Skinny Fat için Kesin Çözüm %100

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve DamienDuff tarafından 21 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Değerli arkadaşlar, birazdan bahsedeceğim sistemi nedense türk fitness kanallarının hiçbirinde pek göremedim. Benzer sistemlerden bahsedilmiş olsa da genelde skinny fat üzerine hep ya bulk'a gir ya da cut yap sonra bulk yap gibi muhabbetler döndürülmüş. Ancak bu iki sistemin pek iyi işlemediğini size bilimsel olarak şöyle anlatabilirim, öncelikle zaten kilonuz az ancak yağ oranınız fazla ise, bu kas kütlenizin az olduğuna işarettir. Cut yaparak yağ yakmaya çalışırken gittikçe zaten az olan kas kütlenizi de azaltacak ve vücudunuzun metabolik hızını düşürecek, yağ yakımı gittikçe daha zor bir hale gelecektir. Bulk yap kas geliştir konusu ise şöyle iki dezavantaja sahiptir, yağ oranınız arttıkça -ki skinny fat iseniz yağ oranınız zaten yüksek demektir, kas geliştirmek zorlaşacak üstelik yağ oranınız daha da artacaktır ve bu sefer yağ oranını düşürmek için girdiğiniz definasyon döneminde zaten geliştirdiğiniz kasın çoğunu kaybedeceksiniz. Hadi onu da geçtim, yağlıyken kas gelişimini takip etmek kolay olmayacaktır çünkü aynada pek bir şey belli olmayacaktır. Zira cut döneminde ilaç kullanmayacaksak (herhangi bir iğne, steroid vs) eldeki hesap genelde çarşıya uymuyor.

Martin Berkhan ve benzeri dünya çapındaki antrenörlerin sıklıkla dile getirdiği bir şey var. İnsan bünyesi siyah veya beyaz kadar keskin hatlar ile sınırlandırılamaz. Kısacası evet; hem yağ yakabilir hem de kas geliştirebilirsiniz. İnsan vücudunu bunu aynı anda yapabilecek kapasitede olup, sadece doğru bir antrenman metodu ve doğru bir beslenme prensibi oluşturulmalı ve bilimsel gerçeklerden sapmamalıyız.

İşte size kesinlikle kısa vadede değil ancak uzun vadede skinny fat probleminizi çözecek antrenman ve beslenme prensibi;

1) Antrenman;
    Ayda 8-10 arası Full Body antrenmanı yapılırken, 6 kere de kardiyo antrenmanı yapacak. Yani ortalama haftada 4 antrenman ve 3 off gününüz bulunuyor.
    Örnek;
    Pazartesi Full Body
    Salı Off
    Çarşamba Kardiyo
    Perşembe Full Body
    Cuma Off
    Cumartesi Kardiyo
    Pazar off ya da full body

Eğer 3 günde bir full body yapmak isterseniz 4 haftada 10 kere, haftada 2 kere yaparsanız 8 kere full body antrenmanı yapmış oluyorsunuz. Ayrıca her full body antrenmanından sonraki gün kesinlikle off veriliyor ve bir sonraki gün ise kesinlikle kardiyo antrenmanı yapılıyor. Daha iyi anlamanız için;
    1. Gün Full Body
    2. Gün Off
    3. Gün Kardiyo
    4. Gün Tekrar

Not: Üst vücuda odaklı çalışmak istiyorsanız 1 full body, 1 upper body de yapılabilir.

2) Beslenme Prensibi
    Ağırsağlam.com olabilir veya google'a tdee calculator yazıp, karşınıza çıkan sitede boyunuzu, kilonuzu, yaşınızı vesaire bilgilerinizi girerek günlük ortalama ihtiyacınız olan kaloriyi belirliyorsunuz.
    Diyelim ki 2500 çıktı.
    Ağırlık antrenmanı yaptığınız gün adeta bir "bulk" günü değerli dostlar. Günlük ihtiyacınızın 300-500 kalori kadar üstüne çıkarak besleniyorsunuz. Ve kesinlike son derece kaliteli, uzun, deliksiz mükemmel bir uyku çekmeye özen gösteriyorsunuz. Biz bu antrenmanı yaptığımız gün kaslarımız gelişecek dostlar, mantalitemiz bu!

Ağırlık çalışmadığımız off günlerimizde veya kardiyo yaptığımız günlerde ise değerli arkadaşlar ortalama kalorimizin 200-300 kalori daha aşağısında kalıyoruz. Asla ama asla 500 kaloriden daha fazla açık bırakmayın. 500 bile fazla aslında. Dediğim gibi, 200-300 kalorilik açıklar idealdir.

Örnek;
    Günlük ortalama kalori ihtiyacınız; 2500
    1. Gün - Full Body (3000 kalori aldınız)
    2. Gün - Off (2000-2300 kalori aldınız)
    3. Gün - Kardiyo (2000-2300 kalori aldınız)

Aynı zamanda beslenme prensibi olarak da iki farklı şekilde ilerleyeceğiniz. Yüksek karbonhidrat-yüksek protein ve düşük yağ. Bir de tam tersi olan low carb-ketojenik arası bir model. Peki hangi günlerde?

1. GÜN - FULL BODY - Yüksek Karbonhidrat, yüksek protein ve düşük yağ. (high carb)
    2. GÜN - OFF - Düşük karbonhidrat, yüksek protein ve standart yağ. (low carb)
    3. GÜN - KARDİYO - Minimum karbonhidrat, standart protein ve yüksek yağ. (keto)

Peki antrenman neden full body? Çünkü haftada 4-5 gün ağırlık çalışılmayacak arkadaşlar. Eğer siz herhangi bir split model uygulamaya kalkışırsanız, çalıştığınız bir kas grubunu tekrar çalışmak için çok ama çok uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız zira Ayda minimum 8, maksimum 10 kez ağırlık antrenmanı yapacağız. Yani split uygularsak protein sentezimiz yerlerde sürünecek ve hiçbir gelişim elde edilemeyecek. Full Body veya Upper Lower sistemi bu yöntem için biçilmiş kaftan. Ama siz yine de Full Body'den şaşmayın.

Peki antrenman süresi?

Değerli arkadaşlar, tüm o antrenman 40 dakika sürer gibi bilgilerini kafanızdan silin. Ağırlık antrenmanı sayınızın azlığından ötürü, o günlerde kendimizi gerçekten zorlayacağız.

Örnek bir Full Body antrenman programı;
    Squat 4x12
    Farmer's Walk 3 x max
    Pull-Up 4x10
    Overhead Press 4x6-8
    Cable Row 4x12
    Bench Press 4x6-8
    Lateral Raises 3x12
    Dumbell Shrug 3x10
    Biceps Curl 4x10
    Triceps Pushdown 4x10
    Crunch 3x20

Ve kesinlikle belli başlı egzersizlerde (Bench Press, Overhead Press, Barfiks vb) prograssive overload'a özen göstereceğiz. Kasın gelişmesi için onu zorlayacağız. Kısacası ağır çalışacağız arkadaşlar.

Peki ya kardiyolar? Kardiyolar ise 30 dakika ile 60 dakika arası bence yeterlidir. Keyfinize göre ister koşun, ister yüzün, ister bisiklete binin. Tercih sizin.

Arkadaşlar, kabaca böyle bir sistem uyguladığınız zaman, kısa sürede değil ama uzun vadede (mesela 1 yıl) gerçekten vücudunuz bir yandan hem yağ yakacak hem de kas kazanacaktır.

Aklınıza takılan her türlü soruya da cevap verebilirim.

Herkese iyi sporlar.

bhdrysr, diez, Skinnyfat ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. lycoment

lycoment Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Evde çalışıyorum 1 uzun bar 2 dambıl 50kg ağırlık ayarlanabilir sehpa ve barfiks var Triceps Pushdown,Cable Row ve Farmer's Walk yerine önerebileceğiniz bi hareket varmı acaba ??

3. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Farmer's Walk için tek gerekli şey dumbell zaten. Al Dumbell'ları eline evin içinde yürü. :) Ha yok yürüyemem diyorsan Lunge yapabilirsin.

Triceps Pushdown yerine bench'te Triceps Dips yapabilirsin. Kendi vücut ağırlığın olduğu için failure zorlayabilirsin. Veya dumbell triceps extension.

Cable Row yerine ayarlanabilir sehpada göğüs destekli row yapabilirsin. Yani şu hareket; https://gymflow100.com/chest-supported-dumbbell-row/

lycoment bunu beğendi.
  4. lycoment

lycoment Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yarın başlıyorum programa her ay sonu sonuçları buraya yazıcam inşallah olumlu sonuç alırım :).

DamienDuff bunu beğendi.
  5. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Başarılar, sabredersen ve hem antrenmanına hem de yazıda belirttiğim beslenme prensiplerine dikkat edersen güzel sonuçlar alacağından şüphen olmasın. :)

lycoment bunu beğendi.
  6. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba yazınızda da bahsetmişsiniz mesela şu şekilde yapsak sorun olur mu? Mesela, pazartesi full body. Çarşamba üst vücut sadece. Cuma tekrar full body gibi. Yani üst vücuta daha fazla önem verip, bacağı haftada 2 gün çalışmak. Ya da normal üst-alt vücut antrenmanı mı yapmak mantıklı? Haftada 4 gün olan yani. Zaten mesela full body gününde bacakta yapacağım tek egzersiz goblet squat. Rack yok maalesef.

7. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Başlangıçta tavsiye etmiyorum.

Sebebi şu; bu sistemin özelliği şuradan geliyor; 1 gün yüksek karbonhidrat ve kalori anlamda 200-300 kalori fazla tüketim gerçekleştirip, ardından 2 gün boyunca protein oranını sabit tutup, esansiyel yağ tüketimini yukarı çekip karbonhidratı minimuma düşürmek ve bu esnada 300-500 kalorilik açıklar bırakmak.

Haliyle yüksek karb günlerinde ağırlık çalışıp diğer off veya kardiyo günlerinde ise kalori açığı bırakırken karbonhidrat tüketmemek gerekiyor.

Bu sistem sadece antrenman programıyla değil aynı zamanda "beslenme" ile yürüyor.

İlk 2 ay boyunca haftada 4 antrenman 2'si full body diğer 2'si kardiyo olarak tavsiye ediyorum. Ardından da 3 günde 1 full body antrenmanı olacak şekilde. Yaklaşık 3-4 ay sonra vücudun verdiği tepkiye göre haftada 3 gün ağırlık antrenmanı yapılabilir.

egebartok bunu beğendi.
  8. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım. Siz geçenlerde kası haftada 2 kere çalıştırmak aslında daha iyi demiştiniz. Alt-üst vücut antremanını o yüzden sordum. Mesela ben alt-üst sistemini mi uygulasam ya da klasik full body mi yapsam kararsız kaldım.

9. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Ellerine sağlık, güzel konu. Fakat bacak, göğüs gibi belli başlı büyük kas gruplarında 1 hareketin az olacağı kanaatindeyim. Bacak gibi muazzam büyüklükte, vücudun yarısını kaplayan bir kas grubuna haftada 3 kez 1 kere girmek gerçekten az. Vücudun yağ yakarken kaslanacağı konusunda ise hem fikirim ve bunun beslenme ile oynayarak yapılacağını düşünüyorum.

zRedDragon bunu beğendi.
  10. Sded

Sded Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba
    Bende 2 aydır bulk yapıyordum. Kilo da aldım kasta aldım ama göbekte biraz ilerledi. Bu yazıyı görünce mantıklı geldi ve uygulamaya başlayacağım.
    Boy 189
    Kilo 81
    Fakat bir sorum olacak.
    Ptesi off.
    Haftada 3 gün full body
    Haftada 2 gün bacak ve karın ayrı çalışsam sizce nasıl olur.?

11. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Buna yakın bir sistem uyguluyorum ama kardiyo yok ve hergun kalori açığı mevcut.

https://www.bodyforumtr.com/threads...ğişim-hocalardan-tavsiye.146547/#post-1206140

Bir şekilde kardiyo da eklemeye çalışacağım ve beslenmeyi biraz değiştirmem gerekecek. Ancak çözemediğim kısım yüksek ve dusuk karbonhidrat, protein ve yağ alımlarının dağılımı ne şekilde olacak?

Bir de salı-persembe ve pazar ancak akşamları fullbody yapabiliyorum, kardiyoyu cuma sabahına ekleyebilirim. Bir de carsamba sabahına eklesem uygun olur mu?

12. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenman için bence oluru mevcut. Yani en azından haftada 1 sabah kardiyosu yapın mutlaka.

Beslenme içinse şöyle bir örnek makro dağılımı yapayım. Tamamen sallıyorum, bunu yapın diye değil :)

Full Body günü; (düşük yağ yüksek karb)
    Yağ; 20-30 gr
    Karb: 350-500 gr
    Protein: 120-150 gr

Off Gün; (yüksek yağ düşük karb)
    Yağ; 70-100 gr
    Karb: 50-100 gr
    Protein: 100-150 gr

Şöyle öğün örneği vereyim.

Antrenman günü öğle yemeği;
    300 gr tavuk göğsü, 200 gr makarna, küçük bir kase salata + 1 adet muz.

Off day ise;
    150-200 gr tavuk göğsü, bir kase salata (1-2 yemek kaşığı zeytinyağı) + 5-6 adet badem/ceviz vs

Son düzenleme: 16 Kasım 2019
  13. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Sabah kardiyoyu haftada 2 gün ekleyebilirim. Ama salı-perşembe-pazar akşamları fullbody olacağı icin, kardiyoda carsamba ve cuma sabahları olacak, yani fullbody sonrasındaki günde off yerine kardiyo. Burada da o zaman off gün gibi mi beslenmek lazım? Bir de kilom 68, yağ oranım 19. Yaklaşık 4 aydir kalori ve makro takibi yapıyorum. Gereken kalori ihtiyacım 2400, beslenmem 1900 kalori, ortalama 130-140 protein alıyorum, yağ 65-75 civarı oluyor, karbonhidrat ise 150-160 civarı. Off ve kardiyoda böyle bırakıp fullbody günleri karbonhidratı 350 yapsak uygun olur mu? 70 kilo ile karbonhidratı da çok abartmak istemiyorum.

14. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Karbonhidrat yağlandırmaz. Yağlandırmak kavramı sadece fazla kaloriyle olur. Yani fazla kaloriyi brokoli yiyerek de alsan yine kilo alırsın.

Ki bu sistemde haftanın 2-3 günü yüksek karb alırken diğer günler minimum seviyede tutuyoruz. Üstelik sürekli ye babam ye halde de değiliz. Yine haftanın 2-3 günü kalori olarak üste çıkarken diğer günler kalori açığı bırakıyoruz. Hatta mümkün mertebe IF uyguluyoruz. Vücuda kas geliştirmesi ve yağ yakması için elimizden geleni yapıyoruz özetle :)

15. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Denemeye bugun itibariyle başladım. 4 aydir ortalama 1900-2000 kalori alıyordum. Su an ihtiyaç 2400, haftanın 3 günü 2500 alıp zamanla tepkiye göre arttıracağım, diğer günlerde 2000’de tutacağım, 2500 olan günlerde karbonhidratla farkı kapatacağım. 2-3 günde sabahları kardiyo ekleyeceğim, sonuçta haftalık ortalamam 2100-2200’e gelecek.

16. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    Bu kadar şeye gerek yok bende 55kg skinny fat başladım bulka girdim 80e çıktım 70e cutladığımda düzeldi.Bulkta kazandığın gücü iyi değerlendir yeter.

17. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    55 kilo ile skinny fat olamazsın zaten eğer boyun 1.60 falan değilse. Sen zaten direkt skinny’mişsin bro.

Yani senin durumunda zaten yapılması gereken bulk/cut.

18. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    1.70 boy , vücutta göbek vardı ama kaburgalarımda görünüyordu.

19. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    1.70 ile inan 55 kiloya skinny fat değildin. O göbek olur o kadar zaten :) Skinny fat mesela 1.80’e 75-80 kilodur ama yağ oranı %15-20 arasıdır. Yani zayıf desen zayıf belki small giyer ama yağlı. E o kiloya kaslı desen eh işte. Cut desen ayrı, bulk desen ayrı dert.

20. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    :D kiloya göre değerlendirme yapman saçma çünkü bulk döneminde de önce göbek büyüdü.Bulku antrenmanları hiç aksatmadan devam ettirdim.Senin söylediğin değerler de skinny fat ama çok uç noktalar onlar benimki biraz daha minimal kalabilir belki.

Sayfayı Paylaş