Powerlifting zor işmiş

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve mevsres tarafından 4 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Bu yazımda size Powerlifting'in ne kadar zor, çileli ve işkence veren bir spor olduğunu anlatacağım.

Bodybuilding tarzı çalıştığım zamanlar, Powerlifter'ların videolarını izlerdim, tekrarlarda güçlerini sonuna dek kullanmadıkları için ve çok fazla hareket yapmadıkları için onların antrenmanı daha kolay sanırdım. :D

Sonra ben de Powerlifting tarzı çalışmaya başladım ve @Pink Zeppelin tavsiyesi üzerine ilk kez Texas Method programına başladım ve hala da onu kullanırım.

Programa ilk başladığım dönemler yanılmadığımı düşündüm, çünkü 5 tekrar maxlarımı tam sınıra kadar zorlamamış olduğum için antrenman yine kolaydı.

Ancak sonlara doğru adeta işkence olmaya başladı. Deadlift ve Bench Press hadi neyse, ama Squat kadar insana korku veren bir hareket ben daha önce görmedim. :D

Mesela şu an 163 KG 5 tekrar max Squat rakamım var ve pazartesi 148 KG ile 5 set 5 tekrar yapmam gerekiyor.

Çektiğim çileyi anlatamam, ağırlığı sırtınıza aldığınız anda "Ulan yok artık, ben bir de bununla 5 kez inip kalkacak mıyım, imkansız" gibi şeyler geçiyor.

Bodybuilding kolaydı, zevkliydi, her gün Curl yapardık, Bench yapardık, pump olurduk, antrenmandan zevk alırdık, ancak şimdi Max denemesi günü geldiğinde kokudan ölüyorum, "Şu Squat bir çıksa da, rahatlasam" diyorum. :D

MoRRuk, kimyamuh, oviedo ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. goodfellas9

goodfellas9 Üye

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Psikolog
    O zaman 'Yaşasın brosplit, yaşasın curl !' :D

NuubDunker ve mevsres bunu beğendi.
  3. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Onunla da sonuç alınmıyor üzücü taraf bu. :D

Bu programlarda ilerleme var, Progressive Overload var, hesap kitap var.

O yüzden gelişiyorsun.

zeo64 ve goodfellas9 bunu beğendi.
  4. Ftr_ve_fitness

Ftr_ve_fitness Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Yer:
    Van-istanbul
    Peki tavsiye edermisiniz powerliftingi
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2017 ---
    Bende geçmeyi düşünüyorum bb'de biraz ilerledikden sonra

5. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Kesinlikle ediyorum.

Bu sporda ilerledikçe yeni tecrübeler ediniyor insan ve bir zamanlar doğru olduğunu düşündüğü şeyin aslında ne kadar yanlış olduğunu anlıyor.

Ve ben de Bodybuilding'in aslında saçmalık olduğunu anladım. Spor değil aslında, evet onun da yarışmaları var ancak güzellik yarışması gibi, jüri kimi seçerse o kazanır, Powerlifting ise gerçek bir spordur, rakamlar konuşur, halter gibi.

Ha belki şu anda da hata yapıyorum ama farkında değilimdir, tıpkı o zamanlar yaptığım gibi, ama her seferinde yeni bir hata keşfedersin ve düzeltirsin, şu anda Powerlifting yerine Bodybuilding yapmanın hata olduğuna emin olmuş durumdayım, bakalım bir sonraki keşfedeceğim hata ne olacak.

zeo64 bunu beğendi.
  6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam bench en zor artan lift sizin galiba 100 kilo 5 tekrardan 115 kilo 5 tekrara kadar getirdiniz gelisim yavasladi mi artik ?

7. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Bench Press en son 115 Kg 5 tekrar yaptım, artış bir ara durmuştu, ben de hacmi artırdım ve tekrar artmaya devam etti, malum Texas Method programında Bench hacmi azdı.

Şu an Bench artışından gayet memnunum, her 2 haftada bir durmadan 2-3 kilo 5 tekrar maxlarımı artırıyorum ve bir iki sefer hariç hiç Fail olmadı.

