Yağ Oranı Kaslanmayı Etkilermi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Red Dragon tarafından 18 Şubat 2006 başlatılmıştır.

1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    yapılan araştırmalarda görülmüş ki, kg başına 1,5 gr protein,başka hiçbir besin grubu (yağ-karb) yenmeden, mevcut kas kütlesini korumak için yeterli (gerekli vitamin ve mineraller alınmak şartıyla)...ancak burada "kasları zorlayıcı bir aktivite yapılmadığı" varsayımı kullanılmış...yani BB gibi kasları zorlayıcı bir aktivite yapılıyorsa kg başına alınması gereken protein de artıyor...böyle bir durumda, kg başına yaklaşık 3 gr protein mevcut kas kütlesini korumak için yeterli görülüyor (yine, gerekli vitamin ve mineraller alınmak kaydıyla, yağ-karb miktarı minimumda)....

buradan hareketle, sorunuzun genel manada cevabı "evet"...ama kesin manada "evet kas yıkımı olmaz/minimuma iner" cevabı verilemiyor yine de...zira kas yıkımı, besinlerden ziyade hormonlarla ilgili bir durum...eğer hormonlarınız kas yıkımı yönünde çalışıyorsa(hastalık,stres, çok ağır antremanlar vs vs.den dolayı) , dünyadaki bütün proteinleri de yeseniz yine kas yıkımını engelleyemezsiniz...
    _______________________________________________________________________________________________

Yukardaki ifadede, genel anlamda evet, sözü bana çok ters geldi, zira, sıfır karb, sıfır yağ sorusuna genel anlamda evet cevabı verilmiş oluyor.
    Amacım uzatmak değil, dediğim gibi sıfır yağ alımı, sıfır karb alımına verilecek cevap, olamaz olmalı.
    2 kere 2 dört eder, bu yoruma acık birşey değil.
    Bu soruyu soran birisi, genel anlamda evet yanıtı üzerine bu dieti deneyebilir.
    Ki asla yapılmaması gereken bir uygulama.
    Bu sebeple şiddetle karşı cıktım.

Ketosis, gibi ibareler konunun cok küçük bir boyutu, temel sorun, bir diet sıfır yağ ile yapılamaz, yapılmamalıdır.
    Sıfır karbonhidratta aynı şekilde yapılmamalıdır, hele hele, her ikisi bir arada,sıfır yağ,sıfır karbonhidrat ne vücut geliştirmenin teorisinde ne pratiğinde böyle birşeye yer vardır.

Ben acıkcası bunu demenizi beklerdim, aksi ifadeler, örneğin; " buradan hareketle, sorunuzun genel manada cevabı "evet"..."
    kafa karışıklığı yaratabilir.

Bu kadar uzadığı için üzgünüm, ama çok önem verdiğim bir konu diet mevzusu, saygılar.

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    o zaman daha fazla uzatmayın kendimde dahil hepinizi banlarım :)

kendimi neden banlıyorum yaf?

3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    "genel manada evet" cevabı "evet kas yıkımı olmaz" anlamındadır....bu cevapta "sıfır yağ sıfır karb alın" vs türünde bir destek bulunmamaktadır...soruda, yapılmaya karar verilmiş bir diet sorulmamakta, dietin sonucunda olabilecekler sorulmaktadır...sorulan soru "kas yıkımı olur mu"yu soran ve "diyelim" ile başlayan varsayımsal teorik bir sorudur, verilen cevap da buna yöneliktir...buna rağmen, bu cevaptan zorlayarak o yönde bir anlam çıkarılırsa bu, o anlamı çıkaranın sorunudur...

BB konusunda "yoruma kapalı-değişmez" az sayıda husus vardır...size göre "yoruma kapalı" olan bir husus sadece sizi bağlar, dileyen dilediği yorumu yapar...ayrıca ortada herhangi bir yorum da yoktur, yapılan araştırmalardan bahsetmek vardır...bununla birlikte, özellikle USAda, söz konusu durumla ilgili halen araştırmalar yapılmakta, çeşitli versiyonlar denenmektedir...Atkins dietinin bazı versiyonları sıfır karb alımını içermekte, kimi ketojen ya da düşük yağ dietleri de sıfır(veya sıfıra çok yakın) yağ alımını içermektedir (ve az sayıda da olsa bu tür dietleri deneyen/uygulayan vücutçular/antrenörler da mevcuttur)...anlaşılacağı üzere, konu yoruma kapanmış bir konu olmadığı gibi, vücut geliştirmenin teoriğine de pratiğine de girmiş bir konudur...daha evvel verdiğim linkler/kelimeler araştırılırsa bu husus daha sağlıklı bir şekilde anlaşılacaktır...

işin ufak boyutu olsa da, ketosis tarafımca gündeme getirilmemiştir...benim yaptığım sadece ketosisle ilgili yazılan yanlış/eksik hususları düzeltmek olmuştur...

cevaplarımı, kimsenin benden ne şekilde cevap vermemi beklediğine göre vermedim/vermiyorum/vermeyeceğim...doğrular ve geçerli olan ne ise o cevabı vermeye çalışıyorum...gerekirse tekrar araştırıp, bilgilerimi yeniden gözden geçirerek tazeleyip ona göre cevap veriyorum...dileyen bu cevaplardan faydalanır, dileyen bildiğini okumaya devam eder, dileyen ise kendi de araştırıp doğrusu nedir öğrenip ona göre hareket eder....

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Sıfır yağ alımı ve sıfır karbonhidrat tüketimi kombine edilemez.
    Bu konuda başka birşey yazmayacağım.
    Benim için konu kapanmıştır, tadımız kaçmasın.

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Dostlar hepiniz benim için birbirinden kıymetli arkadaslarsınız beni yanlış anlamayacagınızdan eminim teoriler pratikler kaynaklar ve kişilerde bazen yanılır ben tıp alanında bb alanındada seminerleri kaçırmam benim gibi gidenlerde bilirlerki 3 yıl önce bir seminerde yasaklanan hareket yada urun yada başka birşey 3 yıl sonra serbest oluyor tıp seminerlerindede aynı

bu demek oluyoki kaynakların tam oturmadığı ve doğru bildiğimiz şeyin ileride yanlış cıkabileceği.. oyuzden uzerine fazla gidip bu dogru bu dogru demek ve uzatmakta yersiz amacım kimseyi rencide etmek degil amacım güzel olan ortama sahip cıkmak (keşke herkes yapsa) bu radan çıkaracagımız özet yanlış olan birşeyin zamanla doğru doğru olan birşeyin de zamanla yanlışa dönüşmesidir kısaca her yanlışta bir doğru her dogrudada bir yanlış vardır

RİCA ETSEM BU KONUYU KİLİTLEYEBİLİRMİSİNİZ BENİ KIRMAYACAGINIZI BİLİYORUM

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    kendi adima konunun kitlenmesine gerek duymuyorum hatta seviyeli giden tartismanin devamini bekliyorum ve eminim ki diger üyelerde bunu bekliyor.lütfen devam ;)

7. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    tartışacak birşey yok ki saydam :) ...gerekenleri söyledim ve ilgili linkleri/yolları da verdim, dileyen oralarda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilir...hem bir kilit gerekseydi, ben zaten çoktan kilitlemiş olurdum :)

8. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    tartisma dereken karsilikli yazilarinizi kastedim kusura bakma yanlis anlasildi sanirim.eskiden beri bu tarz yazismalari zevkle takip etmisimdir sen de hatirlarsin(saircon,panzehir ve sen) ;)

9. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba,

Ortada tartısma yok, yanlıs anlasılma war bence...
    Oncelikle sunu belirlemek gerekiyor;
    -BB yapan bir insan, yag yakımı sırasında hic carb/yag almadan mevcut KAS kitlesini koruyabilir mi?
    konu bu olgudan cok " 0 carb+0 yag alımı saglıgı bozar mı? " ya gidiyor..
    Kişisel fikrimi sorarsanız:
    " hic yag ve carb almadan kg'ın degil 3, 33 katını bile alsanız kas yıkımını engelleyemezsiniz.. " Bunun kanıtını ben tüm sporcuların uyguladıgı diyetlerde buluyorum...
    Siz hic carb ve yag almadan diyet yapan bi prof ya da amatör bb sporcusu gordunuz mu? Eger kas kaybı söz konusu olmasaydı, emin olabilirsiniz, tüm sporcular bu sistemi uygulardı, cunki yag yakımı ve kilo kaybı cok suratli olacaktı.. Amac kası müdafaaa ederek yagları yakmak deil mi.. ?? ozaman protein miktarını maksimuma dayayıp carb ve yagı 0 lardı...

ICU; senin yazdıgın ilk postun ilk paragrafında; - hicbir zorlayıcı aktivite yapılmadan sadece 1.5 x kg protein alınarak ve baska besin grubu YENMEDEN kas kitlesinin korunacagini - yer alıyor.. Karasan'ın isyan ettigi kısım bu sanırım.. bu mantıga gore; Ronnie Coleman definasyon donminde, sadece 1.5-3 x kg bası protein alarak baska bi sey yemeden sadece evde oturup tv izleyerek, antreman yapmadan, yarısmaya girebilir....

Blitz, bu arada senin bahsettigin carb diyeti bi ara cok meshurdu.. ben de yapıp 11 kilo wrmistim 1 ayda.. ama aynadaki halimi hatılıyorum da resmen erimistim.. zaten bu rejim en cok kilo kaybettiren rejimdir bununda sebebi cok basittir, cunkü kas, yaga gore cok daha agırdır...

Saygılar

10. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Sanırım Atkins diyeti yapmışsınız.Şimdi burada birşeye açıklık getirmek gerek.Atkins diyeti ile keto diyeti birbirine benzer gibi görünsede
    hedef kitleleri farklıdır.Atkins diyetinin amacı hiç fiziksel aktivitesi olmayan insanlara kilo verdirmektir.Ve atkins diyeti ile genel olarak su ve
    kas kitlesi kaybedilir.Sana da bu olmuş sanırım.
    Ama Keto Diyetinin hedef kitlesi vücut geliştirmeciler ve atletlerdir.Keto diyeti kas kaybını minumuma indirerek yağ yakımını hedefler.Amaç
    mümkün olduğunca yağ ve protein alıp karbonhidrat alımını minumuma indirmektir.Keto diyetine örnek vermek gerekirse Yağ alımı %55, Protein alımı %37
    ve Karbonhidrat alımı %8 dir.Ve bu diyeti uygulayanlar haftada bir gün karbonhidrat yüklemesi yaparlar.Yağların yakılmasında çok etkili sonuçlar alınır.

Daha fazla bigi almak için http://forum.bodybuilding.com/forumdisplay.php?f=61 bu sayfaya gözatınız.

11. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    %12 civarı olan yağ oranımı 1 ayda %8 civarına çekmek istiyorum. Bunu keto diyeti ve sıkı antrenman ile yapabilirmiyim? 91 kiloyum. Keto diyeti açıkçası ilgimi çekti, bu konuda detaylı bilgi, beslenme programı verebilecek olan varsa çok müteşekkir olurum.

12. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Blitz,
    Bodybuilding.com'un forumlarından Nutrition'un bölümünün bir alt forumu olarak KETO bölümü var .Orada çok geniş açıklamalar mevcut.
    Ben oradan okuduklarım kadarıyla şunu söyleyebilirim bence yağ oranını %8'e çekebilirsin.Ama dediğim gibi ben uygulamadım o yüzden kesin konuşamıyorum.

Sana, bu http://www.metabolicdiet.com sayfayı gezmeni öneriyorum.Sanırım İngilizcen var problem olmaz heralde.

13. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38

Sayfayı Paylaş