Weider Ürünlerinin Türkiye'de Olması Gerekenden Daha Pahalıya Satılması

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve legolas246 tarafından 2 Şubat 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Herkese merhabalar.

Aslında altta yazacağım mesajı bugün başka bir konuya yazmıştım, daha sonra bununla alakalı olarak ayrıca konu açmanın daha uygun olacağına karar verdim.

Arkadaşlar şimdi size Tr'deki bazı protein tozlarının amazon.de fiyatları ile ilgili olarak bir kaç şey paylaşmak istiyorum.

Muscletech Nitrotech 1.8 kg 45 euro : https://www.amazon.de/Muscletech-Ni...7556659&sr=8-1&keywords=muscletech+nitro+tech

Ultimate Nutrition Prostar 54 euro : https://www.amazon.de/Ultimate-Nutr...d=1517556641&sr=8-1&keywords=ultimate+prostar

Scitec Whey professional 49 euro: https://www.amazon.de/Scitec-Nutrition-Professional-Erdbeer-Weiße-Schokolade/dp/B004EPYIYQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1517556479&sr=8-1&keywords=scitec+whey+professional

Optimum Gold Whey 48,99 euro: https://www.amazon.de/Optimum-Nutri...91&sr=8-1&keywords=optimum+gold+standard+whey

Weider Premium Whey 49 euro : https://www.amazon.de/Weider-Premiu...3&sr=8-1&keywords=weider+premium+whey+protein

Şimdi burada şuna dikkat çekmek istiyorum. Gördüğünüz gibi tüm protein tozlarının yurtdışı fiyatı üç aşağı beş yukarı aynı. Aslına bakarsanız yukarıda yazdığım tozlardan Prostar, Scitec ve Optimum Gold'un fiyatı Tr'de de üç aşağı beş yukarı aynı.

Gel gelelim Weider Tr'de niye pahalı? Muhtemelen Distribitör kâr marjını çok yüksek tutuyor. Bu noktada çoğu insanda da Weider çok kalitelidir algısı uyanıyor haliyle. Çünkü hemen hemen her ürünü emsallerine göre pahalı. Ben burda bunu Weider Tr distribitörünün fiyat politikasının yanlış olduğunu göstermek için paylaştım. Tam olarak bu sebepten toz alacak olsam kesinlikle Weider tercih etmem bundan sonra.

Arkadaşlar Isopure zero carb yurtdışı fiyatı 70 euro : https://www.amazon.de/Isopure-Zero-...8&qid=1517557142&sr=8-1&keywords=isopure&th=1

Evet Isopure'un yurtdışı fiyatı Weider Premium'dan tam 20 euro daha fazla(94lira) olmasına rağmen Tr'de Weider Premium'dan 15 lira daha ucuz. Gerçekten komedi filmi gibi. Sakın bu fiyatları Weider Premium'a vermeyin. O paraya kaliteli Iso proteinler var, onları tercih edin.

Ben konuya @supplementler.com çağırıp, onların da bu konuda düşüncelerini almak istiyorum.

mrthr35, zzzxxz ve ulaire bunu beğendi.
  2. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    ******iye'yeye de durumu anlattım. Mail ile iletişime geçtim. Bakalım ne cevap yazacaklar. Cevabı buraya kopyalarım.

3. sinful

sinful Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Dediğiniz gibi kesinlikle distribütör kaynaklı bir durum . Supplement satışı yapan bir arkadaşımla konuyu konuştuğumda Weider'ın diğer supplementlere göre çok fazla kar marjı koyduğu bilgisini aldım . Kampanyalı fiyata denk gelirseniz ve tadını seviyorsanız alabilirsiniz ama şu anda Türkiye pazarında çok fazla protein tozu alternatifi mevcut . Fiyat performans olarak en uygunu hangisi ise o tercih edilmeli

legolas246 bunu beğendi.
  4. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Hocam hesap ortada. Yurtdışı fiyatı Optimum ile Weider Premium'un aynı. Ne hikmetse Tr sınırına girince bir anda pahalanıyor ürün.

Bu ürün https://www.supplementler.com/urun/isopure-zero-carb-whey-protein-2000-gr-6419 280'e satılırken weider premium almak bence de anlamsız. Fiyat politikasından gıcık kaptığım için, tadı ne kadar güzel olursa olsun Optimum ile aynı fiyata satılmadıkça ben tercih etmem bundan sonra.

5. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    amazon.com türkiyeye girsin tüm siteler kapancak 150 tlye geliyor salona 230a satıyolar

6. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Amazon.com Amerika üzerinden satış yapmaktadır. Hadi diyelim supplement konusunda içeriğinde Tr içinde yasaklı bir madde olmadığı için anlaşmaya varıldı. Gümrük sınırı zaten 33 euro(Yakın zamanda 22'ye çekilecek) olduğu için vergiyi aynen öderiz, onun dışında 2.3 kg'lık ürünün kargosu da ciddi tutar bir kazanç olmaz.

Öte yandan amazon Almanya Amazon.de anlaşma sağlasa Tr ile belki kârlı olabilir. Çünkü 49 euro üstü kargo ücretsiz Türkiye'ye ve Ab üyesi olduğu için, üye olmayan ülkeye gönderi yaparken sizden vergi almıyor. Tr sınırına girerken gümrük vergisi alıyor. Çift vergi ödememiş oluyorsunuz. Fakat amazon.de 2 kg üstü ürünleri Tr'ye genelde gönderimi kapatıyor. Kargo ücretsiz olduğu ve zarar etmemek için. Araç detailing ürünlerinde bu sorunla karşılaşıyoruz. Bir de ben zaten ilk mesajda paylaştım bugünkü euro kuruyla bakınca amazon.de satış fiyatı ile bizim yurtiçi satış fiyatı arasında fark yok.

Saygılar.

7. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Supplementler muhtemelen burdaki konuyla alakalı değildir tabiki, ama Weider Premium'a indirim yapmış. Fakat fiyatı halen istediğimiz seviyeye gelmedi.

8. Omeg4

Omeg4 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Amazon’un 2018 yılı Temmuz ayında resmi olarak Türkiye pazarına giriş yapacağını açıkladı.

9. bthn_ylmz

bthn_ylmz Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kaliteli olduğu aşikar ama weider tr distribütörü bize göre yanlış bir politika izlesede kendi acılarından cok zekice bir strateji uygulamışlar. :D bundan sonra kimde weider almasa iyi eder

legolas246 bunu beğendi.
  10. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    supplementler kaliteli bir site ancak supplementlerden daha ucuza satan siteler var bu konuyuda gözgen geçirirlerse iyi olur

legolas246 bunu beğendi.
  11. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    @Omeg4 Amazon halen resmi bir açıklama yapmadı. Haber sitelerinde bu durum açıklandı, amazon yöneticileri tam resmi bir tarih vermedi. Fakat gelseler bile yukarıda da yazdığım gibi, bizzat distribitörlük yapıp ürünleri paralel getirmedikleri sürece fiyat konusunda çok farklı şeyler olacağını zannetmiyorum.
    ----------------------------------------------------
    @Gorillaxxx Hocam burda supplementler'in bir suçu olduğunu düşünmüyorum. Adamlar pahalı satabilir, kargo ücretsiz ve arayüzleri çok kullanışlı ve supplementler demek benim için güven demek. Aynı gün kargo ve yıllardır bu sektörün içindeler.

Sırf başım ağrımasın diye supplementler tercih edilebilir, yoksa Ankara'da Amerikan Pasajında çoğu ürün daha uygun fiyatlı. Herneyse burda asıl sorun Weider'in Türkiye Distribitörünün fiyatlandırma politikası. Ben kendi adıma söylüyorum, bundan sonra kesinlikle hiç bir ürününü tercih etmem, o fiyatlara Weider'dan kaliteli kıyas götürmeyecek derecede iyi tozlar var onları tercih ederim. Yukarıda da yazdım, o paraya isole whey alınabiliyorken neden premium'u tecih edeyimki. Bir ara ******, paralel olarak getiriyordu yurtdışından Weider ürünlerini. Onlarda vazgeçti sonradan.

12. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Merhaba,
    Ben bu konunun distrübütorlere bağlı olmadığını düşünüyorum. AB birliği ülkelerinde, aralarındaki anlaşmalardan dolayı alınan ürün ülke değiştirdiğinde vergi ödemezsiniz. 100 eu luk bir ürün Tr geldiğinde fiyatı zaten %18 artıyor(besin destek ürünlerine ne kadar kdv alınıyor bilmiyorum o yüzden genel kdv oranını yazdım). Buna gümrük vergisini ve varsa bilmediğimiz diğer vergileri de ekleyin diyelim %30 yaptı, belki daha fazla. Mesela Tr'de bilgisayar monitörünüzde fazladan olan her HDMI soketi için vergi alınır. 100 eu ürün 130 oldu.

@legolas246'nın yorumuna katyılıyorum. Kur farkına bakıldığında arada fark yok ama dikkat çekmek istediğim nokta 1500eu maaş alan bu ürünü 50 eu'ya alırken 1500tl maaş alan 250 tl'ye alıyor. Aslında arada alım gücü olarak çok fark var.
    Bir diğer nokta ise hadi bu ürünleri ithal ediyoruz ama Hardline Tr'de üretiliyor mesela. Niye bir Türk markasının satış fiyatı diğerleri ile aynı? Neden belirgin bir fark yok aralarında? Başka bir örnek vereyim: Waikiki'de bir tişört 10lira ise Tr de burada 10eu mesela. Biz bunu besin destek ürünlerinde niye yapamıyoruz mesela.
    Bu arada weiderher yerde pahalı :)
    Saygılarımla!

13. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Ab birliği gümrük anlaşmaları, özellikle amazon üzerinden alışveriş hakkında hemen hemen her şeyi biliyorum diyebilirim. Burdaki konuyu yazan kişi benim mesela: http://www.detailforum.com/showthread.php?tid=21

Hocam yukarıda yazdığım yanlış anlaşılmış galiba. Hayır Weider her yerde pahalı değil. Durum çok büyük olasılıkla distribitör kaynaklı.

İlk mesajıma bakarsanız optimum ile weider'ın amazon.de satış fiyatlarını linklerle gösterdim. Weider, Türkiye'de pahalı satılıyor. Belkide distribitör, kendi basiretsizliğinden Optimum'a göre daha pahalıya alıyordur, onu bilemeyeceğim. Fakat ben durumun böyle olduğunu düşünmüyorum, Weider kaliteli algısı yaratmaya çalıştıklarını düşünüyorum.

Ben burda kuru vergiyi eleştirmiyorum, optimum, scitec, isopure, WEIDER vb. tüm firmaların protein tozları yurtdışında birbiri ile neredeyse aynı fiyata satılırken, neden Türkiye'de Weider hep fiyatıyla aradan sıyrılmaya çalışıyor.

Ayrıca Hardline Türkiye'de şöyleki üretiliyor: Peynir altı suyu tozunu ithal ediyor, Türkiye'de kendisi labarutuvarda tatlandırıcı, aroma oranlarını ayarlayıp paketleyip satıyor. Yani bu sebepten Hardline hiç bir zaman Tr'de diğer tozlardan daha ucuza satılamıyor, bizzat TR'de üretiliyor demek doğru olmaz. Günün birinde kendine yeni bir laboratuvar açar, Türkiye'de bulunan bir peynir üreticisi ile anlaşılır, sonra onlardan peynir altı suyu satın alır, sonra o sudan toz üretmeye başlar ancak o zaman Hardline'ı ciddi anlamda ucuza satın alabiliriz. Şu anki supplement pazar hacmini düşündüğümüzde ise kesinlikle bu kadar büyük bir adım atacaklarını düşünmüyorum. Bundan 10 sene sonra herkes protein tozu satın almaya başlar, belki o zaman.

