Squat bacak kalınlaştırır mı?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve lady.winchester93 tarafından 19 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar, forumda yeniyim.. Forumu inceledim ancak istediğim gibi bir cevap bulamadım. Ben haftada en az 2-3 gün 1,5 saat ile 2 saat arası düzenli fitness yapıyorum. Bunun dışındada evde squat hareketine başladım ancak benim hedefim bacaklarımı inceltip, kalçamı bu hareket ile kaldırmak. Soruma gelecek olursak squat yapan bazı bayanların kalçaları genişlemiş fakat ben incelmesini istiyorum. Bazı bayanlarında ince ve kalkık duruyor kalçası squat sayesinde ben de o bayanlarınki gibi ince ama kalkık dursun istiyorum. Yani bu hareketi nasıl yaparsak kalça kalınlaşır? Yanlış bir şey yapmak istemiyorum.. Bazı bayanlarda bacak kalınlaştırıdığı için bu hareket ben inceltmek isterken daha fazla kalınlaşmasından korkuyorum. Bacakları kalınlaşan bayanlar bunu halterle sağlıyorlar sanırım. Halterle çalışmadıkça bir sorun olmaz değil mi?

nevrotik bunu beğendi.
  2. SPARTACUS5

SPARTACUS5 Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Doctor
    Yer:
    İstanbul
    Ağırlık kullanmadan istediğin şekli yakalaman biraz zor.. Çok da fazla olmayan ağırlıklarda, tam olarak aşağı inerek, bol tekrarlı çalışırsan istediğini alırsın :)

3. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    teşekkürler.. evde 2 kiloluk dumbellarla çalışıyorum zaten, bacaklarımı açıp dumbelları ortada tutarak squat hareketini yapıyorum.. tek istediğim kalınlaşmasın eğer bu hareket kalınlaştırıyorsa hemen bırakacağım :(

4. sthammer

sthammer Guest

çalışma yöntemiyle ilgili
    az tekrarlı yüksek kilo çalışarak hacim alınabilir, ama hacim almak dahi beslenmeyle doğru orantılı, kalori artışı olacak ki kas büyüsün..
    öte yandan düşük ağırlık çok tekrar yaparsan ve kaloriyi düşürürsen küçülmesine vesile olursun.. sadece tek bir antrenmana bağlı değil, bayanlar mutlaka yapsın squat, lunge de eklenebilir programa, ayrıca kalçayı çalıştıran köprü tarzı hareketler var tavsiye ederim..

nevrotik ve 161191bb bunu beğendi.
  5. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    teşekkürler.. ben evde toplam 4 kiloluk dumbellarla bacaklarımı ikiye ayırarak yapıyorum hareketi dumbellar ortada oluyor. yani ağırlık artmadığı sürece kalınlaşmaz incelir değil mi?

6. sthammer

sthammer Guest

kilo artışın olmadığı sürece ağırda çalışsan çok bir kalınlaşma olmayacaktır, bilakis forma girer ve şekillenir.. ayrıca squat kardiyovasküler sistemi de iyi çalıştırır, çöküşlerde ciğerler kalbi sıkıştıyor, her yönüyle faydalı, yaptığınız squat şekli arka bacak ve kalçaya da vurur, o bölgeleri gergin tutun hareketi yaparken, faydasını görürsünüz, istikrar şart

nevrotik ve burcu33 bunu beğendi.
  7. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    anladım.. şu an 97 cm basenlerim bu hareketle 90 cm olurum umarım fitnessla beraber. içime kurt düşmüştü acaba daha da kalınlaşır mı diye, o zaman ben kendi yaptığım gibi yapayım ağırlık arttırmadan. çok yardımcı oldunuz sağolun. :)

8. burcu33

burcu33 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba bende yaklaşık 2 aydır fitness yapıyorum kalçam sıkılaşsın diye birçok pilates hareketi yaptım ancak squat hareketi kadar faydası olan başka bişey yok
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Aralık 2013 ---
    çok kısa süredir squat yapıyorum ancak etkisini hemen farkedebiliyor insan

sthammer bunu beğendi.
  9. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    incelme sağladı mı sende?

10. burcu33

burcu33 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benim bacaklarım zaten incede kalçam baya büyük inceldimi farketmedim ama daha hoş duruyor ve selülitlerim azaldı
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Aralık 2013 ---
    tabi saddece squat değil lunge deadlift..

11. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    1980lerin aerobik kasetlerini alıp onları deneyebilirsiniz vhs video bulabilirsenşz tabii ince ve gzlü bacalarda onun üstüne yoktur bizin sınıfta bir kız vardı aerobiğe gidiyodu bacakları sopa gibiydi

12. plnt

plnt Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Squat ve lunge yapmaktan üst Bacağım dışa çıkık bir hal aldı ben de 2 kg ile yapıyordum şuan bu hareketler konusunda tereddüt içindeyim çünkü incelmekti hedefim

SM-T210 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    insan anatomisi pvc boru gibi görünmek çin değildir. girinti çıkıntılar vardır. bunları güzel bulmak gerekir yoksa kendi anatominizle kazanamayacağınız bir savaşa girmiş olursunuz. spordan maksat en üztteki yağları eritmektir alttaki kasları güçlendirmektir. kaslara 2 cm kazandırdığınızda yağlar da duruyorsa 2cm büyümüş gibi görünür ama eriyecek yağlar var daha orada.
    "siz aklınızın almadğı bişi yapmayın oturun evde şok diyet yapın" bu yolun sonunda gıdasızlıktan zaafiyet zatürre vereme kadar giden bir süreç var. sağlık için o yağlar giddece bacaklar da 2.- 3 santim kalınlaşacak ama yağlı olduğu gibi değil lömbür lömbür sallanmayacak. siz sağlığı estetik bulmuyorrsanız dediğim gibi vücudunuz pvc boruya benzeyemez.

