Statik Makinalar mı ?! Yoksa Serbest Ağırlıklar mı ?!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 29 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Statik Makinalar mı ?! Yoksa Serbest Ağırlıklar mı ?!

1. Statik Makinalar (Chest Press Machine , Hack Squat Machine , vs...)

76,7%
  2. Serbest Ağırlıklar (Barbell , Dumbell , vs...)

23,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 78 üye.
  1. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    serbes agırlıklarda agırlıgı dengelemek daha zordur bu yuzden birden çok kas devreye girer. makinelerde böyle degildir. sadece çalıştırmak istedigimiz kas grubunu çalıştırabiliriz.vucudu belli bi seviyeye gelmiş insanlar makinelerle de çalışmalıdır. yeni başlıyanların çalışmasını bende anlamsız buluyorum.

2. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    serbest ağırlık her zaman kazanır

3. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Kaçırdığınız nokta şu; serbest ağırlıkta kaslarını zorlama şansın yok. Ağırlık üzerine düşebilir ama makinede tıkandığım yerde bırakıyorum

4. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    elvette kimse benc preste 140 kiloyu 12 tekrar partnersiz yapın demiyor, partner olmazsa olmazı bu spor için heleki yüksek agırlıklar altına giren VG'ci için..

5. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Bu spora yeni başlamış henüz haraketleri 4x4 lük yampayı bilmeyen yeni sporcu adayları için hedef kas grubunun daha doğru çalıştırılabilmesi açısından makinalar diyorum ama artık bu sporda belli bir yol kat edilmiş ve serbest ağırlıklarla da hedef kas grubu tam anlamıyla çalıştırılabiliyorsa tabi ki serbest ağırlıklar diyorum.

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kaslarını zorlama şansın neden yok? Çeşitli sistemlerle gayet mükemmel zorlama yapılabiliyor.

illaki sabit bir çalışma düzeni kullanılmamalı. 4-8 hafta sürelerle çalışma programları değiştirilmeli. hareketlerde ve ağirliklarda daima değişime gidilmeli. Yerler değişmeli tekrarlar değişmeli. arttirimali azaltilmali.

ağirliklar düşürülmeli ve zaman zaman oldukça yüksek olmalı.

Özellikle Piramit sistem ve Ters Piramit sistem uygulanabilir.

30-45 saniyelik dinlenme süreleri verilebilir ağirliklar düşürülebilir. Tekrarlar arttirilabilir.

sabit birşeye takılıp kalırsak zaten gelişim olmaz.

Özellikle Yüksek yogunluk ve kısa dinlenmeler mükemmel gelişim sağlar.

Makine ile yeterli gerilim ve yogunluk verilebilirmi?

Makine ile mevcut hacimlenen kasların gorunumunu guzelleştirmek mumkun.

Son düzenleme: 1 Ocak 2011
  7. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    - güvenlidir.
    - sakatlık riski yoktur ya da dambılalra-barlara göre sıfıra yakındır.
    - hareketi yanlış yapmanıza müsaade etmez

herşeyi bıraktım sırf bench press makinesi için bile makina denebilir...
    bu sporda önce güvenlik gelir. gerisi ayrıntıdır.
    yıllarca en nizami hareketi de yapsanız, günün birinde bir yanlış hareketle spor hayatınızı bitirebilirsiniz. ya spor hayatını bıraktım, yanlış tutuşla bench press yaparken barı boğazınıza bile düşürebilirsiniz...

o yüzden kesinlikle makine diyorum

ethem bunu beğendi.
  8. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Tecrübe ile sabittir. Örneğin; Bench press i smith machine ile 3 ay çalıştınız sonra gidin bench sehpasında kaldırdığınız ağırlığı kaldırmaya çalışın omuzlarınız izin vermeyecek. Çünkü bu sporda ne kadar bir hareket şura bura için densende öyle değil. Tek harekette birden fazla kas grubu devreye girer.

Serbest ağırlık..

9. desk

desk Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    San Francisco
    yapılan bir araştırmada geçmiş zamanların bodybuildingcilerinin şimdikilerine göre daha iyi ve şekilli göğüs kaslarının olduğunu gösteriyor ki anketin başında tabikide arnold var bunun sebebininse eski zaman bodybuildingcilerin serbest ağırlıkla çalışmaları olduğu söyleniyor bu sebeple bende serbest ağırlıklar diyorum ama arada makina çalışmalarıda yapmakta fayda var kasları şaşırtmak için...

10. F@LKE

F@LKE Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ilk 3ay kesinlikle makina kaslar güclendikce serbest calisilmasi taraftariyim yeniyim ordan tahmin ediyorum.

11. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Bench de partner yoksa, örneğin 7 tekrarı çıkarttınız 8. tekrarı zorlasanız belki çıkarırsınız ama kafanıza düşme ihtimali var diye çekinip barı yerine koyuyorsunuz. Bu benim çok yaşadığım bir durum. Partner yoksa kendinizi çok zorlayamıyorsunuz. Makine de öyle değil, iyice zorlayıp o tekrarı çıkarabiliyorsunuz. Bir de psikolojik midir nedir, makinede 10-15 kg daha ağır kaldırabiliyorum. Buna rağmen, zoru sevdiğimdendir heralde, hep serbest ağırlık yaptım bu güne kadar. Belki önümüzdeki 1 ay makineyi denerim..

Ayrıca Zühtü Kütahya Hoca diyor ki ; Makineler kası geliştirmez, gelişmiş kası daha iyi gösterir. Biz makinelerde çalışanlara Tikky Boy deriz.. :)

Bu söylediklerim bench press için geçerli.

12. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    öncelikle makineler de serbest ağırlıklarda bi bütündür.. iyi bir vücut yapmak için bence hepsine ihtiyaç vardır..

ama avantaj dez avantaj olarak bakarsak kim nederse desin ilk olarak serbest ağırlıkla başlanıp makinada ağırlık artırarak devam edilmelidir bu benim fikrim katılın yada katılmayın..

Adam makinada 70(bench) basıcak gerçekte o kiloyu dengede tutamayacak ve çok büyük moral kaybı olacak..

Serbest ağırlıklarla başlanıp dönem dönem makina ve serbest a. olarak devam edilebilir..

Ve emin olun ki boş bar yada sağ ve sol tarafa takılan 5'er kilo bile herhangi bi olayda boyuna kalbin üstüne düşerek sizi çok rahat öldürebilir..
    kişi istediği kadar güçlü olsun yıllarını versin kaç kilo basarsa bassın büyük haraketlerde partner gerekir ve kesinlikle makina daha güvenlidir.
    (bakım onarım vs. tamsa)

13. emrah2022

emrah2022 Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Serbest çalışma derim her zaman.İnsan dengesini kendi kurmalı ki kaldırdığı ağırlığın hakkını versin.

14. Zugzwangi

Zugzwangi Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Değişiyor bu,mesela benim spor salonunda squat rack yok leg press yapıyorum,pull down - seated row olan makinalarda güzel çünki doğru düzgün deadlift yapamıyorum şu anda.

15. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    makinelerde dengeleyici kaslar devreden çıkıyor. bunun hem iyi hem kötü yanı var;

-iyi yanı, sadece hedef kasa yoğunlaşabiliriz. ama bence bu örneğin bench pressin son setlerinde olması gerekir. barbell bench presste önce, daha küçük kaslar olan triceps ve ön omuz kaslarımız yorulurken, büyük olan ve asıl hedefimiz olan göğüs kasımız daha yorulmamıştır. bu sebeple göğüs kaslarına son vuruşu yapmak için sadece göğüs kasına vuran makineleri kullanabiliriz. (fakat bence smith machine bench için çok uygun değil. bench te barı kaldırırken çizilmesi gereken yay smith machinede uygulanamaz.)

-makinelerin kötü yanıysa dengeleyici kasları çalıştırmadığı için daha az kas miktarı çalışacak. bu da daha az gh ve daha az gelişim olacaktır. serbest ağırlıklarda kullandığımız kiloları makinelerde kullanamayız (ya da mantıken kullanamamamız gerekir; dengeleyici kaslar devreden çıkar daha az kas oranıyla hareketi uyguladığımız için daha az kilo basarız) ve daha az kiloyla çalışmak (nizami çalışmak) da daha az gelişim demektir.

bence yenilerde serbest çalışmalı. tamamen makinelere yönlendirilmemeli. ağaç yaşken eğilir.. hareketi düşük kilolarla sinir sistemine tanıtmalı. daha önce serbestle çalışmamış bir kişi ilerideki dönemlerde daha fazla kiloyla ilk defa serbest çalışma yaparken zorlanabilir.

16. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Genelde hacmi artırmak için serbest ağırlıkları kullanıyorum. Hatta biceps için bar ile çalışmanın daha izole bir gelişim sağlayacağını düşünüyorum. Fakat dumbell'ı da programıma ekliyorum tabiki.

17. belphegor

belphegor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    serbest ağırlık

18. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Spora yeni başlanılmışsa ya da çok fazla ara verilmişse adaptasyon ve kaslara konsantre olup hissedebilmek için bir 4 ile 5 ay kadar statik çalışmakta fayda var.

19. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    makineler ancak serbest ağırlıklarla kombine edildiğinde gerçek verimini ortaya koyar. özellikle orta-üst düzey sporcular için bu durum geçerlidir. ancak şunu da unutmamak lazım makineler bizlere çok değerli alternatifler oluştururlar.
    makineler özellikle spora yeni başlayanlar için çok önemlidir. şahsen ilk 2 ay barbell bench press yapılmasını önermem, ilk iki ay chest press yetecektir çünkü compound hareketlerde sadece ağırlığı itmek-çekmek gerekmez, aynı zamanda ağırlığı dengelemek, sakatlık çıkarmamakta gereklidir. makineler, tecrübesi yeterli olmayan arkadaşları bu sıkıntılı durumlardan kurtarabilirler.

Son düzenleme: 14 Ekim 2011
    Danny Boy bunu beğendi.
  20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ben kondisyon arttırmak için ağırlık çalışıyorum az ağırlık çok tekrarmı yapmalıyım çok ağırlık az tekrarmı? Aslında hacimde istiyorum.

Sayfayı Paylaş