Squat çok zorluyor

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Naturals1 tarafından 8 Ağustos 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Naturals1

Naturals1 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle merhaba ben bu hafta fitnesse yeni başladım 5x5 programı ile ama squat beni 30 kilo (bar dahil) zorluyor. Diğer ağırlıklarım:
    Overhead press:35x1
    Bench press :55x1
    Deadlift :90x1
    Barfiks 4x5 5.set çıkmıyor
    Bent over row :55x1
    VÜCUT AĞIRLIĞI :68
    Bacak için tavsiyelere açığım ilk haftamdı ısınma haftası ve kilolarımı öğrenmek ve biraz alışmak için programı pazartesinden itibaren başlatacağım.

Son düzenleme: 8 Ağustos 2020
  2. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    squat yapma saçma sapan bir harekettir bizde zamanında eşşeklik edip kendimizi squattta hayvan gibi ağırlıkların altına soktuk
    squat sinir sistemini çok zorlayan bir hareket sinir sistemi zarar gördümü toparlanması 4 5 sene sürüyor
    yapma uzak dur dizini sakatlama ihtimalin bile var
    bunları yapmak zorunda değilsin
    squat için söylediklerim deadlift içinde geçerli
    git lunge yap bacak için

3. Emirx12

Emirx12 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Amaç Powerliftingse Yapmalısın.
    Ama öyle amaçların yoksa alternatifleri uygulayabilirsin.
    Bir sıkıntın yoksa sağlıksal olarak ortapedik olarak çok zor geliyorsa, ya yeni olduğundandır yada bir şeyi yanlış yapıyor olabilirsin.
    Bende 5x5 e başladım 2 ay önce ilk 2 hafta alışana kadar gerçekten zorlamıştı.Alıştim ama.

4. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Squat ve deadlift dışında başka hangi hareketler saçma sapan acaba?

5. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    hocam hareketler aslında çok sağlam hareketler özellikle deadlift sizi çok güçlü bir adam yapar bunlar sinir sistemini zorlar ama aynı zamanda sinir sistemini güçlendirirde
    beliniz çok kuvvetli olur
    yani güçlü bir adam olmak istiyorsanız çok faydası olur bunların
    ama....
    hareketin götürdükleride geri dönülmez sonuçlara yol açıyor deadliftte yaşayacağınız bir sakatlanma spor hayatınızı bitirir
    hayatınızın geri kalanını yürüyerek geçirirsiniz
    ve sıkıntı şu
    nekadar doğruda yapsanız hareketi omurgadaki disklere binen yük çok fazla bu yüzden zarar görmemeniz imkansız
    o yüzden diyoruzki kas yapmaya geldiyseniz squat ve deadlift yapmayın yukardaki arkadaşın dediği gibi powerlifter hareketleri
    onun dışında barbell row yapmayın cable row yapın
    upright rowing yapmayın shrug yapın
    lat pull downda yapmayın barfiks yapın ( ama barfiksi düzgün yapamıyorsanız lat pull down mecbur)

6. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Bu gidişle bütün bileşik egzersizleri çıkartıp sadece izoleleri bırakacaksın.

NeverEnough bunu beğendi.
  7. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    yok hocam ne alaka :)

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Doğru teknik, gerekli stabilite ve mobilite sağlanıp, ego lift yapılmadığı sürece hiçbir zararı yok. Bu konuda çok fazla yazdık ettik sene oldu 2020 hala bitmedi bu squat deadlift öcü yapmayıncılar... Ha bir noktada haklısın, olmazsa olmaz hareketler değil alternatifleri var (alternatifleri de farklı türevleri orası ayrı).

Önce doğru tekniği öğren vücut ağırlığı ile başla, kettlebel ile devam et hepsi oturduktan sonra bara geç. İlk ve son tekrarını teknik olarak aynı kalitede çıkartmadığın sürece çok anlamı yok. Ağırlıksız çalışmayı hafife alma, yanlış bir şekilde yapmaktan çok daha faydalı

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Skinnyfat ve NeverEnough bunu beğendi.
  9. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    deadlift icin yorum yapip kendimi bir tartismanin icine sokmak istemiyorum ancak squatla ilgili soyleyebilecegim sey su, leg press denen hareket ile tamamen ayni . ayrica squat makinesinde yapilmayan serbest squata gore cok cok daha guvenli, kimse kendini kandirmasin arkadaslar. sahsi gorusum leg press yapman yonunde

10. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Squati makinede yapacaksanız zaten hiç yapmayın, leg press yapın daha iyi.

11. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hocam leg press çok güvenli sanılıyor ancak değil. Squat'da güçlü bir core hakimiyeti ve doğru hareket tekniği ile omurganıza binen yükü çok normal düzeyde tutabilirsiniz. Oysa leg press'te ne yaparsanız yapın omurgalarınız vertikal olarak ezilir.

Bunu ben değil, dünyadaki omurga anatomisi ve fizyolojisi hakkındaki en bilgili adam olan Stuart McGill söylüyor. Kendisi hem squat, hem de deadlift'in sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğunu söylüyor. Ego lifting başka bir şey ancak doğru ağırlık seçimi ile bu hareketler sadece core kaslarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kemikleriniz ve bağ dokularınızın da inanılmaz güçlenmesini sağlar.

Skinnyfat bunu beğendi.
  12. Naturals1

Naturals1 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yeniyim belkide harekete alışık olmadığımdandır. Ama çok şükür ortapedi bir sorunum yok deadliftte filan sıkıntı çekmiyorum. Ama squat formum pek iyi değil onu düzeltmeye çalışacağım
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Ağustos 2020 ---
    Amacım atletik olmak ve güçlü bir core bölgesine sahip olmak normal bodybuilding yapmayacağım hem Eylül gibi astsubay mülakatım var hacim olarak çalışmayı düşünmüyorum hantallaştırmamak için vücudu. Kiloyu büyük ihtimal 70 de sabitleyeceğim mülakata kadar. 3 gün koşu ekleyeceğim ayrıca bir sıkıntı olur mu sizce?
    Ketllebel maalesef salonda yok
    Squata nasıl saçma sapan hareket diyorsunuz anlamadım. Zaten yapan sinir sistemini zorlandığını biliyordur. Güçlü olmak için yapılması gereken hareketlerden biri bence
    Hocam size aynen katılıyorum leg press bence daha tehlikeli bir hareket

Son düzenleme: 9 Ağustos 2020
  13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    O yoksa dumbell de olur, amaç düşük ağırlıklar ile tekniği oturtmak.
    Senin amacına yönelik düşünürsek bar ile çalışmana çokta gerek olmayabilir. Hatta bu sıralar çok sevdiğim başka bir varyasyon bosu üzerinde vücut ağırlığı ile squat. Stabilizasyon için muhteşem. Ağırlıktan ziyade negaitflere odaklan, 4-5 sn negatif, patlayıcı çıkış şeklinde 12-15 tekrar. Bende 2-3 yıl ağır girdim, şuan aldığım tavsiyeler üzerine vücut ağırlığı, stabil olmayan durumda uzun negatif çalışıyorum.

14. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Güçlü core icin daha düşük ağırlıklarla front squat yapılabilir, bir suredir rack squat yerine bunu uyguluyorum, core icin biraz daha iyi gibi.

15. Naturals1

Naturals1 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Sizin başlangıç ve şuanki ağırlığını neydi squatta? Benimki çok düşük olduğu için front yapma ihtimalim yok
    Ağırlıksız düzgün 20 25 tane yapabiliyorum galiba bacaklarım Kuvvetsiz üst vucuduma göre. Benim ayak gücünü istememin sebebi patlayıcılığa çok faydası var bacak kuvvetinin diğer ağırlıkların başlangıca göre iyi olduğunu düşünüyorum

16. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Başlangıçta boş bar ile başladım, 5x5 seti 55kg rack squata çıktım, sonra front squata geçtim, su an 4x10 seti 50 kg ile front yapıyorum.

17. Naturals1

Naturals1 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    55 kiloyu ne kadar zamanda kaldırdınız hocam. Birde başladığınızda boş bar zorluyor muydu?

18. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bende 30 kilo 10 tekrar back squatı 2-2.5 senede 140x5 e kadar çıkardım. Daha fazla olurdu ama hem yaş olarak biraz geç başladım, arada hastalıklar, hatalar oldu vs. Uzun lafın kısası acele etme sağlam temel oturt sonrası kendinden gelecek

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alincoln bunu beğendi.
  19. umut_karkoc

umut_karkoc Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Amacınız atletik olmak ve güçlü bir core ise vücut ağırlığı ile plyometric ve patlayıcı kuvvet egzersizlerine ağırlık verebilirsiniz. Bunların yanında squat yaparsanız illa ki katkısı olur ama bir zorunluluk değil.

20. Naturals1

Naturals1 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yaşım 18 daha genç sayılırım, inşallah zamanla gelecek temel oturursa :)
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Ağustos 2020 ---
    Dediğiniz egzersizlerle bakıp ekleme yapacağım off günlerinin çalışmasına, teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş