Powerlifting zor işmiş

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve mevsres tarafından 4 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123

Hocam örneğin squatta 170 5 değil de 170 4 çıkarsa öbür hafta ayni agirlikla mi devam ediyorsunuz ? Bu programda stronglifts gibi hafif başlanmıyor
    Hocam örneğin pazartesi günü 5 tekrari cikaramadiniz fail oldunuz çarşamba ve cuma geçen haftaya göre ağırlık artırıyor musunuz ? Ağırlık artırma da tabi ilerledikçe yavaşlayacak ama alt vücutta hafta 4-5 kilo üstte 2-3 kilo degil mi ?

2. Shiacuon

Shiacuon Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Pazartesi günü fail oluyorsa çarşamba/cuma günü tekrar aynı ağırlıkta devam ederim. Gene olmuyorsa ağırlığı düşürüp devam ederim.

afka9 ve mevsres bunu beğendi.
  3. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Çıkaramadığımız zaman gelecek hafta tekrar deniyoruz, tabi o hafta rekor gününü çıkaramadığımız için 5 set 5 tekrar ağırlığımızda da herhangi bir artış yapmıyoruz, yine çıkmazsa ağırlığı %10 kadar azaltıp öyle devam ediyoruz.

Yine ısrarla artmazsa bir yerde hata var demektir, ya beslenmende sıkıntı vardır, ya da o program seviyene göre uygun değildir.

afka9 bunu beğendi.
  4. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam bir soru daha sorabilir miyim ?

Baslangic agirliklarini hafif mi sececegiz yoksa olduğu gibi mi ? Ornegin bench te 100 kilo ile 5 tekrar yapiyorsak direkt pazartesi günü 90 kg ile 5×5 mi yapmaliyiz yoksa daha hafiften mi girmeliyiz ?

5. Shiacuon

Shiacuon Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    @afka9 5x5 gibi programla başlamak için hafiften başlamak iyidir. Ağır girince 1 ay sonra "OFF ne bu ağırlıklar diyeceğiniz olacaktır" yada Ağırlık artıramama/takılma durumunda gelirsin.

afka9 bunu beğendi.
  6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Bu texas methoda ben de bugün basladim hayırlısı :)
    Squat 5×5 94 kg
    Bench 5×5 94 kg
    Bir de dumbbell rowing yaptım. Benche biraz agir girdim sanki son sette son tekrarlarda zorlandım, squat ise biraz hafif basladim ama zaten 2 haftada bir bench pressi artiracagim icin sıkıntı çıkmaz muhtemelen. Squat her hafta artırılıyor

7. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    türkiyede çoğu kişinin bench squata göre daha iyi bende dahil vücut ağırlığımla bile squat yapamıyorum ama 50x7 bench çıkarttım yaş 15 kilo 73 yaşıma kiloma göre iyi diye düşünüyorum birde şunu sorucam ben 50x5 le başlamıştım şimdi 50x7 çıktı direk ağırlığı mı arttırmam lazım yoksa tekrarı arttırmaya devam mı edeyim

8. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Vücut geliştirme yapanlar görsellik için yapıyor. Kaslı bacagin olacagina üst vücudun olsun diye düşünülüyor. Özellikle gogus ve kollar. Ben de önceden oyle düşünüyordum değil bacak sırt bile çok calismazdim:)

9. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    sanırım bende powerliftinge geçiceğim ama boyuma sıkıntı olur mu kararsızım arkadaşım benden sonra vücut geliştiremeye başladı ben 50 kiloyla bench yapıyorum çocuk 25 kiloyla bench yapıyor ben 7 kg ile dambıl curl yapıyorum çocuk 3 kg ile benden daha iyi vücut yaptı hareketleri nizami yapmama rağmen benden tek üstün yanı beslenmeye dikkat ediyor ben etmiyorum powerliftingde kısık bütçeyle daha çok imkan var sanırım

10. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Düzgün beslen(e)miyorsan çok fark yok yav sonuçta güç kuvvet için de yemek gerekiyor. Powerliftte kısa sürede mucizevi değişim bekleme ama uzun vadenin planını yap. Birde şu var aynaya bakınca görülen şeyi herkes farklı yorumlayabilir ama kaldırdığın ağırlık düzenli artıyorsa içten içe patlama hazırlığı yapıyorsun demektir çünkü ağırlıklar yalan söylemez

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. NuubDunker

NuubDunker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    DUNKER
    Yer:
    KONYA
    ŞİMDİ bilader sen yapicün curl edicüksün pamp bak baalım gollar büyümüyormu ama sadece bunlar kırk set okey :( squat candır hocam curl fıkraysa squat romandır

12. MrQmc

MrQmc Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38

Ben konu içersindeki tüm yazdıklarına cevaben hem soru yönelticem hem bazı fikirler vericem dostum. Öncelikle BB yaparken belli kilogramlarda takılıp üstüne çıkamaman ''Komple'' senin hatan. Çünkü sporcu neyi ne zaman ne şekilde hangi aralıklarda kaldırdığını bilmiyorsa, üstüne koyamadığı ''plato/nirvana'' dönemlerinde ilk olarak yaptığı sporu kötülemeye başlıyor. Bu ben dahil, bir çok sporcunun başına gelmiştir. Ancak hesap kitap işin içine girdiğinde, vücudunu tanıyıp minimum 2-3 senelik PLANLI bir spor geçmişine ulaştığında, ağırlıkların artmaması gibi bir şans olamaz. Eğer artmıyorsa ağırlıklar, bil ki yaptığın işlerin son 1 aylık dönemde yolunda gitmemesinden kaynaklanıyordur.

Bana Powerlifter olup da, muhteşem fiziğiyle adından söz ettiren sporcuların sayısının, BB e oranla daha fazla olduğunu söyleyemezsin. Son 10 sene içersinde herşeyi doğru yapan Bodybuilder ve Powerlifter ı yanyana getirip insanların beğenisine sunduğumuzda Bodybuilder çok daha fazla beğeni alacaktır. Şimdi haklı bir soru yöneltebilirsin, ''kime göre beğeni? neye göre beğeni?'' Herşeyi doğru yapan bir Bodybuilder, her kas grubunu tam anlamıyla çalıştırdığından ötürü, vücudundaki gelişim de o denli nizami olacaktır. Ancak bir Powerlifterın ilk olarak önem verdiği olgu ''kaldırdığı kilo miktarları'' olduğundan ötürü, Biceps kasının içe doğru mu yoksa dışa doğru mu olduğu, Trapezius kasının büyüklüğünün estetiği bozup bozmadığını düşünmez.

Velhasılı kelam; Sporlar, insan vücudunu geliştirdiği eksende tercih edilirler. İnsanların spor zevklerini, hayatsal tercihleri belirler. Genel manada Güç önemseyen Powerlifter, Görünüm önemseyen Bodybuilder, Kondisyon önemseyen Cross******su vs. olmak ister.

Adı üstünde Powerlifting = Güç Kaldırmak
    Bodybuilding = Vücut İnşa Etmek

Sen Bodybuilding geçmişinden dolayı belli bir dış görünüme sahip olarak Powerlifting e geçtin anladığım kadarıyla. O yüzden şuanda aynada gördüğün insan, Powerlifting in eseri değil, iki farklı sporun ortak meyvesi. Dediğin gibi şuan yanlış düşünüyor olabilirsin kendi açından, yarın bir gün kendinin, şuankinden farklı düşünme ihtimalini göz önüne alarak Powerlifting sporunu, Bodybuilding sporundan daha üstün görme tutumun, yeni başlayan sporculara yada spor ahlakı tam oturmayan arkadaşlara yanlış örnek olabilir.

Planlı bir spor hayatını, yaşam tarzı edinmemiz dileğiyle..

13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bb ye spor denebilir mi bence tartışmaya açık bir konu. Bildiğin güzellik yarışmasına hazırlık gibi :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    işin komik tarafı türkiyede bodybuilderlar powerliftlerdan ağır kaldırıyor

15. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Anladim hocam. Örnek verebilir misiniz acaba ?

16. Arternex

Arternex Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Vay be. Ne günlerdi arkadaşlar. 255 KG deadlift, 190 KG squat, 120 civarı bench. Daha sonra bir kaza geçirdim, kolum ve bacağımda kesikler vardı filan.
    Şimdi yapabildiklerim 120 kg squat, 130 deadlift, 90 bench. :(
    Tabi kaza yanında 85 kilodan 75 kiloya düşmem de etkili oldu. Gitti kilolar. Artık çabalıyorum ama artmıyor eskisi gibi.:(

17. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    Cenk hoca 180 x8 bench yapıyor makine talha 175 le 1 tekrar yapıyor beytullah boydbuilder 210 la 1 tekrar çıkarıyor bizim salonda yaşlı bir adam var 150 x 8 bench yapıyor(smith machine de )

18. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Bench Press açısından aslında doğru, çünkü Bodybuilding daha popüler bir spor, ilaç kullanan sporcular da çok fazla var, mesela Cenk Hoca 220 KG Bench yapıyor, İPSU yarışmasında ve diğer Türkiye Powerlifting şampiyonalarında 220 üstü Bench yapan hiç olmadı diye biliyorum, bir tek Gürcü vardı o yapmıştı, kaldı ki Cenk Hoca sadece bildiğimiz sporculardan, Türkiye'de hiç bilmediğimiz ne vücutçular vardır allah

Ama mesela aynısı Deadlift ve Squat için geçerli değil, çünkü bu hareketleri sıradan Brolar bilmez ve yapmazlar, çünkü Bench Press salona ilk giren insanların bile direk yaptığı ve kendini geliştirdiği bir hareket, Ama Deadlift kimse yapmıyor, o yüzden azınlık olsalar da yine de Deadlift hareketinde Powerlifter'lar, Bodybuilderlar'dan daha üstün.

Ama Bench Press'de daha gerideler, çünkü Bodybuilder'lar yanlış yapsalar bile yine de onca ilaç ve devamlılık olunca gelişiyorlar.

abseto bunu beğendi.
  19. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Sadece b.p. lere bakmışsınız da. Neyse spora ilgi olmayınca böyle oluyor. Zamanla aradaki farklar düzelir:)

20. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    ronnie coleman 360 kg squat yapıyor ama türk deil diye yazmak istemedim

Sayfayı Paylaş