Program ve beslenme tavsiyeleriniz

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Ayandon tarafından 18 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ufak hatalar dışında genel olarak güzel özetlemişsiniz.

Sabah kalkar kalkmaz kana en kısa sürede karışıp gece boyu oluşan katabolik süreci sonlandırması açısından yumurta akı, izole whey, aminoasit gibi emilim süresi son derece yüksek protein kaynaklarına yönelmelisiniz.
    Ayrıca kalkar kalkmaz basit şeker tüketimi gece boyu düşen kan şekerini normal seviyeye yükseltmek açısından önemlidir. (Bal, reçel...)

İdman öncesi öğünlerde idmanda gerekli enerjiyi vermesi ve bunu kademeli olarak gerçekleştirmesi nedeniyle kompleks karbolar tüketmek önemlidir. (Baklagil, tam tahıllar, makarna, patates...)

İdman biter bitmez basit şeker alımı boşalan kas glikojen depolarını doldurmak ve kan şekerini düzenlemek açısından önemlidir. (Üzüm suyu, şekerli meyve suları...)
    Ayrıca idmanı takiben yarım saat içerisinde yine kana en kısa sürede karışan yumurta akı, izole whey, aminoasit gibi protein kaynaklarını tüketmek gerekli.
    İdmanı takiben 1-1.5 saat içerisinde de protein oranı yüksek, kompleks karbo miktarı da yağ durumunuza ve günün saatine bağlı olarak düzenlenmiş öğün tüketmek son derece önemlidir.

Yatmadan önce gece boyunca kasların beslenmesi adına yavaş emilen casein türevli proteinlere yönelmelisiniz.
    Bunun için az yağlı peynir (lor, yağsız beyaz peynir) iyi bir seçimdir.

Ayandon, sohbetseli ve aycan1903 bunu beğendi.
  2. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Arka kol çalışmak için fotoğraftaki barı almak istiyorum, bu barın adı tam olarak nedir? Özel mesajla İstanbul'da bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz? Eminönü civarında spor malzemeler satan mağazalarda olur diye düşünmüştüm ama bulamadım.

3. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bu bar ıle arka kol harıcınde dumbell'sız hummer curl'de yapılabılıyor..Ayrıca dar tutus rowing'de yapılabılır sırtta alternatıf olarak..Ama son dedıgımde cok dıkkatlı olmalısınız sakat bır hareket olabılır..

4. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yaklaşık on gündür günlük protein ihtiyacımı ağırlığımın 1,5 - 2 katına yakın almaya çalışıyorum fakat diyet yaptığımdan dolayı makarna, esmer pirinç gibi gıdaları yiyemiyorum, öğlen yemeğinde sebze, akşam yemeğinde kırmızı yada beyaz et ile besleniyorum. Vücudum antreman sırasında gerekli olan enerjiyi vücudumdaki yağlardan karşılayamaz mı? (Diyetisyenime danıştıktan sonra eğer uygun görürse tam buğdaydan yapılmış yağsız makarna yemeği düşünüyorum.)

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Günün ilk yarısında, özellikle idman öncesi öğünlerde kompleks karboyu ölçülü tüketmeniz yağlanmaya yol açmaz.
    Aksine size uzun süre tok tutarak ve içerdiği liflerin yağ tutucu özelliği nedeniyle kompleks karbolar kilo verme sürecinize yardımcı olurlar.

6. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    "Dumbbell Concentration Curl" hareketini yaparken yada benzer hareketlerde başparmağın dambılı alttan yada üstten kavraması arasında bir fark var mı? "Dumbbell Concentration Curl" hareketinde başparmak altta durduğunda pazunun alt kısmının çizgi şeklinde daha belirgin olarak ortaya çıkacağı doğru olabilir mi?

7. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ben denedım bende etkılemedı o alt kısmın belırgınlıgını..Ve dumbell ıle yapılan hareketlerde bas parmak dumbell'ı ustten yanı dıger parmakların aksı tarafından kavramalı..

Ayandon bunu beğendi.
  8. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısınız bende kilo aldıracağını düşünmüyorum ama vücut enerji ihtiyacını ilk önce karbonhidratlardan karşıladığı için yağları kullanmasına gerek kalmamasından ve zayıflama sürecim durmasından endişeleniyorum.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2009
  9. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

vücutta karbonhidrat olduğu sürece hiç yağ yakmaz hep mevcut karbonhidratı tükedir diye düşünmeyin...

vücutta günlük enerji ihtiyacının %30 kadarı yağlardan karşılanır...

Ayandon bunu beğendi.
  10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Durum tamamen yağ metabolizması ile ilgilidir.

Daha önce başka bir başlıkta konu hakkında bir yazım vardı.
    Belki fikir verebilir:

Ayandon bunu beğendi.
  11. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Sabah kalkınca ve antreman sonrası alınan basit şekerin yağa dönüşmediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek mi?

12. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Evet cunku vucudun enerjıye en ac oldugu donemlerdır..Bu donemler vucudun basıt karbonhıdratı en ıyı kullanabıldıgı vakıtler..

Bu arada sekerın basıtı kompeksi olmaz..Seker basit karbonhıdrattır..

13. haqoo

haqoo Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    fakat yinede bu şeker olayında aşırıya kaçmayın derim antrenman sonrası toz içecekle toz şekeri karıştırıp kullanırım ve dozağı kaçırdığım sürelerde kilo yapmıştı :) dozajı iyi ayarlamak lazım

14. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sekerle ugrasacagınıza yarım lıtre metve suyu en ıyı sekılde isinizi gorecektır..

15. haqoo

haqoo Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    şu sıra off sezondayım :) önümüzdeki ay creatine kullanmaya başlıcam üzüm suyuna geçiş yapmayı düşünüyorum antrenman öncesi ve sonrası üzüm suyuna creatine ekleyip kullanmayı düşünüyorum...

16. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

neden şeker değil de meyve suyu?

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aycan1903 ve bonatschi bunu beğendi.
  18. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Meyve suyuda cok cabuk kana karısır ve 2-3 bardak meyve suyu ıcmek, seker kasıklamaktan ıyıdır bence..

Antrenman sonrası 400-500 gr uzum suyu veya karısık meyvelı olanlardan almak antrenman sonrası basıt karbonhıdrat acıgınızı hızlı bır sekılde kapar..

19. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda birçok yerde basit şeker olarak okuduğum için aklımda öyle kalmış, haklısınız basit karbonhidrat demek lazım. Ben diyet yaptığım için bu basit karbonhidrat mevzuna bu kadar takıldım, diyetisyenim sabah kalkınca ve antrenman sonrası üzüm suyu içmemi istemiyor o yüzden merak ediyorum.

20. haqoo

haqoo Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    yaptığınız antrenman fitness veya kardiyo gibi bi antrenman mı yoksa vücut geliştirme mi ?

Sayfayı Paylaş