Saf Ektomorfum Kilo Alamıyorum!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ozdenahmett tarafından 31 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Böyle yorumları şaşkınlıkla okuyorum. WHO daki ACSM deki AHA daki akademisyenler geri kalmış o zaman ki BKI ye göre değerlendirme yapılmasını öneriyorlar.
    Yıl 2016 hala BKI ye bakan insanlar var diyorsun. Metabolik sendrom, malnütrisyon, anoreksiyada beden sınıflandırmasını kalp, diyabet, obezite kuruluşları olmak üzere bütün kuruluşlar kullanıyor.

http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html
    Bunu oluşturan insanların da yılın 2016 olduğundan haberi yoktur sanırım.
    Yorumunu tekrardan okudum ve kademeli çık gibi bir yorum görmedim.
    Öyle dahi olsa uzun süre malnütrisyonlu birine alması gereken kalori verilmeden önce tiamin verilir Wernicke ensefalopati oluşmasın diye.

Ayrıca bahsettiğin ismin BKI değerinin 50-55 olup six pack sahibi olması onu sağlıklı kılmaz. WHO ya göre morbid obezdir ve kronik hastalıklara yakalanma riski oldukça yüksektir. Bu örneği neden verdin anlam veremedim. Çünkü sporcularda BKI üzerinden değerlendirme yapılmıyor.

suskunprens74 bunu beğendi.
  2. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bak sen istatiksel ornek veriyosun ben tecrubeyle sabit ornek veriyorum beden kitle endeksi eskiden kullanilan insanlarin kilosunun boyun karesine bolumunden elde edilen sacma bi sayidan ibarettir. %6 yag oraninda olan birinin bile indeksi 35 cikabilip asiri obez sinifina sokuluyosa orda biraz mantik kullanmak gerekir bence? Ayni doktorlar protein tozu oldurur diyor bunada katiliyormusun?

stefan35 ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  3. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    :D :D :D Yav kahkaha attım be. Katılıyorum dediklerine.. Koskoca bodyforumtr de şu saçma sapan vücut kitlen indeksi formülünü destekleyen varmış, yazık yazık.. Boyun kaç şu kilon kaç şu hoop böl bakalım aha obezsin, boyun 1.75 klion 95 yağ oranım %8-10 arası olsun, bu saçam formüle göre yağ fıçısı kabul ediliyorsun.. Aşırı derecede berbat ve dümdüz mantıkla bir sonuca varılmaya çalışılan, hiç bir tutarlı yanı olmayan dünyanın en gereksiz formülü..

BulkHulk ve abseto bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Okuma özürlü olduğunu gösterdiğin için tebrik ederim. Okumayı öğrenerek işe başlayabilirsin. Daha sonra ingilizce bir kaç kelime biliyorsan pubmed'e girip "body mass index" "importance" "classification" gibi kelimeleri kullanarak arama yapabilirsin. Bulduğun şeyleri okumayı başaramazsan google translate'ye girip çevirebilirsin belki. Ama unutma, işe okuyarak başlaman gerekiyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2016 ---
    Yazık olan 17 yaşındaki çocuğun ki adölesan diye adlandırılan bir ergenin bki yi bilmeden yorum yapması.
    Sporcular için beden kütle indeksi değerlendirmesi kullanılmıyor yazmışım. Okuma özürlü olduğun için saçma sapan yorum yapmışsın.
    BKI değerlendirmesini malnütrisyon için yaptım. BKI değeri 15 olan biri malnütrisyonludur ve refeeding sendromu ile karşılaşabilir. Okuma kabiliyetine sahipsen "refeeding syndrome protocole" yazıp okursan neye göre sınıflandırma yapıldığını görürsün. Yazık...

Son düzenleme: 5 Ağustos 2016
  5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Normal şartlarda (ilaç kullanımı olmadan yani) zaten 170-175 boyunda ve 90-100 kilo %6 yağ oranlı adam olmaz. BMI o zamanlarda saçma sonuçlar çıkarıyor.

Çok düz formül kullanıyor, cm boy-100. 170-175 boyunda 70-80 arası da zaten tabloda uygun gözükür, kemik yapısı vs yanıltıcı olur. Standart insanları ve standart yaşamları baz alırsanız aslında o kadar saçma olmaz.

6. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Vücut kitle indeksi 50 olup six pack'i olan bir insan mı var? Abartmayın. 172 santim boyunda birinin 148 kilo olması demek oluyor vücut kitle indeksinin 50 olması. Ne söylediğinizin farkında değilsiniz galiba?
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2016 ---
    Steroidi'n gücü diyorsun yani :D

Son düzenleme: 5 Ağustos 2016
  7. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Olur. Neden olur? BMI standart insanlar üzerine kurulmuş standart bir ölçü sistemi. bak üstte yazdım.

205 cm boy, 180 kilo, BMI 42.
    http://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmi-m.htm

ama böyle olması, BMI yanlış olduğu anlamına gelmiyor, bizim ölçtüğümüz insanların standart dışı olduğunu gösteriyor.

respect2us.23 ve BulkHulk bunu beğendi.
  8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Yorumun için teşekkür ederim. Böyle düşünen birinin olması gerçekten güzel.
    İlk yazdığım mesajda bki değerinin sporcular için kullanılmadığını belirttim. Vücutgeliştirme sporcuları ile ilgili yapılan çalışmalarda da bki kullanılmıyor. Hatta bir çalışmada bir futbol takımının defans oyuncularının BKİ değeri 26 ama yağ oranı %6 olarak bulunmuş. Bu çalışmalar bkinin sporcularda kullanımının yanıltabileceğini açıkca gösteriyor.
    Ancak malnütrisyon, obezite, metabolik sendrom, kronik hastalıklar, kalp hastalıkları gibi bir çok şeyin değerlendirilmesinde en sık kullanılan parametrelerden biri. Yaptığım yorumda bki değeri 15 olan birine 10-12 bin kalori önerildiğini görünce "refeeding sendromu görülebilir" yazıyorum. "Yıl 2016 hala bki kullanan insanlar var" şeklinde ilginç bir yorumla karşılaşıyorum. Biraz araştırsaydı refeeding sendromu risk grubunda bki ye bakılmasını öneren uzmanların olduğunu hatta bunun protokolünün olduğunu görebilirdi.
    Her neyse, doğru yorumun için teşekkür ederim.

9. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    E sporcular icin olmayan seyi burda ne diye konusuyosun bb yapmayan birinin burda olmasi saglikli bi insanin kolunu aldirmak icin hastaneye gitmesi gibi bisey.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2016 ---
    Benim bkim 38.5 cikiyo ama definedeyim ve gunluk 2000 kcal aliyorum sence bu mantiklimi?? Dedigine gore benim 10.000 kalori almam lazim olmemek icin?

10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Okuma konusunda büyük sıkıntın var. Konuyu açan kişi "öncelikle kas yapmak istemiyorum sadece saglıklı olmak istiyorum. " demiş. Amacının v.g yapmak olmadığını açıkca belirtmiş. Ancak okumadığın için görmemişsin. Bir sporcu olmadığı, büyüme gelişme çağındaki normal bir birey olduğu için bki üzerinden değerlendirme yaptım. Bunun yanlış olduğuna dair herhangi bir çalışma gösterebilir misin? İstersen ben sana WHO nun çocuk ve adölesanlarda BKI ye göre büyüme ve gelişmenin değerlendirildiğine dair kanıtlar gösterebilirim. Bu durumda ne yaparsın merak ediyorum.
    Bir sporcuyu değerlendirerek bki üzerinden bir yorumda bulunmadım bu konuda. Zayıf olduğunu söyledim. Sen zayıf olmadığını ideal kilosunda olduğunu düşünebilirsin bu senin sorunun. Ancak zayıflık derecelendirmesi Dünya Sağlık Örgütü'nün beden kütle indeksi sınıflamasına göre yapılıyor klinikte. Sen ister saçma bul ister bulma ama bu böyle.
    BKI değerim 38.5 ama defineyim ve sana göre 10.000 kalori almam gerek galiba şeklinde konuyla alakasız bir yorumun var. Böyle bir yorumda bulunmadım. Kendince çıkarımda bulunmuşsun.
    Daha fazla mesajına cevap vermeyeceğim. Sen okumadan cevap yazmaya devam edebilirsin.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2016 ---
    http://www.who.int/growthref/who2007_bmi_for_age/en/

Dünya Sağlık Örgütünün çocuk ve adölesanlarda büyüme ve gelişmeyi takip etmek için kullandığı BMI for age tablolarına buradan ulaşabilirsin. "Yıl 2016 hala BKI değerine bakan insanlar var" demiştin. Çok gereksiz olduğu için pediatri kliniklerine süs olsun diye asıyorlar zaten..

Son düzenleme: 6 Ağustos 2016
  11. ozdenahmett

ozdenahmett Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Konunun hala takipçisiyim beyler

12. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    O bahsettiğin adamın tam adını soyadı yazar mısın? Google'a the mountain yazdım ama başka biri çıktı sonuçlarda. Şişman gözüken bir adam çıktı. Six Pack'li biri göremedim.

13. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    ya anlatmaya çalıştığımı hala anlamadıysan, sen aç 80 kiloluk fitness modellere bak hadi.

BulkHulk ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  14. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    sıfırdan body building yapan birinde doğal sınıra gelince 20.5 kg yağsız kütle almış oluyorsunuz 2011 haziran ortasında başlamıştım bu sene mart başında büyük ihtimal doğal sınıra geldim bench ve squat tıkandı bench tek tekrarda zaten tıkanmıştı çok tekrarlı olarakta tıkandı doğal en son 150 kg 6 tekrar çıkarabildim squat ise 190 kg tabi başkasının değerleri daha yüksekte çıkabilir. 29 aralıkta 130 kg 10 tekrar 173 basarken taa 24 şubatta 150 de 6 çıktı 174 kg basmış oldum 2 ayda 1 kg arttı 2 ay daha uğraştım değil 1 kg artış 1 cm değişmedi basış şekillerim hep aynı çıktı burada doğal sınıra gelmemişsindir diyebilecekler için detaylı yazdım baktımki doğal sınıra geldik 2011 yaz hariç kışın düzensizdi sebebi anneannemin son günleriydi yanında oldum 31 aralıkta öldü 1 ocakta gömdük o gün bile spora gittim o gün bir gittim ve düzenli gitmeye başladım 5 ay askerlik döneminde boşluk var tam dolu 4 yılda oldu bu sene martta ve ffmi da doldu Rabbim her kas geliştirene nasip etsin doğal sınıra gelmeyi ben sınırı aşmak için birtakım anabolizan maddeler kullanıyorum nisan sonlarından beri ama ben vücut geliştirme yarışmalarını düşünüyorum yarışma hedefi olmayanlar form korusun bence 16 yaşının son 3 ayında başladık 21 yaşının ortasında bitti doğal gelişim bunları devamlı yazıyorum çünkü 2 yıl sonra yarışmalara gireceğim deca denen lanet kandan çıkacak yarışmalara girince forumu bırakmak zorunda kalıcam muhtemelen forumda unutulmak istemiyorum yarışma zamanı forumu bırak video çekmeyi bırak belkide o videoarı yayından kaldır sadece sen hesabından izle diyecekler

15. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    abseto bunu beğendi.
  16. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    BulkHulk, Barbell Training ve abseto bunu beğendi.
  17. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Benim boyumdaki adamın 80 kilo olması bile fazlasıyla iri oluyor zaten. Ne yazık ki 172 santim boyum var. Boydan kaybediyorum. Ah şöyle 180 santim falan boyumuz olaydı ah ah.

Son düzenleme: 11 Ağustos 2016
    abseto bunu beğendi.
  18. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Demekki bu herkeste olan bişey bende 1.80 im ah bi 1.90 olaydım diyorum :D

abseto bunu beğendi.
  19. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Bende 1.75 ım keşke bi 1.85 olsaydım :D
    Hani kısa boylularda vücut geliştirme pek hoş olmuyor gibi :D (benim fikrim tabi :D )
    Biraz kilo alınca model vücutları gibi değilde eddie hall gibi hissettiriyo :D

20. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Ben de 175 im ve iyi ki 175 im :) Halimden gayet memnunum, daha uzun olsaydım vücudum kollarım bacaklarım daha büyük olacaktı ve doldurması daha zor oalcaktı, tam vücut geliştirme boyundayım diye düşünüyorum, uygun boy. Gelişim çağındayım hala uzamam devam ediyor ancak daha fazla uzamak istemiyorum. :)

abseto bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş