmem ve çalışmam nasıl ? Daha kolay yağ akımı ve daha kolay zayıflamam için ne önerirsiniz ?

2. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Yanlış.

Protein oranı az. Sabah ekmeği de tamamen kes 2 yumurta haşla ye. 3-4 zeytin? 10-15 siyah zeytin ye. peynire laf etmiyorum.
    öğlen: mutlaka protein tüket en az 200gr tavuk-et-balık vs. yemelisin. geri kalan sebze yemeği genelde kalorisiz görünür ama ızgara tavuktan falan daha kalorilidir. Salata şu hazır soslu olmadığı müddetçe serbestsin. Bir de yanına kompleks karbonhidrat almalısın. ister sebze haşlaması (bu yağda kavrulan falan değil) ister bakliyat (nohut, fasulye) istersen de bulgur falan. beyaz pirinçten de uzak durmaya çalış.
    Akşam da tam olarak öğlenin aynısını. Akşam yemeğinden sonra acıkırsan da 100 gr lor peynirli bir salata yersin.
    Bu şekilde devam et, kas kaybını en aza indirmiş bir şekilde kilo verirsin.

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Verdiğin öneriler sağlıksız ve dayanağı yok. Ekmeği tamamen neden kesmeli? Neden bir öğünde en az 200 g tavuk tüketmeli? Neden beyaz pirinç tüketmemeli? Neden 10-15 zeytin tüketmeli?
    Kalori hesabı yaparsan daha sağlıklı zayıflayabilirsin. Ara öğünlerdeki porsiyon miktarlarını doğru ayarlayıp sabah 1 dilim daha tam buğday ekmeği tüketebilirsin. Sabah kahvaltısına 1 su bardağı süt, ara öğünlere de yoğurt eklemen daha sağlıklı olacak ve sana yardımcı olacaktır. Antrenmandan 1-1.5 saat önce şekersiz kahve tüketmen kardiyo sırasında yağ asitlerinin kullanımını artıracaktır. Ayrıca günlük 200 mg kafein alımı 100 kalori enerji harcamasıyla sonuçlanacağından, 1-2 fincan kahve veya 3-4 çay bardağı çay tüketebilirsin. Sıvı alımına dikkat etmende de fayda var

Johny bunu beğendi.
  4. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Beyaz pirinç ve insülin ilişkisini bilmiyorsun. Zeytindeki sağlık yağ oranını bilmiyorsun. Gelmiş öneriler sağlıksız ve dayanağı yok diyorsun.
    Tam buğday ekmeğini de tavsiye etmiyorum çünkü boşuna GLUTEN.

4 yıl önce 105 kilodan 70e düşmüş, (olabildiğince kas hacmini koruyarak), 4 yıldır kas hacmini arttırarak bilinçli şekilde 75 kiloya çıkmış birisiyim. Gluten ve laktozu dayamışsın kişiye. Bunlar sindirim sorunu yapar. Çoğunuzun haftanın 5 günü kabız gibi gezmesinin sebebini anlıyorum. Kalkmış 200gr tavuğa bir de sağlıksız diyorsun inanılacak şey değil. Bu adam yağ yakım sürecinde kas kaybını yaşamamak için protein ağırlıklı beslenmek zorunda. Sağlıklı yağ almak zorunda. Olabildiğince karbonhidratlardan kısmalı. Tam buğday ekmeği yerine çok daha faydalı şeyler tüketebilir. (örneğin 3-4 zeytin yerine 15 zeytin yiyebilir)

1 yıllık spor geçmişi yok adam gelmiş ahkam kesiyor inanılır şey değil. Okuduğum makalelerin, kitapların haddi hesabı yok. Üzerine 4 yıldır korunan bir kilo var.
    Neyse soruyu soran arkadaşa cevabım budur. en az 3 yıl spor geçmişi olmayan kişiler de lütfen PT falan zannetmesin kendisini.

Şu arkadaşın videolarını da izleyebilirsin. Benim uyguladığım yöntemi yapan kişilerdendir.
    Mağara Adamı

5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Rica ediyorum böyle gülünç yorumlarla gelme. Benim bilgimden, ne kadar spor yaptığımdan haberdar mısın? Farzedelim spor dahi yapmıyorum bu beslenme bilgim olmadığını mı gösteriyor? Bu kadar gülünç ve saçma bir şey olabilir mi.
    Ben sana dayanağın yok dedim. Mesajını ciddiye almam için söylediklerine bilimsel kaynak göstermen gerekir. Youtube dan instagramdan kaynak gösterip burdan ahkam kesmeyi bırakın. Bilmiyorsan bilmiyorum de geç köşene otur, burda beslenme uzmancılığı oynama komik duruma düşersin.

Ayrıca bilgisi olan insan, bilgisiyle okuduğu kitaplarla övünmez.
    "Ne kadar okursan oku, bilgine yaraşır davranmıyorsan cahilsin demektir."

6. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Protein Ağırlıklı beslenmenin kas kaybına karşı koruma sağladığına ilişkin kaynak mı istiyorsun?
    ya da İnsülün salgılanması üzerine ilişkin bilgiler mi istiyorsun?
    Body 101 hakkında bile bilgin yok. Neyse seni ciddiye almayı bırakıyorum artık.
    Şaka gibi millet tonlarca protein tozunu falan zaten kafasına göre alıyor. Ya da sağlıklı yağları. İnanılacak şey değil. İlk defa senin kadar cahilini ve senin kadar cesaretlisini gördüm.

Muhtemelen anlamayacaksın okuduklarını ama
    http://www.evrimagaci.org/makale/353 -
    http://www.evrimagaci.org/fotograf/66/7565
    http://www.evrimagaci.org/makale/242
    pirinç ve insülün: http://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/insulin-direnci-nedir

Protein ve fitness ilişkisini dahi bilmeyen adama kaynak gönderiyoruz ya neyse bakalım işsizlik diyip geçelim :)

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Aslında cahil ve cesaretli olan sensin. İşin kötü tarafı egosu olan da sensin. İnsülin direncini acıbadem yerine pubmedden, sporcu beslenmesini acsmden okumaya başladığında ve bunları kaynak gösterdiğinde seni ciddiye alırım. Böyle klasik sokak jargonunda yorum yaptıkça muhatabım değilsin.
    Protein konusuna da çok takıldığın için yardımcı olayım. Jissn, akademi, ya da acsmnin protein gereksinmesi ile ilgili positionpaper ya da reviewlerine bakarsan cevap bulursun. Zorlanırım dersen söyle bahsettiğin şeylere kaynak göstereyim ;)

8. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    aynen diyetisyen kardeşim en başarılı sensin. acıbadem hastanesinde çalışmak için biraz daha okuma falan yap. umarım maaşı düzgün bir iş bulursun. insanalrı gluten ve laktoz ile zehirlemeye devam et ;)

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Başarılı olduğumu iddia etmedim :)
    Acıbademde çalışmak gibi bir hedefim de yok. İlgi alanım profesyonel ve olimpik sporcular. Acıbadem bana göre değil. Okuma yapmam ile ilgili tavsiyelerin için teşekkür ederim. Bugünlerde sporcuda son zamanlarda tartışılan besin öğelerinin ve beslenme destek ürünlerinin genlerimizi etkileyip etkilemediği ile ilgili çalışmaları okuyorum. Sana da okuma yapmanı tavsiye ederim.
    Üslubunu değiştirmene de sevindim. Ancak başından beri söylediğim kaynak ile ilgili bilgi paylaşımın yok. Gluten ile insanları zehirle demişsin ancak bahsettiğin ancak gluten enteropatisi, çölyak hastalığı var ise mümkün. Ya da kişi de dermatitis herpetiformis var ise gluten tüketilmemesi gerekir. Ancak normal bireylerde gluten zehir değildir. Aksine bazı çalışmalar glutene 4. Aydan önce veya 7. Aydan sonra başlanmamasını önerir ve ideal olarak bebeğin 6. Ayında gluten ile tanışmasını ister. Kısaca gluten senin deyiminle zehir değildir. Ki tam buğday ekmeği ile ilgili de bir çok çalışma var ve hepsi sağlık etkileri ve faydalarından bahsediyor. İstersen kaynak da gösteririm hiç sorun değil. Laktoz için ise yine zehir demişsin. Ancak böyle bir kanıt yok.
    Protein konusunda bir çok ithamda bulunmuştun. Üslubun değiştiği için şimdi cevap verebilirim.
    ACSM nin bu yıl yayınlanan sporcu beslenmesi positionpaper'ı bu alanın kanunları gibidir. Alanında en iyi beslenme uzmanları tarafından evidence-based olarak hazırlanır. Ve söylediğin şeylere en güzel cevap orada yer almakta. Ayrıca yine 2015 de yayınlanan akademik bir sporcu beslenmesi kitabına göre kaynak gösterilerek 1 g/kg proteinin dahi bir çok vücutgeliştirme sporcusu için yeterli olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca ülkemizde olimpiyat komitelerinde görev almış bir sporcu beslenmesi profesörünün 2016 yılında yayınlanan kitabında isteğim üzerine protein konusunda ek yapılmış bir bölüm bulunur ve burada vücutgeliştirme sporcularından bahsedilerek yüksek protein tüketiminin etkinliğiyle ilgili kanıta dayalı bilginin olmadığından, 1.6 g/kg proteinin yeterli olduğundan söz edilir.
    200 gramdan fazla tavuk tüketmelisin demiştin ve yorum yapmıştın. MTOR aktivitesi ve maksimum kas protein sentezini araştırırsan neden müdahale ettiğime cevap bulabilirsin.

MoRRuk ve nevrotik bunu beğendi.
  10. malevolent

malevolent Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Ara ogunlerinde mutlaka sut veya yogurt ile tuket sabah kahvaltini cesitlendir tek tur olmasin proteinin yaninda c vitamini iceren avokado kivi portakal gibi seyler tuketirsen yag tuketimini arttirir sabah limonlu su ic muhakkak ac karnina olsun acikmadan ogunlerini ye her ogune karbonhidrat ekle aksam yemeginde proteini etten degil yogurttan al bir kac gunu haftalik boylece sindirimin kolaylasir illa et yemen gerekir ise oglen ye sporda 1 litre min. Su ic diger bos vaktinde minimum 2 -2 5 litre ic.korkma sivi zehirlenmesi olmaz o gunde 25 litre icersem oluyor kabak tuketmeye çalış ogunlerinde

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RagnarLothbrok34 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş