Yeni başladım tavsiyeye ihtiyacım var

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Teoman 2002 tarafından 22 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Teoman 2002

Teoman 2002 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba. 16 yaşındayım, 1.75 boy ve 80 kilom var, yag oranım %22 civarında.
    Amacim yağlardan kurtulmak ve olabildiğince kas kutkütlesi arttırmak.(bu programı yağlardan kurtulana kadar yapmak istiyorum, daha sonra
    Kardiyo az ya da hiç olacak bu programi ilk olarak zayıflama aşması icin yaptım)
    2 haftadır salona gidiyorum fakat disipline bilerek oturmadım kendimi denedim ,diyet te yapmadim. Bazen zorlansam da hiit kardiyo, fullbody, bölgesel vb. bircok şekilde kendimi zorlayarak denedim ve yapabiliyorum o konuda suphe olmasın.
    Beslenmeye gelince supplement alamam fakat tum besinleri iyi sekilde alabilirim, o konuda maddi bir sıkıntım yok.
    Araştırmalar sonunda kendime bir program yaptım fakat yetkin insanlara da danidmak istedim.
    Pazartesi-Carsamba-Cuma Fullbody antrenman + 20 dakka hiit kardiyo(5 dakka ısınma, 5 set 1 dakika 11 km, 2 dakika 6.5 hız şeklinde.)
    Salı-Persembe-Cumartesi 1 saat normal(6.5-7 altına düşmeden yapabildiğim en iyi oranda) + 15 dakika hiit kardiyo(hiit aynı hızda)

Diyette farkli yerlerden hesapladım 1650 kalori altına düşmemem gerek. 1700-2000 kalori arası alarak 300-500 açık yaratabiliyorum. Yag ihtiyacım 90-100, protein ihtiyacı 110-190(190 maksimum rakam) 140-150 üstüne çıkmak istiyorum mumkun olduğu kadar. Zaten param''n çoğu abur cubur vs. gidiyordu. O yüzden hergun protoenli süt ictim ve içmeyi düşünüyorum hem tadi iyi hem besin olarak iyi. Evde normal pişen yemekler nohut, mercimek, fasukye, çorba pişer. Hergin tavuk, ton baligi, balik, diğerleri kadar sık olmadan et yiyebilme imkanım var.
    Arada kaldigim nokta su. İntermittent Fasting yapmak mı, yapmamak? İlki biraz zorlar beni ama eger arada fark olacak ve yararları olacaksa dayanırım sıkıntı olmaz. Yapmalı miyim?
    İkinci olarak antreman programımda sikinti var mı?
    Not: ozveri ve kararlılık olarak sıkıntım yok yorgunluğa dayanabilirim. Dinlenmemde sikinti yok dinlenirim fakat arada gezerim hergin en iyi dinlenme seviyesinde kalmam zor.

2. oz001

oz001 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba kardeşim bu spor hakkında benim bilgimde 5 haftalık bende kilo vermek için başladım.182 boy -95 idim şuan 91.5 um .Bende full body calısıyorum salı-cuma-ve pazar full body perşembe günüde hafif bir kardiyo programım var ama ben bana verilen program dahilinde gidiyorum salonda sende sana verilen programa göre hareket et bnce eksik gördügün yerler olursa forumu kullanarak tamamlayabilrsin.fullbody program vucudu gercekten yoruyor bnce ıntermıttent fasting yapmanı onermem normal bir beslenme programı ile yağ oranını azaltarak şekeri ve gazlı içecekleri hayatından cıkararak güzel sonuç alırsın.Sonuç aldıkca insan keyiif alıyor bu spordan önemli olan azim ve kararlılık kolay gelsin.

3. Teoman 2002

Teoman 2002 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Benim salonda program verilmiyor, MacFit'e gidiyorum. Eğer gelişimi durdurmayacak ve yararı olacak ise yorulmak hosuma gidiyor, kendimi tatmin olmis hissediyorum. İF dendjmd iki gun antreman performansımı fazla etkilemiyor avantaji bile oluyor bir miktar.
    Beslenme de antreman da mumkun olan en iyi şekilde baslamkb istiyorum. Daha önce çok kez denedim iste abur cubur yemeyip düz beslenmeyi, işte hergun yürümek vs. gibi Fakat bana etki etmiyor, ruhsal olarak. Ornegin 5-6 ay önce abur cubur, ekmek vs. yemeyip normal duz beslenip 1 saat yürüyüş yaparken bana yürümek külfet geliyordu tatmin olmus ve ilerlemiş hissetmediğimden. Bir süre sonra gevşeyerek biraktim. Ama bu iki hafta içerisinde İF yaptığım gun bile cok agir çalıştım. Gitmek hiç kulfey gelmedi bana, tatmin olduğum için. Diğer sekikde belki 15 kere denedim ama bıraktım 3. Hafta bitmeden. O yüzden kendimi saglikli sekilde olabilecek üst seviyede zorlamak ve en ideal şekilde beslenmek istiyorum.
    Vucuda zarar vermeden, kas yirtilmasi, sakatlik, deri sarkması, saglik bozulmais vb. olmadan en üstte calismak istiyorum. Bunu dikated alırsanız teşekkür ederim.
    Tavsiyen için sağol bu arada, teşekkür ederim.

4. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Kardeşim başlangıç seviyesindesin. Başlangıç seviesindeki bir kişinin yapması gereken şey sıradan bir adaptasyon programı yapmaktır. "Üst seviyede zorlamak " diye birşey yok senin için. Senin üst seviyede yararlanabilmen için idmanlarından tek yapacağın sporun temel taşlarını oluşuran şeyleri beslenme çalışma gibi .. tatbik etmek. Mesela programındaki hareketleri düzgünce yapmak, düzenli olarak idmanını yapıp çok aksatmamak, beslnemende vücut ağırlığın çarpı 1,25 gram proteini almak gibi. Yalnız kilo problemin varsa kas gelişimini birazöeleyip önce kardiyoya yönelebilirsin.

5. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    her gün kardiyo yapma, yapıyorsanda hiit kardiyo yapma bence. sinir sistemin yeterince zorlanacak zaten. hiiti haftada en fazla 2ye düşür derim.

6. Omeg4

Omeg4 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Kendini çok fazla sıkma severek olabildiğince yapmaya çalış sürdürülebilirlik önemli çok fazla kafaya takma sağlık için yap tabi ilerisi için profesyonel bir amacın yoksa.

Arkadaşların önerdiği gibi çok fazla yüklenme vücuduna antrenmanları çok uzun tutmana gerek yok uzun antrenman yapabiliyorsan antrenman yapmıyorsun demektir laylaylom.

Sayfayı Paylaş