Protein tozu vs tavuk göğüs

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Skinnyfat tarafından 12 Haziran 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Son zamlarla beraber whey proteinin yaklaşık 1000 gramı 150-200 TL. civarında ve basit bir hesapla içindeki protein miktarı 800 gr desek, bu fiyata 10 kg. tavuk göğsü alırsın ve 2000 gr proteine denk gelir. Protein tozunu tercih etme sebebi sadece içindeki aminoasitler midir?

2. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Tek sebebi hızlı bir şekilde, hemen tüketilebilen bir besin olması. Yoksa normal proteinden pek üstün değil.

Skinnyfat ve kirliiiii bunu beğendi.
  3. kirliiiii

kirliiiii Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Protein tozunu tercih edilme sebebi ,spor sonrası yemek yemeye vaktin yok ise hızlı ve pratik bir çözüm olsun diye tüketildiğini düşünüyorum.
    Günlük yeteri miktarda hayvansal gıda alıyorsanız , bence hiç gerek yok suplement şirketlerini zengin etmeye .
    Nereden bileceksiniz protein tozlarının içinde gerçekten 22 gr protein olduğunu yada amino asit olduğunu , daha bugun Tarım bakanlığı 69 firmaya ait 136 adet üründe gıda hilesini tespit etmiş ve ifşa etmişken bence paranızı çöpe atmayın derim .

Amino asit dediğiniz şeyler zaten gözünüzün gördüğü her gıdada var. Kümes hayvanlarında , kırmızı ette , yumuruta ve sütte , balıkarda , bitkisel gıdalarda.
    Demek istediğim günlük proteiin ihtiyacını gerçek gıdalardan karşılayan insanların extra bir amino asite ihtiyacı yoktur çünkü ihtiyacı olan bütün amino asitler gıdaların içinde yeterince vardır.
    Eskiden benimde olmazsa olmazlarım arasında idi bcaa sonra anladımki hiçte gerek yokmuş boş yere para vermeye , çünkü günlük yediğim hayvansal gıdalarda yeterince var.
    Naturel bir insanın alması gereken bence 2 ürün var birisi tercih meselesi diğeri ise gözü kapalı kullanmalı.
    Whey yada isole protein tozu ama vaktiniz yok ise kullanılmalı yoksa günlük protein alıyorsanız gerek yok.
    Diğeride kreatin .

Skinnyfat ve NeverEnough bunu beğendi.
  4. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Toplumun yaklaşık 1/4'ü Kreatin'e karşı "Non-Responder". Yani Kreatin bu insanlarda güç ve hacim artışı etkilerini, diğerleri gibi sağlayamıyor.
    Kreatin'den fayda alan kesimde olsak bile non-stop Kreatin kullanımı ne kadar önerilir tartışılır bence. Zira akut dönemde hiçbir zararı olmadığına dair birçok araştırma var ancak kronik dönemde nasıl sonuçları olacağı henüz bilinmiyor.

kirliiiii bunu beğendi.
  5. kirliiiii

kirliiiii Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Kreatin şahsi düşüncem bizim gibi naturellerin sterodi diyebilirim , çünki kullandığım zamanlar ben öyle hissettim.
    Bıraktıktan sonra performans düşüşü yaşatan , kullandığım zaman hem yorulma hemde ağırlık ve güç artışını sağlatan, diğer suplementlerden bendeki etkisi itibari ile açık ara önde tek suplement diyebilirim.
    Hiçbir şey non - stop (kast ettiğiniz aralıksız ise) kullanılmaz kullananda çıkmaz herhalde birazcık akılı var ise :) , kimsede ömür boyu bunu kullan demez , yada demiyecek kadar akılları vardır diye düşünüyorum :) . Yada aldığı suplementin kullanım klavuzunu okur galiba .
    Bende etkileri çok güzel ve hoştu ,uzun zaman önce kullanmıştım, su tutumu ile ölçü almış , güç artışı yaşamış ve ağırlıklarda ufakta olsa bir artış yaşatmıştı, gerçekten güzeldi.
    Olumsuz etkileri ise benim farkettiğim (içeride nasıl bir etki etmiştir bilemem) ama dışarıda aşırı saç dökümü idi , genetik yatkınlığım zaten var ,düzenli olarak dökülme yaşayan bir insanım , bellri bir süreden sonra
    saç dökülme miktarım ,2 katı derken 3 katına derken bir anda kel kalcağımı düşündüm ve kreatinde şüphelenip bıraktım, sonra kreatinin dht ile ilişkisi olduğunu öğrendim ne kadar doğrudur bilemem. Yıllar sonra sonra tekrar spora başladım yine kreatin kullandım ve aynı şeyleri tekrar yaşayınca bir daha kullanmamak üzere bıraktım.
    Tam bir kel olursam kesin kullanırım :)

