Protein Tozları neden Sağlık bakanlığı onaylı değil?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve cihanozturk tarafından 29 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. Kolega

Kolega Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
  2. tantalos

tantalos Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    makine mühendisi öğrencisi
    Yer:
    İstanbul-Tekirdağ
    Tarım ve köy işleri bakanlığı onayı pek bir anlam ifade etmiyor sağlık açısından, tarım ve köy işleri bakanlığı en basitinden ürünlerin şekline, kutusuna, neye yaradığına bakmaya çalışıyor.Sağlık bakanlığı onayı almak ise tarım ve köy işleri bakanlığı onayına göre oldukça zahmetli ve daha pahalı.Zannedersem hardline gibi markaların sağlık bakanlığı onayı var ama yine de bakmak lazım.

3. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    merak ediyorum özellikle seni seçip protein tozu getiren kim acaba ?
    Ben yıllardır protein tozu creatine amino asit gainer bcaa glutamine no ürünleri bir sürü ürün kullandım hiç bir sağlık sorunum çıkmadı çok şükür.
    Madem kullanmadın yok zararlı diyip geçme sende isteyen kullanır isteyen kullanmaz senin boğazlamıyoruz ki kullan diye.
    Kullan kullanma banane bana ne faydası zararı olcak.

4. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı soru doktor olan babamın bana protein tozlarının zararını açıklamak maksadıyla sorduğu
    " Madem o kadar masum bu protein tozları neden sağlık bakanlığının onayı yok? " sorusu üzerine benim de kafama takılmıştı.
    Ancak dikkat ederseniz kullandığımız hiç bir hazır (ambalajlı ) gıdanın üzerinde sağlık bakanlığı onayı yok. ( En azından ben göremedim. )
    Hepsi tarım ve köy işleri bakanlığından onaylı.
    Sanırım bu tür ürünlerin denetimini yapan kurum tarım ve köy işleri bakanlığı arkadaşlar. ;)

5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    çok haklı ve çok da doğru bir soru bu. polemiğe kafa karıştırmaya gerek yok. ilaç statüsünde olmasa bile direkt olarak insan bedenine giren bir ürün bu. ne tarım ilacı olarak kullanılıyor, ne de köyişlerinde bir işe yarıyor. yani olayın tarımla da köyişleriyle de alakası yok. insan sağlığıyla alakası var.

devlet katında sağlıkla alakasının olması için illaki ilaç statüsünde olması da gerekmiyor. eğer bir insan bunu sağlıklı gelişimine katkıda bulunsun diye direkt olarak vücuduna alıyorsa, bu sadece ve sadece sağlık bakanlığını ilgilendirmeli.

ayrıca bu tür ürünlerin izinleri amerikada FDAdan alınmıyor mu? gıda ve ilaç idaresinden yani. neden burda tarım bakanlığından alınıyor? çok mu zor rutin bir şekilde detaylı analizini yapıp izin vermek?

6. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Tozun hiç bir zararı olmadığını savunanlar bu konuda neden sessiz kaldılar ??

7. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Bu tip ürünleri zaten Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onaylar. İlaç değil ki bunlar Sağlık Bakanlığı onaylasın. Isıl işlem görmüş tozların işlenme açısından eski Tang meyve sularından fazla farkı yok.

Elbette Tarım ve Köyişleri bakanlığı labaratuarları ne derece ehildir, yasaklı madde kriteri nedir, tüzük nedir, yönetmelik nedir bilinmez.

8. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    bırak sımdı protein tozlarını sen cahil edebiyatı yapma şuna cevap ver , paketlenmis üzernde son kullanma tarihi bulunan bir tane doğal ürün söyle bana ?

Pulbiber072 ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  9. Pulbiber072

Pulbiber072 Üye

Beğenileri:
    501
    Ödül Puanları:
    103
    Ardaaa Domates Alırken Üzerinde Sağlık Bakanlığı Onaylı SOn Kullanma Tarihi Şudur Hormon Yoktur Diye Bi Belge İstiyor Musun?

10. Cattleya

Cattleya Yeni Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Aydın
    Gıda ürünlerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı,ilaç sektörüne ise Sağlık Bakanlığı bakar.

Protein tozunun içinde gıda olduğuna göre aklına takılan sorun ne ?

Ec0 bunu beğendi.
  11. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    yurtdışındada fda dan onay almıyor supplementler , sadece eger yeni supplement firmaları yeni bir bileşen kullanacaklarsa 75 gün önceden haber veriyorlar fdaya , o kadar.........ürün piyasaya çıktıktan sonra ise fda degerlendirmeye başlıyor , özellikle yan etki şikayetleri artarsa , çalışmalar çokca yapılıyor ve gerekli görülürse yasaklanıyor.....

12. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    acaba gıdalara tarım ve köy işleri bakanlığı baktığından olmazın protein tozu ek takviye yani gıdadır. tarım ve köy işlerine giricek tabi.
    eczanedeki ilaçlara bak onlar sağlık bakanlığı onaylıdır bilip bilmediğin şeyleri yazıp herkesin kafasını karıştırma.
    sen markete git çubuk kraker al ondada tarım bakanlığı yazar.

13. ardaaaaa

ardaaaaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam sessiz oluyorum diğer konumda uçmuş zaten doktor kontrolünde ıcın diye baslık acmıstım .... Aman aman kımse duymadı rahat olun ne doktoru kontrolu fılan adam 15 yıl çalışmış vucut yapmıs doktor ondan daha mı ıyı yapacak ki ne kası var ne bişiyiiiii

Toz çok yararlı herkes ıcsın bir arkadasım var aılecek içiyorlar ... Gunde 4-5 kutu gıdıyor hatta bazen yemekte yemiyorlar ne gerek varki yag fılan alıcaklar bıde dırek proteını hupletmek varken...

14. cihanozturk

cihanozturk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar sporcu sağlığı merkezi acıbadem doktoruna sordum ve aldığım cevap şu "eğerki sağlık bakanlığı onaylı olsaydı reklamı yapılamazdı sen hiç bir gazete, internet sitesi gibi yayın organlarında asprin vb ilaç reklamı gördünmü ama tarım bakanlığı onaylı olunca denetimi ve reklamı sağlık bakanlığı gibi sıkı ve net olmuyor" dedi.
    bana bu cevap daha mantıklı geldi, en azından ilaç değil ki bu sağlık bakanlığı onaylı olsun sevenler kulübüne üye arkadaşlar reklam oyunlarının gerçek sebebini öğrenmişlerdir.
    iyi çalışmalar..

15. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    protein tozu ; body building yapan insanların kullandığı bir üründür... besinlerde az miktarda bulunan protein tozu ve amino asitleri kapsüller halinde yutarak az zamanda büyük işler yapmak hedeftir. piyasada bir çok protein tozu ve aminoasit hapları bulunmaktadır..
    ancak tıbbi etik ve deontoloji kuralları gereğince buradan isim vermek doğru bir davranış tarzı değildir..
    esasen , hemen her protein tozu ve aminoasit hapı biribine benzer , aralarında çok önemli bir fark yoktur.

eğer vücut geliştirmek için protein tozu veya aminoasit hapı kullanacaksanız , hiç tavsiye etmem.. günde 6 tane aminoasit hapı yerine 1-2 tam yumurta yemeniz aynı değerleri verir.

vücut geliştirmede protein tozu ve aminoasit haplarından uzak durmak gerekir.

Yalancı gelişme yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi....Sağlığınızı kaybedersiniz......İlk etapta olumlu gibi görünen bir çok şey , ileriki yıllarda telafisi imkansız hasarlar bırakabilir.

İnsanlar arasında şöyle bir yanlış kanaat vardır.’’Vücut geliştirme sporunu bırakınca kaslar sarkar’’ yanlış bir kanattır.

Doğrusu şudur; Kasların sertliği gider ve kasın kütlesi küçülür.Sarkma olmaz.Lakin sporu bırakınca yanlış ve dengesiz beslenme sonucu yağlanma olacağı doğrudur.

Yalnız; protein tozu ve Aminoasit kullanımında kasta sarkma olur.Buda bir gerçek.Bunlardan uzak durmak gerekir..

vücut geliştirme kurallarından birisi de ; DOĞAL BESLENMEDİR.

Protein ve aminoasitler kasların gelişmesi için kaçınılmazdır.Zaten proteinlerin yapı taşı aminoasittir.Proteinsiz kas gelişmez. ama doğal yolla... yapay ilaçlarla DEĞİL !

Proteinler tüm et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur...Bol tüketin..

Yumurtanın sarısı yağ,beyazı ise protein yoğunlukludur.Süt,bal ve çerezi sofranızdan eksik etmeyin..

Pirinç pilavını ve fasulyeyi bol tüketin....Bunlarda protein bol miktarda bulunur.

Yağlı besinlerden uzak durun.

Karbonhidratı abartmadan yeterince alın.(Makarna,ekmek,un mamulleri,şeker v.b)

Bol sebze ve meyve yiyin.. Vitamin açısından çok faydalıdır.

Protein kasları geliştirir ve vaz geçilmezdir.Karbonhidrat enerji verir.Vitamin dokuları onarır.

hülasa ; protein tozu veya aminoasit hapları yerine doğal beslenmenizi öneririm.

sağlıklı günler dilerim.

Dr. Ümit Hazar

edit : protein tozunu kullanmıyorum ama toza karşı düşmanlığımda yok yanlış anlaşılmasın ama paylaşmak istedim yinede...

Son düzenleme: 1 Mart 2012
  16. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Eczanede satılan protein tozları sağlık bakanlığı onaylıdır. Ama daha fazla para ödersiniz.

17. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    bir sözlükte yazan yorum paylaşmak istedim bunuda ;

eğer amacınız dünya şampiyonasına katılmak, hulk gibi birşey olmak değilse kullanılmasını kesinlikle önermediğim tozdur. ben "fit, güzel, kaslı, yapılı bir vücut.3 kilo'da fıstıklı baklavam olsun" diyorsan protein tozuna hiç ihtiyaç yoktur. sabahleyin 1-2 adet haşlanmış yumurta, spora *başlamadan önce 1-2 adet muz, çalışma bittikten sonra ekmek arası tavuk döner+ ayran yeterde artar bile. sonra body building salonlarındaki elemanların "bak böyle bir toz var. hiç zararı yok. biz kullanıyoruz sen de kullan" gazına gelip vücudu s..k..p atmanın hiç bir anlamı yok. efendi efendi sporunu yap.

18. Kasper13

Kasper13 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Ülkemizde ne tam olarak doğru ki bunu sorguluyosunuz:)

19. matematik

matematik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ; ben dün ankamall gncden gold standard whey pro tozu aldım. Ama hiçbiryerinde tarım bakanlığından onaylıdır yazmıyor? acaba sahtemi?

üstüne beyaz bir kağıt yapıştırmışlar türkçe olarak içindekilerin analizi vardı?

20. extremesports

extremesports Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Normal yediğimiz besinlerin arkasındada sağlık bakanlığı onaylıdır yazmaz zaten.Tarım köyişleri yazar.bence gereksiz konular açmayın çekiniyorsanız almazsınız olur biter..

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş