Neden agirliklarda hala zorlaniyorum

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve YipMan tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Selamün aleyküm. Arkadaslar ufak bir problemim var. ben asagi yukari 1 aydir toplam 14 kez fitnes salonuna gittim ve bu süre boyunca devamli 50 kilo ile calistim bütün makinalari. ama nedense hala ilk günki kadar zorlaniyorum calisirken (hatta daha fazla zorlaniyorum). Artik 60 Kiloya gecmem lazim ama 50 kiloda bile zorluk cekiyorum hala. ne yapmam gerekiyor sizce? simdiye kadar alismis olmam gerekiyordu.

Son düzenleme: 30 Ocak 2011
  2. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    a.s foruma hoşgeldin.Şimdi daha 1 aydır gidiyosun ve 50 kilo ile çalışmaya başlamışsın bu yanlıs.İkincisi şuana kadar 14 kere gittiğini belirtmişsin,bu kadar kısa sürede ağırlıkları 10 kilo arttıramassın kaldıki doğru bir şekilde karbonhidrat-protein alımını yapıp dinlenmenede dikkat ediyomusun ? Birden de kendini çok fazla zorlama yapamadığın kiloların altına girme sakatlanırsın.

3. 14oguz14

14oguz14 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    EMRE ye katılıyorum ama mademki başlamışsın artık 50 kilo zorlamıyor salona girmedcen önce 1 avuç kuruyemiş yiyebilirsin fıstuık badem ne olursa bu sana enerji verir daha fazla kaldırabilirsin belki

4. Mr|Olympia

Mr|Olympia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    !sTaNßuL | 7-TePe
    Yazdıklarından anladığım kadarıyla gittiğin spor salonunda hoca veya antrenör namına hiç kimse yok dostum. Yoksa nasıl olurda spora yeni başlayan birinin tüm hareketleri 50 kg ile çalışmasına izin verilir? Yanlış yolda olduğunu belirtmek isterim. İlk 1 ay genelde ısıma evresidir ve düşük ağırlıklarla kaslar hareketlere alıştırılır. Sen 50 kiloyu 60'a çıkartmaktan bahsediyorsun.

Bu şekilde çalışmaya devam edersen arttırmayı bırak, daha da fazla düşecektir çalışma performansın (over-training).

Çalıştığın salonda ilgililere bi danış derim ben..

5. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kardes antrenör kendisi bizzat dedi bana yüksek kilo yap cünkü kilolusun diye. ayrica benim prensiplerimi aykiri bu her 12 gidisimde 10 kilo yükseltmem gerek yoksa ne anlami olur hep ayni kilolari yaparsam? bench_O

6. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Sayın yipman ;

Ağırlık arttırmak kesinlikle bir prensib değildir.İlk başlayanlar 3x10 tekrar ile başlar genelde ve ağırlık sabittir.Daha sonra 12-10-8 gibi piramite geçerek ağırlıklar arttırılır.Bu arttırmalar 1er kiloyu gecmemelidir en iyi gelişim için.Yoksa gelişim daha yavas olur.

Zaten her antremanda 5 5 arttırmak mümkün değildir.Sadece gereksiz zorlamaktır.Yoksa 3aylık bir sporcu bench pressi 150kg ye çıkartır :)

Sana tavsiyem ağırlıkları 40a düşürerek 12-15 tekrarlar uygulaman.2 hafta kaslarını dinlendirdikten sonra tekrar 50lere bazende 55lere çıkman daha sağlıklı olucaktır.

7. thentr

thentr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bn 5 aydır gidiyorum ve ağırlık artırmak için öle 1haftada olucak sey değil iyi beslenirsin yavaş yavaş zamanla ağır basarsın alışmadan çk ağır kiloların altına girmek tehlikeli ve sakıncalıdır aman dikkat et sakatlanma

8. Mr|Olympia

Mr|Olympia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    !sTaNßuL | 7-TePe
    Kilolu olduğun için sana ilk olarak kilo verdirmeyi değil de ağır çalıştırmayı yeğleyen antrenörün antrenörlüğünü sorgulaman gerekir bence. Kendisi kilolu olmakla, ağır çalışmak arasında nasıl bir bağlantı kurmuş merak ettim açıkçası.

Ayrıca o prensip dediğin seni sakatlayabilir, çalışma şeklini bi daha gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Daha deneyimli arkadaşlarımız da fikirlerini belirtirlerse daha iyi aydınlanırsın.

İyi Çalışmalar...

9. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Kendisi aynı soruları daha önce de sordu, daha önce de yanıtladık;
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/haftada-2-kez-calismak-yetermi-t34123.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/b-t-n-kaslari-calismak-t34158.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/v-cutta-kas-oranini-y-t34189.html

Duymak istediği cevapları alamayınca malesef tekrar tekrar aynı soruları soruyor. Verdiğim başlıkların hiçbirisini okumadığı da aşikar. Ne derseniz deyin, kendi bildiğini yapacak, o yüzden güzel vaktinizi harcamayın.

10. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    İyi dikkat etmişsin vinternatt :)

Sana gelince YipMan hazır cevap alıcağına oku sadece oku zor bişey değil ! Foruma neden kayıt oldun.Her merak ettiğin soruyu hazır cevap olarak mı bekliyosun ?

nobodys bunu beğendi.
  11. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Yipman Bilimi Kimse senin prensiplerine göre şekillendiremez. Sen ben böyle yapmak istiyorum diye kasların güçlenmez Ayrıca kas güçlenmesi Sadece ağırlık çalışarak olmaz önemli çoğunluğu beslenme ve dinlenmedir. Sen Sürekli olarak aynı ağırlığı basar atrofideki kaslarını hipertrofiye sokmadan kendine yüklenirsen kasların vücut katabolik etkiye girer ve kas yakarsın. Velhasıl gerçekten bu işin ilmini bilen bir hoca ile çalışmadan bu gibi hatalı spor yapmamalısın.

12. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bunlar arttıkça deneyimli isimlerin katkıları azalıyor

13. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    xxxxxxxxxxxxxx hipertrofi atrofideki felan diye türkce konus :D. Ayrica bukadar büyütmeye gerek yok bu isi benim birinci amacim kas yapmak degil sadece metabolizmami hizlandirmak icin calsiyorum. yememe dikkat ediyorum zaten diyetteyim az yiyorum. Sordugum sorulara cevap vermek yerine baska seyler söylorsunuz. Bu sartlar altinda anlasamam ben sizinle hepiniz ayni seyleri söylüyorsunuz. duh

Son düzenleyen: Moderatör: 31 Ocak 2011
  14. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Bu kadar kişi aynı şeyi söylüyorsa demek ki bildikleri bir şey var. 1 ayda 14 kere spora gidip 50 kg ile çalışmak. Hemde hoca söyledi demek. İsterseniz 1 ayda başka bir salona gidin oranın hocası size nasıl davranacak.( adam gibi bir salona gidin lütfen). Gerçi yazmama gerek yok çünkü yukarıda ki arkadaşların dediklerine benzer şey diyeceğim. Sizde bunları umursamayacaksınız. Bize inanmıyorsanız. Türkçeye çevrilmiş makaleler, Türkçe makaleler ve spor dergilerini okuyun. Belki o zaman inanırsınız. Birde burada herkes size yardım etmek için uğraşıyor siz ise anlaşamam diyorsunuz garip cidden.

15. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

xxxxxxxxx benim gittigim salon almanyanin en büyük salon zincirlerinden biri (Mc Fit). Ayrica hoca hakikaten öyle dedi yalan söyliyecek halim yok heralde. En az 50 Kilo yap az tekrar et dedi faydali olmasi icin. Ben 30 kilo ile 100 tekrar yapiyordumda önceden kendiside bu durumda daha fazla seyirci kalamadi 50 kilo ile yap dedi.

Son düzenleyen: Moderatör: 31 Ocak 2011
  16. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Madem metobolizmanı hızlandırmak amacın niye 10 ar kilo arttırma hayalleri kuruyorsun. Bence Spor yapmak pek sana göre değil Çünkü Sen amacını bile tam olarak kavrayamamışsın.

17. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Hareketleri makinada mı yapıyorsunuz ? Çünkü bende de öyle oluyordu yüksek kiloyla çalışıyordum yani kolay geliyordu ama serbest ağırlıklar daha zorlayıcıdır daima. Bunun yanında amacınız 10 ar kilo artırmak olmasın tabi bir hedefiniz olsun misal 2 ayda barbell curl de şu kadar kilo yapacağım diye bunlar motive eder sizi. Bunun yanında daha fazla ağrılarım var diyorsunuz anladığım kadarıyla beslenmenize dikkat edin. Gerekli besinleri alamazsanız ağır çalışmak size yarardan çok zarar sağlayacaktır

18. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

evet makinada calisiyorum. serbest agirliklarda en fazla 30 kilo calisiyorum.

19. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    arkadaşımızın amacı kas yapmak degil metebolizma hızlandırmakmış fakat agırlık arttırmak isteyişi bu durumda banada tuhaf geldi ama neyse ozaman onu tenzih edelim :D başka arkadaşlar için sıkca dile getirmem gereken şeyler var.
    salonlara yeni gelen bazı arkadaşlarda hemen nekadar agır kaldırırsam okadar iyi gelişme olur gibi bir düşünce var. isterseniz 100 kg kaldırabilicek gücünüz olsun bu spora rahat kaldırabiliceginiz agırlıklarla hareketleri nizami yapabilmek ve bu şekilde aşama kaydetmek birşeyler ögrenmek için başlanmalı nasıl olsa ilerde tecrubeli bir sporcu olunca agır kilolarla çalışıcaksınız aceleye gerek yok.

20. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Vallahi ben daha küçüğüm 2 kg ile başladım.

Şimdi 3 kg kaldırıyorum.

1 aydır 3 kg kaldırıyorum.

Kaç ay sonra 4'e ve 5'e geçmeliyim?

NOT: 5'ten sonra arttırmayacağım çünkü kollarımın hacmini korumak istiyorum.

Sayfayı Paylaş