proteinin fazlası yağ mı olur

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve amazon89 tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    komplex olarak nelerden bahsediyorsunuz

Biz karbonhidrat ve proteinlerin yaninda yuksek yag tuketimini oneriyoruz neden derseniz

Siz gunde 5 6 ogun yapiyorsunuz ortalama 16 saat uyku harici zamaniniz varsa 6 ogun yapsaniz 2.5 saat de bir yemek yiyorsunuz

Buda demek oluyorki ortalama 2 3 saat arasinda vucudu insuline boguyorsunuz.

Fakat ketojenik beslenmede enerji kaynagi karbonhidratlar degil yaglar oldugu icin yenilen yemeklerin yuzde 50 60 i yaglardan gelmeli tipki anne sutunde oldugu gibi.

Yag protein ve karbonhidrat li bir ogun yaptigimiz zaman 2 saat sonra insulin salgilanmasi kesiliyor ve yediklerimiz yavas yavas hazmedildigi icin acikmiyoruz acikma olsa bile yag depolarimizdan enerji cevirmemiz basit oluyor gunde 2 ogunle isi bitirebiliyoruz buda 4 saat insulin salgilanmasi demek sizin gibi karbonhidrat agirlikli beslenmede ise 15 saat insulin salgilaniyor bunun sonucu insulin direnci olusabiliyor

Bende olusmadi diyeceksin belki ama zeuss da olusmadi saniyordu suratindaki sivilcelerden bahsederken sende insulin direnci var karb birak dedim ve sivilceleri duzeldi

Ayriyeten komplex karb olarak tahil urunlerinden bahsediyorsaniz lektin fitat colyak gluten hassasiyeti ve icindeki morfin gibi beyni uyusturan glutenmorfin in zararlari icin ne dusundugunuzu merak ediyorum

Son düzenleme: 17 Ocak 2012
    Azi bunu beğendi.
  2. Emreoz07

Emreoz07 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Aslında tam olarak öyle değil.Yani proteinin fazlası yağ olarak depolanır fakat bu normal aldığın yağ gibi değildir yani çok yağlanmaz vücudun öyle normal yağ alır gibi.Zaten eminim ki alman gereken proteinin üstüne çıkamıyorsundur.Çünkü bu zor bir iş her öğün proteinli yemekler yesen bile dikkat etmen gereken konu şu ki öğün atlayıpta kocaman bir biftek yesen vücudun 30 gramını alır gerisini yağa çevirir.O yüzden öğün atlamadan aldığın proteine dikkat et ve bol sebze tüket bol su iç bunlar çok çok önemli.

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ogun basina 30gr sadece whey icin gecerli olabilir

Neden derseniz

Sardalye 8 saatte sindiriliyor whey daha cabuk kana geciyor

Sardalye den 30gr sentezledim gerisi kalsin demeyecektir vucud

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    o kucuk zararlara degınıcek olursanız markette satılan yagların zararlarından başlayalım ? kımse evde gerçek tereyağı tüketemıyor

gerçek tereyağı geldi geçen sene bize 1 tabak afiyetle ailece yedık ama markette satılanı yemıyorum

ama ailem yemeklere katıyor azda olsa her zaman haslama yemek yemıyorum tabı dugun oluyor dogum gubu oluyor dısarda oluyoruz yaglıda yıyoruz

normalde sporcu bırısı enerjının %30 cıvarını yaglardan kalanını kompleks akrbonhıdratlardan alması gerekıyor bunu ben soylemıyorum okudugum bırcok kaynakta yazıyor

ben besınlerı kendı yagıyla tuketılmeısnden yanayım extra yag katmıyorum evde ağır oluyor

memleketıme gıdınce orda yemeklerı babam yaptıgı ıcın hanım olmadıgı ıcın evde

bizde kuyruk yagı kebap yıyoruz zaten kuyruk yagıda faydalı gerçek otlamış bır hayvansa kuyruk yagını sureklı tuketmıyoruz bazen

kuyruk yagını patlıcanın arasına koyup közde pişiriyoruz sızde ımkanınız varsa öyle deneyin lezzetli oluyor:)

5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    en kotu tereyagi margarinden iyidir

o zararlarin kucuk olduguna nasil kanaat getirdiniz :)

6. magicbaris

magicbaris Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar ben kral padişah sultan deyince gözümün önüne et değil üzüm tabağı geliyor ki bunun bilinçaltıma yerleşmeside ben bunu eski tablolarda makalelerde , romanlarda üst sınıf insan(parasal) - meyve ilişkisini açıkça anlatıldığını biliyorum. Evet et süt yumurtada bol bol yemişler fakat karbonhidratlar tatlıdır ve padişah kral sultanların karbonhidrat konusunda çok bilinçli oldugunu düşünmüyorum ve paso meyve yediklerini düşünüyorum çünkü annem bile o kadar anlatmama bilmesine rağmen tatlı,meyveyi çok seviyor ve tüketiyorsa bilmese vay haline krallara olan şeyde bu. Zor bu işler insana 1-üreme 2-yeme diyemezsin temel içgüdü bunlar fakat içgüdüler yanımsatılıyor günümüzde medya illüzyonu dandik ürünlere vitamin mineral tam buğday ?!! şeklinde ibareler koyup mısır gevreklerini YÜKSEK FRUKTOZLU mısır şuruplu ürünleri tükettiriyor bizde tüketiyoruz nedenmi 1- insan tatlıyı şekeri sever 2- Beyin mastürbasyonu yapıp bilmemize rağmen bazılarımız yiyoruz. anneme niye yiyorsun diye sordugumda dedigi: bu tam buğday vitaminli o kadar kötü değil :) kendide biliyor zararı yararını 50ye katlar ama yiyor işte bu olayı derinlersek anne karnından büyüyene kadar süreçte yaşadıklarımız beslenmemiz çevremiz zekamız hepsi etkiler yani insan çok gelişmiş bir canlı ve ufak IQ EQ değişiklileri seviyeler arasında uçurum yaratabilir yazık diyorum sadece yazık.

heldic öncelikle çok iyi birisin hayla paylaşımda bulunuyorsun ilginç :D ben bildiklerimi kendime saklıyorum artık bir yere kadar dinletebilirsin sabır bir yere kadar sabaha kadar dil dök.Gut olsun insulin direnci olsun ve diğerleri karbonhidrat tüketmeyi seven adamı caydırman zor, din gibi bu dinine inanan adamı dinsiz etmen gibi zor.İstediğin kadar mantıklı açıkla insan inanışları gereği düşünür ve görür o yüzden garip yani stress yapmıyormu tartışmak açık fikirli olmayan insanlarla beni acayip geriyor insanların bazı şeyleri kabullenememesi :eek: seni hayretle izliyorum :shock:

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    eskisi kadar paylasım yapamıyoruz zaten :) cogu seyi paylastık herkesin kendi bilecegi is :)

ilerde hastahanede bunları ögrenmek zorunda kalmamız daha kötü olur

8. brtysl

brtysl Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    amacım eleştirmek değil ama gerçekten babanın ve eniştenin hekim olduğundan emin misin sen ? proteinin çoğu atılır ne demek? vücut proteini atamaz.idrarda protein olması demek hastalık olması demektir.bu tanılarda kullanılır.idrarda asla ama asla protein olmaz sağlıklı bir insanda.protein alımı çok fazla olursa evet yağ olarak depolanabilir diye biliyorum ben ama bu sınır nedir onu bilmiyorum.bilen biri varsa aydınlatırsa sevinrm.tabiki kişiden kişiye değişir ama ortalama 80 kg olan normal yapılı kas yapmak isteyen bir insanın günlük olarak alması gereken proteini besin ornegi vererek açıklayabilecek olan var mı acaba

9. vendetta26

vendetta26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    5 aylık pek de önem vermediğim ağırlık çalışma geçmişim var. bu yaz tamamıyla düzenli olarak ve haftada 4 gün yoğun bir çalışma yapacağım. bu konularda çok bilgili bir büyüme özel yazdırdığım günlük diyet-beslenme listesinde 500gr tavuk göğsu, 6 yumurta, 100gr yulaf ezmesi, 400gr az yağlı süt, 200gr yağsız lor ve 2 servis whey var. toplamda 300gr civarı bir protein değeri yapıyor. internette yazılanlara göre profesyoneller neredeyse bu kadar protein alıyorlarmış. bu bana fazla gelebilir mi? gelebileceğini düşünenler listede ne gibi bir değişiklik yapabilir? şimdiden teşekkürler

10. xeptor

xeptor Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Konuyu açan arkadaş sanki beni özetlemiş. Yazılan yazıları tek tek okudum ama ben bi sonuca bağlandığını göremedim açıkçası yada anlayamadım.

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    proteinin fazlası "yağa "dönüşür...

ancak burdaki temel bilinmesi ,gereken en temel nokta "protein içeren besinlerin" , özellikle yağsız kısmlar tercih edildiğinde dolayı bunlarda "toplam ağırlık içerisindeki" protein oranının düşük olduğu neticesinde vücuda daha az enerji alınmış olunur...

bunu basit bir örnekle , yağsız sayılabilecek 100 gr dana etini , makarnaya göre mukayese edersek durum açık olur:

**100 gr dana eti, 0 -yağiçerdiği besin ağırlıklı olarak protein olup 20 gr protein ...yaklaşık 80 kcal

**100 gr kuru makarna ...yaklaşık 375 kcal...

yani , arada 4.5 -5 kat fark mevcut...)))

****ama, yine de enerji kaynağı olarak protein kullanmak türlü sorunlara yer açar...ve ayrıca , zaten sporda ,performans sporlarında salt protein kullanarak "başarılı olmak "diye bir şey söz konsuu değilidr...

onbir ve Danny Boy bunu beğendi.
  12. vendetta26

vendetta26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir

haftada 4 gün yüksek ağırlıklarla çalışacağım. kilom 104 az çok temelim de var. günlük 500gr tavuk, 6 yumurta, 2 bardak az yağlı süt, 100gr yulaf ezmesi, 200gr lor ve 3 servis whey ile birlikte 300gr civarı bir protein değeri alacağım. ben fazla olacağını düşünüyorum fakat yazan kişilerin beni tanıdıkları için bana özel olarak bir diyet listesi yazıldığı için hiç korkmuyorum. bakalım sonucunu deneyip göreceğiz

Sayfayı Paylaş