Yardıma ihtiyacım var. (Kilo)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve teomanasya tarafından 19 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. teomanasya

teomanasya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır spor yapıyordum.. 100 kilodan 85'lere kadar düştüm başlarda, sonra kilo vermem yavaşladı.. kış aylarında ara verdim.. Tekrar aldım biraz.. Bahar aylarında ara ara gittim.. Ramazan ayından sonra da haftada en az 5-6 gün gidiyorum.. Tekrar 85'lere düştüm.. Kardiyo antrenmanı yapıyorum.. İlk 10 dk yürüyüş, 10 dk koşu, 10 dk yürüyüş, 10 dk koşu, 10 dk yürüyüş, 10 dk koşu, 10 dk yürüyüş ve bitiş.. Runtastic programını yükledim telefonuma spora başlarken açıyorum.. Spor sonunda 9,5 km mesafe katetmiş ve 1000 kalori yakmış oluyorum.. Herhangi bir sağlık sorunum yok.. Sabahları 180 ml'lik iki kutu muzlu süt içiyorum.. Öğlen bir şey yemiyorum.. Akşam spordan gelince evde ne yapmışlarsa karnım doyacak idare edecek kadar yiyorum.. Ekmek ve şekeri ya hiç ya da çok az kullanıyorum.. Bazen şekerim ya da tansiyonum düşüyor gibi oluyor en fazla bir ülker albeni götürüyorum.. Günde iki kupa filtre kahve içiyorum.. Spora giderken l-carnitin kullanıyorum... Daha da bir şey yok yani.. İki hafta önce tartıya çıktığımda 85.1 kiloydum.. Az önce umarım 83ün altına düşmüşümdür diye -sindirim sistemim de boşken- bir çıktım; 85.4 çıktı.. Ya bu kadar yaptığım spor nereye gidiyor arkadaşlar? Bu kadar emek veriyorum neden boşa gidiyor? Yaklaşık 20-25 gün sonra polis akademisi sınavına gireceğim.. 81'in (81i yakalasam sorun yok) altına düşmem lazım..

Neden böyle oluyor? Vücudum su mu tutuyor? Yağ kütlesinden verirken kas kütlem mi artıyor? Ne yapmam lazım bana bir yol gösterin lütfen?

2. Ozzy Ozmen

Ozzy Ozmen Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Yazılımcı / ingilizce Ö. / İthalat-İhracat Uzmanı
    Yer:
    izmir / Londra
    vücudundaki su ve ödemi attıgında zaten 81 i görürsün diye düşünüyorum.
    Not: yemek yemeden kilo verilmez öğünlerini atlama doymadan kalk sadece. ve 5 öğün ye sıfır tuz yağ şeker olsun.
    Hergün koşmadan hızlı tempo ile ( hiç duraksayıp düşürmeden ) 10.000 metre yürü.
    Sabah max 9 da kahvaltı yap akşam max 6 da akşam yemegi ye günde 5 öğün 3 ana 2 ara şekilde
    Ve hergün bunları aynı saate yaparsan yaklasık 1 ayda sonuç elde etmiş olursun
    Bol şans...

teomanasya bunu beğendi.
  3. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    o iki kutu muzlu süt ve albenideki fruktoz, glikoz ve şeker zaten zararlı etkenler. hiç bir şey yemeden zaten kilo verilmez. kilo vermek amaçlı kilo verme sağlıklı olmak için sağlıklı bir şekilde kilo ver. öğünler arasında fazla uzun süre olmamalı. kahvaltı mutlaka olmalı. akşam 6 ya kadar yemek ye. uykuların düzenli olsun. bu gözler penis boyu uzasın diye spor yapanları gördü.

Dracarys17 ve teomanasya bunu beğendi.
  4. sinful

sinful Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba ;
    Biraz uzun bir yazı olabilir . Ben Ozzy Ozmen 'in dediği yağı sıfırlama olayını katılmıyorum. Vücutta tüm hormonal olaylar yağ ile düzenleniyor bu nedenle yağ almamak vücut ve iç organlar için intihar . Yağ yenmediği zaman ; uzun vadede kilo vermek imkansız zaten . Şöyle anlatayım ;
    Öncelikle; "yaktığın kaloriden daha az alırsan otomatik olarak kilo verirsin, kasmana gerek yok" diye bir durum yok en azından uzun vadede yok.Aslında kilo vermek demek yağ yakmak olmalı . Siz az kalori alınca vücutta kısa şu olaylar oluyor ; vücut önce aldığınız her karbonhidratla birlikte depoladığı suyu (1 gram karbonhidrat 3 gram su depolar) bir güzel atıyor vücuttan ki bizim "ödem atmak" dediğimiz şey bu.Siz tartıya çıkıp da "ooo 1 haftada 2 kilo verdim" deyip seviniyorsunuz ya, bu hep vücuttan atılan su oluyor ama göbek hala yerinde duruyor. Hala az kolari ile devam ettiğinizde ise ; vücut diyor ki dışarıda bir olaylar oluyor, ben şu yağları bir korumaya çekeyim de iç organlara zarar gelmesin, hormonların üretimi durmasın, hücre yapısı bozulmasın, iyi kolesterolü düşmesin, bağışıklık sistemi çökmesin de kişi ölmesin . Çünkü tüm bu faaliyetlerin devamlılığı o yağlarla oluyor, çünkü kilo verbilmek için yağı kestin tuzu kestin proteini kestin vücudun yaşama şansı yok .Hücrelerin yarısı yağlardan oluşuyor .Östrojeni testosteronu hep o yağlar sayesinde artan iyi kolesterol sayesinde üretiliyor.

Bu durumda vücut enerjisiz kaldı ve enerji arayışına girdi. Çünkü senin aldığın kaloriler ancak hayati fonksiyonların devamlılığı için kullanılıyor, o da yarım yamalak. Bazal metabolizma hızı düşürülerek idareli kullanılıyor ama yetmiyor. peki gerekli olan enerjiyi nereden bulacak bu vücut? Sen düzgün şekilde protein yağ tüketip , sebze yeseydin vücut göbeğindeki yağları kullanıp sana şahane bir enerji sunacaktı. yani yemek yedikçe yağ yakacaktın, yemek yedikçe glukogan salgılayacaktın leptin salgılayacaktın yağ yakacaktın. Yani yattığınız yerden yağ yakacaktınız . Vücut ihtiyacı olan tüm o enerjiyi deri altındaki yağlarından karşılayacaktı. Vücut deri altındaki yağları yakara devasa bir enerji üretme potansiyeline sahip. Ama sen kalori azlığında o yolu seçmeyince ne oldu peki? Vücut en kolay şekilde enerjiye çevireceği maddeye koştu; yani proteinlere,yani kaslarına. Sen kendini aç bırakınca vücut evvela dokularda ve karaciğerde bulunan 500 gramlık karbonhidrat yapılı şekeri yakıp beraberinde su attı; sonra yeterli besini vermediğin için 30 kiloluk devasa enerji kaynağı olan yağları korumaya çekti ve gitti proteinleri glukoza çevirdi. Proteini glukoza çevirince kas kaybettiniz. glukoz kan şekerini yükseltince insülin salgıladınız. insülin salgılayınca yağ yakımını durdurup yağ depolamaya başladınız. yani hem var olan birkaç kilolukkaslarınızı kaybettiniz hem de kilo vereyim derken tekrar yağ depoladınız.

Kilo vermek istiyorsanız çözüm ; yemek yemekten korkmayın ama gidip de hamburger yemeyin, gidip de kola içmeyin, gidip de cips yemeyin, et yiyin, sebze yiyin, peynir yiyin, kuruyemiş yiyin. Mümkünse 2 öğün yiyin doyana kadar yiyin.Zeytinyağı ve tereyağı kullanın.Bu yağlar ile deri altındaki yağlar aynı değil. Bunlar size kilo aldıran şeyler değil. Kilo aldıran yiyecekler aslında.tükettiğiniz an insülin salgılatan basit karbonhidratlardır.İnsülin dediğiniz hormon 1 numaralı depolayıcı hormondur. Siz kan şekerinizi yükselttiğiniz an insülin sahne alır ve kandaki şekeri hücrelere sokar, ama siz çok miktarda karbonhidratı yemeğe devam ederseniz; karbonhidratı karaciğere gönderip yağ sentezi yapar yağ depolarsınız. Kanda insülin varsa yağ yakma sürecini başlatan glukagon hormonu olmaz, yağ depolarsınız. leptin olmaz, yağ depolarsınız. growth hormon olmaz, dyağ depolarsınız. Her şekilde yağ depolamış olursunuz yani. O yüzden insülin salgılatan yiyeceklerden kilo verme aşamasında uzak durun. Beslenme yoluyla ancak bu şekilde kilo verebilirsiniz, kalori açığı uzun vadede doğru değil, istersen 1000 kalori açık bırakın, kalan kaloriyi sağlıksız yerlerden alırsanız insülin nedeniyle yağ yakamazsınız. sağlıklı yerden alırsanız bu sefer de yeterli kalori almadığınız için vücut hayati fonksiyonların devamlılığını sağlamak adına metabolizma hızını düşürür, yağ yakımını durdurur yine yağ yakarak kilo veremezsiniz.

Kardiyo ile ilgili de yazabilirim ama yazı çok uzun olacak . Kısaca HIIT antreman yöntemini araştırın . Yağ yakımı oksijenli solunum ile meydana gelir .Koştuğunuz zaman ( nefes nefese kalacak şekilde ) , hücreler oksijensiz solunuma geçer ve yağ yerine şeker yakmaya başlar. Ayrıca vücut strese girer kortizol salgılar.Kortizol ; salgılandığında kana aminoasit salınımı yapan ve bu yolla kas kaybı yaşanmasına neden olan ve proteinin glukoza çevrimi nedeniyle kan şekerini yükseltip insülin salınımı yaşatan ve yağ yakımını durdurup yağ sentezini başlatan bir hormon .

Umarım biraz da olsa ana hatları ile kilo vermenin nasıl olması gerektiğini anlatabilmişimdir. Doğru kaynaklardan yemek yemeğe korkmayın mümkünse 2 oyun ve yağların olduğu ( bakınız ketojenik diyet ) . Daha fazla bilgi isterseniz konuşabiliriz.

Doganbey8154, Dracarys17 ve teomanasya bunu beğendi.
  5. teomanasya

teomanasya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.. :)) İlk saatlerde cevap alamayınca fazla duramadım yerimde sinirden diyetisyene koştum.. :)) Yukarıda yazdıklarımı bir bir anlattım.. "Sen resmen hırpalamışsın bedenini, neler yapmışsın kendine" dedi.. 3 hafta içinde 80i görmem gerektiğini söyledim.. "Çok rahat veririz merak etme" deyip kan tahlili istedi gelecek hafta için o zamana kadar da bir diyet programı hazırlayıp verdi.. Baya alengirli bir baskülün üzerine yalın ayak çıkmamı istedi.. Ellerime iki tane kol verip hareketsiz beklememi söyledi.. %20-25 arası (tam hatırlamıyorum) yağ oranım varmış galiba bunu %15e çekmemiz gerektiğini söyledi.. 28 yaşındayım ama stres yaşım 31miş (hayaaat sen bize nazik davranmadın) :(.. Metobolizma hızımın gayet iyiymiş.. Ekrana bakarken "iyi", "güzel" "tamam" deyip durdu.. Antrenman sistemime iyi görünüyor dedi. L-carnitin i bırakmamı ve günde en az 3 litre su tüketmemi söyledi.. Ayrıca filtre kahveyi de 1'e indirmemi eğer içersem ekstra 2 bardak daha su içmemi söyledi..
    Diyet programı ise şöyle:
    Sabah kalkar kalkmaz iki bardak limonlu (her birine yarım limon sıkılmış) su.
    En geç saat 9a kadar kahvaltı yapmamı istedi. Kahvaltıda 1 haşlanmış yumurta, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz beynir, 1 dilim tam buğday ekmeği (ekmeği yemesem olmaz mı? dedim; "olmaz" dedi), yağsız tuzsuz olması kaydıyla sınırsız domates, salatalık, yeşillik; 1 adet ceviz, 1 adet kuru kaysı..
    10-11 arası: 1 fincan yeşil çay, 1 ceviz, 1 kuru kaysı
    Öğlen (12-13): 4 yemek kaşığı yoğurt (1 tatlı kaşığı chia tohumu ve 1 tatlı kaşığı çörek otu katarak), 1 elma ya da 1 armut, 5 adet çiğ badem, 5 adet çiğ fındık..
    15-16 arası: 1 yeşil çay, 3 kuru hurma, 2 tam ceviz
    16-18 arası sporum var..
    Akşam yemeği (18-19 arası): 8 yemek kaşığı susuz sebze yemeği (patates, bezelye ve havuç olmayacak) + yağsız, tuzsuz, nar ekşisiz salata + 4 yemek kaşığı yoğurt (1 tatlı kaşığı pulbiber ve 1 tatlı kaşığı kuru nane ilaveli)
    Akşam saat 8 gibi: 1 fincan rezene çayı..

Günde max. 7 bardak çay ve max 2 şişe soda tüketmem gerektiğini söyledi.. Tarçınlı suymuş, marango çayıymış, tef tohumu çayıymış bunları sakın kullanma dedi..

Dediklerinizle kıyaslarsak sizce nasıl program?

Son düzenleme: 19 Eylül 2018
  6. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38

diyet programında aldığınız makroların toplamı yazıyor mu? saat geç oldu proteini hesaplayamadım bi an beynim durdu :D sanki biraz az gibi gözüktü gözüme.

7. teomanasya

teomanasya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hayır sadece bunları yazdı. :)

8. sinful

sinful Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Geçen hafta teyzemde yüksek kolestrol nedeniyle diyetisyene gitti . Aşağı yukarı sana verdikleri gibi bir liste vermişler . Sanırım bu tür diyetler hazır şablon olarak var ellerinde ve çoğu kişiye aynı diyeti uyguluyorlar.
    Neredeyse hiç karb yok diyet listesinde , çok az da yağ var .Enerji nereden sağlanacak acaba ? Hem spor yapıyorsunuz hem de çok az besleneceksiniz. Dediğim gibi vücut enerjisiz kalıp ,enerji arayışına girebilir. Sadece hayati fonksiyonları idare edecek kadar kalori aldığınız için protein parçalayabilir. Benim görüşüm yeterli bir beslenme planı olmaması. Ama kağıt üzerinde diyetisyenler uzman .

Dracarys17 bunu beğendi.
  9. teomanasya

teomanasya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bana da başta biraz öyle geldi.. Ama diyet programının ilk günü olarak tespitlerimi yazayım.. :)) Diyetisyene gidene o kadar az yiyordum ki; daha çok yiyerek nasıl kilo vereceğim diye soruyordum dünden beri.. (Evet bu da az kalorili ama iki gün önceki hayatıma göre yine baya dolu bir liste) Sanırım sorunun cevabını buldum.. Ben düne kadar az yiyordum çünkü canım istemiyordu, yani kendimi zorlamıyordum yemeyeyim diye.. Sabah kalktığımda (zaten geç kalkıyordum 10 gibi) iki kutu muzlu süt, üzerine bir kupa filtre kahveyle rahatlıkla saat 16ü 17i görüyordum (sebebini bilmiyorum).. E sonra da spora gidiyorum zaten.. Gelince de bir akşam yemeğiyle geçiyordu günüm.. Şimdi diyetisyenin verdiği bu listede iki püf nokta var.. Birincisi öğlen ve akşama koyduğu yoğurtlu karışımlar, ikincisi de programdan sapmama adına gösterilen irade (sonuçta o kadar zahmete girip diyetisyene gitmişsiniz, söylediklerini almışsınız, program vermiş uyuyorsunuz).. Yani "ye" dediği saatte söylediği şeyleri mutlak surette yiyeceksiniz, "yeme" dediği saatlerde de hiçbir şey yemeyeceksiniz.. Bütün sihir bu..

Yoğurtlu karışımlara gelince... Bugün sabah kahvaltısından sonra öğlene kadar yine rahattım.. Ama öğlen chia tohumlu ve çörek otlu yoğurdu yeyince dehşet acıkmaya başladım.. Sanki masaya tok oturdum, bir şeyler yedim ve aç kalktım.. E bir sonraki ara öğüne de 3-4 saat var; o zamana kadar da bir şey yemeyeceğiz ve orada da fazla bir şey yok zaten.. Sonra spora gittim.. Geldiğimde ise evde yeşil fasülye vardı (biraz acılı yapmış kardeşim :)) o ana kadarki açlığımı gayet güzel giderdi.. Ama yanında naneli ve pulbiberli yogurdu da tüketince yaklaşık yarım saat-1 saat sonra tekrar açlık krizine girmeye başladım.. Sokak kedilerinin çöp konteynerını karıştırdığı gibi buzdolabının önünde gezeliyorum 5 saattir; bir şeyler bulayım da ufaktan ağzıma çalayım diye.. Ama diyetisyenim yapma demiş...

Bünyemde bunlar yaşanırken sanki kilo verdiğimi hissettim bugün :) Her gün böyle olacak mı bilmiyorum.. Belki bir müddet sonra söylediğin gibi bünye kaldırmayacak protein parçalayacak.. Ama ilk gün izlenimim gayet olumlu..

10. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    protein ağırlıklı beslenmen lazım ve kesinlikle ev halkının kendine yaptıkları yemekten uzak dur. günde 3-4 haşlanmış yumurta 600-700 gr haşlanmış beyaz et ana yemek olarak yeterli olacaktır. zaten yeşillik salata domates serbest. can alıcı nokta protein ağırlıklı beslenme. 100 kalorilik protein yediğinde vücut bunun 40 kalorisini sindirmek iç.in harcıyor bu rakam karbonhidrat için 8 yağ için sıfırdır heleki alkol alıyorsan vücut diğerlerine uğramadan direk alkolden alıyor enerjiyi....

Sayfayı Paylaş