Uzun Aradan Sonra Tekrar Spora Başlamak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kujokujo1 tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Herkese merhabalar kendimi tanıtarak konuyu açayım:

19 yaşında,1.75cm boyunda,65kg vücut ölçülerim bu şekildedir.daha önce spor yapmışlığım var bilgili bir abimle 17yaşında başladım 3ay yapıp bırakmak zorunda kaldım 18yaşında yaşında tekrar başladım 4ay spor yaptım bunun son 3ayını protein ve aminoasit takviyeleriyle sürdürdüm.Malesef ki daha sonra özel sebeblerden dolayı tekrar ara vermek zorunda kaldım son bıraktıgımdan sonra 4-5ay geçti tekrar başlıyorum bu sefer hiç ara vermeden devam etmek istiyorum ve kendimi ona göre planladım sizlerle paylaşmak istedigim sorularım beslenme şeklim maddi durumdan dolayı ek takviyeler alamıyorum malum öğrenci insana koyuyor nereden bakılsa 300tl yi görüyor takviyeler neyse gelelim sorularıma öncelikle anlatayım

Sabah kahvaltısı:
    3 yumurta,yarım domates,yarım salatalık,tam tahıllı bir dilim ekmek bazen 2-3 parça sucuk ekliyorum ve yeşil çay

Ara ögün:
    Sert classic kahve ceviz elma

Öğlen yemeği:(maksimum 2saat sonra antrenmana başlıyorum.)
    Bulgur pilavı,yogurt kesin var.tavuk,balık,kırmızı et,sebze yemeği veya 4-5 yumurtadan oluşan omlet hangisi varsa onu tüketiyorum

Antrenmana 1saat kala:
    Tekrar kahve içiyorum kahve yanında jelibon ayıcık alıyorum 2 tane sadece bir makalede okumuştum etkisini ve antrenmana giderken bir kaşık bal ve pekmeztüketiyorum.(bazı günler değiştiriyorum fazla kahve tüketmemek için kahve yerine bu ögünümde maden suyu veya maden sodası içiyorum.)

Akşam yemeği:
    Öğlen yemeğiyle pek farkı olmuyor yine protein açısından zengin olan ne varsa yiyorum karbonhidrat türlerini hiç denecek kadar az tüketiyorum yazmak gerekirse yine balık mevsim salataları karnıyarık tavuk gibi yemekler.

Yatmadan 2saat önce:
    Mevsim meyvelerini tüketiyorum muz elma kavun gibi vs.

Gördüğünüz gibi düzgün sabit bir beslenme şeklim yok ama elimden geldiginde bol proteinli yaptıgım spora ve kas kazanımıma etki edicek şekilde olmasına olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum.

Sizlerinde fikirlerini almak istiyorum bana önerebileceğiniz spor öncesi sonrası akşamları yemem içmem gerekenleri süt içmeyi düşünüyorum çok fazla farklı yazılar var kimisi içme kimisi iç diyor ben içme taraftarıyım bir karışımım okudum tekrar güzel bir kaynaktan alınma makalede pratik ve oldukça protein açısından zengin sizlerinde bu konuda fikirlerini almak istedim şöyle anlatayım

4 haşlanmış yumurta akı,1bardak yağsız süt,muz,ceviz,fındık mikserden geçirip bir içecek haline getirme oldukça güzel bir tarif ama nasıl kullanmalıyım fikrim yok gece yatarkenmi kullansam antrenmandan hemen sonramı öncemi yapsam karar veremedim.

Benim hikayem böyle sizlerden yardımlarınızı ve tafsiyelerinizi bekliyorum.zaman ayırıp okuyup cevaplayanlara şimdiden sonsuz teşekkürler.herkese başarılar diliyorum

2. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Ara öğünleri çıkar. Hatta ara öğün hiç yeme. İşini 2-3 bilemedin 4 öğünde hallet. Bu ara öğünler hep yeni nesilden türedi ki yeni nesile baktığımızda çok da sağlıklı değiller. Sürekli insülini oynatmak hoş değil. Ayrıca beslenmende dikkatimi çeken şeylerden biri gereksiz şeker alımı. O jelibon nedir ? Bak bakalım insanlık tarihine eski insanlara falan. Hayatlarında hiç jelibona ihtiyaçları olmuş mu ?
    Pekmez, jelibon, meyvesuyu (isterse %100 olsun), bal, reçel falan bunlar gereksiz besinler. Okuduğun makale muhtemelen Muscular Development tarzı dergilerde geçen makalelerden.
    Tamamıyla anabolik steroid alan vücutçuların verdiği tavsiyeler. Yanlış mı ? Doğru fakat doğal sporcuysan bunlarla işin olmaz senin. Gerek yok öyle enerji verici ekstra şeylere.
    Karaciğerin, kasların zaten gerekli glikojeni yediğin besinlerden depoluyor. Merak etme 2-3 gün boyunca aç gezmiyorsan enerjisiz kalmazsın.
    Beslenmeni 3 makrodan oluştur. Protein, karbonhidrat, yağ. Bunların en sağlıklılarını seç, araya brokoli falan serpiştir. On numara gelişirsin. Hadi kolay gelsin.

firewing bunu beğendi.
  3. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim ara ögün dediklerim yüksek karbonhidrat veya protein alımları için değil zaten üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim vücudumun spordan sonra yada bir gün sonra halsiz kalmaması için ve enerjik olmam için kahve yüketimi olan bir ögün gibi yazdım antrenmanlarımdada kaldırabilecegim maksimum ağırlıkları zorlamak için kahve ve insilün hormonunu tetiklemek amaçla jelibon pekmez bal önerilerini okumuştum yapmamam gerektiğini söylüyorsunuz sanırım dediğiniz gibi 3 ögünden oluşan tamamen antrenmanıma ve sağlığıma faydalı besinler tüketiyorum bunlar arada yenilemez olup bayıyor insanı şu yazdığım tarif içinde bir yorum yapıp tafsiye verebilirmisiniz kullanmalımıyım veya nasıl kullanmalıyım zamanım pek olmadıgı için yaptığım sporun doğal yöndende olsa en yüksek verimi almak için uğraşıyorum 2-3 saatte olsa boşa uğraşmak istemiyorum.

4. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Yazdıklarımdan gerekli çıkarımı yapamamışsın. Hala enerjiden bahsediyorsun. Vücut öyle akıllı bir mekanizma ki, senin yediğin ara öğünlere bakmıyor. Enerjisiz kalmazsın hatta tam aksine insülini böyle gereksiz yükseltmeye devam edersen insülin hassasiyetini tamamen bozup, insülin direncine sebep olabilirsin. O zaman doktor doktor koşarsın. Sporu zaten unut.
    Sağlıklı birey olabilmen için şekeri hayatından tamamen çıkarman gerekiyor. Duyduğun ne varsa çoğu bilimselliği olmayan ağızdan ağıza dolaşmış şeyler.
    Ben sana işin mantığını aşılamaya çalıştım. Her dk yemek yemek zorunda değilsin ne zaman müsaitsen o zaman ye. Yeter ki gün içinde o besini vücuda sokmuş ol. Vücudun saati yok.
    Şu saatte şunu yersem şöyle olur falan diye takıntılara girme.

firewing bunu beğendi.
  5. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    İnsanlar ağırlıklarına göre karbonhidrat protein yağ alımlarını hesaplıyor ögünlerini öyle ayarlıyor ki herşey düzenine uygun hayatımda benim zaten şeker yok enerjik olmak için yaptığım şeylerin ne zararı olabilir insülin sürekli tetikleyerek yapısını bozmakmı tam tersine vücuduma faydalı oldugunu düşünüyordum genellikle araştırmalarımı muscle fitnes dergisinden beslenme antrenman adı altında olan yeni başlayan ve uzun aralardan sonra tekrar spora dönenler başlıkları altında okuyup makaleleri inceliyorum bu derginin yanlış bilimsel olmayan açıklamalar yapacagını sanmıyorum kahve bal pekmez yada tarifleri olan shakelerin tam tersine önerip kullanımlarını yazmışlar siz bana 3 ögün beslen gerisini boşver diyorsunuz benim bunları tüketmemde ne gibi zarar olabilir kestiremedim her dakika yemek yemiyorum tabiki sabah öglen akşam 3 ögünden olsun beslenme şeklim var sadece aralarda kahve yeşilçay bal pekmez yüketiyorum bunlarda o kadar aşırı yaptıgım şeyler değil günde 2şer bardak içiyorum daha açıklayıcı şekilde anlatsanız yapmam gerekenleri yoksa benim sizden anladıgım 3-4 ögün faydalı besinleri tüket bu sana yetermi?

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    İnsülinin bizim için faydalarından biri de kaslara gerekli besini taşıması. Sen sürekli insülinde yükselmeye sebebiyet verirsen bir süre sonra direnç başlar, insülin reseptörleri yediğin besinleri taşımak için pankreastan daha fazla insülin salgılar ve kanda dolaşan şeker miktarı artar. Bu da birçok rahatsızlığa sebebiyet verecektir. Kaslanma yerine yağlanma başlayacaktır.
    Beslenme sistemin baştan aşağı yanlış. Kahve konusuna hiç girmeyeceğim zaten. Benim amacım insanları bilgilendirmek. Tabularını yıkmak.
    Ben gerekli açıklamayı yaptım. Sen ister sorgula, ister hazır bilgilerden faydalanmaya devam et. Kolay gelsin.

wrestler bunu beğendi.
  7. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Beslenme sistemim baştan aşağı yanlışmı teşekkür ederim doğruları sizin olsun kolay gelsin sizede

8. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Beslenme tırt gibi, hani kusura bakmada. Öğünleri biraz daha derli toplu yapabilirsin. Kafein'i fazla abartma bu arada.

Varolsun Yüce Türk Irkı.

9. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yani ancak bunları yiyebiliyorum elimden geldigi kadar yüksek değerli ve sağlıklı olanları seçmeye çalışıyorum.Derli toplu derken biraz daha açabilirmisiniz neyi yanlış yapıyorum neyi doğru yapıyorum kafein konusunda dikkat edeceğim.

10. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Elite zaten çok iyi açıklamış ben de kendi fikirlerimi söyliyim. Kafeini her gün her gün alma ki vücut adapte olmasın. Sadece o gün çok halsiz hissediyosundur ama antrenmana gitmen lazımdır o zaman al güzel olur. Jelibon vs zaten çöp. Bak hiç bi insan öğlen 4 te kahvaltı yaptı diye kasları erimez bunu unut. Ben de bu sene ygs lys hazırlanıyorum günlük planım şu: öğlen 3 kahvaltı akşam 9 yemek. Bu kadar. İnsülin sadece 2 kez devreye girdi ve ne bi halsizlik hissediyorum ne yorgunluk antrenman performansımda arttı diyebilirim. Kısaca öğün sayını azalt ara öğünleri boşver bütün işini 3 max 4 öğünde hallet. Tabiki hiç pekmez bal yemeden yaşa demiyorum ama mesela günlük ihtiyacının yaklaşık %85 - 90 ını temiz almaya çalış. Kolay gelsin

elite35 bunu beğendi.
  11. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Katılıyorum aslangur.
    Vücudu ayakta tutan insülin değil zaten. İnsülin yokken büyüme hormonu işini güzelce yapacaktır ve enerjiyi yağlardan kullanmaya başlayacaktır. (ki depolanan yağlar bunun için var)
    İnsülinle büyüme hormonu birbirine zıt olsa da, denge iyi kurulduğu zaman -ne çok uzun süreler boyunca aç kalmak, ne de sürekli tok gezmek- bu ve diğer hormonlar işleyişini daha rahat sürdürecektir.
    E haliyle sağlam arabaya modifiye yapmak daha kolay olacak.

12. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Kaf
    anlıyorum ama burada ben kendimi yanlış izah ettim sanırım yada fazlaca abartıldım şuan haftada 4 maks 5gün spor yapıyorum gittiğim günlerdede 2 bardak oda maks neskafe tüketiyorum bunun ben faydalı olacağını düşünüyorum ki yapılan araştırmalarda o yönde dinlendiğim günler tüketmiyorum kafeinde bir nevi yağ yakmaya yarar sağlamazmı

13. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Sağlar ancak vücut kafein'i tanıdıkça zamanla daha az tepki vermeye başlayacak, ara ara dozunu arttırman gerekicek. Aşırı kafein çarpıntı yapar, kafein adam değildir demişti Ahmet Çakar.

Tanrı Türk'ü Korusun.

14. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Kahve hakkında verdiğim linkteki konuya bir göz atın. Orada cevabım bulunuyor.
    https://www.bodyforumtr.com/threads/göğüs-Çalıştıktan-sonra-bicepse-gücüm-kalmıyor-tavsiye.117556/#post-1019081

15. kujokujo1

kujokujo1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Anladım güzel bir açıklama olmuş dediginiz gibi ara vererek kulanıyorum bende daha dikkat edeceğim antrenmana 3 gün gitmiyorum bu günler içerisinde tüketmeyeceğim

elite35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş