Tekrar Sayısı Hakkında Yardımınıza İhtiyacım var

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Furkan Karataş tarafından 27 Ekim 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Furkan Karataş

Furkan Karataş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar , sizlere birkaç sorum olacak
    Program kağıdında 12 tekrar yapmam gerektiği yazıyor , en fazla 12 tekrar çıkarabileceğim bir ağırlık mı seçmeliyim ?
    Ama bu imkansıza yakın bir şey ...
    Örneğin dumbbell curl yapıyorum 15 kg ile nizami şekilde 12 tekrar çıkarabiliyor , açıkçası zorluyorda ... Fakat 3 tane daha çıkarabilirim .
    17.5 la yapayım diyorum o zamanda nizami olmuyor 8.tekrarda falan tıkanıyorum saçma sapan şekilde 12'yi tamamlıyorum .
    Sizce ne yapmam lazım ?
    Ayrıca her set Failure gitmek şart mı ?
    Ve antrenman sırasında ağrım oluyor ama akşamına ağrım kalmıyor .
    Sizce antrenmanın hakkını mı vermiyorum ?
    Yardım ederseniz sevinirim

2. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18

Kol çalışırken 12tekrar yazıyorsa bu max 12yapacağın ağırlık seçmen gerekiyor anlamında değildir. İzole hareketlerde zorlanma+hissetme+pump+farklı tekrarlarda gezme+süper set vs prensipleri önemlidir mesela ben curl yaparken 20 tekrarlarıda görürüm 6 7leride görürüm bazende sonlara doğru çit(hileli) yaparım.
    Senin dediğin prensip temel hareketler için geçerlidir mesela bench presste 12tekrar yazıyorsa '''çalışma setinde''' en fazla 14 15tekrar yapabileceğin ağırlığı seçmen gerekiyor buda RPE-7.5 falan olur RPE-7 8 9 larda gezmemek lazım hiçbir zaman 10, 10+(fail) olmamak lazım amaç vücut geliştirmekse gerek yok ciddi sakatlık riski taşır.

Son düzenleme: 27 Ekim 2020
    Furkan Karataş bunu beğendi.
  3. burkiirap

burkiirap Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Kondisyoner
    15 kg ile tüm setlerde 12 tekrar çıkartıyorsan 17.5 a geç, 6 tekrardan başla. 12 tekrara çıktığın gün yine kiloyu arttır. İyi sporlar.

Furkan Karataş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş