Yağ yakim günlüğüm(intermittent fasting)

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve Steinner tarafından 16 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Tabiki karşılar hocam.
    Sağlıklı protein kaynaklarını da özet geçeyim : kırmızı et, tavuk, balık,yumurta, süt türevleri (hazır sütü önermem) bunlar hayvansal protein. Bitkisel proteinleri de araştırabilirsin ancak ben hayvansal proteinin daha iyi ve lezzetli olduğu kanısındayım.

2. Berkay YAŞACAN

Berkay YAŞACAN Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rize
    Tabi ki karşılar tavuk,hindi,balık yiyebilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ayz bunu beğendi.
  3. 8 GyM

8 GyM Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    53
    Steinner Dostum;Bu yazıyı senin için araştırdım.Umarım işine yarar ve seni bilgilendirmiş olur.
    Kırmızı et mi?
    Beyaz et mi?
    Spor yapan bireylerin daha çok beyaz et yediklerini görmüş,duymuş ya da biliyorsunuzdur.Fakat kırmızı etin de iyi bir protein kaynağı olduğu bilinmektedir.Peki sağlığımız için hangisi daha sağlıklı?Daha büyük kaslara sahip olabilmek için hangisini tüketmeliyiz?Açık konuşmak gerekirse bu sorunun tam bir cevabı yok.Çünkü her ikisinin de iyi yönleri olduğu gibi eksik yönleri de var.
    Beyaz Et
    Beyaz et dendiğinde akla tavuk,hindi ve balık geliyor.Peki bunları kırmızı ete tercih etme sebebimiz ne?En büyük sebebi kırmızı ete göre daha az yağ içermesi ve daha az kaloriye sahip olması.Daha az kaloriye sahip olması tamamen beyaz et ile diyeti tercih etmeye yönlendirse de çokta doğru bir tercih olmayacaktır.Beyaz etin diğer tercih edilme sebeplerine bakacak olursak,balıkta bulunan protein vücut tarafından daha kolay emilimi sağlanmaktadır.Bunu avantaja çevirmek için balığı antrenman sonrası öğün olarak tercih etmeniz size yarar sağlayacaktır.
    Kırmızı Et
    İyi pişmiş bir bifteğe kim hayır diyebilir ki?Fakat spor salonlarında genellikle duyduğunuz “kırmızı et sağlığın için iyi değil” veya “kırmızı et çok fazla yağ içeriyor” sözlerini duymuş olabilirsiniz.Gereğinden fazla kırmızı eti fazla tüketiyorsanız eğer haksız da sayılmazlar.Kırmızı et fazla yağ içeriyor olabilir ama konu daha fazla kas gelişimi ise bu gerçekten gerekli.Kırmızı etin için bulunun iki madde bizi bunu fazlasıyla kanıtlamakta. CLA(Conjugated Linoleic Asid) ve kreatin içermesi bizlere kırmızı et tüketmemiz gerektiğini göstermekte.
    Sonuç olarak hangisi daha iyi veya hangisini tüketmeliyiz gibi bir soru varsa hala aklınızda: ikisini de tüketmeliyiz.Yaz ayları yaklaşmış iken diyette iseniz beyaz eti tercih etmelisiniz fakat aralara kırmızı eti koymayı unutmayın.Beyaz et antrenman sonrası tercih etsenizde,günlük öğüne içerdiği CLA ve kreatinden ötürü kırmızı eti eklemeyi de ihmal etmemelisiniz.Kırmızı ette beyaz et kadar sağlıklı ve gereklidir.

Zizxy bunu beğendi.
  4. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkürler çok yararlı bir bilgi oldu.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2016 ---
    Ayrıca yediklerimi yazmıyorum kaç gündür. Yine 12-14 saatleri arası tek öğün olarak besleniyorum ilk haftaya göre bünyem bu düzene iyice alıştı artık abur cuburu tam bıraktım ekmeğide iyice azalttık yakında onuda ya tam birakicam yada ekmeksiz yenmeyecek yemek olursa 1-2 dilim kepek ekmeği olarak yiyecem. Bugün kemerden bir delik ileri taktım kilo verdigimi hissediyorum.

