Uzun süre ara verdikten sonra, yeniden toparlanma süreci.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve big-dog tarafından 24 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. big-dog

big-dog Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, body building sporuna bodyforumtr sitesi ilk kurulduğı yıllarda başlamıştım. 2-3 sene sağlam idman yaptıktan sonra, yaklaşık 3,4 sene sporu bırakmak zorunda kaldım. Sonra 2014 itibariyle tekrar spora başlama kararı verdim. Bu sırada boyum 1.88, kilom 113,5 du, şimdi kardio çalışmalarıyla 107,5 kiloya düştüm. Spor yaptığım zamanda ise kilom 85 civarında, kol ölçüm ise 41-42 civarlarında ve yağ oranım oldukça düşük, atletik bir vücudum vardı. Salonda sadece kardio programı yazdılar, o da şu şekilde:
    30 dakika boyunca, hızlı tempo yürüme, 4 dakikada bir hız arttırma ve normale dönme.
    15 dakika bisiklet
    karın egzersizleri...
    Bu şekilde, kas hafızası sayesinde, vücudum kendini 1 ay gibi bir sürede toparlamaya başladı. Fakat bir kaç sorum olacak,
    1- Yukarıda bahsettiğim kardio sistemiyle çalışmakla beraber, özellikle kollarımın ve omzumun hacmini iyi tutmak istiyorum. Çünkü göğüs, kanat ve bacak hacmim gayet yerinde. Bu yüzden ekstra ağırlık çalışması ekleyebilir miyim?
    2- Bilindiği gibi, ilk başta kilo vermek kolaydır, vücuttaki su ve ödem atılır. Fakat sonrasında yağ yakma zorlaşır. Bu yüzden l-carnitine e geçiş yapmalı mıyım?
    3- Yağsız, proteini bol standart bir diyet uyguluyorum, fakat kalori hesabıma göre, kaslarımı geliştirmek için gerekli olan proteini, diyet programıma göre tamamlayamıyorum. Ekstra bir beslenme tavsiyesi olan var mıdır ?
    Biraz uzun yazdım, kusura bakmayın, ama uzun zaman sonra spora yapmaya başlamak beni çok heyecanlandırdı. Ve çok kısa sürede sporun sosyal hayatıma olan olumlu etkisi beni çok mutlu etti. Bu nedenle doğru adımları atmak istiyorum. Bunu yaparken de seneler önce bu sitedeki bir çok arkadaşla harika bilgi alışverişleri yapmıştık.Neyse uzatmadan... Selamlar, saygılar.

2. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    1) Sistemli olan ek çalışmalar yararlı olabilir. Ancak dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle diyet dönemlerinde vücut çok fazla düştüğü için. Sakatlanmalar ve overtrain olma ihtimali her zaman aklınızın bir köşesinde olması gerekiyor. Buna yönelik beslenmedeki ufak değişiklikler size ekstradan faydanın kapısını aşar.
    2) l-carnitin kullanmanıza gerek yok. Önce beslenmenizi düzeltmeniz daha çok yararlı olacaktır.
    3) İmkan bulamıyorsanız takviye kullanabilirsiniz. Protein tozu size yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca doğaldan uzaklaşmamanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Sayfayı Paylaş