Naturel powerlifting'in sınırları

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve galaxymess tarafından 7 Kasım 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar, kısa bir süredir powerlifting antrenmanı yapmaya çalışıyorum. İstisnaları bir kenara koyarsak; sizce bu işin naturel sınırı yaklaşık olarak nedir? Örneğin 90-100 kg arası bir kişi için 220 kg squat, 280 kg deadlift bu işin sınırıdır, diyebilir miyiz? Dediğim gibi burada ortalama insanlardan bahsediyorum; istisnaları saymıyorum. Örneğin içinizde 300 kg deadlifte naturel olarak ulaşan var mı? Ya da en fazla hangi kilolara ulaşabileceğinizi tahmin ediyorsunuz?

Bana soracak olursanız; 220-230 kg squat, 280-290kg deadlift çok az kişinin ulaşabileceği kilolar. Ben kabaca 250 kg squat ve 300 kg deadlift'in bu işin naturel sınırları olduğunu düşünüyorum. Bu rakamların üzerine çıkabilecek insan sayısı yüzbin kişide bir kişidir bence.

2. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Sınır diye bir şey yoktur. Bolttan önce dünya rekoru bir daha asla kırılamaz genetik olarak imkansız deniyordu ama adam gülerek rekoru kırdı, cidden gülerek. Bundan belki 10 belki 20 yıl sonra 350 deadlift 300 squat yapan bile çıkabilir.

3. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yukarda da özellikle belirttim. Ben istisnalardan bahsetmiyorum. Cailer Woolam diye bir adam var, 95 kilo vücut ağırlığı ile 420 kg sumo deadlift yapıyor. Ve adamın ciddi ciddi naturel olduğundan bahsedenler var. Ben bu adam gibi istisnaları bir kenara koyuyorum. Ama ortalama insan diye bir gerçek var ve bu insanın bir sınırı var. Bütün topluluklarda çoğunluk her zaman ortalama insanlardan oluşur. Powerliftingle uğraşan arkadaşlar, kendi tecrübelerinden hareketle bu konuda ne düşünüyor? Size göre sınır nedir?

4. ahmet1215

ahmet1215 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    8
    fitness yaparken deadlift squat gibi haraketler eklemelimiyim sizce haraketlerime ne faydası var ?

5. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Kevin Levrone diye ünlü bir vücutçu var, ona soruyorlar: "her kas bölgesi için tek bir hareket yapman gerekse hangi hareketleri yaparsın". Kevin Levrone: "Bacak için squat, sırt için deadlift" diyor. Kısacası tabiiki squat ve deadlift yapmalısın. Nizami yapmak şartıyla.

Son düzenleme: 8 Kasım 2017
  6. ahmet1215

ahmet1215 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    8
    squat anlarım ağır kiloyla eğilip kalkıyosun tamamdır benchde anlarım ama deadlifte ağırlık kaldırarak sırt nasıl gelişiyor anlamadım :D

7. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Teres ve infraspinatus gibi üstte yer alan sırt kaslarına çok faydası olmasa da; trapeze, alt sırtaki bağ dokuya ve sırtın en önemli kası olan kanat(latissimus dorsi) kasına inanılmaz faydaları vardır. Hareketin üst noktasında(peak contraction denilen noktada) birkaç saniye bekleyip kasları sıkıştırırsan sırtın gelişimine çok faydası olabilir.

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Ağırlığı kaldırırken sırtını sıkıştırarak stabil tuttuğun için geliştiriyor ki deadliftin forma bağlı olarak vücuttaki hemen hemen tüm kasları az yada çok çalıştırabilme özelliği var. Şu iki görsel gerekli açıklamayı yapıyor :)[​IMG][​IMG]

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. ahmet1215

ahmet1215 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    8
    oo tamamdır bu güzel oldu :)

10. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    ne kadar süre spor geçmişin olduğu ve antreman hacmine göre değişir
    natural olarak çok ciddi rekorlar kırılabilir ama uzun zaman gerektiriyor kısa sürede olmaz
    ara vermeden bırakmadan yıllarını verdiğin zaman bir zaman sonra vücut makineye dönüşüyor ilaç almasanda ağırlıklar artıyor
    ancak devasal bir kas kütlesi olmuyor
    ben bundan 10 ay kadar falan önce 210 deadlift yapmıştım sonra salonu bıraktığım için deneme şansım olmadı öldürücü derecede de zorlamamıştı deadlift yapalıda 1 sene olmuştu deadliftin ben çok zor bir hareket olduğunu düşünmüyorum
    300 kg deadlifti ilerde yapabileceğimden %100 eminim bence en zor hareket bench press
    210 kg deadlift yaptığım dönemde kendi vücut ağırlığımda nizami barfiks çekemiyordum 95 kg falandım
    şuan +28 kg ile 5 tekrar barfiks çekebiliyorum

11. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    yani bu açıklamalarından ne anlamalıyız? deadlift 210 iken barfiks çekemeyip şuan ağırlıklı çekebilmenizin sırrı nedir?

12. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    deadliftin çok zor bir hareket olmadığını anlatmak istedim,salondakyken devamlı deadlift yapmak beni gelişim açısından yavaşlattı bile diyebilirim evde çalışmaya döndüğüm için hatalarımı daha iyi fark ettim

13. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Benim anladığım kadarıyla, belirli bir noktaya ulaştıktan sonra yılda 10-15 kg artırmak bile zor olabiliyor. Dopingli sporcular için de geçerli bu. Bir çok kişi ilk 1-1.5 yıldan sonra doğal sınıra ulaşıyor. tabii, vücut ağırlığını sabit tutan kişilerden bahsediyorum. Vücut ağırlığını artırmaya devam eden bir kişi kaldırdığı ağırlıkları da artırmaya devam edecektir. 210 kg deadlift yapabilen bir kişinin 300 kg'yi de yapabileceğinin garantisi yok bence. Çünkü o mantıkla düşünürsek; 300'e ulaştıktan sonra "demek ki ben 400'ü de %100 yaparım" dememiz gerekir. oysa burdaki hiç kimsenin 400'e ulaşamayacağını hepimiz biliyoruz.(milyonda bir istisnalar hariç)

Son düzenleme: 8 Kasım 2017
  14. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Aslında burda kaldırdğım kiliolardan falan bahsetmek istemiyorum ama kendi tecrübelerimden örnek verecek olursam; 220 kg ile 8 tekrar deadlift yaptığım halde 300 kg bana çok uzak bir hedef gibi görünüyor.

15. Rasimss

Rasimss Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    peki hareketi doğru bi şeklde yapıyormusun ? yapmıyorsan bir süre sonra belnden bacaklarına vurup bel fıtığı olacaksın sonra sporu bırakmak zorunda kalıp kasların gidecek oyhş

16. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Powerlifting'in bazı riskleri olduğuna şüphe yok ama mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyoruz. Zaten o yüzden 300 kg'nin çok uzak bir hedef olduğunu söyledim. Çünkü sakatlanma riski var. O kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşmak için ağırdan almak gerekiyor. Hemen bir-iki ay içinde çıkmaya kalkarsan sakatlanma riski kat kat artar.

Mesela yukardaki abi 300 kg'ye %100 çıkarım demiş ama powerlifting'in temel prensiplerini biraz göz ardı etmiş bence. Örneğin her bir tarafa 5 yirmilikle(20 kg'lik plakalarla) 7-8 tekrar deadlift yapabilen bir kişi 6 yirmilikle sadece tek tekrar yapabilir. Yani ağırlık artırmak o kadar kolay bir iş değildir. 7 yirmilikle yapabilmen için yine aynı şekilde 6 yirmilikle en az 6-7 tekrar yapabilmen gerekir. Eğer tekrarı artırmadan bir üst ağırlığa çıkmaya kalkarsan sakatlanma riskini artırırsın.

17. Arternex

Arternex Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Deadlift'te vücut ağırlığının 3 katı, squat'ta 2,5 katı, bench pres'te 2 katından fazla yapan insanlara hayran olmak lazım. Benim şahsi fikrim doğal yöntemlerle bu sınırın üzerine öyle çok çıkılamayacağı yönünde. Hatta lifterlar arasında çeşitli peptit, kür, steroid vb. kullanıp o sınırı geçemeyenler bile var. Bu sınırlar civarında Genetik + program + bilinç + mukavemet + hareketleri doğru yapmak + disiplin + beslenme +.... gibi sayısız etmen etkili olmaktadır.

İdeal olan aslında sağlıklı olandır. Form bozulmadan 5 tekrar çıkarılabilen ağırlığı meşhur bir program izinde yavaşça artırmak lazım. Mesela adam stronglift temel programını harcamış, madcowa geçmiş oradan da vücut ağırlığının 1,3 katı bench, 1.8 katı squat, 2,2 katı deadlit yapıyor, ama haa haftalık 5 kg artırmaya devam etmek istiyor. Bu sağlıklı değil. deadliftte 2,5 kg, diğerlerinde 1,25 kg belki ideal. Hatta burada bile birkaç haftada bir birkaç failure olabilir.

18. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    http://powerlifting.org.tr/2017/12/07/turkiye-rekorlari/ bunlar türkiye rekorları dediğin aralığı geçememiş bir sürü sporcu var bir kısmıda kürlü

19. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    türkiye powerlifting için çook başlarda bir ülke,türkiyedeki rakamlara bakmak ancak kendimizi kandırmak olur.bu konuda yurtdışına açılmak gerek.vücut ağırlığına göre verdiğiniz rakamlar ortalama üstü sayılar olsa da yurtdışında powerlifting salonlarında sıkça görülen rakamlar.o sporcular da insan bizler de insanız,o yüzden trdeki rakamları baz almak biraz kendimizi kandırmak olur.tr standartlarını önümüzdeki 3-5 yıl daha göz ardı etmek gerek,standartların çok altındayız çünkü.4-5 plaka squat yapıp bu işin piri oldum dememek lazım yani,konuya "sky is the limit" gibi bakmak gerek.

Pink Zeppelin ve afka9 bunu beğendi.
  20. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    cenk koçak bence dünya standartlarında bir sporcu yarışmalara katılmıyor türkiye dışında ama 110 kiloda 350 deadlifti var ve henüz 23 yaşında bence dünya rekoru bile kırabilir ayrıca 32 ülke arasından 2. olduk wpa dünya şampiyonasında

Sayfayı Paylaş