Omuz Çalışması Ve Sıralaması

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zero59 tarafından 20 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zero59

zero59 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Tekirdağ
    Arkadaşlar 6 Aydır Spor Yapıyorum Ve Bana Herkez Tek Bölge Çalışmamı Önerdi Ve Tek Bölge Çalışıyorum Omuz Antremanımda Sıralamasında Falan Bir Sıkıntı Varmı Bana Sanki Uprightı Front Raisesten Bi Önce Koymak Gibi Geldi Siz Nasıl Diyorsunuz.

4 X 8 MİLİTARY PRESS (MAKİNADA SEHPA İLE OTURUP ÖNE İNDİRİP KALDIRMA )
    4 X 8 DUMBLE SHOULDER PRESS
    4 X 8 DUMBLE FRONT RAİSES
    4 X 8 UPRİGHT (Z BAR İLE )
    4 X 8 LATERAL RAİSES (YANA KALDIRMA )

2. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Dumbbell shoulder press ve upright row hareketlerini çıkarırsanız problem kalmaz. İlki military press türevi, ikincisi ise hassas omuz ekleminin anatomisine ters bir hareket.

3. zero59

zero59 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Tekirdağ
    onların yerine baska bi hareketmi eklemeliyim nasıl olucak dumble shoulder press ve upright row yerine bunların zararımı var

4. turqo34

turqo34 Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    18
    tek bölge çalışmanı öneren "herkes"in kim olduğunu merak ediyorum. ama madem konu bu değil görüşümü söyleyeyim;

öncelikle haftada bir olsa bile çok fazla çalışıyorsun. her biri 4 setten 5 hareket omuz gibi küçük bir kas grubu için fazla. onun dışında 5 hareketin hiç birinin arka omuz olmaması da şaşırtıcı.

önerim; military press ve dumbell omuz press çok benzer hareketler. bir tanesini seçip ilk hareket olarak onu yaptığın zaman diğerine ihtiyacın kalmaz (tavsiyem serbest ağırlık kullanman).

ikinci olarak, omuz için izole hareketlerden en temeli olan lateral raise. üçe ön omzu çalıştıran front raise'i koyabilirsin. dördüncü ve son hareket de arka omzu çalıştırmalı (rear delt raise vb).

bunun yanına omuz gününde trapezi de çalışmak istersen 5. hareket de trapez için olsun. sadece omuz için 5 hareket çok fazla. (tabi bunu altı aydır spor yapan biri için söylüyorum)

5. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Shoulder press zararlı değil de military press' in gereksiz bir tekrarı senin programın için, upright row zararlı, eklemleri sakatlar. 3 hareket yeterli.

6. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    military press
    lateral raise
    arnold press
    front raise
    seated side lateral raise
    nası bi program sizce

7. Aykut Can

Aykut Can Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    43
    Şu eklemlere zararlı dediğiniz hareketler niye zararlı açıklar mısınız?

8. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Birbirine benzerlik göstermeyen 1 temel, 2 izole hareket yeterli geliyor omuz için ama çok yönlü çalışmanın da zararı yok elbette.
    Upright row egzersizi zararlı sadece, omuz bölgesi anatomisi itibariyle belirli acilar ile on, yan ve arkaya vinç misali çekiş / itis yapılmasını sağlıyor. Upright egzersizi ise envai cesit eklemin hassas bir biçimde tuttuğu omzu içe çevirerek, eklemlerin dogalindan daha fazla gerilmesine ve sıkışmasına sebep oluyor.

9. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Arkadaslar columbunun dedigi gibi uprigtrow riskli bir hareket hele bazi arkadaslar buna birde yorum katarak kaldirisi one itip indirerek yaparlar ki buda allaha emanet bir durum, trapez zaten yapisu geregi cabuk gelisen ve kucuk bir kastir ve omuz egzersizlerini calisirken devrede olan bir adeledir yani cok fazla ekstradan calisilmasi gereken bir bolge degil...

Lg Smart World

Sayfayı Paylaş