Saygılar.

Son düzenleme: 15 Şubat 2018
  14. Salih Tufan

Salih Tufan Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    ürünlere vergi vs bı koyuyorlar fıyat ucuyor bizde bu sekılde madur kalıyuoruz

15. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Yahu kimse okumuyor yazılanı onu anladım şu an. Gerçekten kendim çalıp, kendim oynuyorum.

Neyse kime ne anlatabildiysek kâr.

İlk mesajı beğenenler dışında özellikle @sinful un ve @bthn_ylmz ın durumu iyi anladığını düşünüyorum.

Ben mi güzel anlatıp, ifade edemedim bilmiyorum. İlk mesajı okuyorum, gayet anlaşılır geliyor bana. Belki de kendim yazdığım için öyle geliyor, durum dışarıdan anlaşılmaz belkide.

16. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yanlış hatırlamıyorsam dünya genelinde yapılan bir çalışma da kendi dilinde okuduğunu en az anlayan toplum çıkmıştık. Sen güzel anlattın boşver :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

legolas246 bunu beğendi.
  17. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Eyvallah hocam sağolasın :)

18. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Fiyat konusunda şöyle bir yorumum var benim. Bizim toplum içeriğine vs bakmaz. Adına bakar. Weider bu konuda sayılı isimlerden. O yüzden düşünmeden alıyorlar. Talep fazla olduğu için adamlar da istediği fiyatı yaslıyor. Yurtdışında adam bilinçli yaklaşıyor. Malzeme belli, içerik belli 3-5 hepsi aynı niye fazla vereyim deyip almıyor.

Weider yada X markayı övüp diğerlerini kötü gösterenlere yeni ürün testi var deyip alakasız toz versen hayatta anlamazlar üstüne birde harika bu çıkınca mutlaka almalıyım moduna girerler. Ama aynı tozu kendi kutusunda versen yüz çevirirler.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

legolas246 bunu beğendi.
  19. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Bilgi için teşekkürler.
    Yazdığınızı yanlış anlamadım. Sizin verdiğiniz linklere baktım kaldı ki zaten yurt dışında yaşıyorum. Weider dışında diğer ürünlerin satış fiyatları hemen hemen aynı. Burrada haklısınız fakat weider için verdiğiniz link indirimli hali. Zaman zaman bu tarz kampanyaların olması çok normal. Weider'ın resmi Almanya sitesine girip aynı ürünün fiyatı karşılaştırın. Büyük ihtimalle 70-80 eu arasıdır. Benim aldığım yerde wieder premium 73 eu, ON-51 eu mesela. Amazon.com da 140$, ON-60$ vs.
    Amacım polimik yaratmak değil yanlış anlamayın. Sadece weider ürünlerinin bir çoğunun, diğer ürünlere kıyasla daha pahalı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Buna, ürünü kaliteli gösterme çabası denebilir ki mantıklı ve 'hayır' demem(buarda hemfikiriz) ama direk olarak, diğer etkenleri göz ardı edip distrübütorün üzerine gitmenin doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla!

legolas246 bunu beğendi.
  20. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    weider ne almanyada nede amerikada satış oranı yüksek olan bir ürün değil optimumdan daha iyi bir ürün değil bana sorarsanız hardline dan bile iyi bir ürün değil
    kendim kullanmadım ama kullanan arkadaşlar var pahalıysa iyidir mantığıyla kullanıyorlar zaten pahalı da değil sadece Türkiyede pahalı
    Türkiyede muhtemelen satış oranı iyi olduğu için yüksek fiyattan satıyorlar kimse almasa 1 ay sonra 200 e düşer

legolas246 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş