sabahki yumurta sayısı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Coleman Trebor tarafından 26 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 40 üye.
  1. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Valla 3 tane kardeşim var , 10 yumurta yiyorum , sarılarını sıvı olarak bırakıyorum , onlara isterlerse , yağa kırarlar , isterlerse annem çorbaya , poçaya kullanır :)

HawK_İsT bunu beğendi.
  2. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    arkadaşlar yumurta sayısında jay cutler le kapışıyorsunuz :) bu biraz abartılı değilmi sizcede? :) o adamdaki kas kitlesinin 10/1 i sizde var mı?ve ya o adamın yaptığı antremanın 10/1 ini siz yapıyormusunuz?vücut ihtiyaç duyduğundan fazla protein kullanmaz.olan böbreklerinize ve karaciğerinize olur.abartmayın bu kadar.

Pinky ve HawK_İsT bunu beğendi.
  3. hasjay

hasjay Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    B.B. King hangi protein böbrek ve karaciğere zarar verir anlamadım ben.sadece protein kullanımı sonrası meydana çıkan ürik asit böbreklerden atılır buda büyük bir tehlike unsuru değildir.zaten bu sporu yapan herkes bol bol su içer.sen supplementlerle karıştırdın herhalde...asıl korkulacak şey yeterli miktarda protein alınmamasıdır.vücuda yeterli protein alınmadığı durumlarda vücut kendi hücrelerini kullanır.bunun sonucunda önce büyüme durur.daha sonra vücut ağırlığında azalma başlar.vücudun hastalıklara karşı direnci azalır.hastalıklar uzun süreli ve daha ağır seyreder.hemoglobin yapılamadığı için kansızlık meydana gelir...saygılar

HawK_İsT bunu beğendi.
  4. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    burada önemli olan unsur yaş,kilo,sarfedilen fiziki güç gibi unsurları belirleyip vücudun ihtiyacı olan protein miktarını belirlemektir.aşırı protein tüketimi kısa ve orta vadede böbreklere ve karaciğere zarar vermez.zaten böyle birşey de söylemedim.fakat kısa ve orta vadede böbreklerinizi ve karaciğerinizi yorar.uzun vadede ise zarar verir.ona bakarsan tuz da zararlı değildir.uzun süre aşırı miktarda tüket bak bakalım ne olur.ve ya yağ da zararlı değildir.uzun süre aşırı tüket bak bakalım ne olur.

bu anlatacağım geçen gün kardiyolog olan kuzenim tarafından anlatılmıştır.

hastanedeki bir doktor arkadaşına 50-55 yaşlarında bir hasta gelmiş.gerekli testler tahliller yapılmış ve adamda alkole bağlı karaciğer yetmezliği belirtileri çıkmış.adam siroz olmak üzereymiş.derhal hastasıyla bir görüşme yapmış ve alkolü bırakması üzerine uzun uzun konuşmuş.fakat adam ısrarla alkol kullanmadığını söylüyormuş.doktor ilk başta ialkol kullandığını nkar ettiği için adama kızmış ve alkolü bırkaması üzerine konuşmasına devam etmiş.fakat adam ısrarla ve hararetle alkol kullanmadığını söyleyince doktor adamın doğruyu söylediğine kanaat getirmiş.fakat bütün belirtiler alkole bağlı bir karaciğer problemini gösteriyormuş.uzun süren konuşmaların ve araştırmaların sonucunda suçluyu bulmuşlar.meğer adamcağız sağlık adına 20 senedir falan istisnasız her akşam yemeğinden hemen sonra 3-4 çeşit meyve yermiş,1 kiloyu geçkin meyve.meyve sağlıklı ya..sağlığı için yiyor..
    kimi meyvelerde (belki de hepsinde,bilmiyorum) çok çok çok düşük miktarlarda alkol bulunurmuş.senelerdir her akşam yemeğinden hemen sonra yüksek miktarlarda meyve yenilmesi adamcağızda zamanla alkol etkisi yapmış ve en sonunda karaciğeri tükenme sürecine girmiş.suçlu bulunuyor ve adama meyveyi günde 1-2 porsiyondan fazla tüketmemesi ve meyveyi akşam yemeğinden hemen sonra değil,öğün aralarında tüketmesi tavsiye edilmiş.sonuç,hasta iyileşme sürecine giriyor ve iyileşiyor.

bu kesinlikle miş-li muş-lu 2. 3. 4. 5. ağızlardan duyulmuş bir haber değil arkadaşlar.bizzat 1 ağızdan,kardiyolog olan kuzenimin doktor arkadaşından duyulmuş bir haber.inanmayan varsa bir doktora bu yazdıklarımı kelimesi kelimesine anlatsın.o da böyle birşeyin mümkün olabileceğini söylecektir.

saygılar.

magicbaris, stanstolen, Pinky ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    hım bu tarz bir haberi ben gazetede okumuştum doğru olabilir ama yumurtayla bi alakası yok bu adamlardaki kaz bizde olmayabilir ama eksik protein almak çok daha büyük bi sorun aslında en gün kahvaltı 2 tam yumurta 6 tane ise sarı. dediğin gibi herşeyin fazlası zarar ama kişiye göre fazlalıkta değişir mesela jay cutler gibi yemek herhalde birine inanılmaz kilo yapar ama kişi eğer ağırlık çalışıyorsa kilo başına en az 2 gr protein almalıdır. yumuta akınında dediğim gibi bi zararı yok. civcivler o sarıdan çıkayor. beyazı ise kuluçka süresince onların besinleriyani bir sorun yok onları yemede

HawK_İsT bunu beğendi.
  6. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    2 tam 6 beyaz demek istedin herhalde.yumurta ve ya protein zararlı demek cahillik olur,öyle bir şey söylemedim elbetteki.tam tersi çok faydalı.ama jay cutler dediğiniz adam da mr. olimpia. :D jay cutler 15 yumurta yiyor diye siz de 15 yumurta yemeyin.sizin vücudunuzun toplam kilosu kadar adamda kas kütlesi var var. :D ileride sıkıntı yaşarsınız.benden söylemesi.

HawK_İsT bunu beğendi.
  7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Meyvalarla ilgili anlatılan olaya benzer bir vakıa ben de duymuştum.
    -Yemeklerle birlikte tüketilen salatanın midede fermentasyona uğradığı ve bunun sonucunda da alkol oluştuğu ve alkolik siroza yol açtığını duymuştum.
    -Ama bana sorarsanız bu tip durumlar her kişide olacak diye bir kaide yok. Yemeklerle birlikte salata yemek birçok insanın senelerdir yaptığı bir alışkanlık. Ama ben henüz çevremde bu tip bir durumla karşılaşmadım.
    -Kılı kırk yarmak her zaman iyi olmuyor...

8. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    jay cutlerle yumurta yeme sayısında kapışanları kaldırdığı ağırlık sayısında da kapışmaya davet ediyorum. :D

magicbaris ve HawK_İsT bunu beğendi.
  9. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    B.B.King
    Yumurtaya baya kafayı takmışsın gibi ,:)
    Günde 30-40 tane yumurta beyazını mideye indirenler kişiler var ,
    8-15 tane yumurta beyazının yanında komik kalıyor
    profesyonel veya amatör her spor kuralına göre yapılır,
    Önemli olan burada sık ve ölçülü yemek ,
    Kime göre ölçülü neye göre ölçülü o tabiki sporcunun prof veya amatör olup olmadıgına kilosuna ,uyguladıgı diyete , bakılır ,
    Varsayalım ;
    Yarışmaya 4-5 ay kala diyete girmesi gereken
    95 kg de bir vucütcu düşünelim ,
    Yaklasık 10 kg vereceğini varsayalım bu süre zarfında
    Bunun için kuskusuz alacagı protein miktarı kilo basına 3 gram hatta 4 grama kadar cıkacaktır ,
    95*3=285 gr hayvansal kaynaklı protein alması lazım ,
    Günde 25 yumurta beyazı dersek
    285 gramın sadece 75 gramını yumurtadan alabilecek ,
    Ve 285 gram ulasabilmek için tabi diğer kaynaklarayönelecek
    Süt,balık,kırmızı et,beyaz et ,whey protein ,glutamin, Bunları kombine ederek 285 grama ulasacak ,
    Varsayalım
    Amatör bir BB sporcusu için .
    Bunu 95*2=190gram yapar
    18 yumurta *3 =54 gram
    190 gram sadece 54 gramı yumurta beyazından ,
    Diğer geri kalanını da Süt,balık,kırmızı et,beyaz et ,whey protein ,glutamin, Bunları kombine ederek 190 grama ulasacak ,
    BB için çok önemli olan Arginine ve glutamine yumurtada bulunur,
    Daha mantıklı öle değilmi sadece whey protein kullanmaktan, thums:
    Sağlık açısından haşlanmış yumurta beyazı hiçbir sorun teşkil etmez.Bol bol tüketmeli BB yapan amatör veya prof sporcular jay cutler ve ronnie coleman olup olmamak ilgisi yok yumurta beyazının,

HawK_İsT bunu beğendi.
  10. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    burakula01 bu mesele böyle uzayacak sanırım.

jay cutler sabah 15 yumurta yiyor siz de yiyin,tamam.karışamam.

onun 1/2 si kiloya sahipsiniz,10/1 kas kütlesine sahipsiniz ve onun 10/1 i antreman yapmıyorsunuz.gene de jay cutler kadar yumurta yemekte ısrarcısınız.

ben de demiştim ki,madem yumurta sayısında jay cutler i örnek alıyorsunuz,sizden bu performansı kaldırdığınız ağırlık sayısında da göstermenizi bekliyorum.hiç değilse jay cutler in 10/1'i ağırlık kaldırın,basın.

benim yumurta ve protein üzerine yazdıklarım,bb ye olan faydası üzerine değildi.genel sağlık üzerineydi.ona bakarsan steroidler de bb için faydalı.steroid de kullanın.

bu konu hakkında başka yazı yazmayacağım.bu başlıktaki son mesajımdır.

saygılar.

11. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    kendi fikirlerimizi , tecrübelerimizi ,ögrendiklerimizi, bilgilerimizi
    Ve BB ile ilgili daha bircok şeyi paylaşıyoruz burada,
    Münakaşa forumu değil zaten burası,
    Amacımız Münakaşa etmek de değil ,
    Sadece bir düşün 5-6 öğün whey protein ile mi beslenmek daha mantıklı yoksa benim yukarıda nacizane anlattıgım şekilde mi beslenmek daha mantıklı ve bilimsel .
    Neyse karar senin. Kolay gelsin.

HawK_İsT bunu beğendi.
  12. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    burakula yanlış anlaşılma olmuş.bu yüzden bir mesaj daha yazıyorum.
    elbetteki fikir farklılıklarına saygılı olmalıyız.bu forumda kimseyle münakaşaya girmem.hele ki senin gibi değerli bir yazarla hiç girmem.yazılarını zevkle okuyorum.

neyse yanlış anlaşılmayı düzelteyim,şahsen protein portföyünün mümkün olduğunca geniş tutulması kanısındayım.yanlış anlaşılmışım.değil sadece whey,kırmızı et,tavuk,hindi,balık,süt,yumurta,soya hatta baklagiller..her birinin tüketilmesi gerektiğine inanıyorum.mümkün olduğunca her kaynaktan protein tüketmeliyiz.

ben sadece jay cutler in 10/1 i kas kütlesine sahip olmayan insanların onunla eşit miktarda protein tüketmeye çalışmasına karşıyım.

neyse yanlış anlaşılmayı düzelttim sanırım.

saygılar.

magicbaris, HawK_İsT ve burakula01 bunu beğendi.
  13. felixmaurice

felixmaurice Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SPORCU
    COLEMAN aynı sorun bende de var '' oğlum isilik olursun napıyosun- hasta olcaksın....'' ve milyonlarcası açıkcası anne bak bunun içinde şurası proteinli sarsında bu var diyince oğlum olurmu sarısında asıl proteini den sonrası kriz :) bilim adamıda getirsem anlamıyolar. allah kolaylık versin umarım verilen tarifler işe yarar.

HAS JAY ''eti litalif ucuz zaten 3 ytl 500'' demişsin tam karşılaştırmadım ama ben makro marketten yarım kilolugunu HAHNE MUSLİ diye bi alman markası var ondan alıyorum ve yarım kilo eti ise 350 gr olması lazım alternatifvar arkadaslar. açıkcası yurdumun malı dururken ithal mal almak koymuyo değil ama kasada fişide düşünmek gerek kanımca

HawK_İsT bunu beğendi.
  14. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    B.B king zaten kimse onun kadar tüketmiyor ama tek öğünde zaten .orta seviyde bir vücutçunun tükemesi mantıksız 15 tane yumurta akı ama 11 er taneden 3 sefer yese günde hiç bir şey olmaz sanırım sporun içerinsinde uzun süredir değilsin yanlış anlama hiçbir şey kastetmiyorum ama gerçekten zamanla emin ol bu sayılar seninde gözüne çok gelmeyecek.

HawK_İsT bunu beğendi.
  15. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    arkadaşlar jay cutler kahvaltı örneği benden çıktı.bunu yazmamdaki sebep jay cutler gibi bir vucutcunun bile 2 yumurta sarısından fazlasını tavsite etmedğini göstermek istememdi.o bile mesela 3 yumurta sarısı yazmamış da 2 yazmış.(konuyu baştan okursanız...)ama konu yumurta beyazı miktarına dönmüş.15 yumurta beyazı topu topu 45 gr protein eder. tek seferde değil ama..öğün aralıklarında 3-4 yumurta beyazı içilse zararı değil yararı olur.yumurta beyazının ne gibi bir zararı olabilir ..vitamin mineral protein deposunun..ayrıca yumurta beyazını da hiçbir doğal protein kaynagıyla kıyaslamam.(kolay bulunabilir ve fiyatı uygun da olacak)
    fazla protein fikri nasıl ortaya çıktı 45 gr proteinle onu da anlamış değilim.protein kaynagının çeşitliliğine gelince.tabiiki protein almak için sadece yumurtaya abanmak akılcı bir davranış olmaz. hasjay in de değindiği gibi bol su içmek bizlere şart...

HawK_İsT bunu beğendi.
  16. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    10 senesi lisanslı,12 senedir sporun içerisindeyim.insanları tanımadan etmeden değerlendirmeyelim. (12 senedir sporcu olduğumu daha önce 2-3 başlık altında dile getirmiştim,bu ilk değil)

saygılar.

HawK_İsT bunu beğendi.
  17. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    daha önce görmemiştim kusura bakma o zaman sen bir profesyonelsin peki acaba sabah sen ne kadar tüketiyorsun yumurta yani nasıl besleniyorsun ne kadar protein tüketiyorsun demekki bir bildiğin var ki zararlı demişsin .ama sitede günlük ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını yumurtalardan karşılayanlar o sporculara neden bir şey olmuyor

HawK_İsT bunu beğendi.
  18. hasjay

hasjay Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    B.B. King merak etme dostum mesaj alınmıştır.senin demek istediğin coleman-cutler günde 15 yumurta yiyor diye sizinde yemeniz şart değil.evet haklısın...zaten herkes kendine uygun yeme miktarını vede yeme şeklini ayarlıyordur.zira mide almıyorsa zorla kimseye 15 yumurta yediremezsin hele hele de yumurta.sıcaklarında artmaya başlıyacağı şu günlerde yumurta sayılarıda minimuma inecektir...ama seninde iyi bildiğin gibi yeterli miktarda çeşitli protein ve karbonhidrat almadan da bu iş olmaz...saygılar...

magicbaris, HawK_İsT ve B.B. King bunu beğendi.
  19. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    colaman trebor kardeşim kendi kendimden quote yaptım,okurmusun bi' zahmet.

iyi ki bir "bu konudaki son mesajımdır" dedim.herkes beni yanlış anlıyor.bir tek hasjay anlamış sanırım. :)

saygılar.

Son düzenleme: 10 Mart 2008
    HawK_İsT bunu beğendi.
  20. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Benim sabah kahvaltım okulda geçtiği için genelde hamburger yada köfte yiyorum bi yararı varmı onuda hiç araştırmadım ama eve gelince öğle yemeğinde 3 tane beyazı 1 tane sarısını yiyorum, iyiki annem tam bi yumurta manyağı benim yumurta sarılarımıda hep annem yer boşa gitmesin die :D ama çok yumurta sarısı yemekte zararlı sanırım kıyamıyorumda bi yandan

HawK_İsT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş