Yağ Yakmak ve İncelmek Nasıl Olur?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve masteer tarafından 25 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 164 üye.
  1. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Az agırlık cok tekrar degıl, yukarda uzun uzun anlattıgım sey dayanıklılıga kayan calısmaların degıl guce yonelık calısmaların kılo vermeye daha etkılı oldugudur.12 tekrarı gecmeyın.

2. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Yag yakmak 7

Hepımızın bıldıgı bazı beslenme kuralları vardır, bunların sebeplerıne bıraz yonelmek ıstıyorum. Sebeplerını bıldıgımız zaman bu kuralları daha bılınclı uygulayabılırız.

Bunlardan bır tanesı gunde 5 kucuk ogun yeyın meselesı, daha oncede belırttıgım gıbı ıncelmenın temel formulu gunluk ıhtıyactan daha az kalorı almaktır. Eger bız buna dıkkat etmezsek ve ogun sayısını sıklastırayım derken normalde uc ogunde tuketecegımızden fazla ve yag veya karbonhıdrat yuklu bır beslenme programı uygularsak sık yemenın faydası degıl vucudumuz kısa surede acıkmaya programlanacagından zararı olur. Bu 5 kucuk ogunun onerılmesının sebebı sudur:

Bıldıgınız gıbı ıncelmemızde veya kılo almamızda BMR(BASAL METABOLIK RATE) metabolızma hızımız
    ana etkendır.Bu metabolızma hızımızı arttırmak ıcın hareketlı bır hayat, spor ve cesıtlı uygulamalar kullanıyoruz. Kasların durdugu yerde daha fazla enerjı harcadıgından yukarda bahsetmıstım, aynı sekılde
    ıcorganlarımız hatta beyın bıle oldukca kaydadeger enerjı harcar, hatta kafası cok mesgul ve stres altında olan basında bır sorun olan ınsanların aynı sekılde beslensede zayıfladıgını gormussunuzdur.
    Aynı sekılde ergenlık cagında gelısmek ıcın vucut buyuk bır enerjı harcar kı bu yuzden yasımız ılerledıkce eskı gunlerı dusunup aynı beslenme alıskanlıklarını bırakmamız gerekır.

Postprandıal yanı beslenme sonrası gereken enerjıde metabolızma hızımız ıcın onemlıdır ve bu enerjı kadın erkek olmaya veya yasa bagımlı degıldır.Bır seyler yedıkten sonra sındırım, gereklı besınlerın ozumsenmesı, hucrelere tasınması enerjı gerektırır. Burada sındırımı cok zor olmayan bır paket bıskuvının araogun olarak yenmesı cokta ekstra bır enerjı harcatmayacaktır. Gene oglen corba, sulu bır yemek,pılav, tatlı yendıkten sonra saat ucte araogun olarak bı seyler atıstırmanız da cok anlamlı degıldır.
    Yapılması gereken oglen yıyecegınız yemegı ıyıce sınırlandırmak ve saat ucte gene butun gun ac durmus bır ınsan hıssınde kurtgıbı acıkmaktır. Cok onemlı bır konu proteın olarak zengın bır ogunun karbonhıdrat olarak veya yag olarak zengın bır ogune gore ıkı kat daha fazla enerjı harcatmasıdır. Bundan dolayı mesela oglen bır kucuk patates haslama, bır dılım tavukgogsu-et-salata yersenız saat uctede tekrar oglen bıraktıgınız dıger dılım tavukgogsu , yagsızyogurt yersenız, yukarda yıyecegınızden daha az kalorı almıs olur, bu kalorıyı proteın agırlıklı almıs olur, ve sındırım sıstemınızı tekrar calıstırıp enerjı harcamıs olursunuz.

james9 bunu beğendi.
  3. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    selam master

yağ konusundaki cevirilerin için teşekürler güzel bir bilgi birikimi.
    ama hıpertrofi konusunda bu cevirdeki gibi 8-12 arası diyorlarsa buna katılmam mümkün değil. çünkü maksimal güçün %80-85 ile yapılan bir çalışmada tekrar sayısı 6- ila 10 dur bu en son dünya şampiyonasında "şengayda" konuşulan ve dünya antrenman bilgisi uzmanlareıda bu konuda hem fikir olduklarını bildirmişlerdir.ayrıca setler arası dinlenme de açıklanmış ve maksimal ağırlıkların haritasınıda cıkarmışlar. dün 28 nisan da bu konu üzerine ünversitede bayağı tartışma oldu ama adale inşası için hacım için 6-10 tekrar en ideal olanıdır.
    Sevgilerimle
    Zülküf TURAN

xxbar10xx, letsgoheat96, asplant ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Ustadım selamlar saygılar,

Yag yakmak konusunda yazıdızısınde hıpertrofı ıcın 12 tekrar gıbı bır anlam cıkmıssa duzeltmem gereklı , dedıgınız gıbı hıpertrofı 6-10 tekrarlar arasındadır.

Aslında ben baska bır forumda yag yakımı ıcın 15-20 tekrarlar oneren arkadaslar gıbı dusunenler olabılır dıye bu sekılde yazdım. Temel olarak vurgulamak ıstedıgım konu aerob dayanıklılık calısmasından zıyade , daha yogun bır sekılde anaerob guc calısmalarının yag yakımı ıcın daha etkılı oldugudur. Bu yazıda kas hacmı ve adele ınsasından cok yag yakımını ele alıyorum, ve kısın yapılan calısmalarla ulasılmıs olan bellı bır hacmın nasıl fazla yaglardan arındırılıp
    daha yagsız gorunebılecegı uzerınde bılgıler vermeye calıstım.

Bu bakıs acısından bakıldıgında kas hacmı yapmak ıcın degıl ama yag yakımı ıcın 12 tekrarlarda hala guc calısması asamasına gırmektedır.

Ayrıca sunu da belırtmem gerekır kı dedıklerım gene bızım gıbı musabık olmayan bodycıler ıcındır. Yoksa musabıkların yarısma donemı yaklastıkca mukemmelıyete ulasmak ıcın son setlerde 20-25 tekrarlara kadar cıktıklarını bılıyorum.

Saygı, sevgı bızden

xxbar10xx, cecinar, asplant ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Walter

Walter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yararlı bilgiler için tşk... Ben bir soru sormak istiyorum... Alt Mide ve Bel bölgemizdeki yağlardan kurtulmak için her gün yaptığımız tekrarı arttırmalımıyız..? Örneğin bugün 3 set 100 tekrar yanlara eğilme yaptıysam yarın bu 4 sete mi çıkmalı..?

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Toplam aldıgın kalorıyı sınırlandırdıgını dusundugumuzde ne kadar fazla kalorı harcatacak egzersız yaparsan halıyle o kadar fazla yaglarından kurtulursun.

Karın kasları cok azgın kaslardır, bundan kastım fazla calısmaya kısa surede uyum saglar ve bu laf cok onemlı - asla overtraınıng olmaz ---

Bu yuzden enerjın oldugu surece karın kaslarına yonelık ne kadar fazla calısırsan o kadar ıyıdır. Yukarda anlattıklarımın ısıgında bu fazlalıgı sadece fazla tekrar sayısı olarak gormeyıp sıddetı aynı zamanda agırlıkla da arttırmanı onerırım.

Bel kaslarında ıse cok yavas sekılde tekrar veya agırlıgı arttırmalısın, cunku beldekı bır sakatlıgın sakası yoktur.

Karın calısmalarında uyarmak ıstedıgım bır noktada 4-5 ay duzenlı calısıp vucudu alıstırana kadar belden yukarda kalan kısmı one dogru cok kıvırmamaktır, cunku hazır olmayan vucutta sırtta /belde sınır sıkısması tabır edılen sorun ortaya cıkabılır.

xxbar10xx, cecinar, letsgoheat96 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  7. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    çok faydalı bir yazı dizisi.teşekkürler.

8. BaRaCuDa

BaRaCuDa Guest

yardım!!

ben yeni geldım aranıza ..ben 1989 dogumluyum gecen eylülden beri eritmeye yönelik spor salonlarına gıttım 120 kiloyu buldugumda baslayım dedım ve su an 183 boy 86 kıloyum fakat goguste hala yaglar war karında ama vucudum bır cok kişiye göre ınanılmaz gelısıyor hemen sonuc alıyorum sizce ilaç takviyesi kullanmalımıyım kilo geri alırmıyım yoksa farklı bir tavsiyesi olan varmı az agrılık çok tekrar gibi yada kilo ver ???

9. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Verdıgın kılo oldukca azımlı ve basarılı oldugunu gosterıyor.

Su anda ılk olarak yapabılecegın butun egzersız programını supersete gore ayarlamak, bunu yaparken de ıkı degısık kas grubunu degıl , aynı kasa degısık ıkı hareketı supersetle.

Ornegın Bench Press - Dumbbell fly

Pullover - dıps

gıbı

Tekrar sayılarını ılk temel harekette 10 - 8 gıbı tut, ıkıncı harekette to faılure yanı gucun bıtene kadar bas, ılk hareketten sonra ıkıncı harekete gecerken hıc dınlenme ıkı hareketı bıtırdıgınde bır set yapmıs say ve yaklasık 1 dk dınlen.

Yukardakı ornek gıbı toplam 4 hareket / 2 superset grubu yeterlıdır, performansına gore kılo ve setlerı ayarla.

Basarılar

CasteLan ve cecinar bunu beğendi.
  10. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Soylemeyı unutmusum, bu programı sadece 4 hafta uygula sonra normal rutınıne gerı don, daha uzun bu programı yaparsan
    kasların tamamen dayanıklılıga adapte olur, buda ıyı bı sey degıldır.

11. BaRaCuDa

BaRaCuDa Guest

çok teşekkürler master bilgilerin için dikkate alacagım gene irtibat haiınde oluruz..saol..

12. antrenor

antrenor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    voleybol antrenorü
    Yer:
    ankara
    guzel iş

13. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    emeginiz icin cok tesekkurler, elinize saglik..

14. narcot-x

narcot-x Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gercekten cok güzeldi Emeginize saglık demek istiyorum bende abi

15. st0216

st0216 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSTANBUL
    selam; masteer oncelikle yazilarin gercekten cok guzel ve faydli bilgiler icin sagol. benim bi sorum olucak bende su bel bolgesinde yaglarla cok ugrasiyorum, gerci fazla birsey yok ama su karin kaslarini gormek icin ustunun biraz daha yok olmasi gerek :) tabii cardio'ya abaniyoruz bizde, bu sırada protein tozu kullanmamin ne gibi etkileri olur??

16. narses

narses Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya

st0216 Merhabalar Arkadaşım belki de acemice olacak ama şu CARDİO dediğiniz hareket nasıl yapılıyor?

Benim bel bölgem ve göbek problemim var..Nasıl bir çalışma önerirsiniz?

Bilgilendirmeler için teşekkürler..............................

17. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    cardio kilo verme amacli ornegin bisiklet, kosu, bilumum benzer yani bizi terletecek hareketlerin genel adidir..
    kosmak diyorum, sitede, ben ilk ayaz arkadasimizdan duydugum interval kosu hakkinda biraz sitede arastir istersen..
    genel kaniya gore vucudun belli bolgesini eritecegim diye bir yaklasim yok genel olarak eriyormus degerli arkadasim..
    bel bolgesine ben hem gevseme amacli hem de eritme amacli omzumda cubuk ile saga ve sola donuyorum adini tam bilmiyorum..
    bu sitede yok yok, cok degerli degerleri var zamaninda bir cok seyin adini koymuslar..
    kolay gelsin.. basarilar dilerim.. beslenmene daha cok deger vermeni dilerim..

18. narses

narses Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    sahmat dostum bilgilendirme için çok teşekkürler.............

Esen kalınız.................

19. tusoline

tusoline Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    İSTANBUL
    yağlı vücut

mrb arkadaşlar benim bi sorunum var yaklaşık 1.5 yıldır vücut geliştirme çalışıyorum fakat vücudum çok yağlı göğüs ve bel kısmı muazzam yağ bağlı ve bir türlü atamıyorum bu yüzden göğüslerimde alt çizgi belli olmuyo bana yardımcı olursanız çok sevinirim çünki bu sporu çok seviyorum

20. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Eline sağlık Masteer...

Selamlar...