Yağ Oranı Kaslanmayı Etkilermi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Red Dragon tarafından 18 Şubat 2006 başlatılmıştır.

1. Red Dragon

Red Dragon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bodybuilder
    Yer:
    Antalya
    Arkadaslar benim en cok merak ettigim konu vucudun yag oranı kas artısını etkiliyormu mesela gogus bolgesindeki yaglarin o bolgedeki hacim artmasindaki etkisini merak ediyorum...Etkisi varsa ne kadardir? --Thanks--

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Re: Yag oranı kaslanmayi etkilermi?

Vücuttaki yağ oranı, kas artışını değil, hacim artışını etkiler, mesela ben kendimi örnek verebilirim,benim göğüs çapım 123 cm., son derece büyük bir ölçü, benim gibi ağır bench press yapmamış, göğse özel bir önem vermemiş, ve uzun zamandan beri yeni yeni vücut geliştirmeye başlayan birisi için.
    Bunun sebebi, geniş bir göğüs kafesim var, yapısal olarak göğüs kaslarımda kalındı yüzme sporu ile birleşince zaten kendiliğinden bayağı bir hacim oluştu, ama itiraf etmeyilim önemli bir sebepte hatırı sayılır miktarda yağ var göğsümde, zira şu anda yüz kilo civarındayım.
    Giyimli olduğum zaman, özellikle bu sporun içinden olmayanların, "baba senin göğüs maşallah bir adım önde" dedikleri bir görüntüye sahibim, giyimliyken kesinlikle insanı çok gösterişli gösteren bir şey.
    Zaten bulk demek, bir anlamda, belli bir kas alt yapısının üzerine yağ bağlamış insanlara denilen birşey.
    Sorunun cevabına dönecek olursak, ben büyük göğüslüyüm, giyimliyken son derece gösterişli bir görüntü veriyor bu, ama yağ yağdır.
    Çok define 115 cm. göğüslü bir arkadaş benden daha kaslıdır, yani yağ ile kazanılan ölçü, kas değildir yağdır, Kuzey Kutbunda yaşıyorsan, daha az problemdir, ama her halükarda hacim dönemleri dışında çok yağlanmayı önermiyorum ben, şekilli bir göğüs daha iyi benim gözümde.
    Hiçbir kadın, yaaaa çok çekici demiyor kocaman göğüslere, en fazla çok güçlü bir görüntü verir insana, ki o da bir yanılgıdan ibaret...
    Offf cok uzun oldu, zira damarıma bastın :lol:

3. Red Dragon

Red Dragon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bodybuilder
    Yer:
    Antalya
    Peki bu durumda o bolgedeki birikmis yaglari bodybuilding sayesinde eritip kas a cevirebilirmiyiz .Boyle bir yag yakimi icin o bolgeyi normalden fazla mi calistirmaliyiz

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Yağlar kesinlikle kasa dönüşmez, mesela ben dünyanın en şahane idmanını bile yapsam 123 cm. ölçümü koruyamam, mesela yağ tabakasından ölçü olarak 7-8 cm. gider, belki 2-3 cm. kas ölçüsü alırım, bu durumda ölçüm azalmış olur, ama şekil yönünden büyük bir ilerleme olur.
    ama senin dediğin şekilde; özel olarak o bölgedeki yağları eritmek diye birşey olmadığını söylüyor bilim adamları, yani "bölgesel zayıflama"dan bahsediyoruz,bu teorik olarak mümkün değil.
    Onlara göre bölgesel zayıflama olmaz, göğüslerinde fazla yağ var ise, beslenmeni düzene sokup, bir bütün olarak yağ kaybetmelisin, zaten bir vücut sadece göğüs bölgesinden yağlanmaz, bir bütün olarak yağlanır, üç kilo yağ fazlan var ise örnek olarak, kalori alımını düşürürsün, tekrar sayını arttırırsın, mesela 10-15 tekrarlı setler yaparsın.
    Haftada 3 gün kardio yani koşu, yürüyüş, bisiklet gibi yağ yakıcı egzersizler eklersin idmanlarına, o zaman otomatik olarak, göğüs kaslarındaki yağlar azalır(bütün vücudundaki yağlarla birlikte), alttaki adelelerin şekli kendilerini daha belirgin olarak gösterirler.
    Sadece daha çok göğüs hareketi yaparak, o bölgedeki yağları eritmek mümkün değil.

5. Red Dragon

Red Dragon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bodybuilder
    Yer:
    Antalya
    daha az kalori almam gerktigini soyluyorsun peki bu durumda kas yikimi meydana gelmez mi :?:

6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  7. Red Dragon

Red Dragon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bodybuilder
    Yer:
    Antalya
    kas yikimi olmadan saf yag yakmak mumkun degilmi yani
    bilginiz varsa lutfen paylasin

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    tabiki çok basit sadece yapman gereken cardio ve ant gunlerini ayrı tutuman veya arasındaki zamanı uzatman ayrıca ant sonunda yıkımı engellemen cardioda vucut dengesini bozacak kadar yuklenmem

9. Red Dragon

Red Dragon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bodybuilder
    Yer:
    Antalya
    thanks flexor ,uper

10. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    benimde bir sorum var flexor sen anlarsin... konuyla alakali oldugu icin buraya yaziyim dedim.

hic karbonhidrat ve yag almadan ama sadece haslanmis tavuk gögüsü ve protein tozu ile beslenerek kas yikimini aza indirebilir miyiz diyet yaparken??? yoksa karbonhidrat ile mi alakali kas yikimi? diyelim ben yag ve karbonhidrat almadan günde 500 gram protein aliyorum... yinede kas yikimi olur mu? bunca proteine ragmen?? ve olursa neden olur? sonucta vücuda istemedigi kadar protein veriyoruz sonucta.

saygilar.

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    zaten cevabınıda kendin vermişsin karb almassakta yıkım olur aslında ant dan hemen sonra sadece pro degilde 3 ölçek pro 3 ölçek karb da alsak daha iyi olur fakat alacagımız karb içi şeker basılı olmasın
    hansa x takip ediyorsa ne demek istediğimi yazar :)

12. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Dietinde yağ oranı, toplam kalorinin yüzde 15-20'sinin altina inerse, testosterone üretimin dibi bulur Bomberman, yağ almak zorundasın, hormon üretimi ve vitamin emilimi için yağ tüketimi gereklidir, özellikle kür yapmayan biri hormon üretimini düşürecek kadar düşük yağ tüketmeyi göze alamaz.
    Karbonhidrata gelince, bunu daha önce yazmıştım, günlük 100-150 gram karbonhidrat alımının altına inildiğinde, Can Üstel'in deyimiyle, kelimenin tam anlamıyla manyaklaşır insan, ne hafıza kalır, ne psikolojik denge.
    Ayrıca ketosis denen durum meydana gelir, bu da, söyle örneklenebilir, bir sobanın yeterince hava almadığında sönmesi gibi, 100 gr. altında karbonhidrat alımı, vücutta keton adı verilen kimyasalların birikmesine neden olur, mide bulantisi, kusma ve baş dönmesi olur, metabolizman dibe vurur, yağda yakamazsın, idmanda yapamazsın.
    Bu sebeple muhakkak 150 gr. ve üstü karbonhidrat tüketimi, toplam kalorinin yüzde 15-20'si kadar yağ alımı.
    Bunun dışında sayısız vücutçu dediğin şekilde yarışmaya hazırlanıyor ülkemizde, tavuk göğüs ve pirinç.
    Tavuk 600 gr., pirinç, 300-500 gr. civarı, elbette bu metabolizmaya ve siklete göre değişiyor.

13. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    yapılan araştırmalarda görülmüş ki, kg başına 1,5 gr protein,başka hiçbir besin grubu (yağ-karb) yenmeden, mevcut kas kütlesini korumak için yeterli (gerekli vitamin ve mineraller alınmak şartıyla)...ancak burada "kasları zorlayıcı bir aktivite yapılmadığı" varsayımı kullanılmış...yani BB gibi kasları zorlayıcı bir aktivite yapılıyorsa kg başına alınması gereken protein de artıyor...böyle bir durumda, kg başına yaklaşık 3 gr protein mevcut kas kütlesini korumak için yeterli görülüyor (yine, gerekli vitamin ve mineraller alınmak kaydıyla, yağ-karb miktarı minimumda)....

buradan hareketle, sorunuzun genel manada cevabı "evet"...ama kesin manada "evet kas yıkımı olmaz/minimuma iner" cevabı verilemiyor yine de...zira kas yıkımı, besinlerden ziyade hormonlarla ilgili bir durum...eğer hormonlarınız kas yıkımı yönünde çalışıyorsa(hastalık,stres, çok ağır antremanlar vs vs.den dolayı) , dünyadaki bütün proteinleri de yeseniz yine kas yıkımını engelleyemezsiniz...

yukarıdakilerden bağımsız olarak....ketosis, gerekli miktarda karbonhidrat(ya da kalori) bulunmadığı zaman vücutta oluşan durum...yani ketosis, hiç karb alınmadığı zaman ortaya çıkacağı gibi, gerekenden az karb alımında da ortaya çıkar...bu durumda vücut, özellikle de beyin ve kaslar, gerek duyduğu enerjiyi, yağ stoklarından karşılıyor...bu esnada da, keton adı verilen yan ürünler ortaya çıkıyor...ketonların bir kısmını vücut idrarla atarken(atmayabilir de), bir kısmını da beyin ve kaslar enerji olarak kullanıyorlar...yani kasları koruyucu etkileri var ketonların...ketonların varlığı, yağ eritmekte olduğunuzun bir göstergesidir...ketosis, çok istisnai durumlar haricinde, zararlı bir durum değil...ancak...vücut durmaksızın çok uzun süreler ketosis içinde kalırsa, zamanla sorunlar oluşabilir....(oluşmayacağını söyleyen düşünceler de var)....

14. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Dediklerine kesinlikle katılmıyorum I see you, hicbir kaynakta dedigin gibi bir sey görmedim, ketosis son derece zararlı bir durumdur, sıfır yağ alımı, zaten mantiken, yağda eriyen vitaminlerin alımını engeller ve gene hormon üretimine zarar verir.
    Proteinin karbonhidrata dönüştürülmesi insani tüketir, bitkin düşürür ve bulantı yapar, ketonlar böbreklerde birikebilir.
    Sonuc olarak 100-150 gr. karbonhidratin altina kesinlikle düşülmemesi gerekiyor.
    ve yağ alımı sıfırlanamaz, kişi sağlığını ve görüntüsünü düşünüyor ise.

15. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    dediklerime katılıp katılınmaması doğruları değiştirmez...yazdıklarıma herhangi bir kaynakta rastlanmaması, bunları geçersiz vs yapmaz, sadece rastlamayan kişiyi bağlar...gereken yerlerde gereken ölçülerde araştırılırsa, ne nedir ne değildir ortaya çıkar...

yazdıklarım dikkatli okunursa "ketosis, çok istisnai durumlar haricinde, zararlı değildir" dediğim görülecektir...bu istisnai durumlardan biri Tip 1 diabettir...bir diğer bünye vs durumudur...bunlar haricinde; sorulan soru ve bu soruyu soran kişi dahil forumda bulunan kişilerin BB ile uğraşacak kadar sağlıklı-normal olduğu gözönüne alındığında, ketosis zararlı bir durum değildir...diğer bir ifadeyle, soruyu "diabet hastası veya böbrek karaciğer sorunu olan" biri sorsaydı cevap elbette "ketosis zararlıdır" olacaktı......ayrıca...ketosisin sıfır yağ alımı, yağ alımını kesmek vs ile ilgisi yazdıklarımda verilmemiştir...ketosis, açlıkta, düşük karb dietlerinde ortaya çıktığı gibi, aşırı yoğun dayanıklılık egsersizlerinde dahi ortaya çıkabilir...bugün dünyada oldukça yaygın kullanılan "düşük karbonhidrat dieti, Atkins dieti, ketojenik diet" hep ketosis ve ketonlara dayanmaktadır...

özetlemek gerekirse...ketosisle ilgili çeşitli görüşler mevcuttur...bu görüşler "ketosis ölümcüldür" ve "zararsızdır" uçları arasında değişmektedir...doğrusu, herşeyde olduğu gibi, bu 2 ucun ortasında bir yerlerde yatmaktadır...

jimraynor bunu beğendi.
  16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ewet 100 gr altına kesinlikle düşmemek lazım zaten koruma kalkanını devreye sokup 100 altına düşmeni zorlar düşülürse eger bmr tamamen etkilenir mitahondri etkilenir hucre zarı etkilenir sinir sistemi etkilenir aynı şey protein içinde geçerli terazideki dengeleri bozana kadar ugraşırsak tartıcak bişey kalmaz

msn mde 3 prof
    2 dç dr. var konularının uzmanları çok istisnai durumlar bu fikrede katılıyorlar haliyle yine tek bir doğru degil birden fazla doğru çıkıyor :D

17. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    ortaya birden fazla doğru çıkıyor evet, ama her bir doğru kendi içerdiği şartlarda geçerli...burada ilgili olan doğru, "protein ağırlıklı beslenme ve kas kaybına olan etkisi" ile ketosisin bağlantısını içeren doğru...

aşağıda ketosise, ketonlara vs vs vs.ye dair bir link bulacaksınız...yabancı dili olanlar ve etraflı bilgi almak isteyenler için uygun bir kaynak...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/...=Display&dopt=pubmed_pubmed&from_uid=14769489

18. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Iseeyou, amacim polemik yaratmak degil, vücut gelistirme sporunda yada genel sağlık icin sifir yag alimi ya da sifir karbonhidrat tuketimini destekleyecek bir kaynak varsa gormek isterim, zira ben mantigini acikliyorum, sifir karbonhidrat, ya da sifir yag, ya da her ikisi, vücudun fonksiyonlarini mahveder.
    Bunu sayisiz kaynakta okudum, boyle bir diete okey veren hicbir kaynak gormedim.
    Olamaz zaten, hicbir kaynak, testosterone uretimini ciddi oranda duserecek, vitamin emilimine zarar verecek bir beslenme seklini onaylamaz.
    Bu kadar uzerinde durmamin sebebi, bu diet uygulanabilir olsa, ben kesinlikle uygulardim, gayet basit, komplike olmayan bir yontem olurdu eger ise yariyor olsaydi.ama zararli ve kabul edilemez bir yontem.

19. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Yağ konusunda kesinlikle katılıyorum sana Karasan. Yağsız bir diyet eşittir hormonların sonu demek ama ICU zaten yağ almadan da olur dememiş. Karbonhidrat konusunda ise, bence de çok az karbonhidratla yürür bu işler. Zira zamanında ben de 87 kilodan 72ye şok bir diyetle inmiştim ve 2-3 ay neredeyse 0 karbonhidratla yaşamaya çalışmıştım. Tabi ki 0 olmuyor, arada ufak kaçamaklar oluyor ama günde 50gr. vs. karbonhidratla diyet yapılır bence de, Atkins diyeti gibi.

20. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    amacınız polemik yaratmak değilse, "kaynaklarda rastlamadım,o halde bu olamaz" veya "olsa ben uygulardım,demek ki yok" vs şeklinde yaklaşımlarda bulunmamalısınız...görmediğimiz okumadığımız bir dolu kaynak var ve her geçen gün bunlara yenisi eklenmekte...

ortada, sıfır yağ veya sıfır karb alınması gerektiği vs.ye dair herhangi bir ibarem yok, bunu siz o şekilde algılamışsınız...sıfır yağ sıfır karb sadece bir araştırmaya dair durum idi... sadece proteinle beslenilirse,kas kaybı oluşmaması için, ne kadar protein alınması gerektiğine dair yapılan araştırmada kullanılan bir durum....BB yapılması halinde bu durumun değiştiğini "yağ-karb minimumda" şeklinde zaten belirttim..."minimum" kelimesinden sıfır anlaşılmaz...sıfır yağ ya da sıfır karb tüketimini destekleyecek bir kaynak olduğu fikri nerden çıktı??..."ketosis zararlı değildir" cümlesi geçti diye sıfır karb alımını desteklemek vs söz konusu olmadı...zira ketosis sadece sıfır karb tüketiminde değil, yetersiz karb tüketiminde de ortaya çıkabilir...genel kabul gören görüşe göre,ketosis sınırı günlük yaklaşık 100 gr karb tüketimidir (egsersiz yok varsayımı ile)...100 gr.ın altında ketosise girer çoğu insan...ketosise girmek de, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişi için sorun değildir...çünkü yağ eritmek amacındadır, ketosis ise "düşük karb alma yolu ile yağ eritme"nin doğal sonuçlarından biridir...(soruda kas kaybı sorulduğu için, yağ eritme dönemine göre konuşuyorum, bulk dönemi bunların hiçbiriyle ilgili değil, çünkü gerektiği gibi beslenildiği takdirde bulk döneminde kas kaybı zaten,istinai durumlar dışında, gündeme gelmez)...

ketosis'e dair gereken kaynaklardan birinin linkini verdim, oradan ketosise dair bilgilerinizi geliştirebilirsiniz...

(yağ eritmek için) kas kaybı olmadan (ya da en asgaride olarak) , sıfır değil ama minimum yağ-karb ve maksimum protein alımı ile ilgili kaynaklara ulaşmak için Google'da "Low Carb Diet" veya "Ketogenic Diet" yazarak aratın..."Protein Sparing Modified Fasting" şeklinde aratmanız da işinize yarayacaktır...

Sayfayı Paylaş