sportif geçmişinizdeki en büyük hata

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve igormami tarafından 23 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    evet bu başlıkta yapmış olduğunuz en büyük hata ve pişmanlık duyduğunuz hareket, eylem falan nedir? benim en büyük hatam bir hafta boyunca sadece şeker ve karbonhidrat ile beslenmiş olmam ve işime yaramayacak bir sürü, vitargo'ydu, izole içecek tozu falan bir sürü şey almamdı.

akkss bunu beğendi.
  2. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    2 2.5 senelik spor geçmişimin 1 1.5 senesi hacim almaya çalışmamak yada çalışıp ta başaramamak

Pollysad bunu beğendi.
  3. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Antreman sistemimi ve beslenmemi takip ettiğimi sanmaktı. Ne bir önceki antremanda kaç tekrar kaç kilo kaldırdığımı bilerek çalışıyordum ne de günlük kaç kalori aldığımı biliyordum.
    Hal böyle olunca 1-1,5 senem çok az bir gelişme ile geçti.
    Keşke geri dönebilsem o günlere diyorum hep :)

mrthr35 bunu beğendi.
  4. bahceci

bahceci Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    3
    bir bölgeyi haftada 1 çalışmak.
    hacim yoğunluk gibi parametrelere önem vermeden paldır küldür çalışmak.
    supplementleri sihir sanmak.
    superset ve dropsetleri sihir sanmak.
    forma özen göstermemek.
    hiç kardiyo yapmamak.
    bitkisel proteinleri proteinden saymamak.
    görüntüyü her şeyin üstünde tutmak (sağlık ve performans şu an daha önemli benim için)
    kilomum 2.5 katı protein tüketmek. ( 1.5 katı yetiyor)
    3 gün antrenman yapmayınca küçüldüğünü sanmak.
    uzar gider :D

akkss ve mrthr35 bunu beğendi.
  5. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    17 senedir spor yapıyorum. birinci hatam aralıksız her hafta gitmek. Bazen haftada 2 defa bile olsa.Hiç ara vermiyordum. Aşırı bıkkınlık yorgunluk oldu. İkincisi 17 senenin 15 senesi hamal gibi çalışmak. Boşa çalışmak yani. Beslenme sıfırdı. Günde 40 50 gram protein ya alıyordum ya almıyordum. Kilo almaya çalışmıyordum. Halbuki güçlenmek için bir bulk periyoduna girmek lazım. Ben 78 kiloluk zargana halimle 13 14 senemi geçirdim. bir de kendimi güçlü sanıyordum.:) Daha yeni, 3 4 sene önce, 100 lü kilolara çıktım. Diğer bir hatam da bunu isteyerek bilerek yapmamak. Bulk periyoduna girme nedir bilmeden, beslenme nedir bilmeden kilo aldım; haliyle yağlandım. Bir diğer hatamda bu kadar süre zarfında aslında hiç bir şey bilmeden spor yapmak. Split nedir full body nedir daha 4 5 ay önce öğrendim. Tabi bizim zamanımızda youtube yoktu. Hocaların sitesine girip bakma diye bir durumumuz yoktu. Bu forumdan da haberim yoktu. Bodybuilding.com u bilirdim. Ondan da sırf alışveriş yapmıştım zamanında. Hiç makalelerini okumadım. Diğer hatam da bu işte.

mrthr35 bunu beğendi.
  6. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Lise zamanında pek ağırlık arttırmadan sürekli pumpa yönelik çalışmıştım, ciddi zaman kaybetmişim:)

7. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    ilk ciddi sakatlığımda spor hekimine gitmemek ve toparlanma sürecini düzgün geçirmemek.

akkss bunu beğendi.
  8. Tengri Biz Menen

Tengri Biz Menen Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Psikolojik danışman
    Yer:
    Samsun
    Deadlift yaparken kemer kullanmamam ve "cırt" sesini pis bir ağrı eşliğinde duymam...

igormami bunu beğendi.
  9. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    İnatçı olmak. Ağırlıklara çok fazla anlam yüklemek

10. bthn_ylmz

bthn_ylmz Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ilk senemde birşey bilmemem

11. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Isınma ve esnemeye yeteri kadar yer vermemek. Şuan ki spor hayatımı pilates ile harmanlıyorum ve hantallığımı gördükçe, kendime kızıyorum. Örneğin reformer'da en zor yaylarla çalışıyorum fakat iş esnekliğe gelince sınıfta kalıyorum. Daha uzun bir pilates geçmişim olmasa bile, gün gün esnediğimi görmek mutlu ediyor. Bunun yanında antrenmanlarda ısınma, esneme, soğuma gibi hareketlere de yer vermeye başladım. Sakatlık, kas ağrısı minimize ettim gibi bir şey. Bazen diyorum; keşke daha önce gerekli önemi verseydim.

12. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Deadiftte egomu tatmin etmek isterken -145 kg- bilegimden bir ses gelmesi ve sporu 2 ay zorunlu olarak birakmam.

13. KuvayıMilliye

KuvayıMilliye Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    beslenme olayını fazla irdelemem 3-4 yıl boyunca şeker dahi tüketmemem domatesin içindeki şekerden kafayı bozmuşcasına hesaplayıp kaçmam :) son 1 yıldır kaloriyi aşmadan aburcubur,cips,baklava ne varsa götürüyorum kaloriyi aşmadan %8-9 civarı yağ oranındayim.

Lie ve Güç aşkı bunu beğendi.
  14. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Bb ve boksa geç başlamak judoya hala başlayamamak

15. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Çaktırmadan reklam yapmış çakal carlos

16. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    2.5 senelik spor gecmisimde 15 kilo aldim. daha sonrasinda sporu bıraktım, 1.5 ay once yeniden basladim ve 6.5 kilo aldim bu süreçte... anladim ki 2.5 sene ben yememisim arkadaşlar, yedigimi sanmisim resmen.

17. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    ne kadar oldu bilmiyorum ama tahminen 7 ayı geçmiştir.
    benim en büyük sıkıntım bilgiden ziyade uygulamak. öğrenmeyi çok seviyorum bol bol araştırıyorum ama iş uygulamaya gelince olmuyor. o proteinleri almak için uğraşmak o yemekleri hazırlamak derken bir bakıyorum ulaşabildiğim tek şey aslında anca kilom kadar protein almak.

boş yere hamallık yapmak gibi bir şey. tabi bir de diyet diyet diyet diye kaloriyi aşmadan beslenmenin önemini bilmeme rağmen hala uygulayamamak.
    tatlı yediğim an diyet bozulduğu an hala bozduysam bitmitşir psikolojisine girip öyle devam etmem. ve diyete tekrar girmem en az 2 haftamı alması falan diye uzar gider.

oysa kaloriyi aşmadan makroları olabildiğince doğru tutarak araya aburcuburları da istediğim zaman sokar mutlu mesut giderim. ama işte makro sayması protein almak için besinler tüketmesi vs zor geldiğinden hala bu hataları yapmamdan ötürü aslında en büyük hatalarım devam ediyor.

ha bir de bonus olsun.
    omuz presste 45 lbs girerken(rekorum) boynumu çevirmek en büyük hatalarımdan olabilir. 1 hafta kafamı hiç çeviremedim. yataktan sabah kalkmak için ilk önce popoyu yataktan çıkarmak suretiyle paralel bir şekilde gövde ile boyun kesinlikle farklı oynatılmadan aynı şekilde yataktan kalktım 1 hafta. anca 2 haftaya spora başladım.
    öğrendim ki boynu kesinlikle çok ağır kilolarda oynatmamak.

kısaca bilgi var çoğu kişiye göre fazlaca. çünkü çoğu kişi araştırmayı bilmeyi sevmiyor. tek bildikleri protein alayım şu kadar yeter diyor. işin garibi benden de daha iyi gelişiyor ahahaha. ki gerçekten de öyle işin başında fazla kasmak yerine sadece proteine abanılsa diğerleri de yanında geliyor her türlü gelişiyorsun

18. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Kızları spor salonunda görünce artistik yapıp çok ağır kaldırmak ( bu sporda yeni yetme arkadaşlar okuyorsa önemli bir bir not: çok denedim, öyle kız düşmüyormuş , sakatlığıa davetiye çıkarmayın :) )

19. ares1905

ares1905 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    1 yıl boyunca günde 700 gr et tüketmek ve bunun sonucunda ürik asidimin yüksek çıkması. Neyse ki bu yanlıştan erken döndüm her şey normale döndü

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfayı Paylaş