Squat ta kaç basıyorsunuz

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Red Dragon tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul

şimdi bak bilinçsizlik örneği sende olduğu gibi birşey derdim ama neyse şimdi ben en son çalıstığım ağırlığı söledim ( orda ki rutin olan antrenmanım değildi ) rutin kelimesinide açıklamıyım istersen yazdığımdan da anlasıldığı gibi ayrıca 3 5 ay 1 sene çalısıp ta girdiğim bir ağırlık değildi süreklide girmeyi planladığım bir ağırlık hiç değil ayrıca beni tanımıyorsun nasıl antrenman yaptığımı nasıl yasadığımı bilmıyorsun daha öncesi ve sonrası için ayrıca dizimin ne zman zorlandığını ve zorlanmadığını çok iyi biliyorum salona gidip hadi ağır kilo deneme yapalım biri hiç değilim olmadım da kalkıpta bu mesajı yazman cidden çok değişik oldu eğerki amacın farklı birşey ise onu bilemem bu laf dalaşında hani herkes her konuda herşeyi biliyor ya herkesi tanıyor ya o bakımdan ;)

Son düzenleme: 8 Mart 2014
  2. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    edit: tartışmayı uzatmaya gerek yok.Ben ilk mesajda uyarmak için onu yazdım.Diz kritik bir bölge,90kg azınacak bir ağırlık değil öyle bir sakatlık için.Bacağı geliştirmek icin kiloları zamanla arttıracaksınız,bu zamandan sonra kilolar arttıkça dize binen yükte artacak.Diz daha fazla zorlanmaya başlayacak.Bir yerden sonra dizin dayanmama riski var ve diz kendini belli etmez öyle zorlanmalarda pat diye gider.O duruma gelmemeniz için uyardım 90kg fazla diye.Ki +90 girecekseniz ileride geliştirmek icin quadricepsi daha da zorlanacak,daha da risk teskil edecek duruma gelecek.

redpack bunu beğendi.
  3. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul

anlıyor uyarıları dikkate alıor ancak belirttiğim gibi rutin antrenman değil olmıcakta dizin önemli olduğunun sölenmesi zaten gereksiz sakatlığı yasamıs olan benim zaten bu konuda doktor ailesinden cok beni görüodur zaten tavsiye isteme konusunda o 90 limitim ameliyat aolup iyleşme süresi bitip de kendime gelene kadar limitten kastım belki 3 ay da bir çok iyi bir ısınma ile zorlandığını biliorum dememden kasıt da o ayrıca kesinlikle marifet bağbında yazmadım onu ayrıca rutin olarak antrenmanda squat set ve tekrarlarım 20(15) 40(12 50(12) 60(10) 70(8) şeklinde görüşlere saygı duyuyorum eyvallah bu antrenmanları bu diz ile rahat bir şeklde çıkarıp ağrısız günlerimi gecırebiliorum rutinim bu denediğim kilo o aslında en basta bu şeklde yazsaydim sanırım bu tartışmaya dönmicekti hiç benim hatam ve yine söylüorum herkesin görüşüne sonsuz saygı duyorum

4. stapedius

stapedius Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    mugla
    squatta vücut ağırlğınızı geçmeyen yavaş ve yüksek tekrarları öneririm genç yaştan eklemlerinizi yıpratmayın
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Nisan 2014 ---
    ben yıllardır 80 kg geçmedim

5. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Ben şu son antremanımda serbest barla 75kg ile başladım 12 tekrar,80kg 10tekrar 85kg 8tkrar-90kg ile 6tekrar yaparak bitirdim.(Aynı idmanda 220kg ile 6tekrar leg press yaptım bu arada.Son bacak idmanım leg press ile squat olarak en yüksek kilolarımın oldugu idmandı.)85 ile 90 kg larda belime kemer taktım ama.(bildiginiz sporcu kemeri uygun bulamadıgım icin havluyu enlemesiye 2ye katlayıp belime sardım pantolondan kemeri çıkardım üzerinden kemerle havluyu sıkıştırdım :d,fakirliğin gözü kör olsun :D )

Son düzenleme: 13 Nisan 2014
    Blonde ve redpack bunu beğendi.
  6. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    bizim salonda 2 kemer var ama benim antrenman günlerimde sadece bir tanesi var kimse ne olduğuna bakmıor kullanmaya kullanamaya kenarda eskior içim el vermediği için işaretledim sırayla kullanıorum kendi malım gibi :D

NEBUKADNEZAR bunu beğendi.
  7. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    :D Ben m beden bulamadım adam gibi kendime uygun.Bulursam alacağım.Deadliftte 82.5kga çıktım belime hafif yük bindi ağırlığı tekrarlar arasında yere değdirmedigim için.Squatta artık kilolar kendi kilomun +15 +20kilosuna çıktı.Kemer kullanmak gerekir.Bir de bent over barbell rowda 57.5kg da zorlandım onda da takmam gerekli.Bu havlulu yöntem pek iş görmüyor.Faydası var ama diğer kemere göre %25tir.Uygun bir kemer buldugum anda alacağım.

8. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    250 kg basiyorum diyen var valla maşallah ne diyim. Ben 80 kg basiyorum evde agirlik kalmadı
    Güzel fikirmiş kemer olayi bende bi deniyim sağol :D

NEBUKADNEZAR bunu beğendi.
  9. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Squatta +70-+75te 3.4.setlerde -barbell rowda +50-+55kgda -deadliftte ise +70lerde kullanmanı öneririm.Bir de bunlarda 3 setin 3ünde degil de son set ya da son 2 setlerde kullan bu agırlıklarda ki beli alıştırma,alışması da kötü oluyor.Normal kemerin 3te biri ya da 4te biri fayda saglar kemerin inceliğinden dolayı havlu biraz kalınlık veriyor hem enlemesine hem de boylamasına ama dedigim gibi 3te 1 falandır normal kemere kıyasla yararı.Ama 3te 1 ,3te 0 dan(yani hiç kemerin olmamasından) iyidir sonuçta : D

redpack bunu beğendi.
  10. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul
    son set 40x2 yardımsız bu arada 250 kg basan kimmiş yorumları okumadım atsın bir videoda görelim :)

11. bonesawmcgraw

bonesawmcgraw Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    28
    140 kgx3 tükenene kadar yapmadım son sette ağırlığı artırmayı düşünüyordum son seti bi nedenden dolayı yapamadım

12. semih adıyaman

semih adıyaman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    herkese merhabalar squatta hıc rekor denemem olmadı acıkcası ama ayak programımı sızlere yazmak ıstıyorum burada cok bılgılı kısıler var yeterlı mı degıl mı ogrenmek ıstıyorum cevaplarınız ıcın de tesekkur ederım ayak gunumde
    5000 metre kosuyorum salona gıtmeden cok sanslıyım hemen yakında kullanılmayan bır stad var
    daha sonra elıme yaklasık 10 kg agırlıgında bır sey alıp jump squat yapıyorum 4*12 oluyor genelde
    daha sonra 8*4 sag ayak squat 8*4 sol ayak squat
    en sonda da dedıgım gıbı rekor denemedım bele de zararlı oldugunu duydum 4 set 6 tekrar 80 kg squat yapıyorum ayak gunum toplam bu kadar
    bu arada boyum 1.86 kılom da 83
    saygılar sevgıler bol sporlu gunler...
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Nisan 2015 ---
    herkese merhabalar squatta hıc rekor denemem olmadı acıkcası ama ayak programımı sızlere yazmak ıstıyorum burada cok bılgılı kısıler var yeterlı mı degıl mı ogrenmek ıstıyorum cevaplarınız ıcın de tesekkur ederım ayak gunumde
    5000 metre kosuyorum salona gıtmeden cok sanslıyım hemen yakında kullanılmayan bır stad var
    daha sonra elıme yaklasık 10 kg agırlıgında bır sey alıp jump squat yapıyorum 4*12 oluyor genelde
    daha sonra 8*4 sag ayak squat 8*4 sol ayak squat
    en sonda da dedıgım gıbı rekor denemedım bele de zararlı oldugunu duydum 4 set 6 tekrar 80 kg squat yapıyorum ayak gunum toplam bu kadar
    bu arada boyum 1.86 kılom da 83
    saygılar sevgıler bol sporlu gunler...

13. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    200 kg tek tekrar asstograss olmasada yakın bir formda yaptım

(3,5 sene once ön çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum şu anda da aynı dizimde grade 2 yırtığı var . Velhasılı kelam isterseniz herşey mümkün)

14. k.b.

k.b. Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    normalde 60 kg ile başlıyor , artıra artıra ve her set tekrar düşürerek 5 veya 6 set yapıyorum
    son bacak günümde 10 x 10 yapma niyetiyle salona gittim ve 60 kilo ile 10 set 10 tekrar çıktı çok şükür(squat rack yok inc/flat benchten alıyorum barı)

15. barfiksdemiri8

barfiksdemiri8 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    uzerınden cok gecmıs ama yenı kayıt oldum sıteye benım squat calısma tarzımbıraz farklı 8 set 4 tekrar 120 kg ıle calısıyorum bar dahıl serbest degıl bu arada 32 tekrar edıyor sonucunda..tum mesajları okudum gıttıgım spor salonunda squat yapan yok squatı gecrtım ayak calısan yok cogu kısı bır bolge calıstıktan sonra ıkı leg presse gırıyor ayak calıstım oluyor..
    dedıgım gıbı 120 kg hep sabıt 8 set 4 tekrar guclenınce artabılır bakalım calısıyoruz not boyum 1,86 kılom 85
    not:3 yıldır bb yapıyorum bır suresı asıl tendonu sakatlıgıyla gectı saygılar

16. Maylıba

Maylıba Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya, Eskişehir
    Önce bir hortlatalim. 5. setimde 80 kg 3 tekrar çıktı . Birde serbest olsa daha rahat olacak sanki . Makinede olunca yamuk duruyorum.

17. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    47.5 kilogram ile 16 tekrar.

18. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    2 tane 27.5 kilogram dambıl ile 10 tekrar yapıyorum. Yani 55 kilogram ile 10 tekrar. Vücut ağırlığım 68 kilogram.

19. Aurain

Aurain Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    190 kilo 3 tekrar son set

mali67 bunu beğendi.
  20. Atsizat

Atsizat Üye