Skinnyfat ve NeverEnough bunu beğendi.
  6. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Kreatinin dht ile iliskisi var ve eğer genetik yatkınlık var ise dökülmeyi arttırabiliyor.

kirliiiii bunu beğendi.
  7. kirliiiii

kirliiiii Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Malesef evet araştırmalar neticesinde dht ile ilişkisinin kanıtlandığı söyleniyor.

8. avni

avni Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Aynen öyle ben de geçen sene kreatin kullandım ve aşırı saç dökülmesi yaşadım bıraktıktan sonra bile 3 4 ay sürdü o kadar güçlü gösteriyor etkisini , ve de vücudumda aşırı su tutmuştu kullandiğım sıralarda , ayrıca böbrekleri de yorduğunu düşünüyorum uzun vadede kreatinin kullanmak isteyenler iyice düşünsün derim

9. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Uzun süre kullanımda böbreklere bir zararı olduğuna dair henüz bir kanıt olmamakla birlikte kullanım sırasında içilen su miktarını en az 1 lt. arttırmak tavsiye ediliyor. Ayrıca çoğunun etiketinde ara vermek tavsiye ediliyor, örneğin 6 hafta kullanıp 2 hafta ara vermek gibi.

10. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    okumadım yorumları ama umarım boş yazı olmaz. 150 gram tavuk göğsünde 5e yakın bcaa var diye biliyorum.
    ben günde 500 gram tavuk yiyorum. bcaa almama gerek kalmıyor.
    protein tozu yine bu ara almayı düşünüyorum sabah aç karna spor yapıyorum ve uzun bir süre tavuk hazırlayasım gelmiyor. toz içip bir süre köşeye çekileyim kafasındayım.

creatin konusuna gelirsek biraz okudum yukarıda biri demiş doğallar için steroid. o kadar katılıyorum ki.
    creatin kullandığım ilk ay arkadaşım steroid mi aldın demişti öyle bir su tuttu ki vücut hele kollar dehşet şişmişti :) o yüzden tek favorim creatindir.
    bu ara illah toz alacaksanız benim almayı düşündüğüm hardline 3 matrix öneririm 2000 creatin var içinde şaka gibi. bir süre tuvalet çıkma sıkıntısından dolayı creatin düşünmüyordum ama bu süre zarfında 2000mg creatin kebap.

bir süre sonra günde 5000 alışa geçerim. neyse kısaca protein tozunun işlevi kolaylıktır.

Skinnyfat ve kirliiiii bunu beğendi.
  11. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Hardline 3 matrixi ben de kullanmıştım, sonra optimum golda geçmiştim, optimuma geçince kreatini de hardlinedan ayrı almıştım. İkisine de bir süre ara verdim. Tekrar başlayacağım, kreatini yine ayrı aldım, protein tozu da almaya karar verirsem sanırım bu sefer matrix base alacağım, kreatini zaten ayrı alacağım icin.

12. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    creatin ayrı almak daha mantıklı günde 2 ölçek toz içilmeyecekse. ben de bir dahaki ay creatin geçicem.

Skinnyfat bunu beğendi.
  13. Huseyin24

Huseyin24 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Açıkçası whey bana mantıklı geliyor çünkü antrenmanları yıllardır 23:00’dan sonra yapıyorum ve sonrasında tavuk tüketip uyumak rahatsız ediyor. Benim gün içerisinde tercihim de olabiliyor zaman zaman, tamamen pratik yoksa tercihim et veya bitkisel protein olur.

Skinnyfat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş