Sizce Canan Karatay Haklı Mı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Cortexiphan tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. Cortexiphan

Cortexiphan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Canan Karatay kalori hesabı yapmayın vücut öyle bir havuz değildir diyor.Kulağa da mantıklı geliyor açıkçası.Sonuç ta Türkiye'nin en iyi kalp uzmanlarından.Tereyağı yiyin bol bol yağ yeyin diyor siz ne dersiniz?

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Haksız. http://www.bodyrecomposition.com/fat-loss/is-a-calorie-a-calorie.html/

Yağlar hakkında bir şey demiyorum. O konu biraz fazla ayrıntılı ve daha çok okuma yapmam lazım. Normal hayatına devam ederken 3-5 kilo vereyim veya alayım diyenlerin de kalori hesabı yapması şart değil. Biraz öğün büyüterek veya küçülterek istediklerini elde ederler. Ama kilo alıp vermenin gelip dayandığı nokta giren kalori-çıkan kalori ilişkisidir.

HushMoney, Created By Loss ve Bekci bunu beğendi.
  3. SemihCebraiL

SemihCebraiL Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    genel geçer olarak bazı şeyleri söylüyor, direk sporcu olarak onun laflarını alamazsın

4. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Eger canan hocanin dedigi gibi kaloriye dikkat etmeden bol yagli bol cevizli findikli fistikli bir beslenme yapsam ki bunlar bayildigim seyler,bütün dediklerini uygulayip sadece dediklerini yiyerek beslensem ve kalori hesabi yapmasam bir yil sonra +50 kiloyum buna Garantie verebilirim,canan hocanin dedikleri bana mantikli geliyor yani neler yememiz gerektigi konusunda fakat olay kalori hesabi yapmayin dedimi sabaha Kadar kavga ederiz canan hocayla cünki @doxux un dedigi gibi olay ne yersen ye dönüp dolasip gün icinde aldigin kaloriye dayaniyor.

Created By Loss ve doxux bunu beğendi.
  5. mecnun12

mecnun12 Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    canan hoca kalp doktoru beslenme ile ne alakası olabilir( kalp için iyi olabilecek besinler hariç ) . He denirse doktor doktordur o zaman veteriner de insanları iyileştirebilir

onur04 ve bigdream bunu beğendi.
  6. Deniz Palabıyık

Deniz Palabıyık Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
  7. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    hayatımda gördüğüm en boş muhabbet yapan insan

onur04 bunu beğendi.
  8. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    Türk insanı özellikle yeme içme konusunda kendi işine geldiği gibi algılıyor.Canan Karatay bol tereyağı diyor ve çooook yanlış yapıyor.Bizim tereyağ ye anlayışımız 3 dilim ekmeğe bol bol sürüp yemek.E bu halka böyle söylemler yaparsan yanlış yaparsın çok net.Evet ceviz fındık badem doğal tereyağ iyidir hoştur ama insanlar bunu doktor öyle dedi diye abartır ve kilodan geçilmez..ki zaten geçilmiyor malesef..ben artık başka evlere gidip yemek yemeye korkuyorum ya önüme yağlı yağlı börekler yada pizza en iyi ihtimalle kısır konuyor :) kalori hesabı yapman gereken yerler mutlaka vardır.kilo dediğin şey çok basit bir matematik hesabıdır:alman gereken kaloriyi aşarsan kilo alırsın !

Created By Loss, Bekci ve sinful bunu beğendi.
  9. Cortexiphan

Cortexiphan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dedikleriniz çok mantıklı ama ne bileyim internetnette söyledikleriyle çok fazla kilo verenler var ilginç geliyor bilmiyorum hem de kalori hesapsız.

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İnsanların kilo vermelerinin sebebi düşük miktarda kalori almaları. Canan Karatay'ın önerdiği diyet düşük karbonhidrat ve yüksek yağ veprotein içeriyor. Yağ ve proteinler daha tok tutar, ağırlığı bunlara veren insanlar birçok zaman farkında bile olmadan günlük ihtiyaçlarının altında kalori almış oluyorlar. Giren kalori çıkan kaloriden düşük olduğu için de kilo veriyorlar. Aynı şeyi başka diyetlerle de yapabilirsin. İşe yarayan Karatay diyeti değil çünkü, düşük kalori almak.

11. Recep1970

Recep1970 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Savas Cebeci bugune kadar gördüğüm en iyi fitness antrenörlerinden biri , kesinlikle verdiği bilgiler doğru ve mantıklı
    Canan karatay'a sorun hayatında kaç kez vucut geliştirme yapmış kaç kez diyete girmiş , bu işi deneyen kişilerden öğrenmek gerekiyor adam kendi üzerinde denemiş bu tüm sölediklerini ve olumlu sonuçlar almış , tabi inanıp inanmamak size kalmış , ama verdiği bütün bilgiler mantıklı ve doğru diye düşünüyorum

12. Osman Paşa

Osman Paşa Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Karatayın genel beslenme ve sağlık üzerine söyledikleri yanlış değil ancak sporcular için yetersiz.
    Bir sporcu değilseniz ya da ideal bir vücut hedefiniz yoksa elinizde kağıt kalemle gezmek gereksiz zaten, çünkü çoğu insanı ekstra stresse sokuyor bu durum. Kadının da söylediği bu.
    Arkadaşların da söylediği gibi tereyağı vs muhabbetini yanlış ifade ettiği doğru. Burası Türkiye. Vur deyince öldürürüz genelde.

columbu bunu beğendi.
  13. yigot

yigot Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Bir programınıa telefonla katılmak istedigim kişi boş konuşuyor.Karbonhidrat düşmanı,Kalori hesabına karşı,Protein tozu ve supplemente karşı (proteinin tozumu olur lafı efsanedir) vs vs bi ton konubulurum...

14. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Abi bu kadın için en genel söz hala o 70 ler kafasını degistirememis. Gelişmeleri takip etmiyo sonra da böyle çıkıp konuşuyo işte

15. serhattan.09

serhattan.09 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar canan hoca ssglikli beslenme tiyolari veriyor. Ben beslenme seklimi canan hoca sayesinde degistirdim 13kilo verdim 2yumurta oneriyor fitness yaptigim icin 5yumurta yiyorum kilo almiyorum kaslarim gelisiyor. Dusuncenize kim ters geliyorsa camur atmaktan vazgecin. Bu ulkede kalple ilgili bilgilerin temelini atmis bilim kadini. Butun tezleri yurt disinda universiteler tarafindan yapilan arastirmalarda kanitlanmistir. Dune kadar canan hocanin soyledigi yaglar faydali tezini gectigimiz gunlerde ingilterede yapilan arastirmada dogrulandi. Kalori hesabina gelince 200gr tereyag yiyin demiyor 10gr diyor yanlis anlasilmasin.

16. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Canan Karatay'ın söylediği kulağa hoştan ziyade gereksiz ve saçma geliyor bana(kişisel düşüncem).Kalori hesabı yapmanın yanlış/mantıksız olan tarafını göremiyorum.Spor yapan bir bireye diyet programı yazılırken haftada 0.5 kg kas kazanımı ideal kabul edilip günlük programında 14 gram protein ve yaklaşık 500 kalorilik bir artış sağlanır.Teorikte kolay olmasına rağmen pratikte o kadar kolay değildir bu ve bir kaç hafta durum izlenip gerekirse yavaş yavaş kalori artırımı sağlanır.Kalori hesabına girmeden eklemeler yapmak mantıksız olur.
    Yağ tüketimine gelince "bol bol tereyağ yiyin" şeklinde bir ifadeyi doğru kabul etmiyoruz.Herhangi bir besinin bol/çok tüketiminin önerilmesi yanlış.Suyun fazlası bile su zehirlenmesine yol açarken "şu besin mucize/faydalı bundan bol tüketin" demek doğru olmaz.Tereyağı zararlı tüketmeyin demiyoruz ancak "bol bol" ifadesini yanlış buluyoruz.Beslenme programıyla yeterli ve dengeli bir beslenme sağlanmalıdır.
    http://m.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/mskpages/Food_variety_and_a_healthy_diet?open
    Sporcular için söylüyorsanız eğer "bu işi deneyen kişilerden öğrenmek gerekiyor" diye, size katılmıyorum.Forumda ve bir çok yerde 250-300 g/gün protein tüketen ve fit/atletik/kaslı bir vücuda sahip insanlar var.Ve şahit olduğum, bu arkadaşlarımız bu işten para kazanmak adına sitelerini kurup beslenme antrenörlüğü yapıyorlar.Şimdi deneyip fayda gördü diye onların söylediklerini mi yapalım?Bu biraz mantıksız olur.Fazla protein tüketiminin zararları ile ilgili bir çok çalışma var.
    Ya da IF ile sonuç elde eden bi sporcuyu görüp onun dediklerini mi yapalım?IF'nin organlara hasar verdiğini hatta organ fonksiyonu kayıplarına yol açtığını gösteren çalışmalar var.Ayrıca bu işi deneyen kişilerden öğrenmek gerekiyor olsaydı; Prof.Dr.Gülgün Ersoy Türkiye'nin bir numaralı sporcu diyetisyeni olmazdı ;)
    Evet yağ tok tukar haklısınız ancak burada şöyle bir şey var 1gram yağ 9 kalori, 1 gram karbonhidrat 4kalori.Düşük kaloriden dolayı mı kilo veriyorlar bilmiyorum.Gerçi her uygulayan kilo vermiyor orası ayrı bir konu.Ayrıca gerek Taş devri gerek dukan gerekse karatay diyeti yanlış diyet uygulamaları olması sebebiyle vücutta hasara neden olmakta.Önerilmiyor bu diyetler ancak bir hafta gibi süreler uygulanmasının vücudu şaşırttığı ve kilo kaybının bundan kaynaklandığı düşünülüyor.
    Canan Karatay 10 yumurta yiyin de diyor.7 yumurtaya kadar yumurta tüketiminin zararlı olmadığını gösteren çalışma var.Ancak yumurta tüketiminden sonra 2-3 gün boyunca kolesterolün yükseldiğini ve yüksek değerlerde kaldığını gösteren çalışma da var.1 yumurta 200-270 mg kolesterol içeriyor ve günlük gereksinmemiz 300 mg diyip sanırım boş yere hesap yapıp 1 yumurta yazmıyordur diyetisyenler ;)

17. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    ona bakarsan karatay diyor ki insanoğlunun karbonhidrata ihtiyacı yoktur. Karbonhidrat almadan yaşamak 1.zararlı 2.karb almadan vücut yapmaya çalışsana. 3-5 ay sonra gel bana sonuçları göster. Afrikalı gibi dolaşmak hoşuna giderse canan hocanı dinlemeye devam et

18. serhattan.09

serhattan.09 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Khidrat alma dedigi diyet yapanlara soyluyor protein agirlikli beslenin insulun salgilatmayin salgilanirsa vucuda aldgin besinlerin fazlasi yag olarak depolanir diyor. Ben hayatimdan ekmek ve sekeri cikarttim 1.15dk fitness 50dk kosu yapiyorum eger vucudun zayifsa bunu kaldirman zor ilk zamanlar ani kalkislarda gozum karariyordu simdi alisti herhalde bu sorunu yasamiyorum cok canim isterse cikolata yiyorum ancak abartmadan. Kitabini okuduysaniz kafadan sallamadigini gorursunuz. Soyledigi herseyin arastirmasi yapilmis.

19. sinus

sinus Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    karbonhydrati 0 indirdiginde vücudun ilk baslarda su atar. Gidin yorumlara bakin 1 haftada 5 kilo verdim diyenler var. Millet de ise yariyor zannediyor.
    Canan Karatay ciddiye alinacak birisi degil.
    Annem her sabah malum kanala bakiyor. Temcid pilavi gibi ayni konular. Sorulan sorulara verdigi cevaplar beni güldürüyor;

-Kuyruk yagi yiyin, benim dedemde yiyordu birsey olmadi.
    -Kolestrol icin bol bol yag yiyin.

Nesi zorki alman gereken kaloriyi biraz düsürsün. Olay biter. istersen 0.33 protein, 0.33 karb, 0.33 yag diyeti yap
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Şubat 2015 ---
    Arka Sokaklardaki doktor gibi her alanda uzmanligi var.

20. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Protein tozları denature olmuştur, aldatmacadir. Ha bide bi programda içinde bolca trans yağ var demişti. Besin içeriğinde ise 0 gram gösteriyo :D

Sayfayı Paylaş