Şunu anladım ki uzun süre aynı rakamda takılı kalıyorsak öylece devam etmek vakit kaybı oluyor, ben çok yaptım bu hatayı, rakam artmamasına rağmen aylarca hiçbir şeyi değiştirmeden öylece devam ettim ve o süreler tamamen boşa gitmiş oldu.

Uzun sürem artmıyorsa, antrenman programında bir düzenleme yapmak gerekiyor demektir, hacim azsa hacmi artırırsın.

afka9 bunu beğendi.
  8. can y

can y Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    vücudumu calisthenics ile geliştirdikten sonra powerlifter geçicem bende 5x5 programı başlıycam hacimde alınıyormuş onla sizce iyi strateji olurmu ?

9. Ftr_ve_fitness

Ftr_ve_fitness Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Yer:
    Van-istanbul
    Bb'de orta seviyede olan birisi (vucut agirliginin 1.25katı kadar squat 1.5 katı deathlift 1 kati bench ) powerliftinge nasil bir programla giris yapmalı sizce.
    Texasdan memnunmusunuz power clean var texasda alışık olmadıgımız bir hareket sonuçta.
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2017 ---
    Teşekkürler bende oyle düşünüyorum powerliftingde hedef olduğu için daha iyi.

10. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    ne güzel,sevindim.söylediğinize katılıyorum ve forumda bu mentaliteyi aşılamaya çalıştım hep.neden powerlifting doğal sporcular için bodybuildingden daha etkilidir?direk sporları karşılaştırmak yani bb pl kavramlarını karşılaştırmak yerine işin temellerine bakmak gerek.doğal sporcular için çok sayıda bilimsel/medikal çalışmayla kanıtlanmış gelişimin anahtarı olan etmenleri düşünelim:

1-yüksek frekanslı çalışma
    2-compound hareketler
    3-progressive overload
    4-güç kazanımı ve kas kütlesi artışı arasındaki karşılıklı ilişki
    5-hemen hiçbir zaman failure'a kadar çalışmamak

bunlarda hemfikiriz(değilsek de olmalıyız,kanıtlanmış etmenlerdir) ve bu etmenlerin tamamı powerlifting'in temel prensiplerindendir.işte bu yüzden powerlifting ya da powerlifting tarzına yakın çalışma doğal sporcularda gelişim için ideal.yani burada aslında bir spor diğerine kavram olarak üstün değil,temel prensipler aradaki üstünlüğü sağlıyor.adının a,b,c,x,pl,bb olması farketmiyor,önemli olan prensipler.bu konuda objektif olabildiğimden %100 emin olsam ve yetkilerimi kötüye kullanmadığımdan emin olsam bu forumdaki vücut geliştirmeyle ilgili bölümlerin tamamına şuanki başlığı sabit konu yaparım.bu konudaki görüşlerim bu kadar kesin :) daha fazla insanın bu farkı anlaması dileğiyle...

MoRRuk, BullStrong, Ackres ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. davonnn

davonnn Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    powerlifting güzeldir ama şöyle bir kendi vücuduna baktığın zaman elde ettiğin kütlenin ne kadarını powerlifting yaparak elde ettin ne kadarını bodybuilding yaparak elde ettin eminim bodybuilding yaparak elde ettiği kütle en az %80ini kapsıyordur powerliftingde çok ağır kilolara girildiği için insanı daha fazla gelişim olduğu konusunda ikna ediyor evet gerçektende gelişim var ama uçurum bir fark asla yok sen kendini bench press yaparkan zorluyorsun bodybuildingci dambıl pressde kendini zorluyor bütün gücüyle bicep curl yapıyor

12. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Orası doğru, ama spora yeni başlamış bir insan zaten kalorilerini ve proteinlerini falan aldığı sürece 1-2 sene her türlü gelişiyor, tamamen kendi kafamda tasarladığım programları uygulayarak bile geliştim.

Asıl mesele 3'cü seneden sonra gelişmektir, ben Bodybuilding tarzı çalıştığım için 2. seneden sonra çok uzun süre yerimde saydım aslında, düşünün 95 KG ile 5 tekrar Bench yapıyordum ve hiç abartmıyorum 7-8 ay içerisinde anca o rakamı 100 KG ile 5 tekrar yapabilecek seviyeye ulaştım, peki neden sizce? Çünkü kullandığım program hesapsız kitapsız bir programdı.

Bu da demek oluyor ki bu süre tamamen ziyan olmuş, Texas Method programına başladığımdan beri ise Bench Rakamım 115x5 oldu ve hala da durmadan artıyor.

Ayrıca Powerlifter'lar her zaman daha bilgili oluyorlar nedense, şimdi Bodybuilding ve Powerlifting aslında aynı spor diyoruz ya, evet benzer sporlar, ancak kaç tane Bodybuilder gördünüz hareketleri düzgün formda yapmaya önem veren? Kaç tane Bodybuilder gördünüz Arch yaparak ve omuzları geriye atarak yapan? Kaç tane Bodybuilder gördünüz daha iyi Squat yapabilmek için ayak bileği mobilitesi çalışan?

Tüm bunları yapan Bodybuilder sayısı, Powerlifter'lara kıyasla 1000 kat daha azdır, evet 2 spor benzer sporlar aslında, bir fark yok, ancak nedendir bilmiyorum ama Powerlifting'in bu sporu daha düzgün yapmaya teşvik edici bir yanı var demek ki.

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  13. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bir dönem ikisini de zevkle yapardım ama şimdi ne Body Building ne de Powerlifting.
    Tek zevkim Crossfit:)

14. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    Haklısınız bende uzun yıllar bodybuilding yaptım, hepte failure seviyesinde zorla Allah zorla ama sonuç sıfır 6 yılım boşa gitti, gerçi en asgari olacak en azından protein tozu ve kreatin bile kullanmadım, fakat şimdi 5x5 metodu uyguluyorum, gerçi daha önceden 3x3 denemiştim ve çok güzel gelişme almıştım, önce gücü arttırmanın bu işin sırrı olduğunu öğrendim, birde bişi daha söyleyeyim kendi uyguladığım o süper geliştiğim programda 2 gün 3x3 1 gün 3x12 uyguladığınızda sonuç harika, ama bütün bu ayrıntıların farkına 5x5 ile vardım. Hayırlısı üzerimde deney yapmaya devam, herkese başarılar.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeo64 bunu beğendi.
  15. Birkay

Birkay Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Abi sana bir soru sormak istiyorum bende Ağırsağlamın videolarını gördüm beni de cezbetti aslında. Sence powerlifting yapıp estetik ve yağsız bir vücut yapılabilir mi ?

16. can y

can y Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    kardeşim bir sorum vra 5x5 kalori açığı olustururkende kullanılabilirmi güç artısı sağlanıyormu ? 4x10 12 8 yapıyorum hiçbirinde güç artısı sağlıyamadım

17. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    Kalori açığı oluştururken dediğin herhalde diyet yaparken demek istedin eğer öyle ise bende yapıyorum diyet mecburen kalori kısıyorum, onu şöyle çözdüm antrenman günü diyeti hafifletiyorum yani o gün biraz diyet yapmıyorum gibi birşey, öyle olunca akşama baya enerji depolıyorum

18. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    Hem power lifting yapıp hemde kilo kontrolü tabiki sağlanır, her gün yediğini Samsung health diye bir program var ona kaydet, ben mesela 2000 kalorinin altında kaldığım her gün kilo veriyorum, baklava görünceye kadar kilo vereceğim, bakalım hiç baklavam var mı onu bile bilinmiyordu :), çünkü o kadar hiç zayıf olmadım herhalde hatırlamıyorum baklavalarımı

19. Ackres

Ackres Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynı yolda yürüyoruz hocam.
    Düşüncelerinin hepsine katılıyorum özellikle squat kısmına :D
    Squatta başlayıp bitirince oh be antrenman bitti moduna giriyorum harbiden adamın canını okuyor. :D

Bir de bir soru sorayım ben şuan stronglifts 5x5 ile çalışıyorum powerlifting programı değil aslında güçlenmek için yapıyorum.
    Squat- deadlift 5x140-145 civarlarında bench biraz geride 5x90 larda.
    Acaba ne zaman texas methoda tarzı bir programa geçmek lazım bu konuda kararsız kaldım.

20. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Ben 145 x5 Deadlift, 115 x5 Squat ve 100 x5 Bench yapacak seviyedeyken Texas'a geçmiştim.

Ackres bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş