Uyku Felci(Karabasan)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve smltncr tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Uyku Felci(Karabasan)

1. Hiç başıma gelmedi

oy sayısı 91
    41,4%
  2. Hayatımda birkaç defa

oy sayısı 97
    44,1%
  3. Ayda bi kez

oy sayısı 22
    10,0%
  4. 2 haftada bir

oy sayısı 2
    0,9%
  5. Haftada bir

oy sayısı 4
    1,8%
  6. Hergün veya 2 günde bir muhakkak

oy sayısı 4
    1,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 71 üye.
  1. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    1 kez bende yaşadım.O an uyku sersemi olduğunuz için pek anlamıyorsunuz ama geçince uyanıyorsunuz ve anlıyorsunuz.

Gece uyurken bir ara çok terledim zaten mevsim yazdı.Sonra tekrar uykuya daldım.Uykumda rüya görüyordum ama ne olduğunu bilemedim.Uyanmak istedim ama uyanamadım o an bir ilginç oluyorsunuz.Sanki boynunuzu sıkıyorlar ama nefes alabiliyorsunuz.Elleriniz,kollarınız,ayaklarınız kilitleniyor ağzınızı dahi kıpırdatamıyorsunuz.Ben anne diye bağırmak istemiştim ama sesim çıkmadı hiç bir yerim kıpırdamıyorduki.O an korkmadım ama açıkçası bana ne oluyor diye endişe içine düşmüştüm.Sonra yavaş yavaş geçti uyandım ve ne olduğunu anladım.Her zaman bahsedilen karabasandı sanırım basıma gelen :)

Hiç yaşamamış arkadaşlar yaşamanızı tavsiye etmem.Gerçi yaşasanızda başınıza birşey gelmediği için problem olmaz :)

karabasının tamamen halk uydurmasıdır.Bilimsel bir konudur bu mesela sola yatarak kalp atıslarınız zorlaşması ve buna bağlı yorgunluk ardından sırt üstü yatmak ve o zorlanmanın yaşattığı hafif bir kısmı felç.Karabasan cin,peri,şeytan değildir bunlar hurafe.

Bazı arkadaşlarımız sanıyorm biraz abartmışlar.Cinler vardır ama insana hiç bir zaman gözükmezler.Sizi korkutmak gibi bir amaçlarıda yoktur.Odalar içinde olan sesler olağandır yer kabuğu azcıkta olsa sallanır ve buda eşyaların yerinden oynamasına sebebiyet verir.Eğer gerçekten bu tür korkularınız varsa birazcık Kuran veya Mealini okuyunuz veyahut korkularınızdan kurtulunuz.

Son düzenleme: 3 Mart 2011
    mma- bunu beğendi.
  2. JOKER08

JOKER08 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    benim askeri lise yatakhanelerinde bir arkadaş gece kekeleyerek uyandı ustunde kıllı bısı varmıs gogsune bastırmıs dua edınce gıtmıs..oluyo böyle şeyler inanmak lazım benimde başıma geldi bikaçkez ama bişi görmedim 5 dk fln sonra geçti..

3. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    1 sene önce ateşliyken başıma gelmişti , uykumdan uyanıp öldüm diye dolanmışım evde :)

4. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    arkadaşlar gerçekten acayip birşey ya.bana bir kere oldu çenemi zor açtım ama uzun sürmedi şöle 30 40 sn arası çünkü ogün çok sinirliydim. hem göğüsüme hem çeneme ağırlık bindi...
    yaşamak isteyenlere başarılar :)

5. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103

mma- bunu beğendi.
  6. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bu karartı gözükme olayı bana da oluyo. Cin veya o tür şeylere inanmıyorum ama gerçekten ilginç bi olay. Bilimsel açıklaması var mıdır acaba.

7. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    lise döneminde bir sene boyunca kesinlikle abartısız söylüyorum her gece ama her gece aralıksız oluyordu ..
    özellikle sırtüstü uyuya kaldığım her zaman hala gelir.
    tarih boyunca bilim ile açıklanamayan herşey esrar ve dini boyutlar katılarak açıklama getirilmeye çalışmıştır..karabasanda böyle bişeydir esasında..o dönemde banada muska filan takmıslardı kurtulayım diye cünkü ceken bilir gercekten cok sıkıntı veren biseydir...
    kan basıncı değişir boğuşursun kurtulmak icin bu yüksek basınc ise halüsinasyon görme yolunu açabilir yastığıma basan ayaklar filan görmüşlüğüm vardır.
    üni.de okuyan uyku konusunda tez veren bir arkadaşım o dönemde açıklamıştı bu konuyu bana bilimsel olarak şöyle ki,

insan bedeni uykuya iki evrede dalar.beden ve beyin olarak ancak vücut otomasyonu bu dengeyi öyle güzel ayarlarki bunun iki evrede gerçekleştiğini farketmezsin bile..uyanmakta tıpku bu sekilde iki evrede gerceklesiyor.
    ancak karabasan dediğimiz durumda beyin uyanıp beden uyanamıyor ve dolayısıyla o sırada uyuyan bedenimiz devre dısı yani bi bakıma felc olarak kalıyor ..olay tamamen budur.

yapılması gereken en doğru sey heyecan yapmamak sakin olmak nefes kontrolü yapmak ve beklemek ..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:07 ----------

göz aldanması gibi bi durum psikolojide tanım ve acıklaması vardı okumustum ama su an hatırlayamadım
    hatta yerden fare ve böcek gecmis gibi olur sıkca bunun dısında arkanda biri varmıs gibi hissetmek falan hepsi benzer sanrılar

ZeusS_ bunu beğendi.
  8. hamzakoc

hamzakoc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya

Bizim de bi akraba geçen sene anlattı. Kuran kursundayken bi arkadaşı ekmek kırıntılarıyla yatıyomuş. Ve arada bir uyanıp kursda bağıra bağıra koşuyormuş. Etrafındakiler bile acayip korkuyomuş... Bizim akrabada gece yemekten çok feleket tırsar

Son düzenleme: 17 Mart 2011
  9. sagopat6167

sagopat6167 Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar konuyu görünce benimde aklıma geldi 1 sene evvel bende bu konuyu cok arastırmıstım karabasanıydı nasıl olurdu falan diye ve baya merak etmistim o hafta basıma 1 gecede 2 kere geldi aslında rüya görüyorsunuz rüyadan tam uyandığınızı zannettiğiniz zaman aslında uyanamıyorsunuz bilincaltınız yerinde oluyor ama vücudunuzu hareket ettiremiyorsunuz bana ilk oldugu zaman bayagı bi sevinmistim ama ne oldugunu bilmeseydim korkardım acıkcası o gece 2 kere oldu banada ama daha olmadı

10. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Ayda bir falan başıma gelir, alıştım artık. Her zaman sırt üstü yattığımda başıma gelmiştir, olduğu zaman yüzüstü dönerim ve biter. Sonra uykuma devam ederim, fazla abartılacak birşey değil.

11. major24

major24 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ömer
    Bana da bazı zamanlar çok sık olur. ilk sefer biraz tırsmıştım. Daha sonraları geldiğini anlıyordum ve kendimi bir şekilde kasarak hareket edebiliyordum.

12. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    bazen ayda 1 bazen haftada 1 oluyor. neye bağlı olarak olduğunu hiç bilmiyorum. 13 yaşımdan beri oluyor.

13. sagopat6167

sagopat6167 Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı şekilde bende bir hafta boyunca benimde başıma gelmesini çok istemiştim hergün internetten araştırıyordum ve en sonunda başıma gelmişti valla çok sevinmiştim :D sanki rüya görürken rüyadan uyandığımı hisseder gibi oldum bilincim yerine geldi ama vücudum uyuşmuş gibiydi aslında zevkliydi yani şimdide gelmesini isterim :D

14. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    18 yaşındayım bu yaşıma kadar hiç böyle bişey oLmıştı son zamanlar 2 kere oldu
    ilkinde ; gece odada abimle karşılıklı yatıyoduk sonra bi gece rüya sonra uyandım sırtüstü yatıyodum biden gözüm tavana kitlendi ellerimi hareket ettirmek istedim elim kolum ayaklarım kitlendi birden sadece başımı döndürebiliyodum abime bağırıyodum.. 1 dk sürdü yaklaşık sabah uyandığımda sordum abime benim sesimi duydunmu diye.. duymadım dedi ama çok korkmuştum ya.

2. Kez sabaha karşıydı yattım uykuya daha yeni dalar dalmaz bi rüya görüp hemen ardından aynı şekilde bütün vücudum kitledin ama acayib korkuyorum. .anne anne diye çığlık atmaya başladım ama uyanığım ya resmen ya bide üstümde birisi ağzımı kapatmaya çalışıyo nasıl anlatsam gözle görülür bişey değil ama gözümde canlandı.. bi tarafdan da annemin odaya doğru geliş seslerini duyuyorum. annem odaya girer girmez kesildi.

bide SürekLi bi yere konsantre olsam mesela tv izlerken kafamı kafıya çevirsem kafanın önünden birisi geçip gidiyo gibi oluyo

15. utkux54

utkux54 Üye

Beğenileri:
    293
    Ödül Puanları:
    73
    Bir dönem ben alkol alıp uyuyordum uyku problemlerinden dolayı.
    Bir gece gözümü açtım bir karartı gördüm konuşmaya çalıştım olmadı kaçmaya çalıştım olmadı bir süre sonra karartı gitti ve normale döndüm oldukca ilginç bir deneyimdi.

16. magicbaris

magicbaris Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    hiç yaşamadım allah yaşatmasın :D

17. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    2000 li senelere gelmişiz artık karabasan bunlara inanan var mı :)
    Hiç başıma gelmedi gelmeyecekte.
    Bu sizin kafanızda biten bir olaydır siz bunu kendi kafanızdan yani hayalinizden uyduruyorsunuz ve uyku esnasındasın o sıra kısacası rüya karabasan filan yok yani sadece rüya görüyorsunuz. Uykudan kalkınca çok şükür hareket ediyorum sorunsuz şekilde kendi kendime uyanıyorum arada bilgisayarı açıp film izliyorum can sıkıntısına.

Son düzenleme: 23 Şubat 2012
  18. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bence karabasan diye birşey yok

19. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Bence de çünkü karabasan tamamen afedersiniz koca k*rı inancı'dır.

20. leecH

leecH Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    karabasan değilde geçen gün gece 4 te birden uyandım ve üstüme ağaç yapraklarına benzer bişeyler geldiğini gördüm öyle bir yataktan fırladım ki anlatamam size, resmen ödüm b.kuma karıştı. Işığı açtım hiç birşey yoktu, büyük ihtimal göz yanılması tarzında birşey oldu; misal yorganda ki desenlere farkına varmadan fazla gözüm daldı ise onun görüntüsünü görmüşümdür diye kendimce düşündüm:)konuyu görüncede aklıma geldi yazayım dedim:D

Sayfayı Paylaş