Skinny-fat Problemi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve lazermeth tarafından 17 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. lazermeth

lazermeth Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba forumda yeniyim, vücut geliştirme sporuna başlayalı 3 ay oldu, bu sırada skinny fat olduğumu farkettim. Bu problemden şikayetçi olan çoğu arkadaş yağların bel bölgesinde ve göğsünde olduğunu söylemiş, bende ise problem bacaklarımda. Aslında sadece yağ da değil quadlarım çok büyük ve bulky duruyor, asıl yağlanma iç bacağımda. Kısacası üst bölgem ectomorph alt bölgem endomorph birine ait gibi, hatta yaptığım antremanlara da ona göre tepki veriyorlar. Mesela üst vücudum zor hacim alıyor ama yağlanmıyor, alt vücudum kolay yağlanıyor zor yağ yakıyor ve çok kolay kas kazanıyor. Bu yüzden bacaklarımı çalışmayı tamamen bıraktım. Bacaklarımdan yağ ve hatta kas kaybetmek istiyorum. Üst vücudumu korurken bacaklarımı nasıl inceltir yada sıkılaştırırım, skinny-fat görünümünden nası kurtulurum bu konuda yardıma ihtiyacım var. Bölgesel yağ yakımı diye birşey olmadığını biliyorum, kas yaparken yağ yakma diye birşey olmadığını ya da zor olduğunu da biliyorum ama dışarıdan gelen "bence bulk yap bacaklarını boşver" ya da "bence gir diyete tamamen incel sonra başlarsın" tavsiyelerini de mantıklı bulmuyorum çünkü bacaklarımın şuanki halinden bile çok rahatsızken daha fazla yağlanamsını göze alamam, e diyete girsem bu metabolizmayla bacaklarım incelene kadar üstüm kürdan gibi kalıcak. Aranızda bu problemi yaşamış ve çözmüş ya da problem hakkında bilgili birileri varsa yardım edebilir mi, spora şimdiden bağlanmış olmama ramen bu durumum çok moralimi bozuyor.

2. koseus

koseus Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    kas yapmak icin bulk-cut dongusune girmek zorunda degilsin. agirlik calismaya devam et. bu sirada yuksek protein ve dusuk karbonhidrat almaya ozen goster. eger gerek duyarsan ileride definisyona girersin.

3. lazermeth

lazermeth Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Teşekkür ederim benim de şuanda planladığım bu, buradaki çoğu insanın bilgili ve deneyimli olduğunu düşünüyorum o yüzden sizden bilgi almak istedim. Bunu yaparken nasıl bir split uygulamalıyım, kardiyo sadece "kalori yakımı" mıdır yoksa direkt olarak yağ yakımında bir rolu var mıdır, kalorimi azaltmalı mıyım yoksa aynı mı tutmalıyım.

4. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Benimde gouslerimde ayni sorun var yani okulda soyundugumda millet dalga geciyor ki 185 boya 70kg biriyim. Benimde aklimi cok kurcaladi bulk devam etmekmi yoksa definasyon yapmak mi. Abilerime hocalarima falanda sordum bana yaza 1 2 ay kalaya kadar bukk yapipi 1 2 ay definasyon yapmami onerdiler. Bende suan ona gore yapiyorum. +3000 cal aliyorum ve gelistigimi dusunuyorum. Ayrica bence bacak calismayi birakmak onlarin incelmesinimi yoksa yaglanmasinimi saglar emin degilim.

5. lazermeth

lazermeth Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Ben "fasting" diyetine başlamaya karar verdim, biraz araştırdıktan sonra insülin direncimin yüksek olduğunu farkettim. Yani yaşadığım düzensiz hayattan ve yanlış beslenmeden dolayı vücut şeker/karbonhidrat alımına alışıyor ve karbonhidrat aldığında vermesi gereken tepkiyi vermiyor. Kandaki karbonhidratı çekip kaslara almak yerine yağ olarak depoluyor. Hatta skinny-fat sorununun asıl sebebi de bu. Uzun bi konu istersen internetten araştırabilirsin, yani insülin direncini tedavi etmeden yağ yakamıyorsun kısacası. Antremanlarından tabi verim alıyorsun ama sağlıklı olsan daha fazla alıcaksın. Bi göz at bence ingilizcen iyiyse forumlara. "Fasting" günün belli saatleri arasında yeme belli saatleri arasında da hiç birşey yememe anlamına geliyor bu arada.

Ayrıca bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yorum yapabilirler

6. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Fastingi biliyorum da yani bu dedigini daha once bir yerde birinin yaptigi yorumda gormustumde sen bu fasting diyetini yapinca duzelicekmi ?

7. koseus

koseus Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Sende jinekomasti olabilir mi? Verdiğin ölçülere göre yağ oranın çok yüksek olamaz çünkü.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

8. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Buyuk ihtimalle oyle fakat yasim 16 oldugu icin ameliyat falan olma ihtimalim yok o yuzden cik doktora gitmedim bu konuda

9. lazermeth

lazermeth Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Düzeliceğini umuyorum, en azından yapılan araştırmalar ve deneyen kişiler bunu söylüyor. Mantık kan şekerini uzun süreler boyunca düşük tutmaya ve vücudun insülin direncini unutmasına dayanıyor, yani uzun süre boyunca vücuda birşey vermiyorsun ki verdiğinde değerini bilsin. Tabi bu herkeste işe yarayan bir olay değil, yani zaten sağlıklı olan bi insan gün boyunca yese daha iyi sonuç alır.

Bu arada arkadaşın dediği doğru ben göğüslerinde ve göbeğinde diye okumuşum sadece göğüslerindeyse ve sarkık ya da kadınsı duruyorsa jinekomasti olabilirsin. Östrojen içeren gıdalardan uzak durman gerekiyor, içinde soya olan şeyler yeme içme. Ülkemizdeki çoğu bisküvi tatlı türü hazır gıdaların içinde var. Ucuz zeytinyağlarının içine karıştırdıklarını bile duymuştum. Sağlıklı yağlar ye kuru yemiş, doğal fıstık ezmesi gibi. Sağlıklı yağlar hormonlarını dengeler. Sen yine de araştır derim benim bu konuda pek bi bilgim yok.

10. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Dediklerinin hepsini yapiyorum bide ek olarak cinko ve balik yagi aliyorum oda dengeliyo4mus östrojen testesteron oranini fakat aldigim cinki 1 kapsulde 50mg var ve baya yuksek bir seviye ondqn biraktim kullanmayi. Yeni bitane alcamda ne alcam bilmiyorum ayrica bu fasting isi bana olmaz heralde okul falan var yapabilecegimi sanmiyorum. Seker tuketmiyorum tuz cok az yag saglikli yaglar dedigin gibi carblar olabildigince kaliteli protein yagsiz aliyorum fakat galiba benim vucudumda kaliteli olsa bile besinleri yaga falan donusturuyor. Ama bu kimisine sacma gelicektir fakat cidden durum boyle yani ve ne yaparak kesin sonucu alacağımızi bilmeden deneme yanilmayla hareket etmek benj tedirgin ediyor

11. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Vucut bir bütün bence böyle bir şey yapma o zaman hamstringler quadricepsler zayıf kalır bu seferde postür sorunu ortaya çıkar bence geliştirmeye devam et derim definasyonda veririsin.

12. lazermeth

lazermeth Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Aldığın besinlerin yağa dönüşmesinin sebebini yukarıda kendimden yola çıkarak açıklamıştım, ayrıca fasting okulu olanlar veya sürekli bir işte çalışanlar için mantıklı zaten biraz daha araştırırsan daha iyi anlarsın baştan sona anlatabileceğim kadar kısa bi konu değil. Ben şuanda yaptığıma devam edersem düzeleceğimi sanmıyorum tabi bu benim vücudumla ilgili düşüncem seninkine sen karar ver.

"Böyle birşey"den kastın bacaklarımı çalışmamamsa 2 haftada bir çalışmaya karar verdim, teşekkür ederim yine de öneri için.

Sayfayı Paylaş