CCK bunu beğendi.
  5. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Kilo vermene sevindim dostum.
    Spor salonuna gitmeden evde vücut ağırlığıyla yapılacak hareketleri araştırabilirsin. Senin için daha kestirme bir yol olabilir.
    Evde spor yapabilecek kadar istirahatin vardır diye düşünüyorum iş açısından.

6. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hava çok soğuk değilse dışarda tempolu yürüyüşü daha çok seviyorum. Ama çıkılamayacak gibiyse YouTube üzerinden evde yağ yakma hareketleri videoları var oradan aynen yapıyorum iyi oluyor.

CCK bunu beğendi.
  7. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    13. Gün
    28.12.2016 saat 12.00
    Yaklaşık 300 Gr dana kıyma ile yapılmış köfte+ salata + 1 kase yoğurt+ 2 dilim kepek ekmeği
    13.30 bir bardak şekersiz Nescafe 2 si birarada.
    14.00 gibi runtastic verilerine göre 1 saat 45 dakika yürüyüş 8,63 km mesafe 1380 yakılan kalori
    Bugün süper yürüdüm...

CCK bunu beğendi.
  8. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    14. Gün
    29.12.2016 saat 13.20
    350 gr tavuk göğsü ile yapılmış tavuk sote
    2 dilim kepek ekmeği+ 3-4 tane salatalık turşusu+ 1 kase yoğurt
    Saat 15.00 sıraları runtastik 50 dakika yürüyüş 4.01 km 686 yakılan kalori

9. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yağ hiç almıyorsun gördüğüm kadarıyla. Kaliteli yağları (zeytin yağı, kuruyemiş vs) almanı öneririm.
    Unutma hocam vücuduna birşeyi hiç vermezsen vücut onu atmamak için sonuna kadar direnir. Yani yağ alımını kesersen vücut yağ yakmakta zorlanır et, yumurta gibi protein kaynaklarını zeytinyağıyla tüketmen hem hazmı kolaylaştırır hem de hormonların düzenli işleyişi için önemlidir.
    Kuruyemişe gelirsek dozunu kaçırmadan bir avuç almanın senin için kötü olmayacağını aksine daha sağlıklı bir seçim olacağı kanısındayım.

10. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Zeytinyağı yiyorum mesela bugünkü yapılan tavuk sote zeytinyagliydi. Yemeklerim genelde protein ağırlıklı zaten. Kuruyemiş ise kavrulmuş ve tuzlanmış olanların işlem gördüğü için çok sağlıksız olduğunu okumuştum. Çiğ fıstık veya çiğ badem falan denk gelirse beslenme saatlerim içinde yiyebilirim.

11. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Anladım hocam. Ben de katılıyorum kuruyemiş konusuna. Pazardan çiğ alıyorum onları kavurup veya fırında hazırlayıp yiyorum.

12. 8 GyM

8 GyM Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    53
    Kuruyemiş hakkında araştırma yaptım.Umarım faydalı olur.
    Kuruyemişler! Kavrulmuş mu? Çiğ mi?
    Kuruyemişler hem çok lezzetli birer atıştırmalık, hem de ciddi birer besin deposu. Kuruyemişlerin kanserden diyabete, beyin sağlığından cinsel güce kadar bir çok olumlu etkisi tezlere bile konu olmuş durumda. Ancak kuruyemiş alırken dikkat edilmeyen detaylardan birisi var; kuruyemişlerin kavrulmuş olması.

Kuruyemişler genellikle daha uzun bir raf ömrüne sahip olması için kavrulur ve bazen de tuzlanırlar. Beslenme uzmanlarının ve doktorların bu konudaki tavsiyesi ise tamamen aksi yönde; yani kuruyemişlerin çiğ yenmesi yönünde. Peki neden?

1- Kuruyemişler çiğ halleri ile ciddi oranda doğal ve sağlıklı yağ depoları. Kavruldukları, yani ısıya maruz kaldıkları takdirde bu yağların trans yağa dönüşme ihtimali var. Bu durum da sağlık açısından son derece riskli.

2- Fındık gibi bazı kuruyemişler kavruldukları takdirde ince kabukları da kaybolmakta. Bu kabuklar ise lif bakımından oldukça zenginler ve besin değerleri yüksek.

3- Kuruyemişlerin bir kısmı kavrulurken tuzlanmakta, bu da tansiyon gibi önemli sağlık sorunlarına bir davetiye demek.

4- Kavrulurken çok fazla ısıya maruz kalan kuruyemişler besin değerleri (protein, mineral, vitamin gibi) açısından çiğ hallerine göre oldukça değersizler.

5- Kavrulmuş kuruyemişler insanda normalden daha fazla tüketme isteği uyandırmakta. Kuruyemişlerin çok fazla tüketilmesi ise bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Peki bu kadar büyük farklar varken neden bir de kavrulma gibi ekstra bir zahmete giriliyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Öncelikli amaç bu ürünlerin daha uzun bir raf ömrüne sahip olması, yani amaç ticari.

İkinci bir neden ise çiğ kuruyemişlere daha rahat sızabilen bazı zararlı bakterilerin önüne geçebilmek, yani insani bir amaç.

Ancak burada kullanıcı almış olduğu çiğ kuruyemişlerin saklanma koşullarını yeteri kadar iyi sağlarsa bir risk söz konusu değil. Bu yüzden hem çiğ olan kuruyemişi tercih etmekte, hem de gerektiği gibi saklayabilmekte yarar var.

13. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Evet aynen öyle kuruyemişleri çiğ tüketmeliyiz. Aslında her yiyecek bu şekilde doğal beslenmeliyiz. İşin içine ticari girdimi insan sağlığı 2. Plana atılıyor. Amaç sağlık değil kazanacakları para. Yararlı bir bilgi olmuş.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2016 ---
    15. Gün 30.12.2016 bugün tarti günüm
    IMG_20161230_075407.jpg
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2016 ---
    İstikrar devam ediyor. Yine 2. Haftada ilk hafta olduğu gibi 1.1 kilo vermişim.
    Diyete başladığım 15 günde toplam verdiğim 2.2 kilo.
    Bu şekilde aylık 4.4 kilo veriyorum hedefim olan 85 kilo ya planladigim Mayıs ayında ulaşacağım.

Son düzenleme: 30 Aralık 2016
    CCK bunu beğendi.
  14. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    SPOR YAPARKEN YAĞ YAKMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE !
    INTERMITTENT FASTING; Nedir Ne Değildir?
    ÖNCELİKLE IF iLE İLGİLİ BİLGİLERİ PAYLAŞIRKEN,BU HERKESİN YAPABİLECEĞİ ANLAMINA GELMEZ.SİZE UYGUN OLUP OLMADIĞINI DOKTORUNUZA DANIŞIN !
    !!
    IF’in bir diyet olmadığını belirtmem gerekir.Çünkü If neler yenilebileceği değil,Nelerin hangi zamanda yenileceğini ayarlanmasıdır.
    Vücut geliştirme dünyasında hepimiz, bu işi yapanların en iyi sonuçları almak için iki-üç saatte bir, küçük öğünlerle, sık sık yememizi duymuşuzdur.. Bunun metabolizmayı hızlandırdığını, protein emilimini optimize ettiğini ve kaslarınızı beslediğini söylerler. Ancak bu olmazsa olmaz değildir. Intermittent fasting (oruç) tarzışekilleri, vücut geliştirmecilere kalori kontrolü ve besin partisyonu çerçevesinde kolay ve faydalı çözümler sağlamaktadır.
    IF nedir?
    24 saatlik gün diliminde 16 saat aç kalıp,8 saatlik dilimde beslenmeyi veya 20 saat aç kalıp,4 saatlik dilimde beslenmeyi içerir. Fakat 20 ye 4 olan saat dilimi pek uygun görülmeyen bir moddur.Olabildiğince tuz ve karbonhidratlardan uzak durulur.Açlık bölümünü antrenmandan sonrasına bırakmamak hedef alınır.
    Yağsız bir vücuda sahip olmak veya daha iyi hipertrofi sağlamanız için sık sık ve az az yemeniz gerektiği fikri, TEF-Thermic Effect of Food (yani besinlerin termik etkisi) konseptine dayanmaktadır. TEF’i kısaca, bir öğün tüketirken ve bunu sindirirken vücudunuzun harcadığı kalori şeklinde tanımlayabiliriz. Lyle McDonald’a göre, (The Rapid Fat Loss Handbook ve The Ultimate Diet 2.0 kitaplarının yazarı) gerçekten sık sık ve az az yemek TEF’i artırmaktadır, fakat TEF tükettiğiniz kalori miktarıyla daha çok ilişkilidir. Yani günde 2500 kalori tüketiyorsanız, TEF sayesinde yaktığınız kalorilerin miktarı iki öğün yeseniz de altı öğün yeseniz de hemen hemen aynı olacaktır.
    Intermittent fasting süresince, önceden belirlenmiş süreler çerçevesinde öğün yemekten kaçınmanız gerekmektedir. Yağ yakımı için elbette bunun faydası vardır. Intermittent fasting’de iki periyot vardır; bunlar fasting (oruç) ve eating (beslenme) periyotlarıdır. Fasting periyodunda hiçbir şey tüketilmediği taktirde glikojen depolarınız bariz bir şekilde tükenme noktasına gelecek ve glikoz depolarınız minimum seviyeye inecektir. Bunun sonucunda vücudu yağ yakmaya zorlamış olacaksınız. Fasting periyodunun kilo vermedeki misyonu budur
    Besin Bölümlemesi
    Besin bölümlemesi yediğiniz bir öğünde aldığınız kalorilerin vücudunuz tarafından nasıl kullanılacağını tanımlamaktadır; enerji olarak mı kullanılacak, yağ olarak mı depolanacak yoksa dışarı mı atılacak? Antrenman sonrası, vücudunuz besin bölümlemesi durumunda optimal seviyededir, yani yediğiniz gıdaları daha çok harcadığınız enerjiyi yerine tekrar koymak ve kas dokularını tamir etmek için kullanacaktır. Eğer oruç periyodunda antrenman yaparsanız, bu antrenman sonrası öğününü yediğinizde, öğünün daha çok kas onarımı için kullanılmasına ve daha az yağ depolanması amacıyla kullanılmasına yardımcı olacaktır. The Primal Blueprint yazarı Mark Sissons’a göre, intermittent fasting ayrıca büyüme hormonu seviyesini yükseltmekte ve bu kas kazanımı için olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
    Kalori Kontrolü
    Eğer kilo vermek istiyorsanız, kesinlikle günlük tükettiğiniz kalori miktarından daha aşağı miktarlarda kalori tüketmeniz gerekmektedir. Diğer bir deyimle, yaktığınızdan daha az kalori almalısınız. Bu günde altı öğün yemekle mümkün olabilirken, yediğiniz her öğünde çok dikkatli kalori hesaplaması yapmalı ve tükettiğiniz besinleri doğru seçmeli, porsiyon büyüklüklerinizi büyük bir disiplinle ayarlamalı ve bunun dışına çıkmamalısınız. Eğer intermittent fasting uygularsanız, ve tükettiğiniz bütün besinleri eating period (yemek periyodu) içerisinde daha az öğün sayısı içerisinde tüketirseniz, kalori kontrolünü daha kolay yapmanız, yediğiniz yiyecekleri daha kolay kontrol etmeniz mümkün olacaktır ve bu diyeti bozmanızı çok zorlaştıracaktır. Günde iki öğün yerken kalorilerinizi kontrol etmek, altı öğün yerken kalorilerinizi kontrol etmekten çok daha kolaydır. Ve yediğiniz kalorileri bilmezseniz, kilo almanız da kilo vermeniz de kendi kontrolünüzden çıkacaktır.
    Sağladığı Kolaylık
    Günde altı öğün hazırlayıp, bunları saklama kabına koyup sürekli yanınızda taşımaktan, çalar saat gibi beslenip boş vaktinizi gönül rahatlığıyla geçirememekten sıkılmadınız mı? İntermittent fasting öğün zamanlaması konusunda daha esnek olmanızı sağlar. Günde bir, iki veya üç öğün yemeniz gerekmektedir ve bunu siz seçersiniz, bunu yapmak çok daha kolaydır, özellikle yoğun bir işte çalışıyorsanız veya yoğun bir sosyal hayatınız var ise intermittent fasting kesinlikle size göredir.
    IF UYGULANIRKEN :
    • Hem tokluk hem de açlık sırasında dilediğiniz kadar sıvı tüketebilirsiniz. Şekerli sıvılar hariç.
    • Yeme sırasında her şeyi yemekte serbest olmanız tıka basa yemeniz anlamına gelmiyor. Yediklerinizin miktarını kontrol altında tutun.
    • If uygulamaya yeni başladığınızda antrenman yoğunluğunu ilk zamanlar düşürmeye başlamanız adapte surecinde önemlidir.
    • Tokluk surenizi antrenman sonrasına saklamanızda fayda var
    • Beslenme süresini iyi ayarlamalı kişiselliğe göre değişebilir.
    • Yemek yeme sırasında istediğinizi yiyebilirsiniz ama yine de sağlıklı beslenmekte fayda var.
    • Tokluk döneminde düşük kalorili beslenmek hedef olmamalı.Yeteri kadar ve sağlıklı şekilde beslenmek hedeflenmelidir.
    Intermittent Fasting Kaç Kilo Verdirir?
    Intermittent Fastingi en doğru biçimde uygulayanların normale nazaran daha fazla yağ yaktığı gözlemlenmiştir. İstenilen kilo hedefine daha kısa sürede varmayı sağlamıştır.Ancak bu noktada önemli olan kişinin biyolojik özellikleri ve beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenme konusunda sorun yaşayan daha az hareket eden kişiler de diyetin kilo verdirme oranı yarı yarıya azalmaktadır. Diyetlerde olduğu gibi Intermittent Fasting de de önemli olan dikkatli ve istikrarlı olmaktır. Özellikle sağlıklı uyku ve egzersiz diyetin en önemli püf noktalarındandır. Bu şekilde diyet psikolojisi yaşamadan beslenme listenizi kendiniz belirleyerek kolayca kilo verebilirsiniz. Yararları nedir derseniz, sanırım çoğu kişiyi ilgilendiren kısmı yağlardan kurtulmak. Hem de kas kayıbı olmadan !
    Tekrardan vurgu yapmak gerekirse;herkes sorunsuzca If uygulayabileceği anlamına gelmez. Böyle bir düşünceniz varsa Doktorunuza danışın!

Besleme Uzmanımız Dyt Sacit Suer
    Fitness Günlügü

Face de if ile ilgili bir yazı gördüm aklıma sen geldin hocam okumadım ben tam olarak ama belki sen okursun diye paylaşıyorum :)

Trapped bunu beğendi.
  15. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Baştan sona hepsini okudum. Düşündüğün için teşekkürler.
    Ben bu düzene başlamadan önce yaklaşık 1-2 ay araştırdım if yi. Ve çalışma ve hayat tarzima en uygun diyetin bu olduğuna karar verdim. Harfiyen uygulayabiliyormuyum hayır. Ama ben asla ve asla günde 6 öğün yenen popüler diyetlerle 1 kg bile veremem.
    Düşündüğün için eyw bro.
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2016 ---
    Screenshot_20161231-130546.png
    Screenshot_20161231-130510.png
    Screenshot_20161231-130357.png

Son düzenleme: 31 Aralık 2016
    CCK bunu beğendi.
  16. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Ayrıca lokman hekimin kendisine akıl danışan hastalarına hastalıklarının şiddetine göre 1 gün- 2 gün hiçbişey yemelerini önerdiği biliniyor.
    İbni Sina nin 3. Öğün zehirdir sözü bilinir.
    Ayrıca hasta olduğumuzda iştahimizin olmaması vucudumuzun hastalığı onarmaya verdiği doğal bir tepkidir ki. Buda gösteriyor ki vücut açken daha güçlü.
    İf daha çok yeni bir araştırma çünkü yıllardır 6 öğün diyetlerinin sağlıklı olduğu düşünülmekteydi.
    Ezberleri bozmak zordur.
    Screenshot_20161231-133245.png

Son düzenleme: 31 Aralık 2016
    CCK bunu beğendi.
  17. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    20. Gün
    04.01.2017 saat 13.30
    400 Gr tavuk göğsü şinitzel+ salata+ yoğurt 3 dilim ekmek
    20 Gr bitter çikolata şekersiz Nescafe
    Saat 15.00 gibi 45 dakika yürüyüş 4.02 km 672 kalori
    Ayrıca yazmadigim günler hiç bozmuyorum aynı tarz beslenme ve yürüyüş
    Kiloda çift hanelere ineceğim güne doğru gidiyorum.

18. Steinner

Steinner Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    IMG_20170106_083244.jpg
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Ocak 2017 ---
    Bu hafta verilen 0.5 kg
    3 haftadır toplam verilen 2.7 kg

19. Steinner

Steinner Üye