son tekrar ne kadar zorlu olmalı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve barfiksPro tarafından 15 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar genelde setlerde tekrar sayısını belirlemem yani nerede zorlanırsam orada bırakırım bu 5. tekrardada olabilir 15. tekrardada olabilir harekete göre değişiyor. ben her zaman tamam 1 tekrar daha yapamam dediğim zaman son tekrarı zar zor yapar öyle seti bitiririm hani gerçekten zorlasam 1-2 tekrar daha rahat çıkarırım ama zorlamıyorum. sizce doğrusu nasıl olmalı gerçekten zorlayıp 1-2 tekrar daha yapmak mı yoksa tamam daha kaldıramam dediğimiz anda bırakmak mı ?

2. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Bilimsel veriler bize 15 tekrardan sonrası kas geliştirmez, direnç arttırır diyor. Yani zorlandığın yerde bırakmak yerine maksimum 8-10 tekrarı kaldırabileceğin bir ağırlık ile çalışmalısın. Eğer dediğin yöntem işe yarasaydı herkes evine 10 kiloluk dumbell alır kasları yanana kadar kaldırıp dev gibi olurdu :) 8 tekrar yapıyorsan 9 tekrar kaldırabileceğin bir ağırlık seçmelisin yani artık 1 kere daha kaldıramam durumuna getirmeyecek içeride 1 tekrarlık yer bırakmalısın.

3. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    mesela 4x10 yapıyorsun 2. settesin 9 10 da gücün tükendi zor çıkardın sonları. hemen pes etme zaten genelde 60 ile 90 saniye arasında dinlenme süresi öneriyor uzmanlar. bu biraz daha dirençli olmanı sağlar diğer setlerde. gücün tükenmiş ve sen bir seti bitirim 10 saniye içinde diğer sete geçersen daha zor yaparsın. bu yüzden dinlenmek de çok önemli.

4. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    ben 15 tekrardan sonra kas gelişmez mitinin kanıtlanmış olduğunu düşünmüyorum. vücut ağırlığıyla yaptığım hareketlerde şınav barfiks gibi en az 15 yaparım zaten. yada öyle olsa street workout'çular hacim kazanamazdı tabi tartışmaya müsait bir konu kesin birşey diyecek bilgim yok. işte maksimum 8-10 tekrarda diyelim 8. tekrarda fiziksel olarakta psikolojik olarakta bu kadar yeter dediğim anlarda 1-2 tekrar daha çıksam hacim artışı için daha mı faydalı olur.

5. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Neye dayanarak düşünmüyorsunuz? Araştırmalar bunu söylüyor onuda geçtim Savaş hoca, ağırsağlam ve şuana kadar bu forumda veya başka yerde görmediğim güzellikte vücudu olan salon hocam bunu söylüyor. Street workout ile vücut geliştirmeci fark şeyler. En idealı güç için 3-5 tekrar. Kas büyütmek için 8-12 tekrar. Diğer soruna gelecek olursak RPE diye bişey vardır. RPE 9 belki 9,5 idealdir. RPE'yi araştırın hocam.

6. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Elbette gelistirir. Hic calismayan biriyle atiyorum 350 sinav ceken birinin gelisimi ayni olur mu. Olmaz.

Egzersiz yapmak illa ki vucudu gelistirir. Burada kastedilen sey hipertrofi. Bunun icin de ideal tekrar araligi 5-15.

Zorlandigin yere kadar calismak takip edilebilir bir kriter degil. Kullanirken dikkatli olmak lazim. Atiyorum 20kilo ile 20 tekrar yapmak yerine 30kilo ile 10 tekrar yapmak daha cok gelistirir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş