Supplement Kullanımının Zararları.

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve moquzHan tarafından 17 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    bunun cevabı sürü psikolojisi toplumdan farklı düşünler sürüden dışlanır . ömür boyu protein kullanma sağlıklı değil profesyoneller bile yıl içinde belli süreyle destek almayı bırakır yemeklerini bile azaltır bunada dalgalandırma derler. organlarında bizim gibi dinlenmesi lazım

2. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    badboy9119 amacım tartışmak falan değil bende fikrimi söylemek istiyorum. Diğer arkadaşları da savunmadan.

Dediğin şey bir bakıma doğru. Evet dışarda nasıl üretildiğini bilemezsin. Kuşku duymakta haklısın. Fakat atladığın nokta da şu,

Bu firmalar köşede ki bir yer değil. Milyon dolarlar kazanan ve argeye para aktaran firmalar. Ve bu firmaların denetimleri de o kadar hafif değil. Üretim şekli olarak hangi teknolojileri kullandıklarını zaten belirtiyorlar. Ki içeriğinde ki miktar olsun amino profili olsun bunlar hep denetlenip onaylanan şeyler. Yani adamlar size gidip bunda şu var diyerek başka bir şey koyamaz. Yüklü tazminatta maruz kalırlar.

Ayrıca dışarıda ki yerlere gelince de şunu söylemek istiyorum gidip köşe başında ki dönerciyle boğazda bir yeri kıyaslamakta doğru olmaz. Sizde öyle düşünün. Evet evinizde ne koyduğunuzu bilirsiniz ama boğazda adam gibi gideceğiniz bir yer belki sizin evinizden bile hijeniktir.

Başta dediğim gibi kimseyi savunmak açısından yazmıyorum ama karşınızda ki bir kişinin illa milli sporcu yada başka bir şey mi olması gerekiyor. İnsanlar kendilerini okuyarak ve araştırarak geliştirebilirler. Bunu kabullenmek lazım.

Hak verdiğim bir konu ise doktorlara çamur atma kısmı. Evet ülkemizde bu çok fazla var. Ama doktorlarında şu huyu var, alakasız bir dalda bile olsa direk ön yargıyla yaklaşmaları. Hani sana gelip bilimsel olarak anlatsa sen bunu kullanırsan bak bu riskleri var diye o zaman bu kadar ön yargı da olmayacaktır. Ama ülkemizde malesef bu yok. Yoksa başımız sıkışınca elimiz mahkum onlara gideceğiz, bu da bir gerçektir.

Danny Boy bunu beğendi.
  3. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    Sayın bftr arkadaşlarım;

Vg ye baslayalı 11. ayımdayım basladıgım anda protein tozu kullanarak basladım(tabi ondan önce kesintili dikis tutturamadıgım dönemim oldu yaklasık bi üc ay)belki hata yapmıs olsamda(kimilerine göre 6. ayda baslanmalı derler ya) protein tozu kullanarak basladım simdiye kadar rahat 5 kutu protein tozu bitirdim sayılır ve 6 aydır da düzenli olarak nox,l carnitine,kilo aldırıcı,milk thistle,glucosamine chonditin msm,vitamin destegi (optimen),3. nesil creatin su toplamayan cell tech tarzı bi üründü isatori marka abd malı yurt dısından almıstım,amino asit,glutamine,bcaa.Bu saydıgım destekleri 6 aydır füzenli olarak kullanmamın dısında 5. aya kadar p. tozu,amino asit,glutamine yi 5 ay sürekli ve düzenli hepsinden günden 1 servis i gecmeyecek sekilde kullanmıstım.5. ayın sonunda yukarda saydıgım tüm destekleri füzenli sekilde hepsinden günde 1 servisi gecmeyecek sekilde bazen bazılarını farklı günlerde kombine ederek kullandım.5 ayda hastanedeye gittim tahlillerde bise cıkmamıstı cok sükür.Simdi 11. ayımda 3 gün önce hastahaneye gittim tahlilleri görünce doktor bile sasırdı hiçbi anormal degerim olmadıgını söledi ve cok mutlu oldum.Cok sükür dedim ve supplementlere olan güvenim baya bi arttı artık.Hepimiz insanız elbet hastalanacagız ama kadere inanan ve hastalıgın Allah tan geldigini bilen biri olarak artık hasta olsam da bunu kesinlikle supplementten bilmem.Ayrıca o kadar kraker cips jelibon yiyoruz kola içiyoruz arkada içindekiler bölümünde bi ton madde ismi yazıo onlardan süphelenmiyoruz da gidip peynir altı suyu olan supplementlere camur atıyoruz.sigara ve alkolu saymıyorum bile onları kullanlar zaten supplementler hakkında hicbi olumsuz yorum yapmamalılar hic süphe yok ki supplementler zararlı bile ise(ki hicbi zararını görmedim kimsenin gördügünü de görmedim bisürü kullanan arkadasım var)sizin kullandıgınız sigara alkolden emin olun daha az zararlıdır.Ve su da cok dikkatimi cekti genelde supplementrler hakkında olumsuz yorum yapanlar body veya sporla hic ugrasmayan sporun s sinden anlamayan böle bilmedigi herseye yorum yapan insanlar oluyo biz Türk insanı olarak sanırım bilmedigimiz hersey hakkında konusmayı daha cok seviyoruz ama anca konusuyoruz.Ve sunu da unutmayalı herseyin fazlası zarar oldugu gibi kolayı sigarayı alkolu fazla icerseniz neler olacagını bilirsiniz supplementi de fazla fazla kullanırsanız zararlı olabilir yani bu herrseyde olan bisey fazla yemek yerseniz bile nolur siser kalırsınız karnım da karnım sonra.Ben dedigim gibi protein tozunu günlük iki kere cok nadir kullandım ama 3 servis alan arkadasım var günlük 3 yıldır vg yapıo cok sükür o da sapasaglam onda da hic bise cıkmamıs.

Saygılarımla

Berkay Türkkan, eludem ve Danny Boy bunu beğendi.
  4. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Herkes bilgisi dahilinde konu hakkındaki yorumlarını paylaşmış fakat "belgeni göremiyorum","suyun bile zararı var" mantığı ile bir yere varılmaz.Buradaki amaç bilgi paylaşımıdır.2-3 yıldır protein tozu kullanan da 2-3 yıldır bir zararını görmedim şeklinde paylaşacaktır düşüncesini,20 yıl kullanana kadar yazmasın mı bir şey ?

Benim kendi fikrim şu yönde.Doktor da olsa alanı değilse yorum yapmamalı.Malesef ülkemizdeki çoğu doktor body konusunda,supplementler konusunda bilgisiz.

Bu konu üzerinde çok şeyler yazılır ama sonu yok bu tartışmanın.Protein tozu olsun,kreatin olsun,supplementler hakkında genel bir yargısı varsa bir kişinin,ne yazılırsa yazılsın değişmiyor fikri.

5. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Hepinize tek tek cevap veriyorum, saygılarla.

Öncelikle @Kauss; Haklısınız bu firmalar ve bu sektör büyük yatırımları olan, devamlı denetim altında tutulan firmalar. Sizin de atladığınız şu var. Peynir altı suyundan yapılıyor protein tozları değil mi? Peynir de inek sayesinde yapılıyor. Peki ineklere hormonu basıp daha fazla süt yapmasını vs sağlıyorsak kimyevi olarak sonra bu ineğin sütünden faydalanıp protein yapıyorsak zararı yok mu? Dolaylı olarak vucudumuza geçiyor ineklerde kullanılan kimyasal ilaçlar.
    Boğazdaki lüks bir yerle merdiven altı bir yerin hijyeni aynı olmaz ama sonuçta boğazdaki yer sizin kendi yaşadığınız yer olan evinizin mutfağından da temiz değildir yapmayın :)

Aile hekimimize protein tozu almadan önce gittim. Sağolsun tanışıklığımız var. Protein tozu kullanıcam dediğimde spor mu yapıyorsun dedi. Evet dedim, bir zararı yok kullanabilirsin ama aşırı doz olaylarına girme dedi. Peki dedim el sıkıştık ayrıldım yanından.

Doktorlara mecburen danışıyoruz, he bazıları bilmediği konularda bilmişlik taslıyor o ayrı. Ama yurtdışında en basit steroid yapan sporcuların özel doktorları var bu işte uzmanlaşmış.

@hakankabaoglu ; selam. tahlillerinizin iyi çıkmasına sevindim. Yalnız bizim abarttığımız birşey var. Protein tozu herkesin onaylıcağı üzere destek üründür. Yani siz gün içinde vakit, iş vs sebeplerden dolayı yeterli proteini alamıyorsanız protein tozuyla telafi edersiniz. Protein tozu kullanmadan bu iş olmaz gibi bir kaygıyı üretici firmalar çıkarmıştır rant için.

Protein tozu,amino asit kreatin vs vs. Bu supplementlerin zararları 10 ay gibi bir sürede çıkmaz. Öyle olsa bu "destek ürünleri" ni kullanıpta 1 yıldan fazla spor yapan kimse olmazdı :)

@Lethe552 bende beyin fırtınası taraftarıyım , kendimde protein tozu kullanıyorum fakat yinede zararlı veya faydalı olayını dahi konusamıyoruz. Takım tutar gibi destek verip eleştiri yapıyoruz

PeNa bunu beğendi.
  6. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Badboy9119 bakın çok güzel bir noktaya parmak bastınız işte. Bu ürünler peynir altı suyundan yapılıyor ve ineklere hormon veriliyorsa diyorsunuz. Evet bu bir ihtimaldir. Hemde büyük bir ihtimaldir. Ama burada gözden kaçan nokta zaten o ineğin biz etinden, sütünden yararlanıyoruz. Yani protein tozundan almasak bile o maddeleri normal beslenmemizden alıyoruz. O zaman supplementleri suçlamakta gereksiz geliyor bana.

Birde şunu da belirtmek istiyorum. Bizim halkımız malesef dozunu bilmiyor. Yani bunların adı ek besin. Ana besin gibi tüketmek niye ? Dozunda kullanılırsa bence hiç bir şey olmaz. Tabi bu protein tozları için geçerli. Misal siz N.O ürünü alırsınız kalpte vardır, o zaman sorun yaşamanız normaldir. Ki bunun için zaten uyarıyorlar. Sonra o kişi gidip suçu supplementte atıyor.

Bunun dışında şu da var bazı supplementlerin ciddi anlamda yararları üniversiteler tarafından belirleniyor. Bir sürü araştırma yapılıyor. Ama şunu da demiyorum evet bu araştırmalar ileride değişmez diye. Evet değişebilir. Günümüzde bile önceden sağlıklı denilen neler sağlıksız olduğunu yeni yeni öğreniyoruz :)

7. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bi noktaya da sen parmak bastın kauss örneğin l arginine nin faydaları saymakla bitmiyor üniversiteler tarafından yapılan arastırmalarda çocuk yapmaya erkeklik hormanlarına faydası bile saptanmıs,mesela l carnitinin sindirim sistemine bagısıklık sistemine olan faydaları vs vs bisürü bunun gibi...

Son düzenleme: 4 Temmuz 2012
  8. sevketsengul

sevketsengul Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Oksijen almak bile zararlı birşeydir.Oksijen bizi yaşlandırır ve zamanla öldürür.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 08:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:52 ----------

Supplementten bu kadar korkmaya anlam veremiyorum.Koladan daha az zararlı olduğu kesin.

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  9. rus45

rus45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar kelime bol atıp tutmak serbest tabi :))) , birbirinize karşı yüksek tansiyon içeren yorumları beğenmedim, anlamıyorsun yada algılayamamışsın gibi kelimeler cahil işidir, herkes görüş ve düşüncelerini rahatça paylaşabilir, kimsenin kimseye birşey ispat etmesi yada aaa sen çok güzel yazmışsın senin tarafını tutayım ben demesini beklemeyiniz.
    Kimse supplement'i kötülemiyor konuyu açan arkadaş çok iyi yapmışsın açmakla ben burdan bana biraz yararlı bilgi çıkar diye gelmiştimde neyse :D Sanırım bende doktorlara danışmalıyım.

Sayfayı Paylaş