Supplement Kullanımının Zararları.

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve moquzHan tarafından 17 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Sa BFTR ..

Ben yaklaşık 2ay Supplement kombinasyonu kullandım ( Protein + Amino + BCAA) Fakat çoğu kişinin (Supplement kullanan ve hocalar) söyledikleri ve yaptığım bazı araştırmalar sonucu Supplementlerin Zararlarını ortaya çıkardı. Bunlardan biri karaciğer yağlanması görüldüğü ve Çoğundada Domuz yağı oldugu söylenior. bu yüzden 1aydır bırakmış durumdayım. Bu konuda ne kadar araştırma yapsamda kesin neticeye ulaşamadım ve sizlerin görüşlerini öğrenmek istedim.

Not: Supplementeleri ; Antreman günleri (haftada 4gün) Antreaman öncesi ve sonrası 1er porsion olarak alıyordum.

Yorumlarnız İçin Teşekkrlr İyi forumlar Sağlıklı Günler.

2. Otkakönmişkılıç

Otkakönmişkılıç Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ne tür araştırma yaptınız,vardığınız bilimsel sonuçları bizimle paylaşır mısınız?:lol:

3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bilinçsizce kullanılan doğal olsun veya olmasın her türlü besin maddesi vucuda zararlıdır. Son derece doğal olan kestane balından günde 1 kaşık yerseniz size güç , enerji ve sağlık verir fakat 5-6 kaşık yerseniz komaya girersiniz. Suplementleri dozunda ve kullanım şartlarına uygun bir şekilde kullanırsanız hiçbir sağlık sorunu yaşamazsınız. Yıllardır bu tür destek ürünlerini kullanmaktayım ve herhangi bir sağlık sorunum yoktur.

Peyniraltı suyundan imal edilen bir ürüne neden extradan dışarıdan domuzyağı ilave edilsin ben anlamadım. Kaldıki bu ürünlerde mümkün olduğunca yağ oranı düşürülmeye çalışılmaktadır. Ben şu ana kadar bu ürünlerde domuzyağı olduğu hakkında bir yazı görmedim. Üstelik bu ürünler tarım ve köy işleri bakanlığının onayından geçmiş maddelerdir.

themertyildiz, eludem, tunerboy ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    beachboy, öncelikde doktoruma sorduğumda bunlar sağlık bakanlığı onaylıysa hiç düşünmeden kullan dedi fakat tarım ve köy işlerine pek güvenme dedi. ve aynı doktor bu ürünlerin içinde domuz ürünü oldugunu belirtti bende ortada kaldım birisi satmak için veya doğru olduğu için zararsız dior diğeri zararlı dior :S

5. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Doktor sana yanıltıcı bilgi vermiş. Sağlık bakanlığının denetim yetkisi ilaç niteliği taşıyan maddeler üzerinedir. İlaç niteliği taşımayan hiçbir üründe sağlık bakanlığının denetim şartı aranmaz. Bu tür ürünler ilaç değil besin takviyeleridir. Bu yüzden bu ürünlerin denetimi tarım bakanlığındadır. Sağlık bakanlığından onaylı suplemetlerde bulunmaktadır. İçim rahat olsun diyosanız bu ürünleride kullanabilirsiniz.

eludem, tunerboy, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    TEşekkürler Hocam.
    Peki Salon Hocası, az bişi yağlandırır demişti karaciğeri, bunu nasıl kullanmalıyımki yağlanma min. a düşsün?

7. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Karaciğer yağlanmasını alkol , sigara , 5 para etmez şarküteri etleri ( sucuk, salam , sosis ) , yumurta sarısı , basit şekerler , sağlıksız yağlar ve yetersiz protein beslenmesi yapar . Bu konuda forumda yazılar var hatta benimde bir yazım var . Lütfen forum içinde araştırma yapın böyle konular açmadan önce hemen Supplementlere sallamayalım .

8. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Vorenus Bu Karaciğer Yağlanmasını okumak yerine 20yıl okuyan profösör doktorlara sormak daha akıl kârı oldugundan onlara sordum ve 4doktorun 3ü yağlanma yapar dedi 1i Alanı olmadığından yorum yapmadı.

9. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Yediğin içtiğin hersey Zehirdir. Mühim olan miktaridir...

Azi ve Rambo16 bunu beğendi.
  10. lucifer_666tr

lucifer_666tr Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    inş.müh.
    Yer:
    ankara
    diğer sorduğun 3 doktorun alanlarımıymış peki ? vede doktorlardan cevabını aldıysan neden tekrar konu açıyosun ki ? bizi bilgilendirmek için mi yoksa sende şüphe duydun doktorlardan ondan mı ? kullanmayabilirsin supplement kullanmadan da bu işi yapan yok mu var.

11. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Orada belirttiğim gibi haftada 4gün antreman öncesi ve sonrası 1er porsiyon.

Sorduğum doktorların 1i Genel Cerrahi diğer 2si Aile hekimi vs.

Şüphe duyduğum için Bu konuyu açtım Bilgilenmek amaçlı bilgilendirme diil

12. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    artık bu tarz proteın tozu yada suplementler zararlı yok karacıgerı yaglandırır tarzı konualr forumdan derhal sılınmelı cunku forum bu tarz gereksız sacma sapan baslıklarla dolu . turkıyede doktorlar kendı alanalrında egıtım alıp her landa ve ozellıklede bu beslenme-suplement -steroıd konualrında yorum yapmaya bayılıyor .

ben forumu oku demıcem cunku zaten forumu okursan aynı tarz baslıklar oldugunu goru.ceksındır . ben oncelıkle suplement denen gıdalrın neler oldugunu neden kullanıldıgını ve neden hıcbır zararı olmadıgınbı ogrenmenı tavsıye edıyorum

mantıklı dusunen her ınsan zaten proteın tozunun zararlı olmadıgını anlayabılır . ıcerısınde mın . yag ve karb olan bır urun nasıl zararlı olabılırkı ( tadlandırıcılı olşanalrı tabıkde kastetmıyorum onlar ayrı ) sımdı sız dogal olarak gunde 200 gr proteın almaya kalksanız eger tavuk ve et ıle elırsanız oldukca yuklu mıktarda kolesterol almıs olcaksınız e hanı daogal beslendık ama kalpten olduk .proteın tozu sart degıldır ama eger dıger dogal kolestrol kaynaklarıyla kıyaslarsanız oldukca masumdurlar .

a bıde merak etmeyın kımse gelın su muslumanlara domuz urunu yedrelım gunaha grsınlker deyıp toza yada baska seye domuz yagı koymaz . bu tarzx muhabbetler ve solentıler kahve muhabbetınden oteye degıldır
    yuksek proteın alımı asla karacıger yaglanmsı yapmaz

tavsıyem o gıttgınız ve hocasının evet az yaglandırr dedıgı spor salonunu brakmnız cunku antrenorun bu kadar basıt bır konuda bıle bılgısz olması benı saglık ve antrenmanda sakatlanma konusunda endıselendıryor

duzgun kaynaklardan ve mumkunse (bazılarını ayrı tutyorum) turkıyedkı beslenem uzamanı yada farklı alanlarda tıp egıtımı almıs kıslerın dayanaksız blog tarzı tabırı cahızse cahılce yazıları olmasın . dayanaklı belırlı bır bılımsellıgı olan yazılara yonelın

Son düzenleme: 18 Haziran 2011
    eludem, Azi, dumur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. moquzHan

moquzHan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    stevenlms, Teşşeklkr çok güzel bilgilendirdiniz beni. Peki Şöyle bi söyletide var Ürünü Bitirdikden 1veya 1.5 ay ara ver deniliyor bunun nedeni nedir yada doğruluk payı?

14. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    sımdı evet bazı urunlerde ara vermek gerekır ama bunlar zaten tek tuk urunlerdır mesela creatınde ara vermek gerekır mesela 6 hafat kullan 2-4 hafta ara ver gıbı ama proteın tozu-amıno asıt v.b yapıtası proteın olan ve gunluk proteın hesabına eklenen urunlerde hıc ara vermeye gerek yoktır devamlı olarak kullanılabılır

themertyildiz, Azi ve moquzHan bunu beğendi.
  15. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkürler BeachBoy.Benim aklımda da böyle bir soru işareti vardı.Sürekli çevrede ''Tarım Bakanlığı parayı basana veriyor izni güvenmeyin;Sağlık Bakanlığı'na bakın'' gibi şeyler duyuyordum.Artık verebilcek bir cevabım var.

16. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0

Dannyboy; biliyoruz forumda seni kür yapıyorsun ediyorsun vs vs. Ama en zararsız suyun bile bi zararı var. Fazla su içersen su zehirlenmesine yol açar elektrolitlerin dengesini değiştirip. O yüzden bu işi 40 yıldır yapıyormuşta bütün değerlerin mükemmel çıkmış gibi yorum yapmayalım lütfen. Belgeli sporcu musun? Milli sporcu musun? Müsabık mısın? İİBF pro belgen vs birşeyin varmı?

2ci olarak
    Soruyorum size forumda protein tozu- amino vs kullanan arkadaşlar. Bu ürünleri 15-20 yıldan fazla kullananız varmı? Maximuım kullananız 10senediir.
    Doktorlara çamur atmayı bırakın bence. Tamam önyargılı olabilirler ama bu çamur atmayı gerektirmez.

17. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Sevgili badboy9119 ;

Size cevap dahi vermenin anlamı yok , eğer var ise sizin uzmanlıklarınız siz yazın buraya benimkiler zaten profilimde yazıyor ,

Çok bilmiş kahve sakini tarzı yorum yapmak yerine biraz mantıklı yorum yapın ve yorumu kime yaptığınıza dikkate edin ....

Saygılarımla , Danny Boy ...

eludem ve Azi bunu beğendi.
  18. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Bunları yazıyorsan eger, o zaman senin bu forumda işin ne arkadaşım. Git takıntılarını, kuruntularını amatör yerlerde paylaş, senin gibilerini adam yerine koyupta mesaj yazıyor insanlar. Sen anlamak istemiyorsan, o zaman insanlara zaman da kaybettirmeyeceksin.

Protein tozunu kullanmak için profesyonel olmaya gerek yok. Hiç kimse sağlıgını hiçe sayarak kullanım yapmaz. Senin yapman gereken protein tozunun nasıl yapıldıgı ve nasıl süreçlerden gectigini öğrenmek. Bununla ilgili de birçok yazı ve video var internette. Sana açıklamayacagım bunları çünkü başka yerlerinizle okuyorsunuz yazılanları, o yuzden kendiniz açıp araştırın okuyun, sonra da çok bilmiş havanızla burda ahkam kesersiniz. Yetti artık sizin gibilerinden çektiklerimiz.

sporcu., Azi, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bence badboy kendi düşüncesini anlatmış dany sezerde öyle, ama bukadar tepki görürse başka insanların yorum yapmasını bekleyemeyiz, düşünce özgürlüğü nerede?
    düşündüklerinizin aksini söyleyen birini dinlemesini bilmek lazım asıl erdem burdadır
    git orda yaz burda yaz derseniz adama oda size orda yazın burda yazın der.
    yetkisi olanda yetki bende banladım seni der herşey unutulur.

20. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Danny, ben belgeni,yetkini göremiyorum profilinde? Veya bu kadar tecrübeliyim zartım zurtum vs diyorsun. Kür yapıp steroid'te kullanıyormuşsun "yıllardır" ? Neden vucudun yağlı, kilolu ve fit değil? Niye bir -fitnessmodel- gibi kusursuz değil? Bana mesleğinizi söylermisiniz? Milli sporcumusunuz? Hayır. IIBF pro? Hayır.

Ayrıca 20 senedir aranızda supplement kullanan var mı? Bana 1-2 sene kullanıpta zararı yok demeyin. SU'yun bile zararı varken komik duruma düşmeyin.

@D.Wolf ; takıntılı veya kuruntulu hiç birşeyim yok. Hayır sormak istediğim şu, hangi üretici firmanın lavabotuarını gördünüz de protein tozu-amino asit konusunda bu kadar ahkam kesiyorsunuz? Hayır en basit örnek vereyim senin dışarda en hijyenik yerde yediğin yemek bile evde kendi hazırlayıp yediğin yemekten hijyenik olamaz. Niye? Çünkü o yemek hazırlanırken mutfaktasındır, ne koyup ne koymadığını içine biliyorsundur. Bana gıda mühendisiyim, efendime söyleyim kimyacıyım bende protein tozu üretebiliyorum, firmamız var gel buyur dersen eyvallah ama yoksa babanızın hayrına savunmayın. Doktorlara bile laf atıyorsunuz insaf yahu.

Burda farklı görüşler paylaşmazsak her birimizin koyundan ne farkı olur acaba?

Son düzenleme: 3 Temmuz 2012

Sayfayı Paylaş