14. WellBuit

WellBuit Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Vardiya Zabiti
    Merhabalar! Öncelikle sizi spora ilginizden dolayı tebrik ediyorum. Sorunuza gelince... Kas ağırlığını artırmak için evvela yağ oranını düşürmek lazım. Bunun için, antrenmana başlandığında belirli bir sürede vücudun kası oluşturabilecek seviyeye gelmesi sağlanır. Daha sonra ufak ufak ağırlık çalışılır. Squat, aktif olarak ön bacakları(Qaudriceps), arka bacakları (Hamstrings), kalçayı ve pasif olarak beli, sırtı, karın kaslarını ve baldırları çalıştırır. Ağırlıksız ve devamlı yapılan bu hareket, daha orantılı bir kalça görünümünü; hafif ağırlıklı ve devamlı yapılan hareket, bu görüntüyü sıkılaştırıp kalıcılığına adım atmayı; belirli ve artırılan ağırlıklar ve devamlı yapılan bu hareket ise sıkılaşma ve toparlanmayı, orantı ve sürekliliği ortaya çıkaracaktır. Bilinçsiz yapılan egzersiz hareketleri vücuda zarar verir, Squat da bunların başında gelir. Kaldırabileceğinizden fazlasını kaldırmamanız gerekir ki beliniz sağlam kalsın. Bilinçli ve bir antrenör dahilinde yapılan ve istek belirtilen şekilde devam edilen bu hareket, çok büyük ağırlıkların haricinde bacakları incelttiği bile söylenebilir. Kendimden biliyorum. Ön bacağın şişmesini engelleyemezsiniz. Ama onu da lying leg curl ile biçimsel olarak aynı anda toparlarsınız. Özellikle bayanlar, çok büyük ağırlıklarla ortaya çıkan şişkinliğin bile kas olarak bulunduğu Squat'ı mutlaka yapmalılar. Tabii bir o kadar da Cardio çalışılmalı. Bunlar tek başına bir işlev göstermeyen, birlikte ortaya çıkan kavramlardır. 2 kg Dambıl ile bacak şişmez, rahat olun ve bilinçli bir yerde ve şekilde yapmaya özen gösterin. Sevgiler.

nevrotik ve lady.winchester93 bunu beğendi.
  15. olacakartık

olacakartık Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Squat hareketini hergün ağırlıksız 120 yapıyorum 4x30 tekrar şeklinde bende kalınlaşsın istiyorum bacaklarımı, köprü, kalça kaldırma, parmaklar üzerine inme çıkma yapıyorum ayrıca kilo almaya çalışıyorum spor sonrası protein alıyorum her gün 2400 kalori alıyorum daha fazla almaya çalışıyorum. Kol ve bacaklarım kalınlaşmasını istiyorum yanlış yoldamıyım? Squat inceltecekmi bacaklarımı :(

16. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    Değerli üyemiz;

Konunuz ilgili bölüme taşınmıştır.

Önceki Bölüm :

Lütfen başlık açarken en doğru bölüme başlık açmaya özen gösteriniz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

17. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    Bünye bir serbest yaşam formudur. Onu uyars bilir yönlendirebilirsiniz ancak matematikteki gimi kesin sonuç hesaplari yapamazsiniz. Verdiğiniz spor ve egzzersizle vücudunuz kendi genetiğinin idealine yaklaşir bu sizin yargilatiniza göre ince midir kalınmmidir bilemem. Bir bayan için 2400 kalori ve haftada 4 gün erleyerek ve zorlanarak kas calismasi fit ve siki bir vücut verir deli gibi irade ister devam ettirmek zordur ama sonuçlari çok tatmin edici olur.

olacakartık bunu beğendi.
  18. beducan

beducan Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Çok tekrar ve fazla ağırlık beni sakatlıyor ben onun yerine hergün az ağırlıkla yapıyorum daha faydasını gördüm biraz yavaş oluyor ama sakatlanmaktan iyidir aslında salona gitmeyi düşündüm sonra 3-5alet için gitmeyi gözüm kesmedi ya:(

19. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    Hocasiz çalışmaktanolmustur o sakatlik. 3 alet değil hoca için para veriyorsun.

20. beducan

beducan Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Yo spor salonlarında hocalar ilk gün aletleri tanıtıyolar başkada bi işe yaradıklarını görmedim bfit tarzında personel trainer lerin olduğu yerler iyi onun dışında çöpe para attım resmen evde kendim yapınca daha çok faydasını gördüm gereksiz diğerleri imkanın varsa evede 3-5aleti alacaksın tamamdır

Sayfayı Paylaş